Klipsch Greek club



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ναι οντως ολα τα οικιακα ηχεια αλλα λενε και αλλα ειναι, παντα λενε παραπανω, ειδικα στα κλιπς που ειναι υψηλη η ευαισθησια τους την φουσκωνουν 4 με 6 db. μονο τα επαγγελματικα ειναι οσα λενε, γιατι προοριζεται για επαγγελματιες οι οποιοι παιρνουν ηχειο συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του για να καλυψουν ενα χωρο και να γνωριζουν πιο ηχειο (μικρο η μεγαλο) να παρουν.
καλησπέρα στη παρέα. έχω ανοίξει αυτό το topik

https://www.avsite.gr/forum/threads/Τελικός-clipping-protection-ένταση.165464/

και θέλω λίγο τις γνώσεις σας. το ερώτημά μου είναι αν το ίδιο ηχείο rp280 με μεγαλύτερο σε ισχύ ενισχυτή από αυτόν που έχω (adcom gfa 7500 5 x150w@8ohm) μπορεί να βγάλει περισσότερα db. ακούγοντας μια πολύ δυνατά γραμμένη ταινία κλιπαρισε ο τελικός και μετά από λίγο έσβησε. θεωρώ ότι απλά δεν είχε άλλο να δώσει τελικός και ότι από τι στιγμή που η klipsch λέει για peak 600w ότι μπορεί να παίξει πιο δυνατά.
και ένα δεύτερο αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω και το έχω ακούσει και από άλλους ότι δεν είναι πραγματική η ευαισθησία που δηλώνει η klipsch και αν υπάρχουν κάπου μετρήσεις.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
καλησπέρα στη παρέα. έχω ανοίξει αυτό το topik

https://www.avsite.gr/forum/threads/Τελικός-clipping-protection-ένταση.165464/

και θέλω λίγο τις γνώσεις σας. το ερώτημά μου είναι αν το ίδιο ηχείο rp280 με μεγαλύτερο σε ισχύ ενισχυτή από αυτόν που έχω (adcom gfa 7500 5 x150w@8ohm) μπορεί να βγάλει περισσότερα db. ακούγοντας μια πολύ δυνατά γραμμένη ταινία κλιπαρισε ο τελικός και μετά από λίγο έσβησε. θεωρώ ότι απλά δεν είχε άλλο να δώσει τελικός και ότι από τι στιγμή που η klipsch λέει για peak 600w ότι μπορεί να παίξει πιο δυνατά.
και ένα δεύτερο αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω και το έχω ακούσει και από άλλους ότι δεν είναι πραγματική η ευαισθησία που δηλώνει η klipsch και αν υπάρχουν κάπου μετρήσεις.
Ναι θελουν ζουμι σαν ηχεια.
Δωσε watts δεν θα σου πουν οχι θα παιξουν ακομα πιο καλα και γεμάτα.
98δβ που λεει η klipsch δεν ειναι.
Ειναι περιπου μεταξύ 94 με 96.
Ναι ειναι ευαίσθητα αλλα θελουν φαι
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
φημες θελουν τον γερο να ειχε σχεδιασει 34 ηχεια τα οποια ποτε δεν βγηκαν σε παραγωγη,,,,,,
φημηες θελουν να πεταει ενα ηχειο ανα ετος (περιπου).....ξεκινησε με το φρεσκαρισμα του φορτε.....
a2d86c7266562fce3900f6df372187a4.jpg
cb2dc291ee4a2a36f36986e927fd554b--klipsch-speakers-high-end-audio.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Τώρα , που αναγκαστικά υπάρχουν 2 συστήματα στον ίδιο χώρο, φαίνεται από την πρώτη στιγμή η υπεροχή κλιπσ,
Καθαρός ήχος, ολοζώντανα πρίμα, υπέροχα φωνητικά! Ολα τα ''λεπτά'' λοιπόν είναι στην κόρνα. Και κάτι άλλο, όπου υπάρχει ''τσίριγμα'' το ίδιο ακριβώς παρουσιάζει και το δεύτερο σύστημα. Αρα είναι θέμα αρχείου και μόνο....

Ο Άνθρωπος αυτός λοιπόν ήταν ιδιοφυΐα.......
 
Last edited:







argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μια κομπανια την θεωρω σοβαρη οταν εχει ανταλλακτικα (στο χερι)
για ολα της τα μοντελα.....
ευτυχως η κλιπς ειναι τετοια.........
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Πνίγονται ρε φίλε όμως εκεί που τα έχεις!
Το ξερω φιλε αλλα μενω μαζι με τους γονεις μου λογω διαζυγιου.Οποτε τα εχω στημενα οσο το δυνατον καλύτερα.2 συστηματα ειναι στην ουσια σε ενα δωματιο.Οποτε εχω βολευτει για την ωρα και ολα καλα.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
μια κομπανια την θεωρω σοβαρη οταν εχει ανταλλακτικα (στο χερι)
για ολα της τα μοντελα.....
ευτυχως η κλιπς ειναι τετοια.........
Aνοίξαμε και σας περιμένουμε, στο club δίπλα λέω ,έλα μην ντρέπεσαι παλιά άνοιγες ολόκληρα νήματα.;)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Klipsch-Pro-Homepage.jpg
..................αστο γιατι καποιοι δεν με συμπαθουν....απλα δεν καταλαβαινουν οτι το δειχνουν......
μενουμε εδω......και ολα καλα......
αν αγοραζεις ηχειο 11,5 χιλιαρικα,....και δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις μοναδα με την καμμια
(οχι μονο ελλαδα)..αυτο ειναι κατι...
Και οχι μονο σε αυτο ....γενικα στα ακριβα δεν εχει.........
Για φαντασου.....ηχειο 40 χιλιαδων και δεν υποστηριζεται..........και μετα μιλαμε για ηχειαρα......
Δεν λεω........καλο πραμα ο στρουθοκαμηλισμος .....αλλα ........αλλα......
https://www.klipsch.com/pro
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.510
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top