Yamah rx-a2070 vs Marantz sr7012 vs Denon x4400h


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
απο εκει εβγαλα και το συλεκτες σαβουροσυνης......
Ναι αλλά δεν είναι κρίμα κάτι που το πλήρωσες σχεδόν χίλια με το κόπο σου να έρθει ο κάθε πονηρός δε βγάζω και τον εαυτό μου απέξω γιατί μπήκα στο χορό και έμαθα να χορεύω να προσπαθεί να στο πάρει στο 1/3 της τιμής. Σε κάθε αγορά ισχύει το ίδιο. Υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν καινούρια και αυτοί που ψάχνουν τα μεταχειρισμένα. Εμείς καθορίζουμε την αγορά και το κατά πόσο θα ξεφτιλίζονται οι τιμές. αν όλοι που αγοράζουμε καινούρια δεν ρίχνουμε με το παραμικρό τι τιμή τότε θα αρχίσουν οι άλλοι να μη περιμένουν το θαύμα. και δεν εννοώ μηχανήματα που πάνε να γίνουν vintage αλλά 2-3 χρονών και πάντα σε άριστη κατάσταση.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Το θέμα είναι πόσο ανάγκη έχεις να πάρεις λεφτά από αυτό που πουλάς.
Αν δεν έχεις,την αφήνεις την αγγελία να τρέχει 1 χρόνο και παραπάνω.Όσο χρειαστεί,μέχρι να πάρεις τα λεφτά που εσύ νομίζεις ότι αξίζει αυτό που πουλάς.
Εκτός και αν έχεις ανάγκη τα χρήματα ή δε θες να κρατάς κάτι που δε σου χρειάζεται πια!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το θέμα είναι πόσο ανάγκη έχεις να πάρεις λεφτά από αυτό που πουλάς.
Αν δεν έχεις,την αφήνεις την αγγελία να τρέχει 1 χρόνο και παραπάνω.Όσο χρειαστεί,μέχρι να πάρεις τα λεφτά που εσύ νομίζεις ότι αξίζει αυτό που πουλάς.
Εκτός και αν έχεις ανάγκη τα χρήματα ή δε θες να κρατάς κάτι που δε σου χρειάζεται πια!
Δεν είναι έτσι. Γιατί όταν έχεις το ίδιο προϊών με άλλους 10 και εκείνοι θέλουν να το σκοτώσουν αναγκαστικά σε παίρνει και εσένα η μπάλα. όπως γίνεται και στην αγορά τον αυτοκινήτων.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Το θέμα είναι πόσο ανάγκη έχεις να πάρεις λεφτά από αυτό που πουλάς.
Αν δεν έχεις,την αφήνεις την αγγελία να τρέχει 1 χρόνο και παραπάνω.Όσο χρειαστεί,μέχρι να πάρεις τα λεφτά που εσύ νομίζεις ότι αξίζει αυτό που πουλάς.
Εκτός και αν έχεις ανάγκη τα χρήματα ή δε θες να κρατάς κάτι που δε σου χρειάζεται πια!
Δεν είναι μόνο τα λ7 ο παράγοντας "ψυχοφθορά* δεν περιγράφεται.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δεν είναι έτσι. Γιατί όταν έχεις το ίδιο προϊών με άλλους 10 και εκείνοι θέλουν να το σκοτώσουν αναγκαστικά σε παίρνει και εσένα η μπάλα. όπως γίνεται και στην αγορά τον αυτοκινήτων.
Σε όλες τις αγορές γίνεται αυτό.Όχι μόνο σ'αυτήν του αυτοκινήτου.
Γι'αυτό και λέω ότι το θέμα είναι πόσο ανάγκη έχεις να δώσεις αυτό που πουλάς!
Αν έχεις,πας και 'συ με τους άλλους.Αν δεν έχεις,ορίζεις την τιμή που θες και ανανεώνεις απλά την αγγελία όπως κάνουν κάποιοι και εδώ.
Αν δεν είσαι σε καμμία από τις παραπάνω κατηγορίες,βγαίνεις και το χαρίζεις σε κάποιον δικό σου ή σε κάποιον άγνωστο!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@ankokdog όταν αναφέρετε αυτούς που θέλουν να αποκτήσουν το "προιον" που πουλάτε, εσείς και ο οποιοσδήποτε, σε εξευτιλιστική τιμή, κάτι το οποίο σίγουρα δεν είναι καλό αλλά δυστυχώς γίνεται καθώς μια το βίτσιο μας για αναβάθμιση/αλλαγή μια η βιασύνη μας και να μη μας ξεμείνει, θα πρέπει απαραίτητα να αναφέρετε και αυτούς που έχουν αγοράσει κάτι 1 και θέλουν να το πουλήσουν 4 καθώς πιστεύουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν προσέχουν τι γίνεται γύρω τους, ειδικά στο μικρό χώρο του δικού μας φόρουμ...
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@ankokdog όταν αναφέρετε αυτούς που θέλουν να αποκτήσουν το "προιον" που πουλάτε, εσείς και ο οποιοσδήποτε, σε εξευτιλιστική τιμή, κάτι το οποίο σίγουρα δεν είναι καλό αλλά δυστυχώς γίνεται καθώς μια το βίτσιο μας για αναβάθμιση/αλλαγή μια η βιασύνη μας και να μη μας ξεμείνει, θα πρέπει απαραίτητα να αναφέρετε και αυτούς που έχουν αγοράσει κάτι 1 και θέλουν να το πουλήσουν 4 καθώς πιστεύουν ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν προσέχουν τι γίνεται γύρω τους, ειδικά στο μικρό χώρο του δικού μας φόρουμ...
Αν κάποιος για λόγους που δεν ξέρω δεν εκτιμούν την αξία αυτού που πουλάνε ή δεν έχουν ενδιαφερθεί να μάθουν πόσα κάστανα πιάνει στην αγορά, αυτός που θα το πάρει χωρίς παζάρια και ψαχτεί και μάθει μπορεί να το πουλήσει σε ότι τιμή νομίζει εκείνος ότι αξίζει πραγματικά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ναι αλλά δεν είναι κρίμα κάτι που το πλήρωσες σχεδόν χίλια με το κόπο σου να έρθει ο κάθε πονηρός δε βγάζω και τον εαυτό μου απέξω γιατί μπήκα στο χορό και έμαθα να χορεύω να προσπαθεί να στο πάρει στο 1/3 της τιμής. Σε κάθε αγορά ισχύει το ίδιο. Υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν καινούρια και αυτοί που ψάχνουν τα μεταχειρισμένα. Εμείς καθορίζουμε την αγορά και το κατά πόσο θα ξεφτιλίζονται οι τιμές. αν όλοι που αγοράζουμε καινούρια δεν ρίχνουμε με το παραμικρό τι τιμή τότε θα αρχίσουν οι άλλοι να μη περιμένουν το θαύμα. και δεν εννοώ μηχανήματα που πάνε να γίνουν vintage αλλά 2-3 χρονών και πάντα σε άριστη κατάσταση.

κοιτα αν εχεις λεφτα (δεν τα μαζευεις καιρο)
δεν σε νοιαζει.....
Αλλα αν αλλαξεις πολλα μηχανηματα ...πρεπει να εχεις παρα πολλα λεφτα για να μην σε νοιαζει.....
Εννοηται οταν πουλας χανεις ....νομος.....δυσκολα να μην χασεις.....
Προσωπικα 1996-2011 αλλαξα καμμια 25ρια av - και προ.....
Παντα εχανα,,,,(το 03 πουλησα μηχανακι εναος μηνα 1/3 της τιμης για να φυγει......)
Οποτε ζυγιζεις και πρατεις,,,,,]απλα ειναι ενα σπορ που η τσεπη θα ειναι παντα τρυπια....
και η ψυχη ανικανοποιητη.........
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@ankokdog Βεβαίως και μπορεί, ελεύθερη είναι η αγορά και η τιμολογιακή διαμόρφωση, ειδικά μέσα στα φόρα.
Δεν μπορούμε όμως στους μεν να κουνάμε το δάχτυλο και στους δε να χαϊδεύουμε το μάγουλο.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
@ankokdog Βεβαίως και μπορεί, ελεύθερη είναι η αγορά και η τιμολογιακή διαμόρφωση, ειδικά μέσα στα φόρα.
Δεν μπορούμε όμως στους μεν να κουνάμε το δάχτυλο και στους δε να χαϊδεύουμε το μάγουλο.
Γι'αυτό ποιό πάνω λέω ότι βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Μπήκα στο χορό και χορεύω
[DOUBLEPOST=1529664071][/DOUBLEPOST]
Επί του θέματος..Τελικά κατέληξες σε Marantz?
Ναι 7012
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εφόσον έχεις ή θες να πάρεις και άλλους τελικούς και θες να οδηγούνται σωστά πάρε προ.
Δεν τα χρειάζεσαι τα τελικά στάδια του av.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πάρε προ, θα το μετανιώσεις και θα ξαναπληρώνεις
Εφόσον έχεις ή θες να πάρεις και άλλους τελικούς και θες να οδηγούνται σωστά πάρε προ.
Δεν τα χρειάζεσαι τα τελικά στάδια του av.
Δεν τα χρειάζομαι αν κρατήσω το πεντακάναλο τελικό που έχω τώρα και πάρω και μια κορόνα που έχω φαγωθεί για τις κολόνες. επειδή όμως έχω σκοπό να ατμίσω θα θέλω και άλλους τελικούς αν δεν πάρω av και πάρω pro, το ένα είναι αυτό.
το άλλο είναι ότι οικονομικά η διαφορά της μίας υλοποίησης σε σχέση με την άλλη θα είναι τουλάχιστον η διπλάσια.
αν υποθέσουμε ότι θα δώσω 900€ να φέρω τον 7012 από γερμανία χωρίς φπα για να φέρω έναν crown και έναν av7703 στην καλύτερη χωρίς φπα θα βγούν 1900€. 1000€ πάνω. ναι και δεν τα δίνω αυτά να πάρω άλλο ένα pb2000?
[DOUBLEPOST=1529667194][/DOUBLEPOST]
Δεν τα χρειάζομαι αν κρατήσω το πεντακάναλο τελικό που έχω τώρα και πάρω και μια κορόνα που έχω φαγωθεί για τις κολόνες. επειδή όμως έχω σκοπό να ατμίσω θα θέλω και άλλους τελικούς αν δεν πάρω av και πάρω pro, το ένα είναι αυτό.
το άλλο είναι ότι οικονομικά η διαφορά της μίας υλοποίησης σε σχέση με την άλλη θα είναι τουλάχιστον η διπλάσια.
αν υποθέσουμε ότι θα δώσω 900€ να φέρω τον 7012 από γερμανία χωρίς φπα για να φέρω έναν crown και έναν av7703 στην καλύτερη χωρίς φπα θα βγούν 1900€. 1000€ πάνω. ναι και δεν τα δίνω αυτά να πάρω άλλο ένα pb2000?
πωωω τώρα που το σκέφτομαι έχω μπλέξει άσχημα........:help:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
πωωω τώρα που το σκέφτομαι έχω μπλέξει άσχημα........:help:
Μόνο με πλάνο και υπομονή θα ξεμπλέξεις!
(Αν δε μπορείς να τα αλλάξεις όλα σε μια μέρα)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Δεν τα χρειάζομαι αν κρατήσω το πεντακάναλο τελικό που έχω τώρα και πάρω και μια κορόνα που έχω φαγωθεί για τις κολόνες. επειδή όμως έχω σκοπό να ατμίσω θα θέλω και άλλους τελικούς αν δεν πάρω av και πάρω pro, το ένα είναι αυτό.
το άλλο είναι ότι οικονομικά η διαφορά της μίας υλοποίησης σε σχέση με την άλλη θα είναι τουλάχιστον η διπλάσια.
αν υποθέσουμε ότι θα δώσω 900€ να φέρω τον 7012 από γερμανία χωρίς φπα για να φέρω έναν crown και έναν av7703 στην καλύτερη χωρίς φπα θα βγούν 1900€. 1000€ πάνω. ναι και δεν τα δίνω αυτά να πάρω άλλο ένα pb2000?
[DOUBLEPOST=1529667194][/DOUBLEPOST]

πωωω τώρα που το σκέφτομαι έχω μπλέξει άσχημα........:help:
Πάρε προ. Μην πουλήσεις τον τελικό, θα σου χρειαστεί για τα surround. Ξεχνάς τον ολοκληρωμένο, τώρα. Γράψτο πενήντα φορές.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.868
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top