Αντιγραφή σκληρού εξωτερικού δίσκου

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Έχω έναν εξωτερικό σκληρό με αρχεία μουσικής τον οποίο ενημερώνω αρκετά συχνά. Θέλω να αντιγράφω το περιεχόμενο του ανά τακτά διαστήματα σε 2ο εξωτερικό σκληρό ως backup. Υπάρχει τρόπος να αποφύγω το χρονοβόρο copy-paste κάθε φορά όλων των φακέλων και να αντιγράφονται στο 2ο σκληρό μόνο τα νέα αρχεία που θα προσθέτω στον 1ο; Φαντάζομαι θα μπορούσε να γίνει μέσω ενός NAS με τη δημιουργία clone δίσκου αλλά θα προτιμούσα να αποφύγω αυτή τη διαδικασία. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Έχω εγκατεστημένα τα Win7.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Υπάρχει τρόπος να αποφύγω το χρονοβόρο copy-paste κάθε φορά όλων των φακέλων και να αντιγράφονται στο 2ο σκληρό μόνο τα νέα αρχεία που θα προσθέτω στον 1ο;
Άρα θέλεις να συγχρονίζεις δύο φακέλους, εν προκειμένω τους ριζικούς καταλόγους δύο δίσκων. Το syncback κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά.

https://www.2brightsparks.com/freeware/freeware-hub.html
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
και με το free commander το κανεις,απλα επιλεγεις χειροκινητα να συγχρονιστουν οι δυο δισκοι.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Ναι ακριβώς αυτό θέλω να κάνω, να συγχρονίζονται τα αρχεία των δύο δίσκων. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.461
Από τα Windows 7 και μετά μπορείς να κάνεις και raid (στην δική σου περίπτωση 1 mirror) που στην ουσία ότι έχει ο ένας δίσκος το έχει και ο άλλος. Αλλά θα τους βλέπεις σαν έναν δισκο. Κάνε μια αναζήτηση στο google σαν enable software raid on windows 7 και αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Υπάρχει και το SyncToy της MS, το λειτουργώ στον υπολογιστή της δουλειάς ακριβώς για τον ίδιο σκοπό με αυτόν που περιγράφεις.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Κατέβασα το SyncToy. Φαίνεται να δουλεύει καλά. Όμως και πάλι, αυτά δεν λειτουργούν real time, αλλά χειροκίνητα. Δεν υπάρχει κάτι που να τρέχει στο background και ανά 1-2 λεπτά να κάνει backup τα αρχεία που τροποποιούνται;
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Όλα τα παραθυρικά και μη προγράμματα μπορείς να τα βάλεις σε schedule επαναλαμβανόμενο.
(Το robocopy έχει δυνατότητα περιοδικής εκτέλεσης απ ότι θυμάμαι ακόμα και χωρίς schedule, για τα άλλα δεν ξέρω).
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Θα τρελαθώ με το θέμα των long pathname στα αρχεία.
Είναι ανάγκη για την εργασία μου να διαχειρίζομαι αρχεία με ονόματα της τάξης των 100 και πλέον χαρακτήρων, θαμένα σε υποφακέλους βάθους τουλάχιστον 4 - 5 επιπέδων. Δεν έχω βρει έναν τρόπο να τα διαχειρίζεται σωστά το σύστημα.
Δοκίμασα τόσο το synctoy όσο και το robocopy. Δεν μπορούν να διαγράψουν αρχεία με μεγάλο path από τον εξωτερικό δίσκο. Με τίποτα. Δοκίμασα και χειροκίνητα, τίποτα. Ορισμένα αρχεία δεν μ' αφήνει το σύστημα ούτε να τα διαγράψω, ούτε καν να τα μετακινήσω (cut+paste) σε συντομότερο path, πχ στο C:\.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει λύση;
Μέχρι και registry hack κατέβασα για να ενεργοποιήσω υποτίθεται τη δυνατότητα τα windows να διαχειρίζονται μεγάλα pathname, αλλά τίποτα. Ούτε στα windows 7 δουλεύει κάτι, ούτε στα windows 10.
Γνωρίζει κανείς καμια λύση;
Δύο ρημαδοφακέλους (με τους υποφακέλους τους) θέλω να συγχρονίζω σε καθημερινή βάση ούτε καν 15GB, μεταξύ εσωτερικού δίσκου και εξωτερικού και ταλαιπωρούμαι κάθε τρεις και λίγο.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Κατέβασα το SyncToy. Φαίνεται να δουλεύει καλά. Όμως και πάλι, αυτά δεν λειτουργούν real time, αλλά χειροκίνητα. Δεν υπάρχει κάτι που να τρέχει στο background και ανά 1-2 λεπτά να κάνει backup τα αρχεία που τροποποιούνται;
Εάν ψάξεις στο help του SyncToy θα δεις τον τρόπο να το προγραμματίσεις να λειτουργεί οπότε θες, όσο συχνά θες - μέσω του task scheduler. Το έχω κάνει και δουλεύει αψεγάδιαστα.

Αν κι από ότι διαβάζω, το ουσιαστικό πρόβλημα είναι άλλο. Θα εμπιστευόμουν τις λύσεις που προτείνει ο @xenos απλώς να είσαι προσεκτικός.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έχω έναν εξωτερικό σκληρό με αρχεία μουσικής τον οποίο ενημερώνω αρκετά συχνά. Θέλω να αντιγράφω το περιεχόμενο του ανά τακτά διαστήματα σε 2ο εξωτερικό σκληρό ως backup. Υπάρχει τρόπος να αποφύγω το χρονοβόρο copy-paste κάθε φορά όλων των φακέλων και να αντιγράφονται στο 2ο σκληρό μόνο τα νέα αρχεία που θα προσθέτω στον 1ο; Φαντάζομαι θα μπορούσε να γίνει μέσω ενός NAS με τη δημιουργία clone δίσκου αλλά θα προτιμούσα να αποφύγω αυτή τη διαδικασία. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω; Έχω εγκατεστημένα τα Win7.
Απλό είναι. Όταν δίνεις εντολή για αντιγραφή (win 10) σε ρωτάει τι να κάνει με τα ήδη υπάρχοντα αρχεία. Απλά επιλέγεις να μην εγγραφούν ξανά, οπότε αντιγράφονται μόνο εκείνα που δεν υπάρχουν στον δεύτερο σκληρό δίσκο
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Απλό είναι. Όταν δίνεις εντολή για αντιγραφή (win 10) σε ρωτάει τι να κάνει με τα ήδη υπάρχοντα αρχεία. Απλά επιλέγεις να μην εγγραφούν ξανά, οπότε αντιγράφονται μόνο εκείνα που δεν υπάρχουν στον δεύτερο σκληρό δίσκο
Εάν κάνω αυτό που λέτε, δεν αντιγράφονται τα αρχεία που εχουν τροποποιήσεις.

Ίσως θα βοηθούσε αν εξηγούσα καλύτερα το πρόβλημα.
Έχω έναν φάκελο μέσα στο mydocuments ο οποίος ονομάζεται Εργασία.
Εντός αυτού 4 υποφάκελοι. ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ - ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ - ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ - ΠΕΛΑΤΕΣ.
Ο υποφάκελος πελάτες έχει υποφακέλους με όλα τα γράμματα της αλφαβήτου (πχ /ΠΕΛΑΤΕΣ/Α ή /ΠΕΛΑΤΕΣ/Β κοκ). Εντός του κάθε υποφακέλου υπάρχουν πολλοί φάκελοι με ονομασία το επώνυμο του πελάτη. Σε κάθε πελάτη υπάρχει υποφάκελος με κάθε ενεργή ή περαιωθείσα υπόθεση. πχ Mydocuments/ΕΡΓΑΣΙΑ/ΠΕΛΑΤΕΣ/Κ/ΚΟΓΙΑΣ ΚΩΣΤΑΣ/ΑΓΩΓΗ ΔΙΑΝΟΜΗΣ.
Εντός εκάστου εξ αυτών βρίσκονται δεκάδες αρχεία, πολλά εκ των οποίων σκαναρισμένα, με περιγραφικά ονόματα. Διόλου απίθανο λοιπόν να σχηματισθεί ένα pathname της μορφής: Mydocuments/ΕΡΓΑΣΙΑ/ΠΕΛΑΤΕΣ/Κ/ΚΟΓΙΑΣ ΚΩΣΤΑΣ/ΑΓΩΓΗ ΔΙΑΝΟΜΗΣ/ΔΙΚΟΓΡΑΦΑ/Αγωγή διανομής ενώπιον του Ειρηνοδικείου Αθηνών κατά Σπύρου Κουτσογιάννη - Δεκέμβριος 2017 .
Αυτός ο τρόπος με βοηθά στην εύκολη αναζήτηση των αρχείων που αφορούν κάθε υπόθεση. Ο πελάτης Κόγιας πχ μπορεί να έχει 15 υποθέσεις, πολλές εκ των οποίων έχουν πολλαπλά επίπεδα ενεργειών.
Στο δε φάκελο νομολογία, αν επιχειρήσω να ταξινομήσω θεματικά τις αποφάσεις, πολλές φορές έχουμε μια απόφαση πχ του Αρείου Πάγου που ενδιαφέρει από την άποψη 2 ή 3 θεμάτων. Αν αρχίσω να ονοματίζω πχ: ΟλΑΠ 30/2017 - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΝΥΣΗΣ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΚΥΡΟΤΗΤΑΣ - ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΣΚΗΣΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΙΣΘΩΝ ΥΠΕΡΗΜΕΡΙΑΣ ΚΛΠ, καταλαβαίνετε ότι χάνετε η μπάλα.
Σκέφθηκα κάποια στιγμή τη λύση να χρησιμοποιώ metadata στα αρχεία, αλλά αυτό απαιτεί και την ύπαρξη ενός προγράμματος που να διαβάζει τα metadata, να προβαίνει σε αναζήτηση και εντοπισμό των αρχείων κοκ.
Μέσα σε όλα αυτά, η πλειοψηφία των αρχείων σε βάθος χρόνου υφίσταται αλλαγές. Πχ καθημερινά επεξεργάζομαι 10 - 20 αρχεία (αφήνω στην άκρη τα pdf που δημιουργεί ο σαρωτής μου διότι αυτά σπανίως τα επεξεργάζομαι). Κάθε μέρα θέλω να παίρνω αντίγραφα του φακέλου σε εξωτερικό δίσκο / φλασάκι, αφενός σαν backup κι αφετέρου για να συνεχίσω τη δουλειά στο σπίτι (παλεύω να στήσω και το qnap cloud sync μήπως δουλέψω έτσι).
Στην πράξη η μόνη μέθοδος που λειτουργεί αξιόπιστα είναι να κάνω ένα αρχείο 7zip όλο τον φάκελο. Τον μεταφέρω και τον αποσυμπιέζω στο σπίτι ή στο εξοχικό. Απλά τρώω μισή ώρα έως 3/4 κάθε ημέρα από το χρόνο μου σε συμπιέσεις / αποσυμπιέσεις.
Θεωρώ απαράδεκτο να είμαστε στο 2018 και να μην μπορεί κάποιος εύχρηστα και χωρίς obscure εργαλεία να ονοματίσει ένα αρχείο με 500 ή 700 χαρακτήρες. Εδώ έχουμε δίσκους που διαβάζουν με 1GB το δευτερόλεπτο και δεν έχουμε λύσει απλά θέματα. Ή αλλιώς, στην εποχή του James Bond εμείς βαδίζουμε με κολοκοτρωνέικους σουγιάδες που θα λεγε κι ο ΘΒ.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ίσως να βοηθούσε η, τρόπον τινά, κωδικοποίηση των φακέλων. Για παράδειγμα, το πιο κάτω:

[...] πχ: ΟλΑΠ 30/2017 - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΝΥΣΗΣ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΚΥΡΟΤΗΤΑΣ - ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΣΚΗΣΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΜΙΣΘΩΝ ΥΠΕΡΗΜΕΡΙΑΣ ΚΛΠ, καταλαβαίνετε ότι χάνετε η μπάλα.
θα μπορούμε να γίνει "ΟλΑΠ 30/2017 - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 1 - ΠΡ. ΑΚΥΡ - (κτλ)" όπου "ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 1" να ξέρετε ότι ισοδυναμεί με τον όρο που περιγράφετε πιο πάνω.

Εξ όσων αντιλαμβάνομαι είσαι νομικός. Συνάδελφοι, στον "κύκλο" σου, δεν αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα; Πώς το έχουν λύσει;
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Ο καλος (subst x: path), o κακος (mklink) και ο ασχημος (low level device links, https://docs.microsoft.com/el-gr/windows/desktop/FileIO/naming-a-file#maxpath)
ειναι δυνατες λυσεις. Take a peak.

Εννοείται οτι θεωρω λαθος την προσεγγυση τεραστιων paths αλλα ακομα και ετσι υπάρχει λυση
Τα δόυ πρώτα δεν τα καταλαβαίνω. Εντολές είναι που κάνουν αλλαγή στο όνομα αρχείου;
Το τρίτο είναι μια αλλαγή registry για τα win10. Το δοκίμασα πριν κάτι μήνες αλλά προκοπή δεν είδα. Στα win7 που κατέβασα ένα registry hack χθες δεν είδα προκοπή ομοίως. Ή το έτρεξα ή όχι, το ίδιο. Συγκεκριμένα μάλιστα αρχεία δεν μ' αφήνει καν να τα διαγράψω ή εν γένει διαχειριστώ (ούτε cut + paste για να τα πάω σε συντομότερο path, αν και αυτό δεν είναι λύση. Χρειάζομαι αυτά τα γιγάντια path για να δουλέψω όπως θέλω).
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Τωρα ειμαι σιγουρος οτι φταίει η μη αποδοτικη οργανωση σου για τα τεραστια ονοματα. Με τον τροπο σου δεν εχεις πολλαπλους τροπους αναζητησης αλλα και εξαγωγης στατιστικων.

Θελεις καποια database με ενα απλο user interface σε μορφη ιστοσελιδας να εχεις αυτα που θελεις (εικονικους φακελους, αρχεια). Η φυσικη μορφη των αρχειων στο δισκο θα εχει μονο το primary key της εγγραφης. Θα εχεις δυνατότητα αναζητησης με κατηγορια, ημερομηνια, πελατη, υποθεση,... με πληρη οργανωση και ευρετηρια. Η βαση δεδομένων μπορει να βρισκεται στο cloud αν θελεις για προσβαση απο οπουδηποτε ή να εχεις με static ip server στο γραφείο για προσβαση απο παντου ή μονο απο επιλεγμενα μερη με χρηση vpn για ασφαλεια.

Ακομα και η microsoft access κανει, αν και δεν τη συνηστω.
[DOUBLEPOST=1537011988][/DOUBLEPOST]
Τα δόυ πρώτα δεν τα καταλαβαίνω. Εντολές είναι που κάνουν αλλαγή στο όνομα αρχείου;
Το τρίτο είναι μια αλλαγή registry για τα win10. Το δοκίμασα πριν κάτι μήνες αλλά προκοπή δεν είδα. Στα win7 που κατέβασα ένα registry hack χθες δεν είδα προκοπή ομοίως. Ή το έτρεξα ή όχι, το ίδιο. Συγκεκριμένα μάλιστα αρχεία δεν μ' αφήνει καν να τα διαγράψω ή εν γένει διαχειριστώ (ούτε cut + paste για να τα πάω σε συντομότερο path, αν και αυτό δεν είναι λύση. Χρειάζομαι αυτά τα γιγάντια path για να δουλέψω όπως θέλω).
Τα δυο πρωτα ειναι για να κανεις εικονικους δισκους ή φακελους, οποτε να αφαιρεσεις το πρωτο (κοινο) κομματι του path, οποτε ο εικονικος δισκος p: να ειναι οι πελατες (πχ p:k\koguas\mplampla).
Το τριτο δεν τι καταλαβες αλλα ειναι τροπος προσβασηςσε αρχεια με μεγιστο path 32767 αλλα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις τοσο απλα.
[DOUBLEPOST=1537012256][/DOUBLEPOST]
Εξ όσων αντιλαμβάνομαι είσαι νομικός. Συνάδελφοι, στον "κύκλο" σου, δεν αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα; Πώς το έχουν λύσει;
υπαρχουν εφαρμογες για δικηγορους και συμβολαιογράφους. Ισως να υπαρχουν open source για οργανωση αρχειων μονο.
[DOUBLEPOST=1537012543][/DOUBLEPOST]https://www.how2shout.com/tools/best-free-open-source-document-management-system-software.html
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.460
Έχω έναν φάκελο μέσα στο mydocuments ο οποίος ονομάζεται Εργασία.

Αν κάνετε δεξί κλικ στον φάκελο Εργασία, επιλέξετε Ιδιότητες και περιμένετε να ολοκληρωθεί η απαρίθμηση, ποιος είναι ο συνολικός όγκος των αρχείων;
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Αν κάνετε δεξί κλικ στον φάκελο Εργασία, επιλέξετε Ιδιότητες και περιμένετε να ολοκληρωθεί η απαρίθμηση, ποιος είναι ο συνολικός όγκος των αρχείων;
14263 files, 1073 folders.
[DOUBLEPOST=1537014933][/DOUBLEPOST]
Ίσως να βοηθούσε η, τρόπον τινά, κωδικοποίηση των φακέλων. Για παράδειγμα, το πιο κάτω:


θα μπορούμε να γίνει "ΟλΑΠ 30/2017 - ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 1 - ΠΡ. ΑΚΥΡ - (κτλ)" όπου "ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ 1" να ξέρετε ότι ισοδυναμεί με τον όρο που περιγράφετε πιο πάνω.

Εξ όσων αντιλαμβάνομαι είσαι νομικός. Συνάδελφοι, στον "κύκλο" σου, δεν αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα; Πώς το έχουν λύσει;
Οι περισσότεροι που έχω γνωρίζει δεν το έχουν λύσει. Κάποιες εταιρείες χρησιμοποιούν ειδικό λογισμικό οργάνωσης δικηγορικού γραφείου. Οι περισσότεροι μεμονωμένοι δικηγόροι είναι αφάνταστα "χάροι" στην οργάνωση των αρχείων και πολλοί εξ αυτών αγνοούν την έννοια backup. Και μιλώ για ηλικίες 40 - 55. Οι άνω των 55 ....
[DOUBLEPOST=1537015125][/DOUBLEPOST]Γνωρίζω δικηγορικό γραφείο που εκπροσωπεί φορείς διαχείρισης πνευματικών δικαιωμάτων (με 7 υπαλλήλους και κόστος ιδιόκτητου γραφείου άνω των 700.000 ευρώ) το οποίο έχασε τα αρχεία του, επειδή κτύπησε ο δίσκος του ιδιοκτήτη. Αποθήκευαν στο δίσκο του υπολογιστή του ιδιοκτήτη όλοι και δούλευαν με shared folders. Backup; Ποιό backup; Αυτά προ διετίας. Μετά τους συμβούλεψα να πάρουν ένα NAS για κεντρική αποθήκευση.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Με ειδικά προγράμματα υπάρχουν σοβαρά θέματα.
Α) Εξελληνισμού
Β) Προσαρμογής στις τοπικές ανάγκες και νοοτροπία (ένα γραφείο των 3 ατόμων δεν μπορεί να λειτουργεί πρακτικά με software σχεδιασμένο για τις ανάγκες γραφείων 50 υπαλλήλων)
Υπάρχουν ορισμένα προγράμματα CRM ελληνικά, με κάποιες δυνατότητες οργάνωσης γραφείου. Δεν γνωρίζω κατά πόσο ξεπερνούν αυτά τα θέματα, ή θα πληρώσω τζάμπα. Ένα ή δύο κρατούν τη βάση δεδομένων τους στο cloud.
Έψαξα κάποιες πληροφορίες, ωστόσο προέρχονται από μικρές εταιρείες, χωρίς ιστορικό αξιοπιστίας. Δεν έχω καμία όρεξη να ψάχνω τα δεδομένα μου μετά από 5 ή 10 χρόνια. Επίσης, η τιμολογιακή πολιτική είναι πολύ υψηλή. Της τάξης των 650 ευρώ ετησίως για δύο χρήστες. Και εξτρά οι δυνατότητες ηλεκτρονικής τιμολόγησης.
Με τόσα λεφτά, ίσως αξίζει να πάρω έναν threadripper να επιταχύνω το 7zip και να πάψω να ασχολούμαι.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top