Ζητηση βασης τοιχου για πικαπ

Status
Not open for further replies.

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Ζητω βαση τοιχου, βαρεως τυπου, για πικαπ.
Καποια απο αυτες θα μου εκανε.
39975130_614.jpg


TARGET.png

Target-turntable-wall-shelf.jpg
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.402
Reaction score
74.686
Δεν ζητάει προτάσεις και ιδέες, ζητάει βάση στην αγγελία. ;)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
απλα σαν εναλλακτικη και φτηνοτερα ,μπορει ο μιχαλης να του φτιαξει μια......
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αν δεν βρω καποια ετοιμη θα αναλαβει ο Μιχαλης.
Πολυ ωραια (οπτικα τουλαχιστον) η sw-50. Δεν αναφερει ομως ποσο βαρος σηκωνει.

Στο φιναλε κανω και κατι τετοιο (αλφαδιαζμενο) με ακιδες απο κατω.
ΙΚΕΑ ekby-valter-bracket.jpg
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα δουλεψεις στρατζαριστο....γεμισε το με κατι σαν σιλικονη ....η και λιγα σκαγια αμμο........οτι ναναι για να μην κουδουναει.......(αποψη μου σαχτη μονος σου) και την ταβλα γεμισμενη με σκαγια - σιλικονη.....και θα σου μεινουν λεφτα και για αλλα πραματα......κεινα τα χρονια τα παλια απλα αγοραζα οτι μου γυαλιζε.....
μετα μπηκα σε μουντ να τα φτιανχω μονος μου και καλυτερα.....
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Οπως και να έχει, μερικά πράγματα μένουν για μια ζωή. Εξ άλλου όλοι γνωρίζουμε πόσο εξειδικευμένο και απαιτητικό προϊόν είναι το πικάπ. Τι πιο σωστό από να βασιστούμε ..... στον ΄΄ειδικό΄΄΄.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οπως και να έχει, μερικά πράγματα μένουν για μια ζωή. Εξ άλλου όλοι γνωρίζουμε πόσο εξειδικευμένο και απαιτητικό προϊόν είναι το πικάπ. Τι πιο σωστό από να βασιστούμε ..... στον ΄΄ειδικό΄΄΄.
Συμφωνώ απολύτως, το πικάπ χρίζει ειδικής αντιμετώπισης, πέραν των άλλων, και στη στήριξή του. Η σκέτη βάση wallmound 3), που έχω, η πλατφόρμα του είναι από mdf. Αν και τοίχου, λύνει το πρλοβλημα των κραδασμών ως ένα σημείο. Απο κει και έπειτα, υπάρχουν επιπλέον λύσεις, όχι ακριβές, που βοηθούν πάρα πολύ.

Ακριβώς όπως είπες: το πικάπ είναι άκρως ιδιαίτερη περίπτωση...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Εγώ που το έχω σε απλό mdf, δεν τολμώ να ακουμπήσω το ράφι, και το πιο απαλό χάδι, ακούγεται σαν μπότα από ντράμς.

mdf λοιπόν και Debut (χωρίς ανάρτηση) = δύο ασύμβατα πράγματα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγώ που το έχω σε απλό mdf, δεν τολμώ να ακουμπήσω το ράφι, και το πιο απαλό χάδι, ακούγεται σαν μπότα από ντράμς.

mdf λοιπόν και Debut (χωρίς ανάρτηση) = δύο ασύμβατα πράγματα.
Vaki εγώ σε πρώτη φαση χρησιμοποιώ αυτά που φαίνονται στη φωτό παρακάτω. Δουλεύουν άριστα. Μελλοντικά ίσως αγοράσω κάποια από τις ειδικές πλατφόρμες (akapella ισως, ή κάποια της pro-ject).

Για να μην αποπροσανατολίζουμε το φίλο που άνοιξε το θέμα: Η στήριξη του πικάπ στον τοίχο, και όχι στην κορυφή του Rack, είναι ένα καλό πρώτο βήμα, όχι όμως το τελευταίο.

Ας δει τo παρακάτω video: https://www.google.gr/url?sa=t&sour...AQwqsBCC0wAQ&usg=AOvVaw0VTJzWxrN8ZFOD4xbU2nov
 

Attachments


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Συμφωνώ! Πολύ ενδιαφέροντα δε, τα αντικραδασμικά σου!

Το video δεν μου ανοίγει!
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Σιγουρα δεν φτανει μονο η στήριξη στον τοιχο. Εγω θα βαλω και αυτα κατω απο το 1200.
http://www.isonoe.com/products2/audio-isolation-system/
https://www.amazon.co.uk/Isonoe-Isolation-System-Technics-Turntables/dp/B00AJHUYVO
Yπάρχουν πολλές, φτάνει να διαπιστώσεις ότι δουλεύουν. Δεν πρέπει να πετάμε χρήματα χωρίς λόγο...
[DOUBLEPOST=1532380411][/DOUBLEPOST]..στη συνέχεια ψάξου και για platter mat. Βοηθά επίσης πολύ.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Καποια πραγματα δυστυχώς, αν δεν τα πληρωσεις δεν βγαζεις συμπερασμα.
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.733
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top