Σύνδεση κινητού με DAC

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γεια σας,
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί android κινητό τηλέφωνο σε εξωτερικό DAC μέσω όμως της ψηφιακής ομοαξονικής εισόδου (λόγω μη δυνατότητας usb εισόδου); Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο που να ενώνει την έξοδο ακουστικών του κινητού με την ψηφιακή είσοδο του DAC.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
αναλογικο σημα σε ψηφιακο χωρις μετατροπη δεν μπορει να γινει,μπορεις ομως πολυ απλα να παρεις εναν usb-coaxial μετατροπεα και να το κανεις.Εννοειται θελεις καλωδιο otg και φυσικα αυτη τη δυνατοτητα στο κινητο σου. Βεβαια αν μιλαμε για κατι αξιολογο,ισως να μην εχει νοημα αυτη η κινηση,γιατι με 100 ευρω αγοραζεις ενα dac σαν το dragonfly της audioquest και κανεις την δουλεια σου (αλλα με σαφως χειροτερο αποτελσμα απο την συνδεση με το καλο dac).
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Γεια σας,
γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί android κινητό τηλέφωνο σε εξωτερικό DAC μέσω όμως της ψηφιακής ομοαξονικής εισόδου (λόγω μη δυνατότητας usb εισόδου); Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιο καλώδιο που να ενώνει την έξοδο ακουστικών του κινητού με την ψηφιακή είσοδο του DAC.
Ναι, μέσω bluetooth. Δες εδώ: www.skroutz.gr/s/13756822/Belkin-NFC-Bluetooth-Music-Receiver-HD.html Ασύρματα κι ωραία :)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Οκ,..λοιπόν κινητό έχω το Galaxy S8, DAC που δεν υπάρχει περίπτωση να το αλλάξω, οπότε μένει η λύση μετατροπέας από την usb του κινητού προς coaxial; Δεν ξέρω αν το κινητό μου έχει αυτή την otg δυαντότητα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
εχει αλλα θα χρειατεις εναν ανταπτορα γιατι το samsung galaxy s8 εχει την usb-c συνδεση,δες το βιντεακι

 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
εχει αλλα θα χρειατεις εναν ανταπτορα γιατι το samsung galaxy s8 εχει την usb-c συνδεση,δες το βιντεακι

Έχει στη συσκευασία ένα τέτοιο αντάπτορα usb c to usb a
[DOUBLEPOST=1532332233][/DOUBLEPOST]
Ναι, μέσω bluetooth. Δες εδώ: www.skroutz.gr/s/13756822/Belkin-NFC-Bluetooth-Music-Receiver-HD.html Ασύρματα κι ωραία :)
...και ακριβά επίσης!
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
...και ακριβά επίσης![/QUOTE]

Once you go wireless.........δεν θα επιστρέψεις πίσω στα καλώδια :)

Και συνδέεις και ότι άλλο θέλεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω: otg καλώδιο 2-3€ και ένα usb to spdif transport αφού το dac δεν έχει usb είσοδο. Οι τιμές στο transport ποικίλουν, θα πάρεις κάτι ανάλογο με την αξία του dac το οποίο όμως θα είναι μέσα στα χρήματα που θες να διαθέσεις.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
υπαρχει βεβαια και η λυση χωρις καλωδια,αλλα θα χρειαστει ανοικτο το wi-fi.....ενα chromecast audio και συνδεση με το dac με οπτικη ινα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ηχητικά όμως αξίζουν οι ασύρματες συσκευές (είτε chromecast είτε Bluetooth)? Φαντάζομαι πως ο φίλος έχει καλό dac απλά είναι παλιό και δεν έχει usb θύρα.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Ηχητικά όμως αξίζουν οι ασύρματες συσκευές (είτε chromecast είτε Bluetooth)? Φαντάζομαι πως ο φίλος έχει καλό dac απλά είναι παλιό και δεν έχει usb θύρα.
bluetooth οχι,εκτος και αν μιλαμε μονο για ακροαση net radio κλπ,με καλα αρχεια οχι.Με το wi-fi ειναι αλλιως,αλλα σαφως μια συσκευη σαν το chromecast audio δεν ειναι αυτο που λεμε και το "καλυτερο ψηφιακο transport".Eιναι ομως μια προσιτη λυση για να στειλεις υλικο ασυρματα στο dac και να γλυτωσεις τα καλωδια,ανταπτορες,μετατροπεις κλπ για να κανεις συνδεση με usb.Εγω φυσικα προτιμω την πρωτη επιλογη που προτεινα,ενα καινουργιο-συγχρονο usb dac (φορητο και με ενισχυτη ακουστικων για να κανεις και ενα σωρο αλλες δουλειες).
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
bluetooth οχι,εκτος και αν μιλαμε μονο για ακροαση net radio κλπ,με καλα αρχεια οχι.Με το wi-fi ειναι αλλιως,αλλα σαφως μια συσκευη σαν το chromecast audio δεν ειναι αυτο που λεμε και το "καλυτερο ψηφιακο transport".Eιναι ομως μια προσιτη λυση για να στειλεις υλικο ασυρματα στο dac και να γλυτωσεις τα καλωδια,ανταπτορες,μετατροπεις κλπ για να κανεις συνδεση με usb.Εγω φυσικα προτιμω την πρωτη επιλογη που προτεινα,ενα καινουργιο-συγχρονο usb dac (φορητο και με ενισχυτη ακουστικων για να κανεις και ενα σωρο αλλες δουλειες).
Με υψηλής ανάλυσης αρχεία δεν έχω δοκιμάσει το bluetooth. Με όλα τ' άλλα παίζει το ίδιο με το καλώδιο.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Με υψηλής ανάλυσης αρχεία δεν έχω δοκιμάσει το bluetooth. Με όλα τ' άλλα παίζει το ίδιο με το καλώδιο.
τι ακριβως συγκρινεις? οταν λες καλωδιο τι εννοεις/ το καλωδιο απο ερχεται? απο κανονικη συσκευη ή απο καποιο κινητο-ταμπλετα?
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
τι ακριβως συγκρινεις? οταν λες καλωδιο τι εννοεις/ το καλωδιο απο ερχεται? απο κανονικη συσκευη ή απο καποιο κινητο-ταμπλετα?
Με καλώδιο OTG το κινητό ή το τάμπλετ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω: otg καλώδιο 2-3€ και ένα usb to spdif transport αφού το dac δεν έχει usb είσοδο. Οι τιμές στο transport ποικίλουν, θα πάρεις κάτι ανάλογο με την αξία του dac το οποίο όμως θα είναι μέσα στα χρήματα που θες να διαθέσεις.
To setup που έχω τώρα είναι win laptop για spotify + foobar, με usb καλώδιο προς τον usb/spdif μετατροπέα DXIO PRO3Z και ακολούθως ψηφιακό ομοαξονικό καλώδιο RCA προς το DAC (το οποίο δεν αντικαθίσταται γιατί είναι πολύ ακριβό). Πρακτικά λοιπόν και μόνο για το spotify μιλάω, πως μπορώ στην αλυσίδα αυτή αντί για το λαπτοπ να βάλω το S8; Δοκίμασα με έναν μετατροπέα που είχε στην συσκευασία το κινητό (που μετατρέπει την usb c to usb a) αλλά δεν παίζει. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δεν αναγνωρίζει τον usb/spdif μετατροπέα DXIO PRO3Z. Οπότε μιλάμε μάλλον για λύση που να μην χρειάζετε τέτοιου είδους μετατροπέα. Το καλώδιο OTG τι ακριβώς είναι;
Ίσως η λύση ενός usb c to coaxial καλωδιου που πρότεινε κάποιος πιο πριν είναι οκ;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Με καλώδιο OTG το κινητό ή το τάμπλετ.
ναι το otg που στελνει το σημα? σε καποιο dac?
[DOUBLEPOST=1532357207][/DOUBLEPOST]
To setup που έχω τώρα είναι win laptop για spotify + foobar, με usb καλώδιο προς τον usb/spdif μετατροπέα DXIO PRO3Z και ακολούθως ψηφιακό ομοαξονικό καλώδιο RCA προς το DAC (το οποίο δεν αντικαθίσταται γιατί είναι πολύ ακριβό). Πρακτικά λοιπόν και μόνο για το spotify μιλάω, πως μπορώ στην αλυσίδα αυτή αντί για το λαπτοπ να βάλω το S8; Δοκίμασα με έναν μετατροπέα που είχε στην συσκευασία το κινητό (που μετατρέπει την usb c to usb a) αλλά δεν παίζει. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι το κινητό δεν αναγνωρίζει τον usb/spdif μετατροπέα DXIO PRO3Z. Οπότε μιλάμε μάλλον για λύση που να μην χρειάζετε τέτοιου είδους μετατροπέα. Το καλώδιο OTG τι ακριβώς είναι;
Ίσως η λύση ενός usb c to coaxial καλωδιου που πρότεινε κάποιος πιο πριν είναι οκ;
για αυτο που θελεις να κανεις, μαλλον η αγορα ενος φορητου usb dac ειναι η πιο απλη και ασφαλης επιλογη.Δεν εχει νοημα να βαζεις στο παιχνιδι το καλο dac για την ποιοτητα του spotify.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
OTG χονδρικά είναι η λειτουργία που σου επιτρέπει να συνδέεις συσκευές πάνω στο usb του κινητού και να τις αναγνωρίζει. Για να γίνει αυτό χρειάζεσαι ένα otg καλώδιο πχ https://www.skroutz.gr/s/9232030/Forever-OTG-micro-USB-male-USB-A-female-T-0013115.html
Το δικό σου κινητό (είμαι εντελώς άσχετος από κινητά) έχει usb type c θύρα αλλά έχει δικό του αντάπτορα λες. Όμως παρόλα αυτά δε λειτουργεί το transport σου. Δεν ξέρω τι φταίει. Να πάρεις spdif απευθείας από το usb με καλώδιο δεν ξέρω αν γίνεται αλλά ακόμα κι αν γίνεται αποκλείεται να πάρεις την ποιότητα που θες. Αν για κάποιο λόγο το transport σου δεν είναι συμβατό, βρες κάποιο άλλο transport που υποστηρίζει otg λειτουργία. Δεν είναι από το κινητό το πρόβλημα καθώς σχεδόν όλα από android 4.4 και μετά υποστηρίζουν otg και το δικό σου κινητό είναι καλό και σύγχρονο, αν υπάρχει πρόβλημα είναι από το μετατροπέα.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Μήπως το θέμα δεν είναι hardware αλλά software; Θέλω να πω, έχω την εντύπωση ότι δεν υποστηρίζουν όλοι οι android audio players την έξοδο ήχου από την usb otg θύρα. Εγώ για παράδειγμα σε ένα android tablet σε συνδυασμό με ένα dragonfly που συνδέω με καλώδιο usb otg, χρησιμοποιώ αυτή την εφαρμογή για αναπαραγωγή και παίζει κανονικά:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hiby.music&hl=en
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Πρακτικά λοιπόν και μόνο για το spotify μιλάω, πως μπορώ στην αλυσίδα αυτή αντί για το λαπτοπ να βάλω το S8;
Ή αφήνεις το λάπτοπ στη θέση του, και δουλεύεις κανονικά από το κινητό σου, πράγμα που το υποστηρίζει το software του Spotify, ή, αν χρειαστεί να πάρεις από κει το λαπτοπ που ήδη έχεις, παίρνεις ενα Chromecast, ή παίρνεις ένα νέο λάπτοπ μόνο και μόνο για αυτή (Spotify) την δουλειά (πολύ φτηνο).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top