Απορίες σύνδεσης ενισχυτή

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Τι να κάνουμε ,έχω και γω τις απορίες μου!

π.χ. σύνδεση προενισχυτή-ενισχυτή:

Έχουμε έναν προενισχυτή με ευαισθησία:
Line 1= 340mV @ 20 KOhm (max:+4dBV)
Line 2= 340mV @ 47 KOhm (max:+4dBV)
Τι σημαίνει (πρακτικά) η διαφορά στα Ohm?

Master unbalanced= 1,55V @ 100Ohm
Master balanced= 2,55V @ 200Ohm
Δηλαδή;

Maximum output= more than +18dBV (8,0V) THD 1%, load 100KOhm

Και ο τελικός έχει:
*Input impedance 20K
*Input sensitivity for full power 1.5V

Ο συνδυασμός των 2 τελευταίων δεδομένων τι μας λέει;

ΤΗΧ!
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ο προ με τον τελικο στα βολτ ταιργιαζουν. Ειναι ιδια.

Στο αλλο κομματι το impedance παλι φαίνεται οκ απλα παιζει ρολο στο πως ταιργιαζουν ηχητικα.

Γενικα πρεπει να ναι τουλαχιστον 10φορες μεγαλυτερο το ενα απο το αλλο.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καλά ryk, ούτε στο μυαλό μου να ήσουν! Ετοιμαζόμουν να ρωτήσω κάτι παρόμοιο. R3nos, 10 φορές μεγαλύτερη αντίσταση πρέπει να έχει ο τελικός ή ο προενισχυτής;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. ΔΕΝ έχουμε προενισχυτή. Αυτό που έχουμε είναι ένας μείκτης, τέλος πάντων, μια μίνι κονσολα μείξης. Πάει αυτό...

Έχουμε έναν προενισχυτή με ευαισθησία:
Line 1= 340mV @ 20 KOhm (max:+4dBV)
Line 2= 340mV @ 47 KOhm (max:+4dBV)
Τι σημαίνει (πρακτικά) η διαφορά στα Ohm?
Untitled-1.jpg


Untitled-2.jpg


Αυτός λοιπόν ο μείκτης, ΔΕΝ έχει αντίσταση εισόδου στη Line2 47ΚΩ, αλλά στη Line1, όπως και στις Line3 και Line5. Αυτές οι είσοδοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν με σήμα επιπέδου line, είτε επιπέδου phono, αναλόγως της θέσης του αντιστοίχου επιλογέα, ώστε να οδηγούνται από κεφαλή ΜΜ. Η αντίστασή τους δεν αλλάζει, παραμένει 47ΚΩ, διότι προφανώς ο επιλογέας απλώς αλλάζει το κέρδος του αντιστοίχου κυκλώματος, και ενεργοποιεί και την ισοστάθμιση RIAA, κι έτσι, είναι συμβατές και με κεφαλές πικάπ ΜΜ και με οποιαδήποτε πηγή επιπέδου line. Όσον αφορά τη Line2, και μαζί και τις Line4 και Line6, αυτές έχουν χαμηλότερη αντίσταση εισόδου, 20ΚΩ, αφού δεν χρειάζεται παραπάνω, ενώ έτσι το κύκλωμα είναι και πιο αναίσθητο στην RFI.

Master unbalanced= 1,55V @ 100Ohm
Master balanced= 2,55V @ 200Ohm
Δηλαδή;
Δηλαδή, από τις δύο εξόδους RCA ο μείκτης μπορεί να βγάλει μέγιστη έξοδο ενάμισυ βολτ με αντίσταση εξόδου 100Ω - πάρα πολύ καλή επίδοση, ενώ (μάλλον για λόγους σχεδίασης) δεν μπορεί να βγάλει 3 βολτ από την balanced έξοδο, αλλά λιγώτερα, δυόμισυ, φυσικά με τη διπλάσια αντίσταση εξόδου, 200Ω. Τελικά, μπορεί να βγάλει και υψηλότερη έξοδο, 8 βολτ (ο κιτρινιάρης δεν αποκαλύπτει από ποια έξοδο, αλλά μάλλον πρόκειται για την balanced), αλλά με μεγάλη παραμόρφωση, 1%, ενώ απαιτεί και πολύ υψηλό φορτίο, 100ΚΩ, καθώς με χαμηλότερο η τάση της εξόδου θα πέσει εκτός προδιαγραφής.

Και ο τελικός έχει:
*Input impedance 20K
*Input sensitivity for full power 1.5V

Ο συνδυασμός των 2 τελευταίων δεδομένων τι μας λέει;
Ότι ο τελικός μπορεί να αδηγηθεί μια χαρά, σε πλήρη έξοδο, από οιανδήποτε των δύο τύπων έξοδο.


Σειρά μου για μιαν απορία: Γιατί τόση μυστικοπάθεια; Και όχι μόνο μυστικοπάθεια, αλλά και προσπάθεια παραπλάνησης, ώστε αν κάποιος ασχοληθεί να απαντήσει, να μην μπορεί να βρει άκρη ο δύστυχος, παρά μόνον από τα μισόλογα που καταδέχθηκες να γράψεις. Κι όλο αυτό, γιατί; Κι από πάνω, αναρωτιέσαι γιατί δεν απάντησε κανένας...

Βέβαια, δεν πρόκειται παρά για μια συσκευή ταπεινή για τα high end κριτήρια πολλών εδώ μέσα, οπότε εξ αυτής της απόψεως σε καταλαβαίνω. Αλλά και πάλι, αν πρόκειται γι' αυτό δηλαδή, υπάρχει και η γνωστή προστακτική...
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Εγώ που θέλω να φτιάξω ενα προενισχυτή που έχω βάλει στο μάτι ( airguitarist απο acoustica.org ο οποίος πρέπει να βασίζεται στον naim nac52 ) και έχω απορίες για συνεργασία με τον τελικό μου συν επιλογή αντιστάσεων για r2r attenuator, να ανοίξω άλλο θέμα καλύτερα;
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Ναι...
Το βρίσκω σωστό, αλλά είπα μήπως δεχόμουν παρατήρηση επειδή είναι κατά κάποιο τρόπο παρόμοια θέματα. Οπότε, θα βάλω σε μια τάξη τις σκέψεις μου και θα εκφράσω τις απορίες μου ίσως και εντός της ημέρας.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ενταξει μην τρελενεσαι ρωτησε κατι το παιδι. Η εκφραση 'καλα κάνεις' δεν το ειπε με μαγκια. Δεν τρεχει κατι.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Λοιπόν, ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. ΔΕΝ έχουμε προενισχυτή. Αυτό που έχουμε είναι ένας μείκτης, τέλος πάντων, μια μίνι κονσολα μείξης. Πάει αυτό...



View attachment 95497

View attachment 95498

Αυτός λοιπόν ο μείκτης, ΔΕΝ έχει αντίσταση εισόδου στη Line2 47ΚΩ, αλλά στη Line1, όπως και στις Line3 και Line5. Αυτές οι είσοδοι μπορούν να χρησιμοποιηθούν με σήμα επιπέδου line, είτε επιπέδου phono, αναλόγως της θέσης του αντιστοίχου επιλογέα, ώστε να οδηγούνται από κεφαλή ΜΜ. Η αντίστασή τους δεν αλλάζει, παραμένει 47ΚΩ, διότι προφανώς ο επιλογέας απλώς αλλάζει το κέρδος του αντιστοίχου κυκλώματος, και ενεργοποιεί και την ισοστάθμιση RIAA, κι έτσι, είναι συμβατές και με κεφαλές πικάπ ΜΜ και με οποιαδήποτε πηγή επιπέδου line. Όσον αφορά τη Line2, και μαζί και τις Line4 και Line6, αυτές έχουν χαμηλότερη αντίσταση εισόδου, 20ΚΩ, αφού δεν χρειάζεται παραπάνω, ενώ έτσι το κύκλωμα είναι και πιο αναίσθητο στην RFI.



Δηλαδή, από τις δύο εξόδους RCA ο μείκτης μπορεί να βγάλει μέγιστη έξοδο ενάμισυ βολτ με αντίσταση εξόδου 100Ω - πάρα πολύ καλή επίδοση, ενώ (μάλλον για λόγους σχεδίασης) δεν μπορεί να βγάλει 3 βολτ από την balanced έξοδο, αλλά λιγώτερα, δυόμισυ, φυσικά με τη διπλάσια αντίσταση εξόδου, 200Ω. Τελικά, μπορεί να βγάλει και υψηλότερη έξοδο, 8 βολτ (ο κιτρινιάρης δεν αποκαλύπτει από ποια έξοδο, αλλά μάλλον πρόκειται για την balanced), αλλά με μεγάλη παραμόρφωση, 1%, ενώ απαιτεί και πολύ υψηλό φορτίο, 100ΚΩ, καθώς με χαμηλότερο η τάση της εξόδου θα πέσει εκτός προδιαγραφής.



Ότι ο τελικός μπορεί να αδηγηθεί μια χαρά, σε πλήρη έξοδο, από οιανδήποτε των δύο τύπων έξοδο.


Σειρά μου για μιαν απορία: Γιατί τόση μυστικοπάθεια; Και όχι μόνο μυστικοπάθεια, αλλά και προσπάθεια παραπλάνησης, ώστε αν κάποιος ασχοληθεί να απαντήσει, να μην μπορεί να βρει άκρη ο δύστυχος, παρά μόνον από τα μισόλογα που καταδέχθηκες να γράψεις. Κι όλο αυτό, γιατί; Κι από πάνω, αναρωτιέσαι γιατί δεν απάντησε κανένας...

Βέβαια, δεν πρόκειται παρά για μια συσκευή ταπεινή για τα high end κριτήρια πολλών εδώ μέσα, οπότε εξ αυτής της απόψεως σε καταλαβαίνω. Αλλά και πάλι, αν πρόκειται γι' αυτό δηλαδή, υπάρχει και η γνωστή προστακτική...
Καλά, μιλάμε με παρακολουθείς; :D
Καλέ δεν υπάρχει μυστικοπάθεια, απλά είπα να μην αραδιάσω σχεδιαγράμματα και κατεβατά-λίστες με δεδομένα και να μείνω με τα δεδομένα που μας χρειάζονται. Είπα να το κάνω πιο γενικό (Α+Β=Γ). Αποτυχία;

Σειρά μου: Γιατί λες άλλο μείκτης, άλλο προενισχτυτής; Ίδια δουλειά δεν κάνουν; Τα ίδια δεν θα ισχύουν και σε έναν προενισχυτή;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Σειρά μου: Γιατί λες άλλο μείκτης, άλλο προενισχτυτής; Ίδια δουλειά δεν κάνουν; Τα ίδια δεν θα ισχύουν και σε έναν προενισχυτή;
Δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Ο μείκτης είναι πολλοί προενισχυτές μαζί σε ένα σασί, καθείς εκ των οποίων έχει μόνο μια είσοδο. Ο προενισχυτής hi-fi είναι ένας προενισχυτής με πολλές εισόδους (σε ένα σασί). Έριξες μέσα δύο εισόδους line με διαφορετική αντίσταση εισόδου, πάει τον βραχυκύκλωσες τον άλλο. Κοιτάει ψηλά και μετράει τις μύγες στο ταβάνι... :D
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Ο μείκτης είναι πολλοί προενισχυτές μαζί σε ένα σασί, καθείς εκ των οποίων έχει μόνο μια είσοδο. Ο προενισχυτής hi-fi είναι ένας προενισχυτής με πολλές εισόδους (σε ένα σασί). Έριξες μέσα δύο εισόδους line με διαφορετική αντίσταση εισόδου, πάει τον βραχυκύκλωσες τον άλλο. Κοιτάει ψηλά και μετράει τις μύγες στο ταβάνι... :D
Κατάλαβα!;)
A, ξέχασα και το άλλο. Αν δηλ. έχω δύο εισόδους με διαφορετικές αντιστάσεις (όπως π.χ. στο παράδειγμα 20KΩ, 47ΚΩ), αυτό παίζει ρόλο μόνο στην ευαισθησία σε RFΙ? Αν έχω 2 πηγές με διαφορετικά χαρακτηριστικά (βάλε ότι Volt και Ω θες), πως επηρεάζουν όποια συνδεθεί επάνω (μάλλον δεν το εκφράζω σωστά, αλλά νομίζω κατάλαβες τι θέλω να πω).

Κατάλαβες τώρα γιατί δεν απαντούσε κανένας; Ήξεραν ότι θα έχω και άλλες απορίες! :D
Όσον αφορά το "ταπεινό" μηχάνημα.... μόνο τέτοια έχω! Αλλά φχαριστιέμαι να ακούω μουσική όσο δεν φαντάζεσαι! ( και με λάθος RT60, μετρημένο μιλάμε!..............ώρε τι εξεστόμισα!!!! :o)
 



Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Σε συνεχεια του νηματος εχω την περιεργεια στην περιπτωση που για καποιο λογω προ και τελικος δεν ταιριαζουν ιδανικα υπαρχει καποια συσκευη η οποια μπορει να μειωσει/αυξησει την ταση εισοδων των συσκευων ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.530
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top