Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.273
Reaction score
41.970
Ένα φαΐ που θα πρέπε να ναι φουλ στη φέτα και είναι λειψό!
Αλήθεια περίμενες ένα τέτοιο λάθος από εμένα....?

Στο τραπέζι υπήρχε πιατάκι με πάρα πολύ φέτα, προβεια αλλά και καρσικισια βουτηγμένες στο λάδι και στη ρίγανη.
:D

Η φέτα που βλέπεις στο πιάτο είναι για να τη λιώσω μέσα στο πιάτο με το κουτάλι...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Απο τη τριτη το βραδυ πολεμω να ποφαω ενα παστιτσο με ενα μικρο διαλειμα τη τεταρτη απου βρεθηκα στη γέννα .Εκει 'χαμε τα κλασσικα
IMG_20180815_123020.jpg

που εμοιαζαν υπεροχα.Μετα ηρθε ο βοσκος-αξαδερφος με μια λαμαρινα αρνι κ' ενα ταψακι γαρδουμια στα καρβουνα.
Ο γιορςτρουλι κι ο βοσκος επιασαμε τα γαρδουμια και τη κεφαλη τ' αρνιου = τρια ρούβας ...
φωτογραφιες δεν ετραβηξα - ητονε τα χερια μου λαδωμενα , η σαλατα ειχε φετα (θαρω)
:drinks:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.534
Απο τη τριτη το βραδυ πολεμω να ποφαω ενα παστιτσο με ενα μικρο διαλειμα τη τεταρτη απου βρεθηκα στη γέννα .Εκει 'χαμε τα κλασσικα
View attachment 103114
που εμοιαζαν υπεροχα.Μετα ηρθε ο βοσκος-αξαδερφος με μια λαμαρινα αρνι κ' ενα ταψακι γαρδουμια στα καρβουνα.
Ο γιορςτρουλι κι ο βοσκος επιασαμε τα γαρδουμια και τη κεφαλη τ' αρνιου = τρια ρούβας ...
φωτογραφιες δεν ετραβηξα - ητονε τα χερια μου λαδωμενα , η σαλατα ειχε φετα (θαρω)
:drinks:
Μου αρέσουν αυτά που διαβάζω κι ας μην κατάλαβα σχεδόν τίποτα... :D
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.507
Αλήθεια περίμενες ένα τέτοιο λάθος από εμένα....?

Στο τραπέζι υπήρχε πιατάκι με πάρα πολύ φέτα, προβεια αλλά και καρσικισια βουτηγμένες στο λάδι και στη ρίγανη.
:D

Η φέτα που βλέπεις στο πιάτο είναι για να τη λιώσω μέσα στο πιάτο με το κουτάλι...
Φακές λέμε με φέτα!!:drinks: View attachment 103112


Σίδηρος
Ο σίδηρος αποτελεί ένα «ιδιότροπο» θρεπτικό συστατικό, του οποίου η απορρόφηση επηρεάζεται από διάφορα άλλα συστατικά των τροφίμων, ειδικά όταν πρόκειται για τον σίδηρο που εντοπίζεται σε φυτικά τρόφιμα (μη αιμικός σίδηρος). Για το λόγο αυτό, είναι σκόπιμο να καταναλώνουμε τα τρόφιμα που περιέχουν σίδηρο όπως τα όσπρια και τα σκουροπράσινα λαχανικά, με τρόφιμα που περιέχουν βιταμίνη C, βιταμίνη Α ή άλλα οξέα (όπως το οξικό οξύ) προκειμένου να απορροφήσουμε καλύτερα το σίδηρο. Κατ’ αυτό τον τρόπο, καλοί συνδυασμοί για την απορρόφηση σιδήρου είναι

  • Οι φακές με ξίδι (πηγή οξικού οξέος)
  • Τα φασόλια με καρότο (πηγή βιταμίνης Α) ή πιπεριές (βιταμίνη C)
  • Τα smoothie με σπανάκι και πορτοκάλι ή/και φράουλες (πηγές βιταμίνης C)
  • Το μπρόκολο με στυμμένο λεμόνι (πηγή βιταμίνης C)
Επίσης, αποφύγετε να συνδυάσετε τα παραπάνω τρόφιμα (που είναι πηγές σιδήρου) με τρόφιμα που περιέχουν ασβέστιο (όπως, π.χ., τις φακές με τυρί φέτα) μιας και το ασβέστιο ανταγωνίζεται τον σίδηρο στην απορρόφησή του.

https://www.mednutrition.gr/portal/lifestyle/diaita/2730-syndyasmoi-trofimon-oli-i-alitheia
 








argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top