Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Να φανταστώ την ώρα την ώρα της κατεδάφισης η μουσική υπόκρουση ήταν Bolt thrower;
Εάν έκανα εγώ την κατεδάφιση, ε, παρόμοια ακούσματα θα έπαιζαν! Αν κι ο ήχος των κομπρεσέρ, το ίδιο metal ήταν!:D

Οι bolt thrower ειναι καθαρα πολεμικος ηχος.
Ασορτι με κατεδαφιση ειναι οι demolition hammer και λογω ονοματος δηλαδη...:gamer:
:thumbsup:

Συμφωνώ αλλά εκεί μοιάζει σαν να πέρασε leopard και να άδειασε ότι είχε πάνω του.
:roflmao::roflmao:


Metalucifer έβαλε στο ξεκίνημα και το σκλήρυνε μετά!:lolsign:
:thumbsup::thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δευτέρα που θα έχω τις κατόψεις μπροστά μου, θα τις γράψω.
Οι βασικές αρχές που ακολουθώ, είναι αυτές της Κλάιν Μάιν:

Screenshot_20180818-185847.png
Screenshot_20180818-185858.png
Screenshot_20180818-185914.png
Screenshot_20180818-185907.png


Τήρησε τα ανωτέρω, και θα δεις και μόνος σου τις διαστάσεις που μπορείς να έχεις.

Βασικά, η μέγιστη απόσταση ακρόασης, για να φτιάξεις το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, ισούται με το μισό του πλάτους του δωματίου, μείων το βάθος του πλαϊνού ηχείου. ;)

Αυτά στο ιδανικό σενάριο που όλα τα ηχεία ισαπέχουν από σένα. Αν δεν ισαπέχουν, χρειάζεται ακριβής διόρθωση, δηλαδή καθυστέρηση σε ms. Προσωπικά θα προτιμούσα να ισαπέχουν, για πολλούς λόγους. Ένας λόγος είναι η δεύτερη εικόνα που βλέπεις.. :)
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ενδιαφέροντα όλα αυτά. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να τηρήσω ακριβώς την μαθηματική πράξη, θα φανεί στην πράξη.

Βασικά, αρχίζω να σκέφτομαι ότι θα κάνω near field ακροάσεις με τα B&W 802D.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Γιατί να μην γίνει 7κάναλο; :D
Δεν θα γίνει ΠΟΤΕ 7κάναλο. ΠΟΤΕ όμως.

Για τέσσερεις λόγους:
1) Δεν χωράει. Δεν βγαίνουν τα τετραγωνικά.
2) Είμαι μακριά από την Ε.Β.Β.Ε. και κυρίως από μέλη της που έχουν το συνήθειο να πείθουν άλλα μέλη και τις συζύγους των ότι το home cinema προσθέτει "πόντους" στην εντός της οικίας οικογενειακή διασκέδαση.:D:D Όχι ότι δεν ισχύει αυτό, προφανώς κι ισχύει, αλλά η εστίαση εδώ είναι στο "είμαι μακριά = τη γλίτωσα!":p
3) Δεν γουστάρω home cinema.
4) Το πολύ πολύ να προσθέσω sub woofers (εάν οι μετρήσεις αποδείξουν την αναγκαιότητά τους) και να γίνει το σύστημα 2.2, αλλά ως εκεί.
[DOUBLEPOST=1534614636][/DOUBLEPOST]
τα είπαν κι άλλοι
Επιμένω κι εξηγούμαι πιο πάνω.:)
 
Last edited:




PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν θα γίνει ΠΟΤΕ 7κάναλο. ΠΟΤΕ όμως.

Για τέσσερεις λόγους:
1) Δεν χωράει. Δεν βγαίνουν τα τετραγωνικά.
2) Είμαι μακριά από την Ε.Β.Β.Ε. και κυρίως από μέλη της που έχουν το συνήθειο να πείθουν άλλα μέλη και τις συζύγους των ότι το home cinema προσθέτει "πόντους" στην εντός της οικίας οικογενειακή διασκέδαση.:D:D Όχι ότι δεν ισχύει αυτό, προφανώς κι ισχύει, αλλά η εστίαση εδώ είναι στο "είμαι μακριά = τη γλίτωσα!":p
3) Δεν γουστάρω home cinema.
4) Το πολύ πολύ να προσθέσω sub woofers (εάν οι μετρήσεις αποδείξουν την αναγκαιότητά τους) και να γίνει το σύστημα 2.2, αλλά ως εκεί.
[DOUBLEPOST=1534614636][/DOUBLEPOST]
Επιμένω κι εξηγούμαι πιο πάνω.:)
Μαζι σου :)
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Για να το περιπλέξω ακόμα περισσότερο θες να είσαι είτε στο 1/3 του μήκους στη μπροστινή πλευρά είτε στο 1/3 της πίσω πλευράς του μήκους του δωματίου. Θα ψάξω αύριο να σου βρω link που εξηγεί για ποιο λόγο.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Σούπερ.
1 ηχειο στο κέντρο κι είσαι οκ.
Σταθερή εικόνα, η φωνή στο κέντρο, άριστα.
Σα το φωνόγραφο δεν έχει.
Αληθινός αναλογικός ήχος.
Για πραγματικούς λάτρες της μουσικής.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δικαναλος και βινυλιάκιας!
Κάνε ότι γουστάρεις @wizzy και άσε τους (καραφλους) γιατρούς να (νομίζουν πως) κουρευονται..!:p:p:p
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top