Καλώδιο ρεύματος

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...............αν μελετησουμε κατι.....αλλα τα αυτια μας εχουν αλλη αποψη
δεν κανουμε του αυτιου μας....κανουμε οτι λεει η μελετη.....
και ας ακουμε ετσι.....γιατι το πρωτοκολλο του καλου αντιχαλιεντα αυτο λεει.....:
Mην κοιτας τι ακους.....σημασια εχει το τι δεν πρεπει να ακους.......
Και εδω μεσα εχουν χλευαστει πολλες φορρες ατομα που εχουν γραψει οτι ακουνε διαφορες.....
Βασικα αν δεν ακους εχει την υγεια σου...και το πορτοφολι σου γιωματο.....
Γιατι σημασια εχει να μην ακους - να μην ψαχνεσαι- να μην το λες.......
Αν δεν ακολουθησεις την ανω αγια τριαδα (ψαχνω - ακουω- λεω τι ακουσα)
ολα καλα.,.......
Οπως και να εισαι ντιουης στα αντικραδασμικα και να λες οτι ακους διαφορες κακο ειναι....
Με μια φραση ερευνά και μην πιστευεις τα αυτια σου.........ολα τα ιδια παιζουν .....
........Αν θες τωρα να βελτιωσεις καποιο καλωδιο στειλε ινμποξ ...το κανω δωρεαν,.........
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μην ξεχάσεις να βάλεις cable lifters...μόνο έτσι θα ακούσεις δγιαφορές.
Αν τα έχεις πεταμένα στο πάτωμα ,δεν κάνουμε δουλειά...
Ποιο υλικο του cable φιλτραρουν τα cable filters?
[DOUBLEPOST=1534767699][/DOUBLEPOST]
Καλησπερα σε όλους οπως το λέει η λέξη καλώδιο ρεύματος χμμ.
Έχω δύο ρεύματος ενα kimber pk 10 ascent και ενα pagea ac 14 λοιπόν ερώτηση στους πολυ ψαγμένους που μπορούν να ακούσουν και την ποιο μικρή διαφορά ποια είναι η καλύτερη συνδεση; δηλαδή το pangea το έχω βάλει να φεύγει απο την μπριζα του τοίχου και πάει και δίνει ρεύμα στο πολυμπριζο της project αυτό με τις 6 θέσεις.
Απο εκει έχω συνδέσει το kimber και πάει στον ενισχυτή μου τον creek evolution 2 ωστε να ακουω τα βυνιλια μου.

Τωρα μπορει να γράφω και βλακειες αμα ακουστεί διαφορά στον ηχο αμα τα κανω τράμπα εσείς τι λέτε;
Αυτο με τους πιο χοντρους αγωγους καλυτερα να παει απο τον τοιχο στο πολυπριζο
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ποιο υλικο του cable φιλτραρουν τα cable filters?
[DOUBLEPOST=1534767699][/DOUBLEPOST]
Αυτο με τους πιο χοντρους αγωγους καλυτερα να παει απο τον τοιχο στο πολυπριζο
Μάλιστα ωραία ευχαριστώ το kimber είναι αυτο με τους ποιο χοντρους αγωγούς οπότε θα το κανω τράμπα γιατι το ειχα απο πολυμπριζο προς ενισχυτή
[DOUBLEPOST=1534768901][/DOUBLEPOST]
Eνταξει, δεν ειναι ''υποχρεωμενο'' φυσικα, αλλά οταν μπαινεις σε ενα φορουμ με 15 χρονια ιστοριας, που σχεδον ολα εχουν εξηγηθει και αναλυθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και λιγη μελετη. Τις περισσοτερες φορες, η απορια σου δε θα διατυπωνεται πρωτη φορα και τη λυση θα την βρεις ετοιμη. Εξαλλου ειναι κουραστικο λιγακι να εκφραζεται για νιοστή φορά μια απορία, της οποίας η απάντηση εχει ''κουραστεί'' να δινεται στο παρελθον. Δε μιλω για το συγκεκριμενο θρεντ αφού αυτό ισχύει για όλες τις πολυετείς ''βιβλιοθήκες-φόρουμ'' στο νετ.
Έχεις δίκιο σε αυτό θα μπορούσα πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα να κανω την μελετη μου στο φορουμ και αμα παλι δεν καλυπτομουν να το άνοιγα
Βέβαια κανεις δεν ειναι υποχρεωμένος να απαντήσει και στο συγκεκριμένο θέμα ετσι δεν ειναι;
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Eνταξει, δεν ειναι ''υποχρεωτικο'' φυσικα, αλλά οταν μπαινεις σε ενα φορουμ με 15 χρονια ιστοριας, που σχεδον ολα εχουν εξηγηθει και αναλυθει, καλο θα ειναι να υπαρχει και λιγη μελετη. Τις περισσοτερες φορες, η απορια σου δε θα διατυπωνεται πρωτη φορα και τη λυση θα την βρεις ετοιμη. Εξαλλου ειναι κουραστικο λιγακι να εκφραζεται για νιοστή φορά μια απορία, της οποίας η απάντηση εχει ''κουραστεί'' να δινεται στο παρελθον. Δε μιλω για το συγκεκριμενο θρεντ αφού αυτό ισχύει για όλες τις πολυετείς ''βιβλιοθήκες-φόρουμ'' στο νετ.

Αυτό ισχυει στα συνηθισμένα φόρουμ...
Εδώ μας απασχολούν σε μόνιμη βαση
τα ίδια άλυτα, αιώνια, μεταφυσικα ερωτήματα.

Για την ακρίβεια τα λατρεύουμε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ δεν βλέπω τίποτα μεταφυσικό. Απλά ειναι τα πράγματα.

Αν ακούγονται “διαφορές” και εκτιμώνται ως βελτιώσεις, άξιες επένδυσης σε διπλή τυφλή δοκιμή, τότε υπάρχει θέμα προς συζήτηση, και προς επιλογή προτεραιοτήτων.

Αλλά μόνο με αυτήν την προυπόθεση, της διπλής τυφλής δοκιμής. Για την μεθοδολογία αυτής, ενα google search στο double blind testing θα σας βοηθήσει.

Αλλιώς, έτσι στο μιλητό, “άκου να πάθεις πλάκα πως σφίγγει το μπάσο” κτλ, τσου, ευχαριστώ δεν θα πάρω.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
κοιτα οτι και να βαλεις σε οποιοδηποτε σσυτημα ειναι πεταμενα λεφτα
δηλαδη τι περιμενεις ?
να βαλεις κατι πανω και ο καζατζιδης να γινει χεντριξ ?
δεν γινεται......
Και καλο θα ειναι να μην λες οτι ακους διαφορες γιατι θα μπεις στην λιστα των περιεργων....
Μα αυτό είναι το ζητούμενο στο Hi Fi..ο Καζαντζίδης να ακούγεται Καζαντζίδης και ο Χεντριξ ... Χεντριξ.
Τώρα, αν κάποιοι θέλουν με καλώδια και tweaks να κάνουν τον Μαντουβαλα..Χεντριξ..για να πουν πως ακούνε δγιαφορες..με γεια τους με χαρα τους..φτάνει να μην παίρνουν και άλλους στο λαιμό τους..
Η αν θέλουν ντε και καλά να πάρουν και άλλους μαζί τους, ας το κάνουν στοιχειοθετημενα...όχι με ακατάληπτα και ασύνδετα λόγια του αέρα..
Με πχιαgνεις;
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μα αυτό είναι το ζητούμενο στο Hi Fi..ο Καζαντζίδης να ακούγεται Καζαντζίδης και ο Χεντριξ ... Χεντριξ.
Τώρα, αν κάποιοι θέλουν με καλώδια και tweaks να κάνουν τον Μαντουβαλα..Χεντριξ..για να πουν πως ακούνε δγιαφορες..με γεια τους με χαρα τους..φτάνει να μην παίρνουν και άλλους στο λαιμό τους..
Η αν θέλουν ντε και καλά να πάρουν και άλλους μαζί τους, ας το κάνουν στοιχειοθετημενα...όχι με ακατάληπτα και ασύνδετα λόγια του αέρα..
Με πχιαgνεις;
Πολλες φορες καποιες διαφορες δεν χρειαζονται στοιχειοθετηση.Ενα προσφατο παραδειγμα ανκαι οχι αμεσα σχετικο με καλωδια, μια συγκριση mullard cv4004 και sovtek 12ax7. Τον ενα απο τους 4 που ειπε οτι δεν ακουσε διαφορα ποσο μαλλον την βελτιωση που ειναι οπως η μερα με την νυχτα τον στειλαμε αμεσα σε ωρλά .Προσωπικα την πετυχα 10/10 σε 3 dbt ως τωρα.
[DOUBLEPOST=1534777836][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει αντίστοιχο αρσενικό της κοτζιακαρης;
Για να σε λέω έτσι τώρα που μεγάλωσες;:D
Ούσσου ρε που τζιαμέ :D
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το
Μα αυτό είναι το ζητούμενο στο Hi Fi..ο Καζαντζίδης να ακούγεται Καζαντζίδης και ο Χεντριξ ... Χεντριξ.
Τώρα, αν κάποιοι θέλουν με καλώδια και tweaks να κάνουν τον Μαντουβαλα..Χεντριξ..για να πουν πως ακούνε δγιαφορες..με γεια τους με χαρα τους..φτάνει να μην παίρνουν και άλλους στο λαιμό τους..
Η αν θέλουν ντε και καλά να πάρουν και άλλους μαζί τους, ας το κάνουν στοιχειοθετημενα...όχι με ακατάληπτα και ασύνδετα λόγια του αέρα..
Με πχιαgνεις;
το 1κολλο του καλου αντιχαλιεντα ΕΠΙΒΑΛΕΙ
να αποδυκνυει
αυτα
που οι αλλοι δεν θελουν
δεν μπορουν
δεν πρεπει να ακουσουν.
Σιγα μη κατσει ο καθενας να αποδειξει στον αλλο τι ακουει και τι δεν ακουει ............στοιχειοθετημενα ή μη........
Εδω δεν υπαρχει δυναμικη να μαζευτουν καμποσοι να γινει ενα τυφλοτεστ..........για <αποδειξεις> θα μιλαμε.........
Και ποια η δυναμικη ενος φορουμ οταν 14 χρονια ποτε δεν εγινε τετοια δοκιμη......
μενουμε στα <χαρτια>..............
Οσο για το ποιος περνειο ποιον στο λαιμο του...ο αντιχαλιεντισμος ζει το μεγαλειο του
Οταν καποιος προτεινει σε αλλο να δοκιμασει κατι ......δεν προσπαθει να επιβαλει το μισος του για δοκιμες......
Και αναλωνεται σε θεωριες και ασκησεις επι χαρτου,.......
Η μια πλευρα μιλα για δοκιμες - αξιολογησεις
και η αλλη βγαζει την χολη της....και τερματιζει σε θεωριες και αντιδοκιμες.......
Ολοι μεγαλα παιδια ειναι.........η επιβολη ειναι κακο πραμα.....οποιος θελει δοκιμαζει οτι θελει - ακουει ,_οτι νομιζει οτι ακουει.......
...............μεπχιασες
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπόν πριν κανω την τράμπα στα καλώδια έβαλα εχθές και άκουσα λίγο μεταλ saturnus για την ακρίβεια που τα ξέρω τα κομμάτια.
λοιπόν έβαλα άκουσα όπως ειχα τα καλωδια ρεύματος και μετα τα έκανα τράμπα έβαλα το ποιο χοντρό σαν καλώδιο αλλα με τους ακροδέκτες το kimber δηλαδή στην μπριζα του τοίχου και μετα στο πολυμπριζο, μετά σύνδεσα το pagea ac 14 στο πολυμπριζο αφου είχα και δοκιμαστικό κατσαβίδι να δω οτι φέρνει το ρεύμα απο την δεξια μεριά και το σύνδεσα στον ενισχυτή.
Έβαλα ξανά το βυνιλιο, παιδιά άκουσα έστω και λίγη διαφορά στον ήχο σαν να καθάρισε η βρωμιά στα χαμηλα και στα ψηλά ακούστηκε ποιο διαυγής
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
νομιζεις οτι ακουσες , αν το δεν αποδειξεις με πιστοποιηση κατα λοιντς τοβ ελοτ......και να φερεις σερτιφικατα απο 31 γιουνιβερσιτι οφ γιουνιβερς......δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που ειπες.....
Και που να ελεγες οτι αγορασες τα καλωδια μετα απο ακροαση- αξιολογηση .
Και καλο θα ειναι να μην λες οτι νομιζεις οτι ακους ....γιατι εμεις που εν ακουμε βγαινουμε κουφοι και ανυποστατοι
(πλακα κανω)
Ευτυχως που καποιοι ακομα τολμανε και λεμε τι ακουμε , χωρις να χρειαστει γνωματευση απο ειδικο παθολογο.....
και ακομα πιο πολλοι δεν παιζουν με τα μαμα καλωδια .....και παιζουν απο κουλουρα μπελντεν.....με μεγαλα πιουριστ....
απλα επιλεγουν να μην χρειαζεται να αποδειξουν οτι ειναι σε θεση να ακουνε............
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
.μεπχιασες
Κάνω φιλότιμες προσπάθειες..αλλά δεν...
[DOUBLEPOST=1534833968][/DOUBLEPOST]
Και ποια η δυναμικη ενος φορουμ οταν 14 χρονια ποτε δεν εγινε τετοια δοκιμη......
Άντε λοιπόν..μαζευτείτε 4-5 που ακούτε καλά τις διαφορές και οργανώστε το..ευκαιρία να κλείσετε πολλά στόματα!
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η χιλιοειπωμενη αποψη μου ειναι
Οτι .............ακους ? ασχολησαι ?
δεν ............ακους ? προσπερνας ..
και αν μαζευτουμε ( εχουμε μαζευτει) και ακουσω διαφορες ,
αυτο τι σημαινει ?
οτι επειδη εγω ακουω οι αλλοι πρεπει να ακουσουν ?
ή πρεπει να βαλουν κατι στο συστημα τους επειδη εγω το ακουω ?
Φυσικα ΟΧΙ....
εγω αυτο που προτεινω , ειναι να δοκιμαζουμε πριν αγορασουμε , αλλα και μετα ....
τιποτα αλλο σιγα μην θελω να αποδειξω ή να επιβαλω την γνωμη μου.......
δεν ειμαι εμπορακος ....ουτε κρυφοεμπορακος.......
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όταν κάνεις αλλαγές εσύ παίζει η αυθυποβολη ... Το διαφορετικό δε σημαίνει καλύτερο, σωστότερο...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κοιτα οταν εχεις ματωσει την τσεπη σου....αρχιιζεις και γινεσαι στραβος.......περιεργος καχυποπτος
Σιγουρα μπορεις να δωσεις χ ευρω και να ακουσεις διαφορα.....
και μετα να δωσεις χ/2 και να ανεβεις και αλλο
Καπου εκει αρχιζεις να δοκιμαζεις ....()οπως σου κοβει) (μπορει να ακους λαθος και να μην ξερεις οτι ακους λαθος - μου εχει τυχει)
....μπορεις να πας και στο χειροτερο , χωρις να το καταλαβεις.....και να ξαναγυρνας πισω
Ας μην μιλαω ομως για προσωπικες εμπειριες.......καλο ειναι ο καθενας να αξιολογει
Και ακομα και απο τα λαθη μαθαινουμε.....ΟΛΟΙ μαθαινουμε........μα ολοι........
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Δηλαδη για να καταλαβω ,υποστηριζουν καποιοι οτι ολα τα καλωδια ειναι ιδια? Δεν αναφερομαι στα ρευματος ουτε στα διαφορα φιδια με τις απιθανες και αδικαιολογητες τιμες αλλα στα ιντερκονεκτ και των ηχειων.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top