Pro-ject rpm 3 carbon μικρός τζόγος στον βραχίονα.

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Καλησπέρα σε όλους !
Εδώ και περίπου 2 μήνες ειμαι κατοχος ενος Pro-ject rpm 3 carbon από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Αυτο που παρατήρησα βάζοντας τον βραχίονα στη θέση του είναι οτι τον τελευταιο καιρο κάνει 1 μικρό τζογο - κλικ απο την βάση ....
Τον ίδιο μικρό τζόγο(μιλαμε ίσως για 1-2 mm) κάνει και οταν ο βραχιονας βρίσκεται πάνω απο το πλατό ασκώντας ελάχιστη δύναμη - έλξη.
Από οτι φαίνεται ο μικρός αυτος τζογος προέρχεται απο την βάση του βραχιονα (η οποια δεν κουνιέται) και πιο συγκεκριμένα απο ένα μεταλλικό κυλινδρο που βρισκεται μέσα στη βάση και στον οποίο προσαρμόζεται ο βραχίονας.
Η ποιότητα του ήχου δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί...
Τα φώτα σας λοιπόν σας παρακαλώ ...το ψάχνω ?? Το παρακολουθώ και αν χειροτερεψει μιλάω με αντιπρόσωπο?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Θα πρότεινα να μιλήσεις τώρα με τον αντιπρόσωπο. Εάν η συμπεριφορά του βραχίονα δεν είναι "φυσιολογική" (κατά την άποψή σου), γιατί να περιμένεις να "χειροτερέψει"; Άσε που εάν είναι όντως πρόβλημα, μπορεί να σου προκαλέσει επιπλέον πρόβλημα π.χ. στην βελόνα της κεφαλής.

Εάν ο αντιπρόσωπος σε διαβεβαιώσει (γραπτώς, θα πρότεινα) ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, το ξεχνάς και τέλος.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Καλησπέρα σε όλους !
Εδώ και περίπου 2 μήνες ειμαι κατοχος ενος Pro-ject rpm 3 carbon από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Αυτο που παρατήρησα βάζοντας τον βραχίονα στη θέση του είναι οτι τον τελευταιο καιρο κάνει 1 μικρό τζογο - κλικ απο την βάση ....
Τον ίδιο μικρό τζόγο(μιλαμε ίσως για 1-2 mm) κάνει και οταν ο βραχιονας βρίσκεται πάνω απο το πλατό ασκώντας ελάχιστη δύναμη - έλξη.
Από οτι φαίνεται ο μικρός αυτος τζογος προέρχεται απο την βάση του βραχιονα (η οποια δεν κουνιέται) και πιο συγκεκριμένα απο ένα μεταλλικό κυλινδρο που βρισκεται μέσα στη βάση και στον οποίο προσαρμόζεται ο βραχίονας.
Η ποιότητα του ήχου δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί...
Τα φώτα σας λοιπόν σας παρακαλώ ...το ψάχνω ?? Το παρακολουθώ και αν χειροτερεψει μιλάω με αντιπρόσωπο?
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Αγαπητέ φίλε το είχα το πικαπ αυτό για αρκετό καιρό μέχρι να αναβαθμίσω. Μου έκατσε πολύ καλά ο ήχος του, θαυμάσια ηχοχρώματα. Από τα καλύτερα πικαπ που έχω ακούσει και με πολύ καλή σταθερότητα περιστροφής. Και στην περίπτωσή μου υπήρχε τζόγος, πράγμα που ανέφερα σε μια επίσκεψή μου στον Ορφέα. Πρόκειται τελικά για χαρακτηριστικό του βραχίονα σε όλα τα κομμάτια του μοντέλου αυτού, μου έδειξαν μάλιστα δύο πικαπ της έκθεσης που είχαν το ίδιο θέμα. Σίγουρα δεν ήταν ότι καλύτερο να σου τρέμει ο βραχίονας, δεδομένου του καλού ήχου όμως δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.
 


Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Η εταιρεια δηλαδη εχει συνυπολογισει το τρεμουλο του βραχιονα για να πετυχει τα ωραια αναλογικα ηχοχρωματα;
Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα γραφόμενα αλλά δεν μπορεί να το εννοεί...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Η εταιρεια δηλαδη εχει συνυπολογισει το τρεμουλο του βραχιονα για να πετυχει τα ωραια αναλογικα ηχοχρωματα;

Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα γραφόμενα αλλά δεν μπορεί να το εννοεί...
Πολύ ενδιαφέρον το ότι ήδη δύο άτομα κατάλαβαν αυτό από τα γραφόμενά μου. Για να είμαι ειλικρινής εκπλήσσομαι μάλιστα. Εν πάσει περιπτώσει εύχομαι να καθησύχασα στο βαθμό του δυνατού τον φίλο μας.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Περιμενω απαντηση σε mail απο αντιπροσωπο (μιλησα χτες
Πολύ ενδιαφέρον το ότι ήδη δύο άτομα κατάλαβαν αυτό από τα γραφόμενά μου. Για να είμαι ειλικρινής εκπλήσσομαι μάλιστα. Εν πάσει περιπτώσει εύχομαι να καθησύχασα λίγο, όσο αυτό είναι δυνατό, τον φίλο μας.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !!!
Η απάντηση που έλαβα απο τον αντιπρόσωπο είναι οτι οταν περάσω απο Αθήνα να το πάω να το ελέγξει και οτι όπως το περιγράφω ειναι τα Bearings...δεν φάνηκε να ανησυχει! Το θέμα μου είναι οτι παιζει πολύ καλά...
Δεν ξέρω αν θα συνεχίζει να παίζει έτσι αν τα bearings δεν ρυθμιστουν σωστά ...ή τα σφίξουν πολύ...ωστε να φύγει ο τζόγος...
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Μήπως να το αφήσεις όπως είναι; Απλά στείλε ένα email στην ίδια την εταιρία για να πάρεις επίσημη εξήγηση για τον λόγο που συμβαίνει αυτό.

Μπορεί να μήν είναι πρόβλημα
 

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Μήπως να το αφήσεις όπως είναι; Απλά στείλε ένα email στην ίδια την εταιρία για να πάρεις επίσημη εξήγηση για τον λόγο που συμβαίνει αυτό.

Μπορεί να μήν είναι πρόβλημα
Προσπαθώ να στειλω μαιλ στην Pro Ject αλλα μολις ανιχνευει οτι ειμαι απο Ελλάδα μου κανει link το μαιλ που τους στελνω στον αντιπροσωπο της Ελλαδας...και μετα βγαζει error στην αποστολη ...χαχαχαχα
 

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Σήμερα το πρωί με διαβεβαίωσε ο αντιπρόσωπος οτι σε όλα τα RPM 3 carbon υπάρχει αυτος ο τζόγος(και στα εκθεσιακά) ...
Με την Pro Ject.com δεν κατάφερα ποτε να επικοινωνήσω...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Σήμερα το πρωί με διαβεβαίωσε ο αντιπρόσωπος οτι σε όλα τα RPM 3 carbon υπάρχει αυτος ο τζόγος(και στα εκθεσιακά) ...
Με την Pro Ject.com δεν κατάφερα ποτε να επικοινωνήσω...
Στα άλλα μοντέλα της εταιρείας παρατηρείται το ιδιο φαινόμενο; Αν οχι, τοτε δεν ειναι " σχεδιαστικη επιλογη" της εταιρειας, αλλα πιθανα προβλημα..
 

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Στα άλλα μοντέλα της εταιρείας παρατηρείται το ιδιο φαινόμενο; Αν οχι, τοτε δεν ειναι " σχεδιαστικη επιλογη" της εταιρειας, αλλα πιθανα προβλημα..
Δυστυχως δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με Pro-ject com...
Αν κάποιος άλλος στο φορουμ έχει Pro-ject ας μας λύσει την απορία...Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Δυστυχως δεν κατάφερα να επικοινωνήσω με Pro-ject com...
Αν κάποιος άλλος στο φορουμ έχει Pro-ject ας μας λύσει την απορία...Ευχαριστώ!

Βρε παιδιά επιτρέψτε μου λίγο τον τόνο, αλλά μήπως το τραβάμε το θέμα? Είναι δεδομένο ότι 4 κομμάτια του ιδιου μοντέλου, καινούργια ή πρόσφατης αγοράς, έχουν τζόγο. Από τα λεγόμενα του αντιπροσώπου μπορούμε να υποθέσουμε ότι όλα τα κομμάτια του μοντέλου έχουν το θέμα. Αν θυμάμαι καλά σε τεστ σε αγγλικό και γερμανικό περιοδικό του rpm1 και του rpm3 αντίστοιχα αναφέρεται ο τζόγος αυτός. Το rpm1 διαθέτει βραχίονα παρόμοιας φιλοσοφίας κατασκευής αλλά μικρότερου μήκους. Στοιχηματίζω τέλος ότι σε αναζήτηση στο google θα συναντήσει κανείς αντίστοιχα σχόλια. Από την άλλη τι περιμένει κανείς, να μας πει το εργοστάσιο ότι αποτελεί πρόβλημα ο τζόγος αυτός? Δεν ξέρω αν είναι σχεδιαστική επιλογή, ή στοιχείο συμπίεσης κόστους ή κάτι άλλο, ξέρω απλά ότι δεν έχει και τόσο νόημα η περαιτέρω διερεύνηση γιατί μάλλον δεν θα βγάλει πουθενα. Φίλε μου είχα πολλά πικαπ της project, και αρκετά ακριβότερα και ένα φθηνότερο, κανένα δεν είχε τζόγο. Αλλά και κανένα δεν έπαιζε όπως το δικό σου, για τα αυτιά μου πάντα!
 

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Βρε παιδιά επιτρέψτε μου λίγο τον τόνο, αλλά μήπως το τραβάμε το θέμα? Είναι δεδομένο ότι 4 κομμάτια του ιδιου μοντέλου, καινούργια ή πρόσφατης αγοράς, έχουν τζόγο. Από τα λεγόμενα του αντιπροσώπου μπορούμε να υποθέσουμε ότι όλα τα κομμάτια του μοντέλου έχουν το θέμα. Αν θυμάμαι καλά σε τεστ σε αγγλικό και γερμανικό περιοδικό του rpm1 και του rpm3 αντίστοιχα αναφέρεται ο τζόγος αυτός. Το rpm1 διαθέτει βραχίονα παρόμοιας φιλοσοφίας κατασκευής αλλά μικρότερου μήκους. Στοιχηματίζω τέλος ότι σε αναζήτηση στο google θα συναντήσει κανείς αντίστοιχα σχόλια. Από την άλλη τι περιμένει κανείς, να μας πει το εργοστάσιο ότι αποτελεί πρόβλημα ο τζόγος αυτός? Δεν ξέρω αν είναι σχεδιαστική επιλογή, ή στοιχείο συμπίεσης κόστους ή κάτι άλλο, ξέρω απλά ότι δεν έχει και τόσο νόημα η περαιτέρω διερεύνηση γιατί μάλλον δεν θα βγάλει πουθενα. Φίλε μου είχα πολλά πικαπ της project, και αρκετά ακριβότερα και ένα φθηνότερο, κανένα δεν είχε τζόγο. Αλλά και κανένα δεν έπαιζε όπως το δικό σου, για τα αυτιά μου πάντα!
Έχεις απόλυτο δίκιο! Και γω συμφωνώ με τις απόψεις σου. Δεν εχει νόημα περεταίρω διερεύνησης αφου το πικαπ παίζει μια χαρά ! Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας και την βοήθεια σας.
Καλή σας ημέρα!
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Έχεις απόλυτο δίκιο! Και γω συμφωνώ με τις απόψεις σου. Δεν εχει νόημα περεταίρω διερεύνησης αφου το πικαπ παίζει μια χαρά ! Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας και την βοήθεια σας.
Καλή σας ημέρα!
Το μια χαρα ειναι αραγε και οπως πρεπει;
 

Μηνύματα
22
Reaction score
12
Το μια χαρα ειναι αραγε και οπως πρεπει;
Δεν έχω μέτρο σύγκρισης είναι η αλήθεια...!
Το να έχουν όλα όμως αυτον τον μικρό τζόγο: του αντιπρόσωπου ( να το βεβαιώνει και ο τεχνικός)ακόμα και φίλων του site ή ακόμα και μερικων αγοραστών που ποσταραν στο Google αφήνει να εννοηθεί οτι μαλλον ή καποια κατασκευαστική ατέλεια είναι...ή οτι οτι εχει εισαχθεί στην Ελλάδα είναι ελαττωματικό....ή οτι κατα την Pro-ject είναι φυσιολογικό.
Αν κάποιος απο το site με επιστημονικο αυτι audiophile βρίσκεται στη Καλαμάτα όπου μένω...μπορούσε να "ακούσει" το πικάπ και να διαπιστώσει κάτι,θα του ήμουν υπόχρεος!
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στα φθηνα πικαπ συμβαινει αυτο.Χρειαζονται καλυτερης ακριβειας εξαρτηματα και χρονος/εργαλεια στην ρυθμιση τους για να ειναι το αποτελεσμα καλυτερο.Μεταξυ τζογου και υπερ το δεον σφικτων bearings αρα και ανεπιθυμητες τριβες,προτιμοτερος ειναι ο τζογος.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- οι εν λόγω βραχίονες ρυθμίζουν το σφίξιμο τους στο μεταλλικό "μισοφέγγαρο " όπου στηρίζονται , ( όχι στην βάση δηλ.) , μήπως εκεί είναι ο τζόγος ;

- εάν ναι , υπάρχουν δύο βιδακια με κεφαλή που έχει δύο τελίτσες / εσοχές, τις οποίες σφίγγεις ίσα που να μην έχει τζόγο και καθόλου παραπάνω , στην συσκευασία θα πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο κατσαβιδακι
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top