80% μουσική 20% ταινίες

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλησπέρα σας , μια βοήθεια παρακαλώ.

Προσπαθώ να στήσω το σύστημα μου και όπως λέει ο τίτλος θα γίνεται χρήση για μουσική κατα 80% και για ταινίες 20% ή και λιγότερο.

Ο χώρος έχει διαστάσεις 8χ5μ με κανονικό σχήμα και η θεση ακροασης βρισκεται στα 3μ

Απο ηχεία έχω τα Focal 807 V chorus (βιβλιοθήκης) , υπάρχει κεντρικό Yamaha NS 515 καθώς και ενα sub Yamaha, οι δορυφόροι ειναι Jamo.

Υπάρχει κάποια πρόταση ωστε να καταφέρω το στοχο μου ? και να ματσαρουν καλά έστω και στη θεωρία τα βασικα 2 ηχεια?

ειχα στο μυαλό μου κάτι σαν:

1) XTZ a100 d3

2) Yamaha RX-A2010 Aventage

3) Pioneer sc lx83


Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.


Ευχαριστώ
 


Μηνύματα
13
Reaction score
1
Τώρα δεν εχω! ειχα ενα Yamaha rxv440 τον πούλησα λόγο παιδιού μιας που δεν παίζω δυνατά ταινίες , ετσι ειπα να κανω ένα σύστημα καλό για μουσική .
Αναβάθμισα αρχικά τα βασικά μου ηχεία και τώρα προσπαθώ να βρω κατι να ταιριάζει.
 





Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
οχι ρε συ τι δικαναλο σε αυτα τα λεφτα πλακα κανεις? Εκτος αν θες μονο δικαναλη ακροαση. Τοτε αλλαζει. Κατω απο 500 ευρω εγω ειχα αυτον https://www.skroutz.gr/s/9199634/Marantz-PM6006.html?keyphrase=marantz+pm+6006. Παρα πολυ καλος ενισχυτης σε αυτα τα λεφτα. Απιστευτα καλος θα ελεγα....
 



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Με δικάναλο δεν θα έχεις ούτε το 20,% των ταινιών, που θες οπότε συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο yamaha και ιδιαίτερα ο pioneer μια χαρά θα παίξουν μουσική με τα focal. Και θα βλέπεις και τις ταινιούλες σου. Οι περισσότεροι απαξιώνουν τους πολυκάναλους για μουσική αλλά παίζουν πολλά ρόλο. Από το μοντέλο, τα συνοδά μηχανήματα, το τι ακούς, τι απαιτήσεις έχεις , τον χώρο. Πχ άλλο ο pioneer lx 83 και άλλο ο yamaha που είχες. Άλλο αν ακούς Τζαζ και άλλο αν ακούς πχ heavy metal. Άλλο αν είσαι hiendας και ψάχνεις για χροιές και άλλο αν είσαι ένας μέσος ακροατής που απλώς γουστάρει να ακούει τη μουσικούλα του.;)
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Focal 807 V chorus
upload_2018-8-20_14-46-54.png


XTZ a100 d3

"Σε φορτίο των 8Ω και με όριο παραμόρφωσης 0.3%, ο ενισχυτής Class A100D3 της εταιρίας XTZ, απέδωσε 112.8W, ενώ σε φορτίο των 4Ω με παραμόρφωση 0.3%,η μέγιστη ισχύς αυξήθηκε στα 168.8W."
http://avmentor.gr/reviews/group_test_integrated_amps_2010_12.htm

Το 80% το καλύπτεις, προχώρα.. μετά βλέπεις για το 20 του πολυκάναλου. Καμία σχέση στον δικάναλο ήχο αυτός ο XTZ με τους άλλους 2 av. Απολύτως καμία! Άκου τη μουσικούλα σου καλά τώρα και αργότερα πας σε av. Να πας όμως, εξάλλου έχεις ήδη τα ηχεία. Τι πηγές έχεις; γενικά.
 


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Και ο XTZ μοντέλο 2010 νομίζω ότι είναι. Αλλα τι ρόλο παίζει η χρονολογία στο πως παίζει μουσική ο AV;
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Και ο XTZ μοντέλο 2010 νομίζω ότι είναι. Αλλα τι ρόλο παίζει η χρονολογία στο πως παίζει μουσική ο AV;
O xtz ειναι δικαναλος οποτε δε λεει και πολλα αν ειναι μοντελο 2010 . Στους av εχει μεγαλη σημασια η χρονολογια μιας και δεν τον περνουμε μονο για να παιζει μουσικη. Γενικα εγω ειμαι της αποψης να παρει καποιον πολυκαναλο αλλα οχι τοσο παλιο.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εννοείται παρε εναν πολυκαναλο τον καλύτερο που μπορείς
Πχ ενας Marantz 5012 θα ήταν οτι καλυτερο για την περίπτωση σου

Με 500 ουτε καν συζητας για δικαναλους τελικούς κ αλλες τετοιες ιστορίες για άγριους
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
O xtz ειναι δικαναλος οποτε δε λεει και πολλα αν ειναι μοντελο 2010 . Στους av εχει μεγαλη σημασια η χρονολογια μιας και δεν τον περνουμε μονο για να παιζει μουσικη. Γενικα εγω ειμαι της αποψης να παρει καποιον πολυκαναλο αλλα οχι τοσο παλιο.
Και ποιον σύγχρονο πολυκάναλο να πάρει με 500€ που να παίζει και αξιοπρεπώς μουσική για το 80% που τον θέλει; Εκτός αν αρχίσουμε τα δώσε κάτι παραπάνω κλπ. Κατά την γνώμη μου για τα 500€ που δίνει και αυτά που ζητάει η βέλτιστη επιλογή είναι σε ένας παλαιότερος AV ανώτερης κατηγορίας.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Και ποιον σύγχρονο πολυκάναλο να πάρει με 500€ που να παίζει και αξιοπρεπώς μουσική για το 80% που τον θέλει; Εκτός αν αρχίσουμε τα δώσε κάτι παραπάνω κλπ. Κατά την γνώμη μου για τα 500€ που δίνει και αυτά που ζητάει η βέλτιστη επιλογή είναι σε ένας παλαιότερος AV ανώτερης κατηγορίας.
Έγραψα και πιο πάνω ποιον προτεινω εγώ. Marantz sr 5012. Από Γερμανία βγαινει γύρω στα 600 με μεταφορικά.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Σαν βασική πηγή χρησιμοποιώ το Blue Ray Denon DBT-1713UD και δευτερευόντως φυσικά DLNR από το PC χωρίς όμως να βασίζομαι σε mp3. Άντε κανένα FLAC αν βρεθεί.
Έχω εγκαταστήσει ενσύρματο δίκτυο στο σπίτι.
Η μουσική που ακούω ποικίλει από κιθάρα acapella , ροκ 70-80’ μέχρι έντεχνο ελληνικό .
Μέχρι τώρα δεν απολάμβανα ήχο ποιοτικό , κακή και περιορισμένη μουσική σκηνή χωρίς Καλό διαχωρισμό των οργάνων με χροιές σμυριδόχαρτου!
Αυτό άλλαζε κάπως όταν άκουγα με τα ακουστικά μου Ultrasone performance 880.
Κάπου εκεί θέλω να πλησιάσω και να έχω ήχο σωστό και όχι απλά φασαρία.
Καταλαβαίνω τους περιορισμούς και για αυτό το λόγο το ψάχνω τόσο εδώ με ειδικούς ;)
[DOUBLEPOST=1534867576][/DOUBLEPOST]Και κάτι ακόμα ,
Γιατί έχει τόση σημασία εάν ένας ενισχυτής είναι καινούργιος ή μεταχειρισμένος ;
Τελικά υπάρχει διαφορά στη ποιότητα του ήχου;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
..μόνο αν είναι "γερασμένος" αλλά αυτό διορθώνεται με κάποιο κόστος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top