Συντηρητές κρασιών

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Θα προχωρήσω σε μια τέτοια αγορά. Έχω καταλήξει σε liebherr μιας ζώνης θερμοκρασίας και χωρητικότητα περίπου 300 μπουκάλια.
Κάθε γνώμη, πρόταση δεκτή και θα εκτιμηθεί.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Γιατί μόνο μίας ζώνης; Μόνο ένα είδος κρασιού θα βάλεις μέσα;
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Γιατί μόνο μίας ζώνης; Μόνο ένα είδος κρασιού θα βάλεις μέσα;
Καίρια ερώτηση που με βασάνισε πολύ πριν καταλήξω.
Τα επιχειρήματα είναι τα εξής, όλα τα κρασιά συντηρούνται (παλαιώνουν) ιδανικά στους 13 βαθμούς Κελσίου.
Οι διαφορετικές ζώνες θερμοκρασίες σε ένα ψυγείο άφορα συνθήκες σερβιρίσματος, όπου θέλεις διαφορετικές θερμοκρασίες αναλόγως του είδους. Αυτό όμως είναι κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει κυρίως εστιατόρια. Στο σπίτι είτε θα πάρεις τα λευκά και θα τα βάλεις και 1-2 ώρες ψυγείο (ή στη σαμπανιέρα με πάγο και νερό) πριν την κατανάλωση είτε τα κόκκινα θα έρθουν στη (σωστή) θερμοκρασία τους μετά από λίγη ώρα εκτός συντηρητή, που πιθανότατα θα το έχεις ανοίξει και θα το έχεις βάλει σε κάποια κανάτα για να πάρει οξυγόνο να συνέλθει από την κλεισούρα (άντε να το διατηρήσεις όμως στη σωστή θερμοκρασία σερβιρίσματος το κόκκινο...τρέχα γύρευε hiendιες). Τα ροζέ (που είναι και τα αγαπημένα μου) είναι περίπου στη σωστή θερμοκρασία κατευθείαν από τον συντηρητή.
Τέλος για τα ίδια χρήματα, σε κάποια μοντέλα, αυτά με 1 ζώνη θερμοκρασίας έχουν 50% παραπάνω χωρητικότητα (είναι πιο μεγάλα ψυγεία) από αυτά που έχουν πολλαπλές ζώνες.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Εφόσον έχεις καταλήξει σε ζώνες και αριθμό φιαλών, με τη συγκεκριμένη φίρμα, δεν γίνεται να κάνεις λάθος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Μη βάλεις μηχανάκια εκεί θα χαλάσουν :p
300 μπουκάλια; Πολλά δεν είναι;
Το 300 είναι η ονομαστική χωρητικότητα όταν είναι φουλ φορτωμένο, σε κάθε ράφι σκέψου 2 μπουκάλια λαιμό με λαιμό κατά βάθος του ραφιού. Αυτό σημαίνει ότι αν σε κάθε ράφι δεν έχεις ένα μόνο είδος αλλά πολλά διαφορετικά θα ψάχνεις με βάλε-βγάλε που είναι το καθετί. Το θεωρώ απίθανο να το φορτώσω τόσο και για αυτό λαμβάνω ως κανονική φόρτωση περίπου τα μισά. 150 μαζεύονται εύκολα, 4-5 επισκέψεις σε οινοποιεία είναι.


ΑΜΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΗ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΜΕ 1000+ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕΤΕ....:D
Δεν σκοπεύω να κάνω συλλογή, πολύ λίγα κομμάτια θα κρατώ για παλαίωση, έτσι για την πλάκα (άλλως τε ενέχει μεγάλο ρίσκο), βασικά θα τα πίνω. Εκτιμώ πλήρη ανανέωση 1 ως 2 φορές της κάβας μέσα στο χρόνο. Απλά θέλω όσο το δυνατόν πιο τακτοποιημένη, σωστή και ασφαλή αποθήκευση και όσο το δυνατόν πιο έτοιμα για κατανάλωση ανά πάσα στιγμή.
[DOUBLEPOST=1536588527][/DOUBLEPOST]Κάπως έτσι επιτυγχάνεται η πλήρης ονομαστική φόρτωση.

Screen Shot 2018-09-10 at 17.07.49.jpg
 

Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
Δεν σκοπεύω να κάνω συλλογή, πολύ λίγα κομμάτια θα κρατώ για παλαίωση, έτσι για την πλάκα (άλλως τε ενέχει μεγάλο ρίσκο), βασικά θα τα πίνω. Εκτιμώ πλήρη ανανέωση 1 ως 2 φορές της κάβας μέσα στο χρόνο. Απλά θέλω όσο το δυνατόν πιο τακτοποιημένη, σωστή και ασφαλή αποθήκευση και όσο το δυνατόν πιο έτοιμα για κατανάλωση ανά πάσα στιγμή.

ΤΟ ΚΡΑΣΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΠΡΑΓΜΑ....:D

ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ 100ΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ

ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΑΣΑ ΣΥΝΟΙΚΙΑΚΗ ΚΑΒΑ...:o:D:p
 


Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΚΑΒΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΒΑ ΜΕ

ΣΠΑΝΙΑ.....

ΠΧ ΤΟ ΡΟΖΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ 1500 ΦΙΑΛΕΣ....

 

ika

News
Μηνύματα
13.981
Reaction score
12.966
ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΚΑΒΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΒΑ ΜΕ

ΣΠΑΝΙΑ.....

ΠΧ ΤΟ ΡΟΖΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ 1500 ΦΙΑΛΕΣ....

ροζέ μαυροδάφνη?
 


D

Deleted member 23222

Guest
ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΚΑΒΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΚΑΒΑ ΜΕ

ΣΠΑΝΙΑ.....

ΠΧ ΤΟ ΡΟΖΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ 1500 ΦΙΑΛΕΣ....

Στείλε κανα πμ...

Delivery κάνει?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Εγώ πάντως που κοιτάω για πιο λίγες φιάλες κατέληξα σε inventor κλάσης Α σε κατανάλωση και χαμηλου θορύβου,και αν θυμάμαι καλά έχει και μεγαλύτερη εγγύηση....
 


Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
Μακριά από χύμα.
Στείλε pm ή γράψε και εδώ, σιγά τη διαφήμιση...
ΚΙ ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΧΥΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ 2-3 ΕΙΔΗ...

ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ.....

https://oinotypo.gr/



ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΖ.....ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ.....ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ.....

https://www.botilia.gr/p/roze-krasi/ROZ-ΟΙΝΟΠΟΙΕΙΟ-ΠΕΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Καίρια ερώτηση που με βασάνισε πολύ πριν καταλήξω.
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη - 1 ζώνη είναι ιδανική για οικιακή χρήση, ακριβώς με το σκεπτικό που περιγράφεις παρακάτω.
Πέρα από το κόστος, στις περισσότερες ζώνες χάνεις και ωφέλιμο χώρο. ;)

You can't go wrong with Liebherr.
Εγώ βολεύομαι προς το παρόν με ένα μικρό Inventor που έχω ενσωματώσει στη νησίδα, αλλά μελλοντικά είναι στα σχέδια η αγορά ενός μεγαλύτερου (μάλλον το ίδιο μοντέλο κοιτάζουμε), αφού σχεδιαστεί και το σχετικό έπιπλο που θα το φιλοξενεί μαζί με ποτήρια/καράφες etc.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
............δεν ξερω τι λενε οι συντηρητες
παντως τα ψυγεια (οσα ξερω) βαρανε βλαβες αερα
βεβαια τα ψυγεια μπορει να ειναι αλλο θεμα....
Οταν μαζευα πουρα ειχε παντως καλους συντηρητες χωρις προβληματα
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Μιάς και άνοιξε η «όρεξη» ονομάστε μεγάλα κοκκινα κρασιά για εκλεκτή κρεατοφαγία, έπειτα ρίχτε και και και κανά ροζέ(κόλλησα με whispering angel)τα λευκά ας περιμένουν μετά το χειμώνα....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.420
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top