DAC μέχρι 650 ευρώ

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Γειά σας!
Αναζητώ να αγοράσω ένα dac μέχρι 650 ευρώ.
Το σύστημά μου αποτελείται από έναν ολοκληρωμενο Nad C-375Bee και ηχεία Klipsch RP-160M.
Ακούω μουσική από τον υπολογιστή μέσω μιας κάρτας ήχου Asus Xonar Essence st.
Τα ακούσματά μου είναι rock - blues - jazz, σε μορφή flac και mp3, αλλα ακούω και από το youtube.

Από μερικά reviews που διάβασα καλοβλέπω το Nad 1050 USB DAC.. υπάρχει βεβαίως και το MDC DAC 2.0 USB το οποίο κουμπωνει στην πίσω θύρα του C-375 αλλά δεν μπόρεσα να βρω κανενα review ώστε να σχηματίσω άποψη (έχω την εντύπωση πάντως ότι το MDC κάνει upsampling πράγμα που δεν μου καλαρέσει, αλλά αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Σε ότι αφορά το 1050 οι περισσότεροι λένε ότι έχει λίγο "τσιμπημένο" χαμηλό πράγμα το οποίο μάλλον θα είναι καλό για τα rock που ακούω.

Θα ήθελα την άποψη σας για το 1050 και το ενσωμστωμένο MDC.. και φυσικά αν υπάρχει και άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
τα εχει τα χρονακια του ο 1050,ειναι σχεδον 3,5 ετων συσκευη και για dac και ειδικα με την εξελιξη των τελευταιων δυο ετων,ειναι μαλλον παλιο. Πιο συγχρονες επιλογες στα χρηματα αυτα (και κατι παραπανω) Marantz HD-DAC1,Pioneer U-05,Pro-Ject Audio DAC Box DS2 ultra,ενω αν μπορεις αν ανεβεις μερι τα 1000 το Τeac UD-503.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
να συμπληρωσω,κοιτα και τα ifi dac2 ή το micro dsd αλλα μαζι με το εξτρα τροφοδοτικο. Απλα εδω μιλαμε για καθαροαιμο usb dac χωρις αλλες εισοδους (coaxial,optical). Απο τις δικες μου εμπειριες με ολα αυτα παντως,μπορω να σου πω οτι θα δεις σημαντικη βελτιωση απο οτι με την καρτα που εχεις (οχι οτι δεν ειναι καλη,απλά κερδιζεις πολλα απο το dac εκτος υπολογιστη).Θα ηταν καλο αν μπορεις να δοκιμασεις και αν συγκρινεις τον ηχο που δινει και ενα usb dac χαμηλοτερης κατηγοριας τιμης.Μπορει να παρεις καλυτερο ηχο απο αυτον που εχεις σημερα και με σημαντικα λιγοτερα χρηματα απο τα 650.
 


Z

Zdimis

Guest
http://www.eeaudio.com/eeaudio_007.htm

eastern electrik mini max plus.M ε τον γερμανο ντιλερ η τον βελγο στο μπατζετ σου θαρθει η ωρα να κανεις τα κλιπς μαγικοτερα,κ να ακουσεις μουσικη σαν μουσικη οχι σαν πληροφορια γραμμενη σε ψηφια που με τα τουιτερ των κλιπς παιζει κ να σπανε ορχεις κατι αρτια τεχνολογικα εξελιγμενα τσιπακια μες την υπεραναλυση κ λαμπροτητα που ενταξει μπορει ναναι κ του ηχοληπτη προθεση αλλα μπορεις να το γλυτωσεις με τη σωστη πηγη.
Ποτε δεν επιβαιβαιωσα με τα αυτια μου οτι η εξελιξη της τεχνολογιας στο κομματι των dac τα τελευταια χρονια βελτιωσε κατι δραματικα στη μουσικη αποτυπωση περα απο drawbacks. τυπου πλουσιοτεροχαμηλο-αλλα στεγνες μεσαιες /Πενταδιαφανο -τσιριχτουλι κει ψηλα-Τις τιμες σιγουρα ,με 300 400 ευρω πια ακους αξιοπρεπως οπως πριν 15 χρονια με 1- 2 χιλιαρικα.
 
Last edited by a moderator:

Z

Zdimis

Guest
Με τρομερο οπλο την μια και μονο μαγικοτερη ηχητικα λυχνια 12.a u7 που φοραει με αλλαγες της οποιας τιουναρεις
τον ηχο σου εκει που σου αρεσει,κ τι να λεμε οτι διαμορφωνει πιο οργανικο φοντο η υπαρξη λαμπας εστω σε αυτο το σημειο?
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
Από όσα διάβασα και με βάση τι προσφέρει το κάθε μηχάνημα κλίνω περισσότερο προς το ProJect Audio DAC DS2 Ultra. Είναι καθαρόαιμο DAC (δεν χρησιμοποιώ ακουστικά οπότε γιατί να πληρώνω το ενσωματωμένο ενισχυτικό) μπορεί να συνδεθεί με κάθε δυνατό τρόπο και έχει λειτουργίες οι οποίες μου εξασφαλίζουν ότι δεν θα πειράξω τίποτα στο σύστημά μου για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Παρόλα αυτά μπορεσα να βρώ μόνο ενα review στα Αγγλικά.. τα άλλα ήταν στα Γερμανικά και δεν καταλαβαίνω λέξη (είναι αρκετά φρέσκο το μηχάνημα οπότε είναι λογικό να μην υπάρχουν reviews ακόμα.. Γενικά η εταιρεία έχει πολύ καλές κριτικές πάντως).
Αν όμως το έχετε ακούσει ή έχετε κάποιο λινκ να προτείνεται θα με βοηθούσε αρκετά...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
τα εχει τα χρονακια του ο 1050,ειναι σχεδον 3,5 ετων συσκευη και για dac και ειδικα με την εξελιξη των τελευταιων δυο ετων,ειναι μαλλον παλιο. Πιο συγχρονες επιλογες στα χρηματα αυτα (και κατι παραπανω) Marantz HD-DAC1,Pioneer U-05,Pro-Ject Audio DAC Box DS2 ultra,ενω αν μπορεις αν ανεβεις μερι τα 1000 το Τeac UD-503.

Μάλλον και αυτό, (που καλοβλέπω) θεωρείται παλιό, έτσι δεν είναι?

https://www.cambridgeaudio.com/usa/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-plus

Ερώτηση: Συνδέοντας με το dac το htpc καταργείται η επένδυση για καλή κάρτα ήχου ? Μπορούμε δηλαδή να πάρουμε ήχο από την ενσωματωμένη στο motherboard?
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Μάλλον και αυτό, (που καλοβλέπω) θεωρείται παλιό, έτσι δεν είναι?

https://www.cambridgeaudio.com/usa/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-plus

Ερώτηση: Συνδέοντας με το dac το htpc καταργείται η επένδυση για καλή κάρτα ήχου ? Μπορούμε δηλαδή να πάρουμε ήχο από την ενσωματωμένη στο motherboard?
Eιναι αρκετα καλο,αλλα οπως και να το κανεις κατι τετοιο αξιζει να το βρεις σε μεταχειρισμενο και οχι να το παρεις καινουργιο. Αν συνδεσεις το htpc με ενα usb dac προφανως δεν εχεις αναγκη μια καλη καρτα ηχου,γιατι πολυ απλα αυτη δεν συμμετεχει στην αναπαραγωγη του ηχου. Μπορεις φυσικα να παρεις σημα (αναλογικο) απο την καρτα ηχου της motherboard,αλλα μαλλον με χειροτερα αποτελεσματα απο μια καλη καρτα ηχου.Αν εχει και ψηφιακη εξοδο (οπτικη ή ομοαξονικη) μπορεις να παρεις και ψηφιακο σημα,αλλα τοτε θα χρειαστεις dac με οπτικη ή ομοαξονικη εισοδο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.608
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top