DACs - τελειωμό δεν έχουν

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
δεν έχει καμία σχέση αν μπαίνει στην πρίζα, τα περισσότερα dacs (ακόμα και κορυφαία) επειδή το USB προστέθηκε 'άρπα κόλα' για να προλάβουν τη 'μόδα', η κάρτα USB του DAC τροφοδοτείται με 5V από το καλώδιο USB μέσω του PC ή του Laptop!! γι αυτό υπάρχουν προβλήματα με τις γειώσεις και το βρόμικο ψηφιακό ρεύμα του PC ή του Laptop.. το USB πρωτόκολλο δεν περιλαμβάνει native ground γείωση!!

ήταν μεγάλη η έκπληξη όλων μας σε ένα meeting που προσπαθήσαμε ν' ακούσουμε ένα EMM LABS των 9.000 με το δικής μου κατασκευής data only USB καλώδιο και δεν έπαιζε.. ήθελε κανονικό καλώδιο USB για να πάρει τάση από το laptop!!

αυτό είναι και το πρόβλημα με τα μακρυά USB καλώδια!! υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα και όχι με τα data.. προσωπικά παίζω με USB data only καλώδιο 8 μέτρων και το Audio-Gd κλειδώνει απόλυτα και τέλεια!!
μμμμ...αυτο εξηγει πολλα!!!! ευχαριστω!
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
δεν έχει καμία σχέση αν μπαίνει στην πρίζα, τα περισσότερα dacs (ακόμα και κορυφαία) επειδή το USB προστέθηκε 'άρπα κόλα' για να προλάβουν τη 'μόδα', η κάρτα USB του DAC τροφοδοτείται με 5V από το καλώδιο USB μέσω του PC ή του Laptop!! γι αυτό υπάρχουν προβλήματα με τις γειώσεις και το βρόμικο ψηφιακό ρεύμα του PC ή του Laptop.. το USB πρωτόκολλο δεν περιλαμβάνει native ground γείωση!!
Υπάρχουν λύσεις, μα είναι ακριβές... Π.χ. https://www.mutec-net.com/product_mc-3-plus-usb.php#description
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σκέπτομαι την αγορά dac από την C.A. και συγκεκριμένα αυτό:
https://www.cambridgeaudio.com/usa/en/products/hifi-and-home-cinema/dacmagic-plus
Ποια η γνώμη σας?
No - No...:D
εχει μηποως δει καποιος , καλωδιο usb με external power supplyt - in?.. καπου ειχε παρει το ματι μου, αλλα δε το βρισκω..
https://ifi-audio.com/products/gemini3-0/
 





Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Usb vs οπτική, σύνδεση. Υπάρχει διαφορά σε απόδοση (ήχου μόνο) ? Και αν ναι ποια είναι προτιμότερη? (εννοείται σύνδεση υπολογιστή με dac).
Μόνο με ομοαξονική θα ακούσεις διαφορά!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Usb vs οπτική, σύνδεση. Υπάρχει διαφορά σε απόδοση (ήχου μόνο) ? Και αν ναι ποια είναι προτιμότερη? (εννοείται σύνδεση υπολογιστή με dac).
Usb, οπτική, έθερνετ, SPDIF, HDMI, AES και στην τούρλα WiFi... θα τρελαθώ δεν θα τ' αντέξω, απ' την Κική και την Κοκό ποια να διαλέξω?? :headbang:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Usb vs οπτική, σύνδεση. Υπάρχει διαφορά σε απόδοση ήχου μόνο. Και αν ναι ποια συστήνεστε?
Usb, οπτική, έθερνετ, SPDIF, HDMI, AES και στην τούρλα WiFi... θα τρελαθώ δεν θα τ' αντέξω, απ' την Κική και την Κοκό ποια να διαλέξω?? :headbang:
[DOUBLEPOST=1537710430][/DOUBLEPOST]Μπορείς να γίνεις πιο σαφείς?
Ποιος λοιπόν είναι ο ενδεδιγμένος τρόπος για την σύνδεση ?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Usb vs οπτική, σύνδεση. Υπάρχει διαφορά σε απόδοση ήχου μόνο. Και αν ναι ποια συστήνεστε?

[DOUBLEPOST=1537710430][/DOUBLEPOST]Μπορείς να γίνεις πιο σαφείς?
Ποιος λοιπόν είναι ο ενδεδιγμένος τρόπος για την σύνδεση ?
Μα την ίδια ακριβώς απορία έχω κι εγώ!!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
Metrum Flint: μίνι R2R DAC





Η Oλλανδική Metrum Acoustics, γνωστή για τα non ovesrampling DAC που παράγει με χρήση δικών της module R2R, παρουσίασε πρόσφατα ένα πολύ προσιτό DAC με το όνομα Flint.

Το Flint εμπεριέχει τα περίφημα module Transient (ένα στο κάθε κανάλι) που αποτελούν την σύγχρονη εκδοχή των πολύμπιτων τσιπ όπως το TDA1541.

O μικρός αυτός μετατροπέας έχει διαστάσεις 14x14x6 εκ., ζυγίζει 2,5 κιλά και περιλαμβάνει μόνο ομοαξονική (192ΚHz) και οπτική (96KHz) είσοδο, απαιτώντας ένα USB-σε-coaxial interface για να συνεργαστεί με τον υπολογιστή, ώστε να διατηρηθεί το κόστος χαμηλά.

Περιλαμβάνει διακοπτικό τροφοδοτικό και δέχεται διπολικό καλώδιο τροφοδοσίας «8άρι». Στο επάνω μέρος του εξαιρετικού αλουμινένιου σασί του Flint υπάρχει πιεστικό πλήκτρο επιλογής της ψηφιακής εισόδου και ενδεικτικά led για την επιλεγμένη είσοδο και την κατάσταση lock.



http://www.hxoseikona.gr/nea/6608-flint-metrum.html

 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Usb vs οπτική, σύνδεση. Υπάρχει διαφορά σε απόδοση (ήχου μόνο) ? Και αν ναι ποια είναι προτιμότερη? (εννοείται σύνδεση υπολογιστή με dac).
Εχω το Arcam irdac και τα αρχεία μου στο pc είναι wav ,η διαφορά είναι υπέρ της usb πάντα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Ας βάλουμε κάποια όρια στις τιμές βάσει των προτιμήσεων και των οικονομικών δυνατοτήτων του καθενός.
Πχ στα χαμηλής κατηγορίας μέχρι τα 500 ευρώ, ποιες συσκευές θα προτείνατε, βάσει αυτά του έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα.

Το μεγαλύτερο βάρος ασφαλώς θα παίσει στις ευκολίες αφού σύμφωνα την καλπάζουσα πλέον τεχνολογία σε ήχο δεν διαφέρουν και πολύ μεταξύ τους.. (Θέλω να πω δηλαδή ότι υπάρχουν συσκευές με χαμηλότατο κόστος και έχουν ηχητική απόδοση που δύσκολα ξεχωρίζεται από τις ακριβότερες).

Προσωπικά θα με ενδιέφεραν συσκευές με xlr έξοδο, αν αυτό έχει κάποια σημασία στην ποιότητα ήχου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.922
Reaction score
7.992
Εχω το Arcam irdac και τα αρχεία μου στο pc είναι wav ,η διαφορά είναι υπέρ της usb πάντα.
Το θέμα με την usb είναι ότι παρουσιά ζεται θόρυβος στα ηχεία. Ο θορυβος αυτός έχει την μορφή χαμηλού σφυρίγματος. Δεν ξέρω αν σας έχετε γνώση του προβλήματος.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Η usb "φέρει" και ρεύμα τροφοδοσίας. Είναι θέμα κατασκευαστή, πόσο καλά θα απομονώσει για να μην έχει παρεμβολές. Από την άλλη, μόνο η usb μπορεί να "ανεβάσει" PCM 384 και DSD 512. (Νομίζω πάντως, και η έθερνετ μπορεί)
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Το θέμα με την usb είναι ότι παρουσιά ζεται θόρυβος στα ηχεία. Ο θορυβος αυτός έχει την μορφή χαμηλού σφυρίγματος. Δεν ξέρω αν σας έχετε γνώση του προβλήματος.
Ευτυχώς ποτέ μου δεν είχα προβλήματα με θορύβους η ασυμβατότητες απο καλώδια η τροφοδοτικά pc.Επίσης όλα αυτά είναι συνδεδεμένα με στάνταρ καλώδια που υπάρχουν με τα μηχανάκια,η συσκευασία της Arcam περιλαμβάνει τα πάντα.Τέλος η καλωδίωση του σπιτιού είναι του 1966 !!!! Καλημέρα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top