Ερώτηση για κατασκευή μασίφ plinth

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω λίγη βοήθεια για ένα θέμα που βλέπω να συζητιέται κατά καιρούς αλλά δεν έχω βρει συγκεκριμένη απάντηση.

Θέλω να φτιάξω ένα μασίφ plinth (καρυδιά) για ένα Thorens td160 super. Έχω βρει διάφορα στο ebay όπως και από ανθρώπους που ασχολούνται με κατασκευές plinth στο εξωτερικό αλλά θα προτιμούσα να βρω έναν άνθρωπο στην Αθήνα γιατί θέλω να δω το ξύλο από κοντά κτλ.
Έχω διαβάσει σε posts εδώ ότι αν πας σε έναν καλό επιπλοποιό θα στο φτιάξει -επειδή όμως δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιον να το αναλάβει- γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον επαγγελματία να του πάω το original και να μου φτιάξει ένα νέο;

Ευχαριστώ πολύ.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω λίγη βοήθεια για ένα θέμα που βλέπω να συζητιέται κατά καιρούς αλλά δεν έχω βρει συγκεκριμένη απάντηση.

Θέλω να φτιάξω ένα μασίφ plinth (καρυδιά) για ένα Thorens td160 super. Έχω βρει διάφορα στο ebay όπως και από ανθρώπους που ασχολούνται με κατασκευές plinth στο εξωτερικό αλλά θα προτιμούσα να βρω έναν άνθρωπο στην Αθήνα γιατί θέλω να δω το ξύλο από κοντά κτλ.
Έχω διαβάσει σε posts εδώ ότι αν πας σε έναν καλό επιπλοποιό θα στο φτιάξει -επειδή όμως δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιον να το αναλάβει- γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποιον επαγγελματία να του πάω το original και να μου φτιάξει ένα νέο;

Ευχαριστώ πολύ.
Παγκράτι: Κοσμάς Κων Σαλούστρος...θα προσπαθήσω να βρω τηλ...μπορείς να δεις την σελίδα του στο fb (ψάξε με το όνομα του όπως το έγραψα ακριβώς).
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Επίσης να σκεφτείς ξανά το θέμα του φυσικού ξύλου.
Συνεχίζει να είναι ζωντανό και αφού διαμορφωθεί και σε βάθος χρόνου μπορεί να αλλάξει η μορφή του.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έχει δίκιο ο Πέτρος μείνε μακριά από φυσικό ξύλο μασίφ αφού είναι σχεδόν σίγουρο ότι με το χρόνο θα έχεις αλλαγή μορφής/σχήματος κοινώς κινδυνεύει να σκεβρώσει.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
2
Καλησπέρα παιδιά
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Καταλαβαίνω τι εννοείτε με τα προβλήματα του φυσικού ξύλου αλλά νομίζω ότι σε σχετικά σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας δεν θα υπάρχει πρόβλημα, δεν θα το έχω ούτε κοντά σε παράθυρο ούτε κοντά σε καλοριφέρ κτλ...
Θα μπορούσα φυσικά να το κάνω και με κόντρα πλακέ και φυσικό καπλαμά... δεν ξέρω...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Καταλαβαίνω τι εννοείτε με τα προβλήματα του φυσικού ξύλου αλλά νομίζω ότι σε σχετικά σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας δεν θα υπάρχει πρόβλημα, δεν θα το έχω ούτε κοντά σε παράθυρο ούτε κοντά σε καλοριφέρ κτλ...
Αν είναι παλιό το ξύλο δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι φρέσκο ή κοπεί πριν παλιώσει, υπάρχει.

Σε άλλες σοβαρότερες αγορές βρίσκεις εύκολα, εδώ δεν γνωρίζω.
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.536
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top