Sony UBP-X1000ES

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Καλησπέρα,

Έχει κανείς εμπειρία από το player του τίτλου σε σχέση με την αναπαραγωγή μουσικής, από το εσωτερικό dac του και ακόμα καλύτερα σε σχέση γενικότερα με τη σειρά es της sony, για μα τη μοιραστεί μαζί μας;
 



Μηνύματα
164
Reaction score
77
Καλησπέρα,

Ευχαριστώ, αλλά αυτά και κανά δυο ακόμα τα είχα δει πριν ανεβάσω το θέμα.
Ψάχνω για κάτι πιο αναλυτικό (δεν πρόλαβα και το τεύχος του ήχος και εικόνα και η ιστοσελίδα έχει την κριτική πολύ επιγραμματικά) και ήθελα και συγκριτικές απόψεις.
Έχω το sony dvp s9000es από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος και θα ήθελα να ήξερα πως συγκρίνεται μαζί του στον δικάναλο ήχο.
Άλλα 2 που έχω είναι το pioneer pd s707 (cd player) και το oppo 105D, τα οποία το 1ο περισσότερο και το 2ο λιγότερο, υπολείπονται ξεκάθαρα από πλευράς πιστότητας του 9000.
Θέλω να πάρω ένα universal player το οποίο, κατά προτίμηση, να παίζει sacd, dvd audio, blu ray audio και uhd blu ray. Δεν με ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος αλλά θέλω να έχει ένα αρκετά καλό dac πάνω του για στέρεο ακροάσεις. Η σειρά es ήταν πάντα πολύ καλή για τα λεφτά της. Γι αυτό αναρωτιέμαι τι λέει το UBP-X1000ES.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.475
Έχω το sony dvp s9000es από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος και .....το oppo 105D, τα οποία το 1ο περισσότερο και το 2ο λιγότερο, υπολείπονται ξεκάθαρα από πλευράς πιστότητας του 9000.
Δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω.
Κάποιος άλλος παράγοντας, αντικειμενικός ή υποκειμενικός θα είναι η αιτία αυτής της εντύπωσής σου.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω.
Κάποιος άλλος παράγοντας, αντικειμενικός ή υποκειμενικός θα είναι η αιτία αυτής της εντύπωσής σου.
Φαντάζομαι ότι δυσκολεύεστε να πιστέψετε ότι έχει καλύτερη πιστότητα αναπαραγωγής από το oppo.
Κι εγώ, στην αρχή. Αλλά μετά από αρκετές ακροάσεις και συγκρίσεις, στο ίδιο σύστημα, με τα ίδια καλώδια και φυσικά τα ίδια cd, η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.
Ο ήχος του 9000 είναι πιο καθαρός με περισσότερη λεπτομέρεια.
Μπορεί να οφείλεται στο ότι κολλάει καλύτερα στο υπόλοιπο σύστημα. Δεν πιστεύω, όμως, ότι είναι μόνο αυτό μιας και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και δεν έχει να κάνει με ζεστούς, αναλυτικούς και μπλα μπλα μπλα ήχους. Δεν έχει + και - είναι απλώς ένα επίπεδο πάνω.
Αυτιά είναι βέβαια αυτά και μπορεί κάποιου άλλου, τα αυτιά, να του λένε κάτι διαφορετικό, εμένα πάντως μου το ξεκαθάρισαν τα δικά μου...
Το oppo είναι ό,τι καλύτερο και βολικότερο σε σχέση με τι αρχεία παίζει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ό,τι καλύτερο παίζει σε σχέση με την ποιότητα αναπαραγωγής.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.475
Προ τετραετίας, οταν ειχα πρωτοαρχίσει να ασχολούμαι με την “αντικειμενική” πλευρά του HiFi, μπήκα σε ενα challenge της Phillips, όπου εκτός των άλλων έπρεπε να αναγνωρισθεί ενα wav αρχείο ήχου (είχε ποπ, ροκ και κλασική) απο διαφορά επίπεδα συμπίεσης του, που έφταναν αν θυμάμαι καλά ως το 256 ή το 320.
Εκανα το τεστ με ακουστικά, καλούτσικα, των 150€, κατευθείαν απο το Ipad.
Μεχρι τα 128 ηταν εύκολα τα πράγματα.
Αλλα οταν πήγα στα μεγαλύτερα bitrates, 256-320, εκανα συνέχεια λαθος. Δεν το έβρισκα. Συνέχεια. Έλεγα πως το mp3 ακούγεται καλυτερα.

Ώσπου μου ήρθε μια φαεινή ιδέα: θα αναγνωρίζω ως ασυμπίεστο wav, το αρχείο που μου άρεσε λιγοτερο!!! Και απο κει και μετα ηταν ολα εύκολα, το πέρασα το επίπεδο τσάκα τσάκα :)

Αυτά....
 
Last edited:

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Προ τετραετίας, οταν ειχα πρωτοαρχίσει να ασχολούμαι με την “αντικειμενική” πλευρά του HiFi, μπήκα σε ενα challenge της Phillips, όπου εκτός των άλλων έπρεπε να αναγνωρισθεί ενα wav αρχείο ήχου (είχε ποπ, ροκ και κλασική) απο διαφορά επίπεδα συμπίεσης του, που έφταναν αν θυμάμαι καλά ως το 256 ή το 320.
Εκανα το τεστ με ακουστικά, καλούτσικα, των 150€, κατευθείαν απο το Ipad.
Μεχρι τα 128 ηταν εύκολα τα πράγματα.
Αλλα οταν πήγα στα μεγαλύτερα bitrates, 256-320, εκανα συνέχεια λαθος. Δεν το έβρισκα. Συνέχεια. Έλεγα πως το mp3 ακούγεται καλυτερα.

Ώσπου μου ήρθε μια φαεινή ιδέα: θα αναγνωρίζω ως ασυμπίεστο wav, το αρχείο που μου άρεσε λιγοτερο!!! Και απο κει και μετα ηταν ολα εύκολα, το πέρασα το επίπεδο τσάκα τσάκα :)

Αυτά....
Ενδιαφερουσα ιστορία. Δείχνει και τη διαφορά σκέψης μας (περίπου).
Τι εννοώ. Αν το ζητούμενο είναι να περάσω ένα τεστ, ο τρόπος "κλεψίματος" ήταν πολύ καλός, αν το ζητούμενο ήταν να εξασκηθούν τα αυτιά, τότε δεν ήταν ενδεδειγμένος (για μένα πάντα).

Από κει και πέρα και όσον αφορά στο oppo κα στο sony, έχω να πω το εξης:
ήθελα πάρα πολύ να προτιμάω τον ήχο του oppo, γιατί θα με έβγαζε από τη δυσκολία του να βρω άλλο player. Παίζει τα πάντα (εκτός από uhd blu ray) και μπορεί να λειτουργήσει και σαν προενισχυτής το οποίο με βολεύει γιατί ο ενισχυτής μου δεν έχει τηλεκοντρολ, είναι και usb dac, τα έχει όλα ρε παιδί μου.
Το sony από την άλλη παίζει cd, και sacd. Δεν παίζει dvd audio, cd-r και τα hybrid sacd τα βλέπει ως απλά cd. Επίσης επειδή το πήρα απο Αμερική (γιατί το είχα βρει φτηνά) dvd παίζει μόνο περιοχής 1 και ntsc, άρα μου είναι άχρηστο και ως τέτοιο.
Μου τη σπάει που ακούγεται καλύτερα, αλλά δεν πορώ να λέω ψέμματα στον εαυτό μου μόνο και μόνο επειδή θα με βόλευε...
Το έχω τσεκάρει και στο δεύτερο σύστημά μου και εκεί το ίδιο αποτέλεσμα έχω. Οπότε έβαλα το oppo στο 2ο σύστημα και ψάχνω ένα καλό universal που να διακρίνεται (όσο γίνεται) στον δικάναλο ήχο. Σε τιμή 800-1000, δεν μπορώ παραπάνω, κι αυτό πολύ είναι.
Θα με βόλευε αυτό να είναι το sony, μιας και είναι στο κάτω μέρος (800) αλλά δεν μπορώ να το πάρω έτσι, μόνο και μόνο γιατί ένα παλιότερο μοντέλο της εταιρείας μου αρέσει.
Θα περιμένω να βγει και το νέο pioneer (λένε γύρω στα 1000 θα εχει) και να δω τι θα πουν γι αυτό.
Αν είχα τη δυνατότητα ακρόασης θα ήταν το καλύτερο, αλλά εδώ δεν υπάρχει κανείς να πει άποψη....
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Ενδιαφερουσα ιστορία. Δείχνει και τη διαφορά σκέψης μας (περίπου).
Τι εννοώ. Αν το ζητούμενο είναι να περάσω ένα τεστ, ο τρόπος "κλεψίματος" ήταν πολύ καλός, αν το ζητούμενο ήταν να εξασκηθούν τα αυτιά, τότε δεν ήταν ενδεδειγμένος (για μένα πάντα).

Από κει και πέρα και όσον αφορά στο oppo κα στο sony, έχω να πω το εξης:
ήθελα πάρα πολύ να προτιμάω τον ήχο του oppo, γιατί θα με έβγαζε από τη δυσκολία του να βρω άλλο player. Παίζει τα πάντα (εκτός από uhd blu ray) και μπορεί να λειτουργήσει και σαν προενισχυτής το οποίο με βολεύει γιατί ο ενισχυτής μου δεν έχει τηλεκοντρολ, είναι και usb dac, τα έχει όλα ρε παιδί μου.
Το sony από την άλλη παίζει cd, και sacd. Δεν παίζει dvd audio, cd-r και τα hybrid sacd τα βλέπει ως απλά cd. Επίσης επειδή το πήρα απο Αμερική (γιατί το είχα βρει φτηνά) dvd παίζει μόνο περιοχής 1 και ntsc, άρα μου είναι άχρηστο και ως τέτοιο.
Μου τη σπάει που ακούγεται καλύτερα, αλλά δεν πορώ να λέω ψέμματα στον εαυτό μου μόνο και μόνο επειδή θα με βόλευε...
Το έχω τσεκάρει και στο δεύτερο σύστημά μου και εκεί το ίδιο αποτέλεσμα έχω. Οπότε έβαλα το oppo στο 2ο σύστημα και ψάχνω ένα καλό universal που να διακρίνεται (όσο γίνεται) στον δικάναλο ήχο. Σε τιμή 800-1000, δεν μπορώ παραπάνω, κι αυτό πολύ είναι.
Θα με βόλευε αυτό να είναι το sony, μιας και είναι στο κάτω μέρος (800) αλλά δεν μπορώ να το πάρω έτσι, μόνο και μόνο γιατί ένα παλιότερο μοντέλο της εταιρείας μου αρέσει.
Θα περιμένω να βγει και το νέο pioneer (λένε γύρω στα 1000 θα εχει) και να δω τι θα πουν γι αυτό.
Αν είχα τη δυνατότητα ακρόασης θα ήταν το καλύτερο, αλλά εδώ δεν υπάρχει κανείς να πει άποψη....
Που ειναι το εδώ??
 




Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Των ηχείων ενισχυτών Ντακ καλωδίων που έκανες το συγκριτικό εννοούσα
Εάν θες μας λες κ το δεύτερο σύστημα
 

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Των ηχείων ενισχυτών Ντακ καλωδίων που έκανες το συγκριτικό εννοούσα
Εάν θες μας λες κ το δεύτερο σύστημα
Οκ ναι, δεν κατάλαβα τι εννοούσες.
Καταρχάς η λέξη συγκριτικό ακούγεται πολύ επίσημη. Για μένα από μένα έγινε. Για τα δικά μου αυτιά και δεν διεκδικώ αντικειμενικές αλήθειες. Από την άλλη το τι ακούνε τα δικά μου αυτιά, το ξέρω.
Συνέδεσα απευθείας στον ενισχυτή (magnum ia200se) ο οποίος οδηγεί τα audio spectrum xanadu, όχι μέσω εξωτερικού dac, τα: oppo, sony, pioneer.
Τα καλώδια των ηχείων είναι τα Advance Acoustic-acs 100 και τα καλώδια σύνδεσης με τον ενισχυτή τα QED Performance 40.
Όλα συνδεδεμένα με τα ίδια καλώδια.
Το μόνο που άλλαζε ήταν η πηγή κάθε φορά.
Τη διαφορά την πρωτοπρόσεξα σε όχι Α-Β σύγκριση και γι' αυτό από περιέργεια έκανα και μια Α-Β, Α-Γ, Β-Γ, σύγκριση μετά.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
77
Λοιπόν, επειδή έχω την αίσθηση ότι προσέβαλα κάποιους θεωρώντας το oppo πιο κάτω, ηχητικά, από το sony και επειδή, χωρίς παρεξήγηση αλλά είναι η 3η-4η φορά στο φόρουμ που άλλο ρωτάω κι άλλο μου απαντάνε και κάπως έτσι κάποιοι σταματανε να ασχολούνται και ψάχνουν αλλού απαντήσεις, η αρχική ερώτηση, θυμίζω, ήταν:

Καλησπέρα,

Έχει κανείς εμπειρία από το player του τίτλου (Sony UBP-X1000ES) σε σχέση με την αναπαραγωγή μουσικής, από το εσωτερικό dac του και ακόμα καλύτερα σε σχέση γενικότερα με τη σειρά es της sony, για να τη μοιραστεί μαζί μας;


Ξέρω τι ακούνε τα αυτιά μου, δεν διεκδίκησα, επαναλαμβάνω, δάφνες αντικειμενικότητας, δεν με νοιάζει να συζητήσω τι πιστεύει (ή και ξέρει) ο καθένας ότι είναι καλύτερο. Επειδή βλέπω πως προς τα εκεί πάει η συζήτηση και πραγματικά... βαριέμαι... με ενδιαφέρουν μόνο απόψεις σε σχέση με το αν έχει ακούσει κανείς το sony σε cd, sacd κτλ σε δικάναλο ήχο.

Προφανώς ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφραστεί ελεύθερα και να λέει ό,τι θέλει (σε ελεύθερη χώρα ζούμε, ακόμα) αλλά δείχνει μεγαλύτερο σεβασμό προς τον συνομιλητή του όταν ασχολείται με αυτό που ρωτήθηκε και όχι με ό,τι του φανεί του λολοστεφανή.

Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω ερωτήματα και συζητήσεις ή καλύτερα να μείνω στο φόρουμ μόνο για τις αγγελίες (που κι αυτές κάποιες φορές είναι....)

Αν έχει και θέλει κανείς να μου απαντήσει στην αρχική ερώτηση τον ευχαριστώ, αν θέλει να συζητήσει για τα αυτιά μου, το oppo, sony, pioneer κτλ ελεύθερος είναι να το κάνει εν τη απουσία μου.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Λοιπόν, επειδή έχω την αίσθηση ότι προσέβαλα κάποιους θεωρώντας το oppo πιο κάτω, ηχητικά, από το sony και επειδή, χωρίς παρεξήγηση αλλά είναι η 3η-4η φορά στο φόρουμ που άλλο ρωτάω κι άλλο μου απαντάνε και κάπως έτσι κάποιοι σταματανε να ασχολούνται και ψάχνουν αλλού απαντήσεις, η αρχική ερώτηση, θυμίζω, ήταν:

Καλησπέρα,

Έχει κανείς εμπειρία από το player του τίτλου (Sony UBP-X1000ES) σε σχέση με την αναπαραγωγή μουσικής, από το εσωτερικό dac του και ακόμα καλύτερα σε σχέση γενικότερα με τη σειρά es της sony, για να τη μοιραστεί μαζί μας;


Ξέρω τι ακούνε τα αυτιά μου, δεν διεκδίκησα, επαναλαμβάνω, δάφνες αντικειμενικότητας, δεν με νοιάζει να συζητήσω τι πιστεύει (ή και ξέρει) ο καθένας ότι είναι καλύτερο. Επειδή βλέπω πως προς τα εκεί πάει η συζήτηση και πραγματικά... βαριέμαι... με ενδιαφέρουν μόνο απόψεις σε σχέση με το αν έχει ακούσει κανείς το sony σε cd, sacd κτλ σε δικάναλο ήχο.

Προφανώς ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφραστεί ελεύθερα και να λέει ό,τι θέλει (σε ελεύθερη χώρα ζούμε, ακόμα) αλλά δείχνει μεγαλύτερο σεβασμό προς τον συνομιλητή του όταν ασχολείται με αυτό που ρωτήθηκε και όχι με ό,τι του φανεί του λολοστεφανή.

Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν αξίζει να κάνω ερωτήματα και συζητήσεις ή καλύτερα να μείνω στο φόρουμ μόνο για τις αγγελίες (που κι αυτές κάποιες φορές είναι....)

Αν έχει και θέλει κανείς να μου απαντήσει στην αρχική ερώτηση τον ευχαριστώ, αν θέλει να συζητήσει για τα αυτιά μου, το oppo, sony, pioneer κτλ ελεύθερος είναι να το κάνει εν τη απουσία μου.
Συνοπτικά: Η σειρά ES της Sony είναι πολύ καλή ηχητικά γενιότερα. Ακούω εναλλάξ από το Sony BDP-S1 ES που είναι αρχαίο blu ray player (έκανε πάνω από χίλια ευρώ όμως όταν βγήκε) και ο ήχος αν δεν υπερτερεί, πάντως είναι ισοδύναμος του teac UHD-01.
Όμως οφείλω να επισημάνω το λογικό σφάλμα της τοποθέτησής σου. Τονίζεις τη σημασία της προσωπικής σου υποκειμενικής άποψης (το πως ακούγεται στ' αυτιά σου), αλλά ζητάς την υποκειμενική άποψη άλλων και αγνώστων σε εσένα, σε ένα φόρουμ. Θα σου απαντήσει κάθε καρυδιάς καρύδι, με κάθε είδους απάντηση. Πώς ξέρεις πώς ακούω εγώ και μάλιστα σε τι χώρο, αν έχω συνδέσει σωστά τις συσκευές, αν έχω ανεβασμένο κατώφλι θορύβου στο σπίτι μου, σε τι στάθμες ακούω, αν ακούω συγκεντρωμένα - κριτικά ή αν ακούω μουσική στο background κοκ. Η άποψή μου λοιπόν, έχει ελάχιστη σημασία. Αν είσαι θιασώτης της υποκειμενικής σου άποψης, θα πρέπει να ακροαστείς εσύ ο ίδιος και στο σπίτι σου την συσκευή αυτή, κάτι που δεν νομίζω να καταφέρεις.
Αντίθετα, αν ακολουθήσεις το δρόμο της λογικής, των μετρήσεων και της αντικειμενικής εν γένει κριτικής, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να καταλήξεις σε ορθό συμπέρασμα για την συσκευή και την αναγκαιότητά της στο σύστημά σου, ώστε να ικανοποιεί και την υποκειμενική σου άποψη περί αναπαραγωγής καλύτερα.
Και για να πω κι εγώ μια άποψη, την οποία όμως δεν έχω την ικανότητα να τεκμηριώσω, αν δεν έχεις άριστο χώρο, σύστημα ποιοτικό και με επαρκές δυναμικό περιθώριο, τοποθετημένο σωστά και ισοσταθμισμένο για τον χώρο σου, οι διαφορές μεταξύ πηγών αντίστοιχου οικονομικού επιπέδου είναι ανούσια μικρές.
Αυτό που θέλουν να σου πουν και κάποιοι άλλοι είναι, φρόντισε πρώτα τα υπόλοιπα και μετά ασχολήσου αν το Sony είναι καλύτερο από το Oppo.
[DOUBLEPOST=1538557414][/DOUBLEPOST]Αν πάλι θέλεις να πουλήσεις το oppo σου, κάνε μου μια πρόταση. :)
 


Μηνύματα
164
Reaction score
77
Σκεφτόμουν να γράψω ένα κατεβατό το οποίο με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ακυρώνει όλες τις παραπάνω απαντήσεις, αλλά βαριέμαι.
Νομίζω ότι την ίδια δουλειά θα κάνει το να ξαναγράψω την αρχική ερώτηση:
Έχει κανείς εμπειρία από το player του τίτλου σε σχέση με την αναπαραγωγή μουσικής, από το εσωτερικό dac του και ακόμα καλύτερα σε σχέση γενικότερα με τη σειρά es της sony, για να τη μοιραστεί μαζί μας;

Αν την προσέξετε λίγο θα δείτε ότι κανένας δεν απάντησε σ' αυτή την ερώτηση. Κάποιοι κινήθηκαν περιμετρικά αλλά εκτός θέματος, κάποιοι άλλοι...ό,τι του φανεί του Λολοστεφανή.
Ξαναρωτώ λοιπόν, υπάρχει κανένας;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Προφανως δεν υπαρχει .
Εαν υπήρχε θα σου ειχε απαντήσει ...
Θα μπορούσα να σου γράψω ενα κατεβατό για το συστημα σου αλλα δεν θελω
Εαν θελεις ομως μπορεις να φέρεις τα player σου να τα ακούσουμε σε διαφορετικό συστημα ωστε να σου ληφθούν πολλές απορίες κ λανθασμένες απόψεις ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.438
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top