Σύνδεση tv με av

Μηνύματα
27
Reaction score
12
Δεν ξέρω αν αναφέρω σε σωστό σημείο τον προβληματισμό μου ... αν όχι παρακαλω να μεταφερθεί εκεί που πρέπει ...
Λόγο αναδιάταξης των μηχανημάτων ήθελα να σύνδεση τον δεκτή δορυφορικής η ps 4 με av , δεν ήθελα μέσο hdmi μιας και συνδέονται με την tv για ευκολία της οικογένειας θέλω μόνο ήχο να δώσω .
Επειδή σε μήκος τα καλώδια ήταν κοντά η μόνη δυνατή σύνδεση ήταν οπτική ίνα απ την τηλεόραση στο dac και από κει στον av.....
Το δοκίμασα για πλάκα μιας και δεν είχα άλλη λύση και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό για τα αυτιά μου ... από πολύ χαμηλές στάθμες του ενισχυτή .... έχει λογική αυτή η σύνδεση η κάτι χάνω ...; Ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Δεν ξέρω αν αναφέρω σε σωστό σημείο τον προβληματισμό μου ... αν όχι παρακαλω να μεταφερθεί εκεί που πρέπει ...
Λόγο αναδιάταξης των μηχανημάτων ήθελα να σύνδεση τον δεκτή δορυφορικής η ps 4 με av , δεν ήθελα μέσο hdmi μιας και συνδέονται με την tv για ευκολία της οικογένειας θέλω μόνο ήχο να δώσω .
Επειδή σε μήκος τα καλώδια ήταν κοντά η μόνη δυνατή σύνδεση ήταν οπτική ίνα απ την τηλεόραση στο dac και από κει στον av.....
Το δοκίμασα για πλάκα μιας και δεν είχα άλλη λύση και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό για τα αυτιά μου ... από πολύ χαμηλές στάθμες του ενισχυτή .... έχει λογική αυτή η σύνδεση η κάτι χάνω ...; Ευχαριστω
Νομίζω ναι έχει λογική.
Μια χαρά είναι !!!
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Έχει λογική αν έχεις μόνο δύο ηχεία. Και μάλιστα θα έχεις καλύτερο ήχο γιατί λογικά το DAC σου θα κάνει καλύτερη μετατροπή (Digital to Analog) από το ενισχυτή σου.
Στο home cinema χάνεις τον πολυκάναλο ήχο, (αν έχεις περισσότερα ηχεία) και τα HD format (True Digital HD, DTS HD MA) που περνάνε μόνο από HDMI.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
12
Ναι αυτό είχα στο μυαλό μου Κ γω αλλά όταν έπαιξα με τις ρυθμίσεις του av με τα διαφορά φόρμα του ήχου μου έδινε Dts κτλ ... και είχα σούπερ ήχο από παντού Κ εφέ από πολύ χαμηλές στάθμες με μεγάλη ευκρίνεια ... αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το περημενα με την λογική των dac.
Ps. Δεν έχω και τα καλύτερα αυτιά και μπορεί να νου κάνει μεγάλη διαφορά η προσθήκη του dac
 

Μηνύματα
27
Reaction score
12
μια ερώτηση ακόμα,σύνδεσα την νοβα με coaxial στο dac και απο εκει στον av,γιατί παίρνω ήχο απο κάποια κανάλια και από κάποια όχι?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
όταν έπαιξα με τις ρυθμίσεις του av με τα διαφορά φόρμα του ήχου μου έδινε Dts κτλ
Όχι DTS. DTS:Neo (ή κάτι τέτοιο) upmix απο 2 κανάλια.

μια ερώτηση ακόμα,σύνδεσα την νοβα με coaxial στο dac και απο εκει στον av,γιατί παίρνω ήχο απο κάποια κανάλια και από κάποια όχι?
Γιατί το DAC είναι δικάναλο;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Βγάλε το ερωτηματικό. ;):p

Όσα και να είναι τα κανάλια που μπαίνουν στο DAC (6 ή 8 αναλόγως πηγής και υλικού), αυτό αναγνωρίζει και στέλνει μόνο 2 στον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
12
Βγάλε το ερωτηματικό. ;):p

Όσα και να είναι τα κανάλια που μπαίνουν στο DAC (6 ή 8 αναλόγως πηγής και υλικού), αυτό αναγνωρίζει και στέλνει μόνο 2 στον ενισχυτή.
οκ το καταλαβαίνω αυτο,απλα γιατι παίρνω ηχο πχ απο τα μουσικα καναλια και οχι απο novacinema? κανονικα δεν θα επρεπε να εχω ήχο από ολα τα κανάλια?
[DOUBLEPOST=1539622099][/DOUBLEPOST]
οκ το καταλαβαίνω αυτο,απλα γιατι παίρνω ηχο πχ απο τα μουσικα καναλια και οχι απο novacinema? κανονικα δεν θα επρεπε να εχω ήχο από ολα τα κανάλια?
οπως μου δινει η οπτικη ινα απο την τηλεοραση
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top