Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;




Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Βέβαια, δεν βγαίνει αλλιώς, κακά τα ψέματα....
Πρόσεχε πολύ το θέμα με τα συμπληρώματα κ εννοώ τιμές συκωτιού, αλκαλική φωσφατάση κλπ.
Παλαιότερα με τα βάρη που έκανα πιό εντατικά έπαιρνα κ εγώ πρωτεϊνη, αμινοξέα, κρεατινίνη κλπ συμπληρώματα κ τα έκοψα αναγκαστικά γιατί κάθε 45 ημέρες έκανα εξετάσεις αίματος για να παρακολουθώ τιμές συκωτιού κλπ.
Επίσης θα ξέρεις ότι χρειάζεται να πίνεις πολύ νερό όταν παίρνεις συμπλήρωμα πρωτεϊνης για να προστατεύσεις τα νεφρά σου..
Κ φυσικά θές πολλούς ηλεκτρολύτες με το ποδήλατο κ τέτοιες αποστάσεις..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.927
Πρόσεχε πολύ το θέμα με τα συμπληρώματα κ εννοώ τιμές συκωτιού, αλκαλική φωσφατάση κλπ.
Παλαιότερα με τα βάρη που έκανα πιό εντατικά έπαιρνα κ εγώ πρωτεϊνη, αμινοξέα, κρεατινίνη κλπ συμπληρώματα κ τα έκοψα αναγκαστικά γιατί κάθε 45 ημέρες έκανα εξετάσεις αίματος για να παρακολουθώ τιμές συκωτιού κλπ.
Επίσης θα ξέρεις ότι χρειάζεται να πίνεις πολύ νερό όταν παίρνεις συμπλήρωμα πρωτεϊνης για να προστατεύσεις τα νεφρά σου..
Κ φυσικά θές πολλούς ηλεκτρολύτες με το ποδήλατο κ τέτοιες αποστάσεις..
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, έτσι είναι όπως τα λες.
Το βασικότερο για εμένα πέραν όλων αυτών είναι να μάθεις να ακούς τις ανάγκες του σώματος.
Πρέπει να κουβαλάς (στη δική μου περίπτωση) μπόλικο φαγητό μαζί σου και να τρως πολύ πριν το σώμα αρχίσει να βαράει καμπανάκι.
Έχω και ένα ακόμα πλεονέκτημα.
Βραδυκαρδία....

Screenshot_20181014-131252_Samsung Health.jpg
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, έτσι είναι όπως τα λες.
Το βασικότερο για εμένα πέραν όλων αυτών είναι να μάθεις να ακούς τις ανάγκες του σώματος.
Πρέπει να κουβαλάς (στη δική μου περίπτωση) μπόλικο φαγητό μαζί σου και να τρως πολύ πριν το σώμα αρχίσει να βαράει καμπανάκι.
Έχω και ένα ακόμα πλεονέκτημα.
Βραδυκαρδία....

View attachment 107500
Κλασσική λειτουργία καρδιάς ατόμου που ασχολείται "επαγγελματικά" με τον αθλητισμό..
Αυτό σου δίνει κ ένα ακόμα προβάδισμα.
Τις μεγάλες ανοχές κ αντοχές σε ξαφνικό φορτίο, κ στιγμιαία πίεση..
Με τέτοιες αποστάσεις όμως, δώσε μεγάλη προσοχή σε όλους τους "κανίβαλους" εκεί έξω..;)
Γιατί παρόλο που είναι ένα καταπληκτικό σπόρ, η τρέχουσα υποδομή της χώρας μας είναι αστεία για να υποστηρίξει με ασφάλεια την χρήση τέτοιων μέσων..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.927
Κλασσική λειτουργία καρδιάς ατόμου που ασχολείται "επαγγελματικά" με τον αθλητισμό..
Αυτό σου δίνει κ ένα ακόμα προβάδισμα.
Τις μεγάλες ανοχές κ αντοχές σε ξαφνικό φορτίο, κ στιγμιαία πίεση..
Με τέτοιες αποστάσεις όμως, δώσε μεγάλη προσοχή σε όλους τους "κανίβαλους" εκεί έξω..;)
Γιατί παρόλο που είναι ένα καταπληκτικό σπόρ, η τρέχουσα υποδομή της χώρας μας είναι αστεία για να υποστηρίξει με ασφάλεια την χρήση τέτοιων μέσων..
Όταν Μιλάμε για την Αθήνα....τι να προσέξει κάνεις?
Οι γυναίκες ειδικά δίνουν ρεσιτάλ, ενώ γίνονται επικίνδυνες σε πλακώνουν και στα βρισίδια....Ότι να ναι!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Όταν Μιλάμε για την Αθήνα....τι να προσέξει κάνεις?
Οι γυναίκες ειδικά δίνουν ρεσιτάλ, ενώ γίνονται επικίνδυνες σε πλακώνουν και στα βρισίδια....Ότι να ναι!
No comments my friend..! No comments..!!;) I know about..:)
 

D

Deleted member 23222

Guest
Όταν Μιλάμε για την Αθήνα....τι να προσέξει κάνεις?
Οι γυναίκες ειδικά δίνουν ρεσιτάλ, ενώ γίνονται επικίνδυνες σε πλακώνουν και στα βρισίδια....Ότι να ναι!
Είσαι από αυτούς που περνάνε τα φανάρια αβέρτα ενώ σας βλέπει ο οδηγός τελευταία στιγμή;;:D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.927
Είσαι από αυτούς που περνάνε τα φανάρια αβέρτα ενώ σας βλέπει ο οδηγός τελευταία στιγμή;;:D
Ναι από αυτούς είμαι, απαιτώ προτεραιότητα επειδή είμαι μάγκας και συνήθως πάω στη μία ρόδα.....:lolsign:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ναι από αυτούς είμαι, απαιτώ προτεραιότητα επειδή είμαι μάγκας και συνήθως πάω στη μία ρόδα.....:lolsign:
Μην έρχεσαι από τη Μαραθώνος πλιζ...
Κινδυνεύεις να σε πατήσω αν μιλάω στο κινητό, τρώω σουβλάκι και πάω με τις πάντες...:D
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.046
Reaction score
4.015
λοιπον σε μια σος (οχι s.o.s)
γλυκοξυνη (ας πουμε) μουλαιζουμε τεμαχια (αστα κομματια) στηθος κοτοπουλο ΄(για να κανουμε βζα_) ή γουρουνακι
Σε τηγανι (γουοκ) βαζουμε ελαιολαδο (η σογια λαδι)
και περναμε ελαφρα το κρεατακι.....
Το βγαζουμε και σωταρουμε οτι πρασινικο εχουμε....μεχρι να μαραθει.......
Βραζουμε ρυζι (η στον ατμο) και μετα το περναμε απο το τηγανι ,....για να γινει ή τηγανισμενο....ή το πιεζουμε στο τηγανι και το κανουεμ φωλιτσες.......
Μετα τα περναμε ολα μαζι λιγο στο τηγανι.....ή μπορουμε και να τα φουρισουμε για λιγο
Τιπ 1 χαμηλη θερμοκρασια......
τιπ 2 δουλευουμε μπαχαρια (λευκο πιπερι- καγιεν{οτι ειδους θελουμε} ,λιγο μοσχολεμονο.......
πιο 3 προσθετουμε λιγο πιπερι πανω απο το πιατο μας.......
Μην πω πως φτιαχνουμε σπρινγκ ρολς....ή πιο δυσκολα πραματακια........

Μερικες παρατηρησεις αν μου επιτρεπεις:)
Στο wok βαζουμε σησαμέλαιο και οχι ελαιολαδο.Ειναι η βαση στην Ασιατικη κουζινα
Τα λεπτα κομματακια του κρεατος θα προτεινα να μην τα μουλιασεις σε σαλτσα γιατι οταν θα πας αργοτερα να τα
βαλεις στο wok για ψησημο (που θα εχει καψει το λαδι) η κουζινα θα θυμιζει πεδιο μαχης
Τα λαχανικα δεν τα σωταρουμε μεχρι να μαραθουν.Θα χασουν ολα τα θρεπτικα συστατικα τους.Θελουν ελαχιστο χρονο ισα ισα να γινουν ενα με το συνολο
το Wok δεν δουλευει με χαληλη θερμοκρασια.θελει πολυ δυνατη φωτια ωστε να αγκαλιαζει τα τοιχωματα του
(κατι που ειναι δυσκολο σε εσωτερικους χωρους)
Οσο για τα μπαχαρικα το καρυ το μπουκοβο το τζιντζερ ειναι μερικα που αν χρησιμοποιηθουν με σωστη αναλογια δινουν το καθενα
ξεχωριστη γευση στο πιατο...
Τελος, πανω απο το πιατο δοκιμασε να προσθεσεις λιγο καβουρντισμενο σουσαμι μια φορα..
Για τα spring rolls θα τα πουμε αλλη φορα
:drinks:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μερικες παρατηρησεις αν μου επιτρεπεις:)
Στο wok βαζουμε σησαμέλαιο και οχι ελαιολαδο.Ειναι η βαση στην Ασιατικη κουζινα
Ειναι αλλα με το ελαιολαδο ειναι πιο νοστιμα........γκαραντι......
Τα λεπτα κομματακια του κρεατος θα προτεινα να μην τα μουλιασεις σε σαλτσα γιατι οταν θα πας αργοτερα να τα
βαλεις στο wok για ψησημο (που θα εχει καψει το λαδι) η κουζινα θα θυμιζει πεδιο μαχης
τρεχει καπακι.....και δεν πεταγεται τιποτα.......μεχρι να κατσουν οι <εκρηξεις>
Τα λαχανικα δεν τα σωταρουμε μεχρι να μαραθουν.Θα χασουν ολα τα θρεπτικα συστατικα τους.Θελουν ελαχιστο χρονο ισα ισα να γινουν ενα με το συνολο
αν θες να μην χασουν τιποτα τα τρωμε ωμα.......οτι αλλο αφαιρει συστατικα........
το Wok δεν δουλευει με χαληλη θερμοκρασια.θελει πολυ δυνατη φωτια ωστε να αγκαλιαζει τα τοιχωματα του
(κατι που ειναι δυσκολο σε εσωτερικους χωρους)
το γουοκ το δουλευω κουζινα..........οποτε δεν υπαρχει φωτια........και το wmf.......παιζει καλη μπαλιτσα
Οσο για τα μπαχαρικα το καρυ το μπουκοβο το τζιντζερ ειναι μερικα που αν χρησιμοποιηθουν με σωστη αναλογια δινουν το καθενα
ξεχωριστη γευση στο πιατο...
ναι !
Τελος, πανω απο το πιατο δοκιμασε να προσθεσεις λιγο καβουρντισμενο σουσαμι μια φορα..
παντα.....σουσαμι το μαγικο.......
Για τα spring rolls θα τα πουμε αλλη φορα
εκει που κανω πιλατες εχω μια ινδονησια που τυλιξε 80 τεμαχια την προηγουμενη τεταρτη........
εβιβι τζιν νταο.......ή κιριν....και ας ειναι τζαπαν.....
:drinks:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ναί..
Ακριβώς αυτό είναι το μαγαζί..
Κ πολλές φορές έχει κ κάλυψη μικρής ρεμπέτικης ορχήστρας..
Toυλαχιστον 20 χρονια πελατης. Τα κρεατικα του δεν παιζονται.
Το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα :thumbsup:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ενώ το ξεκίνησες καλά, μας τα χάλασες! :D
Δεν κατάλαβες..
Εγώ όταν ξέρω ότι ξεκινάνε οι ύμνοι του Αγάθωνα φροντίζω να λείπω εννοείται..;)
Πηγαίνω όταν βάζει Disco και χορεύουν τα καλαμάκια πάνω στην σχάρα..!!!:laugh:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.362
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top