Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Τέτοια ωραία ημέρα με τόση ηλιοφάνεια δεν είναι να την αφήνεις ανεκμετάλλευτη..;)
Μέχρι να παραδώσουμε υπηρεσιακά έγγραφα στο ΕΠΕΑΕΚ βρήκαμε την ευκαιρία για καφέ..;)
Οπότε κ εμείς μεταβήκαμε στο γνωστό "Couleur Locale" (roof cafe) στο μοναστηράκι κ
πήραμε τον απαραίτητο καφέ φίλτρου με sandwich, κ μικρά γλυκάκια, (μίνι ταρτάκια,εκλέρ, κ τα σχετικά!!)
κ φυσικά με θέα την ακρόπολη..
Οσοι δεν έχετε πάει το προτείνω ανεπιφύλακτα..

DSC_00100 (286).JPG


DSC_00100 (287).JPG
 








Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Στα ΣΜ Σκλαβενίτη θα βρείς σίγουρα..
Το συναντάς σαν πεκορίνο Σάν Μιχάλη ή σκληροτύρι Σαν Μιχάλη.
Το ίδιο είναι απλώς κάποιο το ζητούν έτσι κ οι πωλητές "έμαθαν" πλέον σε αυτές τις δύο ονομασίες..
Είναι εύκολο να το διακρίνεις από το μέγεθος του, το χαρακτηριστικό χρώμα με την επιφάνεια που θυμίζει
σαγρέ κερί, τις αρκετές μικρές τρύπες μέσα, κ την εξωτερική σκληρότητα του η οποία μέσω της αφής πολύ εύκολα διαπιστώνεται..
Αν το πάρεις θα με θυμηθείς..
Απλώς αν το κάνεις σαγανάκι το συγκεκριμένο θα πρέπει να του ρίξεις λίγο λεμόνι κ από τις δύο πλευρές πρίν το αλευρώσεις
ελαφρά.
Μετά τηγάνισε το κ θα με θυμηθείς!!;)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πριν το παναρεις το βουτας σε μπυρα
και αλευρι ..........καλαμποκαλευρο.........δοκιμασε και θα δεις........το λεμονι ισχυει.......
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δεν το έxω δοκιμάσει έτσι, (με μπύρα..) αλλά το έχω ξανακούσει κ μιάς κ λατρεύω το καλαμποκάλευρο θα το δοκιμάσω..
Thanks!
[DOUBLEPOST=1539766750][/DOUBLEPOST]
Δεν το έxω δοκιμάσει έτσι, (με μπύρα..) αλλά το έχω ξανακούσει κ μιάς κ λατρεύω το καλαμποκάλευρο θα το δοκιμάσω..
Thanks!
Φτιάχνει η γυναίκα μου αυγόφετες τηγανιτές με καλαμποκάλευρο (ελάχιστη ποσότητα) κ κομματάκια ψητού καλαμποκιού κ είναι άπαιχτες!!
Βέβαια μόνο όταν φέρνουμε ψωμί από το λουτράκι από τον φούρνο του θανάση!
Το καλύτερο ψωμί EVER!!!!
 

S

sk4t4

Guest
Δεν το έxω δοκιμάσει έτσι, (με μπύρα..) αλλά το έχω ξανακούσει κ μιάς κ λατρεύω το καλαμποκάλευρο θα το δοκιμάσω..
Thanks!
[DOUBLEPOST=1539766750][/DOUBLEPOST]

Φτιάχνει η γυναίκα μου αυγόφετες τηγανιτές με καλαμποκάλευρο (ελάχιστη ποσότητα) κ κομματάκια ψητού καλαμποκιού κ είναι άπαιχτες!!
Βέβαια μόνο όταν φέρνουμε ψωμί από το λουτράκι από τον φούρνο του θανάση!
Το καλύτερο ψωμί EVER!!!!
Δοκιμασε το "ψωμι της Γιαγιας" απο τους φουρνους Ηπειρωτικο.Σταρενιο,ολικης,πολυσπορο,καλαμποκισιο,με γιαουρτι και παπαρουνοσπορο.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δοκιμασε το "ψωμι της Γιαγιας" απο τους φουρνους Ηπειρωτικο.Σταρενιο,ολικης,πολυσπορο,καλαμποκισιο,με γιαουρτι και παπαρουνοσπορο.
Το ψωμί της γιαγιάς το έχω δοκιμάσει κ από τον φούρνο "Ηπειρώτικο" κ από "Κονδύλη" "Αππολώνιο" κλπ μου αρέσει αρκετά,
αλλά αν βρεθείς προς το λουτράκι μετά την ΗΒΗ κ πρίν φτάσεις μέσα στην πόλη, στο δεξί σου χέρι κοντά στο φανάρι είναι ο φούρνος του "Θανάση".
Πάρε το κλασσικό καρβέλι το οποίο είναι σαν λαγάνα σε μέγεθος κ σχετικά μικρό σε ύψος.
Υπάρχει κ πολύσπορο μικρότερο καρβέλι..
Θα με θυμηθείς!!
Εμείς όταν πάμε παίρνουμε 2 καρβέλια τεράστια κ τα κόβουμε στα 4 κ μπαίνουν κατάψυξη.
Από το πρωί τα βγάζουμε κομμάτι κομμάτι κ έρχονται φυσικά σε θερμοκρασία σωστή κ είναι αναλλοίωτη η γεύση..
Αν φάς το συγκεκριμένο δεν θα ξαναφάς άλλο ψωμί.
Φυσικά με προζύμι κ σφιχτή ψύχα..
 

S

sk4t4

Guest
Το ψωμί της γιαγιάς το έχω δοκιμάσει κ από τον φούρνο "Ηπειρώτικο" κ από "Κονδύλη" "Αππολώνιο" κλπ μου αρέσει αρκετά,
αλλά αν βρεθείς προς το λουτράκι μετά την ΗΒΗ κ πρίν φτάσεις μέσα στην πόλη, στο δεξί σου χέρι κοντά στο φανάρι είναι ο φούρνος του "Θανάση".
Πάρε το κλασσικό καρβέλι το οποίο είναι σαν λαγάνα σε μέγεθος κ σχετικά μικρό σε ύψος.
Υπάρχει κ πολύσπορο μικρότερο καρβέλι..
Θα με θυμηθείς!!
Εμείς όταν πάμε παίρνουμε 2 καρβέλια τεράστια κ τα κόβουμε στα 4 κ μπαίνουν κατάψυξη.
Από το πρωί τα βγάζουμε κομμάτι κομμάτι κ έρχονται φυσικά σε θερμοκρασία σωστή κ είναι αναλλοίωτη η γεύση..
Αν φάς το συγκεκριμένο δεν θα ξαναφάς άλλο ψωμί.
Φυσικά με προζύμι κ σφιχτή ψύχα..
Toν συγκεκριμενο φουρνο τον γνωριζω εδω και αρκετα χρονια.Ειναι-ηταν ο προμηθευτης της ταβερνας που πηγαινα οταν βρισκομουν στο Λουτρακι.Μου αρεσε πολυ το ψωμι,ετσι ρωτησα κι εμαθα.Ψωμι,η φρεσκο η καθολου.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Toν συγκεκριμενο φουρνο τον γνωριζω εδω και αρκετα χρονια.Ειναι-ηταν ο προμηθευτης της ταβερνας που πηγαινα οταν βρισκομουν στο Λουτρακι.Μου αρεσε πολυ το ψωμι,ετσι ρωτησα κι εμαθα.Ψωμι,η φρεσκο η καθολου.
Μην μου πείς αυτήν την ταβέρνα όπως ανεβαίνεις για περαχώρα στην στροφή πάνω?
Η λές για το Μαϊστράλι" κάτω στην παραλία?
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Η καρμπονάρα θα έπρεπε να έχει κι άλλη κρέμα - σάλτσα, να είναι πιο πλούσια.
Τι τσιγγουνιές κάνεις εκεί.
Ρίξε πράμα να το βλέπεις και να το χαίρεσαι.
Και το κεφαλοτύρι από πάνω;
Που είναι;
Η καρμπονάρα με κρέμα είναι μπαστάρδεμα. :)
Η αυθεντική συνταγή έχει αβγό. Η συγκεκριμένη έχει ένα ολόκληρο και δύο κρόκους. Τυρί παρμεζάνα, τη μισή μαζί με το αβγό στο μείγμα και την υπόλοιπη στο σερβίρισμα στα πιάτα.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top