Klipsch vs Kef


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Πέρασε από την Νέα Σμύρνη, δοκιμή δωρεάν φυσικά, συνοδεύεται με καφεδάκι.
Αν όχι, πέρασε από εδώ: https://www.audioshow.gr/el/
Θα έχεις σίγουρα την πρέπουσα βοήθεια.
[DOUBLEPOST=1537731084][/DOUBLEPOST]Διάβασε εδώ :https://www.avsite.gr/forum/threads/klipsch-greek-club.134191/
Σ'ευχαριστώ για την πρόσκληση....Για το καφεδάκι,οχι τίποτις άλλο δηλαδίς.....
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Επανέρχομαι,

θέλω απαραίτητα την συμμετοχή του Ηρακλή στην συζήτηση.

Το Σάββατο λοιπόν, ήμασταν μαζί σε γνωστό κατάστημα ήχου για ακρόαση των sub που σκέπτεται για αγορά ο Ηρακλής. Το σύστημα δοκιμής, είχε σαν ηχεία τα R11 της Kef.

Η απόδοσή τους με έκανε να αναθεωρήσω τις απόψεις μου σχετικά με την κλιπσ.

Τι λες και εσύ Ηρακλή? Δεν είναι βέβαια εύκολη μία τέτοια κίνηση , αλλά μπορώνα πω ότι ενθουσιάστηκα.

Για τον χώρο μου (4 Χ 4 Χ 3,5) 2,7 μεταξύ τους και 2,7 απόσταση ακρόασης τα r5 θα ήταν ok?
 


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Επανέρχομαι,

θέλω απαραίτητα την συμμετοχή του Ηρακλή στην συζήτηση.

Το Σάββατο λοιπόν, ήμασταν μαζί σε γνωστό κατάστημα ήχου για ακρόαση των sub που σκέπτεται για αγορά ο Ηρακλής. Το σύστημα δοκιμής, είχε σαν ηχεία τα R11 της Kef.

Η απόδοσή τους με έκανε να αναθεωρήσω τις απόψεις μου σχετικά με την κλιπσ.

Τι λες και εσύ Ηρακλή? Δεν είναι βέβαια εύκολη μία τέτοια κίνηση , αλλά μπορώνα πω ότι ενθουσιάστηκα.

Για τον χώρο μου (4 Χ 4 Χ 3,5) 2,7 μεταξύ τους και 2,7 απόσταση ακρόασης τα r5 θα ήταν ok?
Καλησπέρα.Νομίζω πως πήρες απαντήσεις προχθές.....;););)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Λοιπόν:

Τα kef ταρακουνούν τον μεγάλο όντως χώρο του με περίσσια άνεση.

Πιστεύω αυτό που λείπει σε σχέση με τα ίδιας φιλοσοφίας ηχεία της klipsch (δαπέδου δηλαδή), είναι ότι στην klipsch έχομε πλήρες ηχητικό φάσμα από πολύ χαμηλές εντάσεις.
Από την άλλη, μου άρεσε η μουσικότητά τους, καθώς και η αληθοφάνεια τους (πάντα όμως σε μέσες - υψηλές εντάσεις). Όχι βέβαια πως υστερούν κάπου αλλού!

Καλή κατάσταση και του συνιστώ να μην προβεί σε κάποια αντικατάσταση τους.
Μελλοντικά απλώς μπορεί να επενδύσει σε ένα καλό sub για γέμισμα του χώρου από χαμηλά. (Απαραίτητη όμως η ποιότητα σε αυτήν την επένδυση, μιας και θα διαχειρίζεται μόνο μουσικά, και όχι home cinema αρχεία).
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
(Καλησπέρα.Νομίζω πως πήρες απαντήσεις προχθές.....;););))
Μιλούσα για τα Rb150 σου....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Οκ όμως τα kef σου θεωρώ ότι στο κόστος τους πραγματικά μοναδικά και σε ήχο καλύπτουν ακόμη και υψηλότερες κατηγορίες.
'Οσο για τα rb 150, τι να πω. Απλώς αποδεικνύουν ότι η Klipsch δεν έχει τυχαία την φήμη που της αναλογεί.
Με γούφερς κοντά στα 10 cm έδειχναν να καλύπτουν άνετα μεγάλους χώρους, χωρίς εμφανείς υποχωρήσεις. Μπορείς να αναφέρεις και εσύ την γνώμη σου, για τους πιο δύσπιστους.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλησπέρα, έχω και εγώ το ίδιο δίλημα και είμαι μεταξύ 8000F και KEF 950. O χώρος μου είναι μεγάλος και η χρήση σχεδόν αποκλειστικά για ταινίες..
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλησπέρα.Αν πρόκειται για ταινίες νομίζω,θα σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειροι,πως τα κλιπς είναι καλύτερα. Καλό θα ήταν βέβαια να τα ακούσεις. Και τα δύο.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Στερεοφωνικά θα τις ακους;

Ή έχεις σετ 5.1 ή 7.1 και θες να αλλάξεις τα L R;
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα στη παρέα,
Η άποψη μου αν και Κλιπσάκιας είναι ότι αν βλέπεις ταινίες τα klipsch είναι φοβερά αν όμως τα χρησιμοποιείς και για δικάναλη μουσική μπορεί να σε κουράσουν, παίζουν ρόλο με τι ενισχυτή θα τα οδηγήσεις, κατεβαίνουν πιο χαμηλά άλλα τα kef θα παίζουν πιο ισορροπημένα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Καλησπέρα στη παρέα,
Η άποψη μου αν και Κλιπσάκιας είναι ότι αν βλέπεις ταινίες τα klipsch είναι φοβερά αν όμως τα χρησιμοποιείς και για δικάναλη μουσική μπορεί να σε κουράσουν, παίζουν ρόλο με τι ενισχυτή θα τα οδηγήσεις, κατεβαίνουν πιο χαμηλά άλλα τα kef θα παίζουν πιο ισορροπημένα.
οι κόρνες έχουν ανοχές σε ισοστάθμιση...
οπότε σε περιπτώσεις που ο ενισχυτής διαθέτει audyssey + app φτιάχνεις μια πιο γλυκιά καμπύλη και είσαι κομπλέ ;)
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Καλησπέρα στη παρέα,
Η άποψη μου αν και Κλιπσάκιας είναι ότι αν βλέπεις ταινίες τα klipsch είναι φοβερά αν όμως τα χρησιμοποιείς και για δικάναλη μουσική μπορεί να σε κουράσουν, παίζουν ρόλο με τι ενισχυτή θα τα οδηγήσεις, κατεβαίνουν πιο χαμηλά άλλα τα kef θα παίζουν πιο ισορροπημένα.
όχι για ταινίες τα θέλω. Ενισχυτής μάλλον ο Denon 4500
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Πάντως εγώ είχα δυο ενισχυτές με audyssey και ο ήχος που δημιουργούσε μετά το setup μου φαινόταν πολύ ψηφιακός μπορεί να φταίει ίσως και ο χώρος μου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
- Μάλλον γ΄αυτά θα πας . . . τα klipsch είναι κάπως ποιό ζωηρά στα μεσο-υψηλά και πάνω




https://www.soundandvision.com/content/kef-q900-speaker-system-ht-labs-measures



- δεν βρήκα του klipsch , αλλά κανένα απο αυτά δεν μετράει έτσι , πάντα υπάρχει μία έξαρση στα 2,5......7k


- σου προτείνω kef ενώ είμαι ''κλιπσάς'' , αλλά προσπαθώ να μπώ στην θέση σου και να μαντέψω τις ανάγκες σου
Εδώ στο 1 μέτρο

Klipsch no eq
IMG-c17db2d89589706773b7d4a143a5ca40-V.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top