Στήσιμο entry level δικάναλου συστήματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Πρόταση για στήσιμο συστήματος με ενεργά ηχεία + dac ή κάρτα ήχου +cd player
Μπα. Ηχεία και CD player. Τέλος συστήματος.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει ο ίδιος να ΑΚΟΥΣΩ.
Σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι άχρηστο και άσχετο.

Η πρώτη λύση είναι ιδανική για αρχάριους αλλά φοβάμαι ότι "ταβανιάζει" γρήγορα.
Λάθος.
Δε ταβανιάζει ποτέ.
Σιγά σιγά, μπορείς να προσθέτεις σαμπ. Στα 8 τεμάχια, μπορείς να σταματήσεις.
Σιγά σιγά μπορείς να αρχίσεις μικρές αλλά σημαντικές βελτιώσεις της ηχητικής του χώρου σου. Στα 8 χρόνια προσπάθειας, μπορείς να σταματήσεις.
Σιγά σιγά μπορείς να προσθέτεις κι άλλα ηχεία. Στα 11 μπορείς να σταματήσεις.
Σιγά σιγά μπορείς να δοκιμάζεις ισοσταθμιση χώρου. Σε ένα πολυκάναλο ντιράκ, μπορείς να σταματήσεις.

Που ταβάνωσε;
Δερ ιζ νόου σπουν.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ηχεία και CD player
Αναφέρεσαι σε αυτό το cd player που έγραψες εχθές;
Επίσης σχετικά με τα ηχεία. Προτείνεις αυτά. Γιατί να τα προτιμήσω από αυτά που έχουν μισή τιμή; Επέτρεψέ μου την άγνοια έτσι. Δεν αμφισβητώ, Απλά δε γνωρίζω.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Απαντάς σε τύπο που ακούει μουσική από μινι hifi της sony που αγόρασε στην πρώτη λυκείου και ένα panasonic discman του 2000.
Δεν ήσουν μέλος κάποιου φόρουμ όμως τόσα χρόνια... ;) Να σου μπαίνουν ιδέες κάθε λίγο....



δε μπορώ να πω ότι έχω κατατοπιστεί όμως.
Περίμενες να γνωρίσεις το χώρο σε λίγες μέρες; Όσοι σου απαντούμε εδώ έχουμε ως και 3-4 δεκαετίες ενασχόλησης.... Ορισμένοι και επαγγελματικά...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Επίσης σχετικά με τα ηχεία. Προτείνεις αυτά. Γιατί να τα προτιμήσω από αυτά που έχουν μισή τιμή;
Έχουν ικανές διαφορές μεταξύ τους, που δικαιολογούν με το παραπάνω τη διαφορά τιμής.
Διαβάστε τα σπεκς των ηχείων. Οι διαφορές βγάζουν μάτι..
[DOUBLEPOST=1539767848][/DOUBLEPOST]
Αναφέρεσαι σε αυτό το cd player που έγραψες εχθές;
Θα μπορούσε να είναι μια αξιοπρεπής επιλογή.

Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, δε χρειάζεται να υπάρχει cd-player. Πάρε ένα λάπτοπ με ενσωματωμένο οδηγό DVD-BR να παίζεις και streaming, να βάλεις και ντιρακ, να γράφεις και στο φόρουμ, να ψάχνεις σαμπ στις αγγελίες, κι ότι άλλο θες, και σύνδεσε ένα Ντακ στην έξοδο οπτικής του λαπτοπίου, κατά προτίμηση με XLR εξόδους.

Μουσική από πισί παίζει ο κόζμος..
 
Last edited:

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
χαχαχαχαχα ολίγον τι εριστικός :D Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι μονόδρομος. Υπάρχει όμως και ο τύπος που έχει ένα απλό συστηματάκι τύπου "2" και δεν το ψάχνει παραπάνω γιατί τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Ο θείος μου πχ έχει ένα κάρο σκυλάδικους δίσκους και τους ακούει στο 20ετίας hifi του και είναι ευτυχισμένος. Θεωρώ λοιπόν ότι με ένα λογικό ποσό της τάξης των 1200-1500€ μπορώ να στήσω το αντίστοιχο hifi μου για τα επόμενα 20 χρόνια χωρίς να ψάχνω "χροιές".
Kε Πανο.
Εδω ειναι φορουμ υψηλης τεχνολογιας. Οι ανθρωποι που σου γραφουν, προτεινουν ενα συστημα συμφωνα με τις τελευταιες εξελιξεις της επιστημης πανω στον ηχο και στην εικονα, με παρονομαστη παντα την οικονομικη σου δυνατοτητα. Σκεψεις τυπου ''γιαγια-παππους-θειος-πικαπ-γραμμοφωνα κτλ'' δεν ισχυουν εδω. Φυσικα υπαρχουν και λατρεις του ''κλασικου'' αλλα απο τη στιγμη που προσφερουν βοηθεια, θα συμβουλεψουν το σωστο και οχι αυτο που αναγκαστικα εχουν σπιτι τους. Μια εξ' αυτων κι εγω...
Φιλικα παντα.

Εγω περιμενω ενεργη παντοκατευθυνση..:D:D
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Λοιπόν η πρώτη λύση είναι σαφώς vfm αλλά όταν σκοπεύεις να οδηγήσεις τα ηχεία με το pc ή με κάποιο media player (που φυσικά είναι η σωστή, βολική και συμφέρουσα λύση). Αν επιμένεις να θες cd player δε θα σε βολέψει τόσο κι ίσως είναι καλύτερο να κινηθείς προς τη δεύτερη λύση.

Να πω και λίγο επιγραμματικά κάποια μειονεκτήματα της 1ης: α) δεν θα έχεις volume και τυπικό τηλεχειρισμό μέσω remote control παρά μέσω του software με τη χρήση του smartphone σου β) χρειάζεσαι μία πρίζα για κάθε ηχείο, φυσικά ένα καλώδιο ρεύματος για κάθε ηχείο και θα πρέπει να έχεις πρόσβαση στην "πλάτη" κάθε ηχείου ώστε να τα ανάβεις.

Αν τα μειονεκτήματα δεν είναι απαγορευτικά για σένα, με χαμηλό budget αποκτάς ένα στέρεο σύστημα με πολύ υψηλό vfm που θα σε συντροφεύει για χρόνια. Να προσθέσω πως τα ενεργά ηχεία είναι πολλά, η κάρτα όμως που θα πάρεις (αν κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση) είναι μία και είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html δεν υπάρχει άλλη επιλογή εδώ. Επίσης δε θα φτιάξεις βάσεις, με 100€ αγοράζεις βάσεις, πόσα θα κερδίσεις από diy 40-50€? Δε θεωρώ πως αξίζει, εκτός κι αν γουστάρεις κατασκευές.
Θα συμφωνησω για την καρτα ηχου.Αριστος ηχος!!
Ερωτηση ασχετου με ενεργα ηχεια. Αφου συνδεθει η καρτα στα ηχεια,και βαζοντας το volume στο softwear τερμα,απο το direct monitor out δεν θα εχουμε ελεγχο του volume στα ηχεια?

Screenshot_3.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα συμφωνησω για την καρτα ηχου.Αριστος ηχος!!
Ερωτηση ασχετου με ενεργα ηχεια. Αφου συνδεθει η καρτα στα ηχεια,και βαζοντας το volume στο softwear τερμα,απο το direct monitor out δεν θα εχουμε ελεγχο του volume στα ηχεια?

View attachment 107632
Φυσικά, έχει μάλιστα ξεχωριστό ρυθμιστικό main volume και ακουστικών. Απλά δεν έχεις τηλεχειρισμό, που μπορεί σε ένα desktop σύστημα για το οποίο προορίζεται η συσκευή να μην είναι αναγκαίος αλλά σε ένα σύστημα καθιστικού είναι.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
75
Ερώτηση:
Έστω ότι αγοράζω ενεργά ηχεία. Αν μελλοντικά θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή, μπορώ να τα συνδέσω στον ενισχυτή αντί παθητικών; και να λειτουργεί ο ενισχυτής ως προενισχυτής πάνω στον οποίο στήνω το σύστημα ή πρέπει να πάω σε νέα παθητικά ηχεία; (μη βαράτε)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ερώτηση:
Έστω ότι αγοράζω ενεργά ηχεία. Αν μελλοντικά θέλω να αγοράσω έναν ενισχυτή, μπορώ να τα συνδέσω στον ενισχυτή αντί παθητικών; και να λειτουργεί ο ενισχυτής ως προενισχυτής πάνω στον οποίο στήνω το σύστημα ή πρέπει να πάω σε νέα παθητικά ηχεία; (μη βαράτε)
Θα αγοράσεις προενισχυτή ή προενισχυτή-Dac. Οχι ενισχυτή.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Λοιπόν η πρώτη λύση είναι σαφώς vfm αλλά όταν σκοπεύεις να οδηγήσεις τα ηχεία με το pc ή με κάποιο media player (που φυσικά είναι η σωστή, βολική και συμφέρουσα λύση). Αν επιμένεις να θες cd player δε θα σε βολέψει τόσο κι ίσως είναι καλύτερο να κινηθείς προς τη δεύτερη λύση.

Να πω και λίγο επιγραμματικά κάποια μειονεκτήματα της 1ης: α) δεν θα έχεις volume και τυπικό τηλεχειρισμό μέσω remote control παρά μέσω του software με τη χρήση του smartphone σου β) χρειάζεσαι μία πρίζα για κάθε ηχείο, φυσικά ένα καλώδιο ρεύματος για κάθε ηχείο και θα πρέπει να έχεις πρόσβαση στην "πλάτη" κάθε ηχείου ώστε να τα ανάβεις.

Αν τα μειονεκτήματα δεν είναι απαγορευτικά για σένα, με χαμηλό budget αποκτάς ένα στέρεο σύστημα με πολύ υψηλό vfm που θα σε συντροφεύει για χρόνια. Να προσθέσω πως τα ενεργά ηχεία είναι πολλά, η κάρτα όμως που θα πάρεις (αν κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση) είναι μία και είναι αυτή: https://www.skroutz.gr/s/8556466/Behringer-U-Phoria-UMC202HD.html δεν υπάρχει άλλη επιλογή εδώ. Επίσης δε θα φτιάξεις βάσεις, με 100€ αγοράζεις βάσεις, πόσα θα κερδίσεις από diy 40-50€? Δε θεωρώ πως αξίζει, εκτός κι αν γουστάρεις κατασκευές.

Γιατί τόσο πάθος με την behringer? Η Steinberg υποστηρίζει 192khz και επιδέχεται κατ επιλογή εξωτερικής τροφοδοσίας.

επίσης γιατί αποκλείεις τη χρήση cd? και για αυτό υπάρχει "σχετικά" οικονομική λύση. και μάλιστα με τηλεχειρισμό. συνδέει και το cd μέσω coaxial στο dac και τέλειωσε. μελλοντικά, αν τόοοσο πια θέλει πικαπ, μπορεί να ρυθμίσει την έξοδο σε fixed και παρεμβάλει προενισχυτή.
Ας πούμε τον schiit jotungheim ο οποίος βγαίνει και με phono.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Γιατί τόσο πάθος με την behringer? Η Steinberg υποστηρίζει 192khz και επιδέχεται κατ επιλογή εξωτερικής τροφοδοσίας.

επίσης γιατί αποκλείεις τη χρήση cd? και για αυτό υπάρχει "σχετικά" οικονομική λύση. και μάλιστα με τηλεχειρισμό. συνδέει και το cd μέσω coaxial στο dac και τέλειωσε. μελλοντικά, αν τόοοσο πια θέλει πικαπ, μπορεί να ρυθμίσει την έξοδο σε fixed και παρεμβάλει προενισχυτή.
Ας πούμε τον schiit jotungheim ο οποίος βγαίνει και με phono.
Αν καταφέρεις σε σύστημα με budget 800€ να χωρέσεις το ud-301 (των 400€ καθώς είναι 3 γενιές πριν) ή το Jotunheim των 500€ θα σου πω μπράβο. Η Behringer κοστίζει 70€ και σε χρήση υπολογιστή (μόνο έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί) σε ένα σύστημα αυτής της κατηγορίας είναι αρτιότατη. Φυσικά οι λύσεις που προτείνεις είναι καλύτερες αλλά σε budget 1500€.

Στην περίπτωση που συζητάμε έχουμε να διαθέσουμε 800€ και στη δική μου λογική τα ηχεία είναι το Α και το Ω ενός συστήματος, το 80-90% της συνολικής απόδοσης (πάντα όταν μιλάμε για ηχεία με την κατάλληλη ενίσχυση και στον κατάλληλο χώρο). Από εκεί ξεκινάω τη σκέψη μου λοιπόν ώστε να γλιτώσουμε όσα χρήματα μπορούμε από πηγή και να τα δώσουμε στα ηχεία. Για να το πω πιο απλά: τα ηχεία των 600€ έχουν πολύ μεγαλύτερη διαφορά από ηχεία των 400€ από τη διαφορά που έχει ένα dac των 100€ από ένα dac των 300€.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Με έχεις μπερδέψει. Τη beri με τη steinberg τη συγκρινα. Και απάντηση δεν πήρα.

Και μετά εδωσα πρόταση για την προσθήκη cd player. Σε πρωτη φάση δε χρειάζεται να πάρει κάτι παραπάνω από το teac. Ε, μαζί με τα 308 τόσο βγαίνει. Στην ουσία τρώει τα λεφτά του sub. Για μένα όπως είπα δεν πολυαξιζει. Καλύτερα ριπαρισμα ή αναπαραγωγή μέσω του drive στη steinberg.
Αλλά μην οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι τα ενεργά παίζουν μόνο από πισι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Μπαρμπα-πάνο, τα λεφτά που δίνεις, δεν είναι λίγα. Άκου τι σε λέμε, να πιάσουν τόπο, και να αποδίδουν καλύτερα από αυτά που είχαμε μεις κάποτε, με 50-πλάσια λεφτά (λίγα λέω) αλλά χωρίς να έχουμε κάποιον να μας τα πει...

Αξιοπρεπής δορυφόρος ενεργός με 8" και μερικά σαμπ στο χώρο, πακέτο με λίγη ισοσταθμιση για διόρθωση, κάνουν πανάκριβα σετάπ να κλαίνε με μάβρο δάκρι..

Ηχεία, οδήγηση, χώρος και σαμπ, μαζί με ισοσταθμιση.
Αυτά μετράνε. Σε αυτά δώσε το χρήμα που έχεις.

Τα υπόλοιπα (πηγές καλώδια και λοιπά κουραφέξαλα) να είναι φτηνά, έως τζάμπα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Με έχεις μπερδέψει. Τη beri με τη steinberg τη συγκρινα. Και απάντηση δεν πήρα.

Και μετά εδωσα πρόταση για την προσθήκη cd player. Σε πρωτη φάση δε χρειάζεται να πάρει κάτι παραπάνω από το teac. Ε, μαζί με τα 308 τόσο βγαίνει. Στην ουσία τρώει τα λεφτά του sub. Για μένα όπως είπα δεν πολυαξιζει. Καλύτερα ριπαρισμα ή αναπαραγωγή μέσω του drive στη steinberg.
Αλλά μην οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι τα ενεργά παίζουν μόνο από πισι...
Ναι εγώ δεν κατάλαβα καλά. Δεν την ξέρω την Steinberg μπορεί να είναι καλύτερη. Πάλι όμως είναι 50€ ακριβότερη χωρίς πιστεύω να έχουν ακουστή διαφορά.

Εννοείται πως τα ενεργά δεν παίζουν μόνο από pc. Ένα dac με έλεγχο στάθμης είναι σαφώς καλύτερη λύση. Σε συνδυασμό με ένα media player ή ένα network player είσαι άρχοντας. Απλά όπως σου εξήγησα στο δικό μου σκεπτικό είναι καλύτερα τα 700€ να πάνε σε ηχεία (ηχεία και βάσεις δηλαδή) και αν χρειαστεί να γίνει αναβάθμιση της πηγής αργότερα.

Ούτε ripάρισμα δε χρειάζεται πλέον. Τα cd που έχουμε τα αφήνουμε στο ράφι για διακοσμητικά και ή steamαρουμε το περιεχόμενό τους (πχ spotify) ή αν είμαστε παραδοσιακοί σαν εμένα τα κατεβάζουμε σε lossless από τον ιστό και τα αναπαράγουμε από το nas μας. Ακόμα κι αν κάποιο cd μου δεν το έχω διαθέσιμο στο nas και θέλω να το ακούσω (γιατί έτσι ένιωσα μια ακατανίκητη επιθυμία) είναι πιο εύκολο και γρήγορο να το κατεβάσω παρά να σηκωθώ από τον καναπέ, να ψάξω στη βιβλιοθήκη με τα cd, να το βρω, να το ανοίξω, να ανάψω το cd player, να βάλω το δίσκο να παίξει.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ακόμα κι αν κάποιο cd μου δεν το έχω διαθέσιμο στο nas και θέλω να το ακούσω (γιατί έτσι ένιωσα μια ακατανίκητη επιθυμία) είναι πιο εύκολο και γρήγορο να το κατεβάσω παρά να σηκωθώ από τον καναπέ, να ψάξω στη βιβλιοθήκη με τα cd, να το βρω, να το ανοίξω, να ανάψω το cd player, να βάλω το δίσκο να παίξει.
Εντάξει τώρα, ας μην το ξεχειλώνουμε.... ;)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εντάξει τώρα, ας μην το ξεχειλώνουμε.... ;)
Πόση ώρα χρειάζεσαι για να κατεβάσεις 300mb? ΟΚ άντε να θες 1-2 λεπτά περισσότερα (ανάλογα και με τη δισκοθήκη που έχει κάποιος). Πάλι όμως θα σου μείνει και για αύριο και δε θα ξανασηκωθείς αν θες πάλι να το ακούσεις :D. Συν του ότι μετά το πέρας της ακρόασης θα πρέπει πάλι να σηκωθείς να βγάλεις το δισκάκι και να το βάλεις στη θέση του. Το σκέφτομαι και κουράζομαι :redface:.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Εντάξει τώρα, ας μην το ξεχειλώνουμε.... ;)
Μπα, καλά τα λέει.
Και γω βαργιέμαι να ψάξω το CD του bb king, ή και του Βασιλάκη του Παπακωνσταντίνου, το βάζω 10 φορές πιο γρήγορα από Spotify, και συνήθως παίζει και καλύτερα το streaming από το CD..

Ναι, καλύτερα.

Όχι γιατί είναι καλύτερο το μέσο, αλλά γιατί πρόκειται για καλύτερο μάστερ, πιο πρόσφατο από αυτά που έχω..

Άσε που στο Spotify βρίσκω δίσκους που δεν έχω, και απολαμβάνω μουσική.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top