Καλωδίωση hdmi προβολέα οροφής

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Ανακαινίζω το σαλόνι και με την ευκαιρία θα περάσω καλωδίωση hdmi προβολέα οροφής.
Έως τώρα είχα καλωδίωση RGB που περνούσε μέσα από ηλεκτρολογικό κανάλι μέσα από την πλάκα του ταβανιού .

Το πρόβλημα είναι ότι δεν χωράει να περάσει από το κανάλι και ο ακροδέκτης hdmi.

Πρόκειται να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να ανοίξουμε τα κουτιά και να περάσουμε νέο καλώδιο

Τι μου προτείνεται να κάνω ; Το κόβω και το ξαναενώνω όμορφα ;
Θα ήθελα να είμαι συμβατός και με 4κ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα μπορέσεις να το ενώσεις όμορφα;
Μήπως είναι καλύτερα να περάσεις διπλό CAT6 και να το συνδέσεις με adaptors; :idk:
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Θα μπορέσεις να το ενώσεις όμορφα;
Μήπως είναι καλύτερα να περάσεις διπλό CAT6 και να το συνδέσεις με adaptors; :idk:
Όντως το cat 6 έχει τη σιγουριά του.
Όμως είμαι σε θέση να κολλήσω τους αγωγούς όμορφα και να περάσω και θερμοσυστελλόμενα.
Έχει ξαναγίνει ; Έχω πιθανότητες επιτυχίας ,αν το κάνω όμορφα ;
Update: Ξεχνάω την ξαναένωση του hdmi ???
Δηλαδή με αυτά τα απλά ανταπτορακια και με ένα διπλό "σκληροτράχηλο" cat 6 θα κάνω δουλειά ;
Μοιάζει πολύ ωραίο για να είναι αληθινό !
 
Last edited:

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Θα μπορέσεις να το ενώσεις όμορφα;
Μήπως είναι καλύτερα να περάσεις διπλό CAT6 και να το συνδέσεις με adaptors; :idk:
2 X HDMI to Ethernet Adapter HDMI Male to 2 Dual RJ45.png

Αυτά τα απλά adapters είναι ;
Συγγνώμη για τις ανόητες ερωτήσεις αλλά τα είχα παρατήσει να ασχολούμαι για καμιά δεκαριά χρόνια !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν ξέρω ποιά είναι τα σωστά, θέλεις και 4Κ. :)
 




Μηνύματα
117
Reaction score
62
Τό ηλεκτρολογικό κανάλι πού έχω είναι λίγο πιό χοντρό από αυτό της παρουσίασης όμως μέ φοβίζουν οι στροφές.
[DOUBLEPOST=1539530407][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει και αυτό της Gefen, το οποίο χρειάζεται ένα UTP ( λίγο ακριβό βέβαια ) και λειτουργεί άψογα.

https://www.gefen.com/product/4k-ul...-w-audio-de-embedder-and-poh-EXT-UHDA-HBTL-RX
Βλέπω έχουμε επιλογές future proof !
 



Μηνύματα
159
Reaction score
47
θα δοκίμαζα HDMI to SDI και SDI to HDMI.
Το SDI βύσμα είναι με ομοαξονικό καλώδιο και εφαρμόζεται στα τηλεοπτικά studio για να στείλεις σήμα σε μεγάλη απόσταση χωρίς συμπίεση. Για τη περίπτωσή σου θα σε βολέψει, φαντάζομαι ένα καλώδιο κεραίας θα περνάει, προσωπικά χρησιμοποιώ αυτό το ομοαξονικό και δεν είχα απώλειες.
Απλά να ξέρεις τα convertors της blackmagic έχουν 45-50 το 1 και θα χρειαστείς 2.
Αν θες οπωσδήποτε 4k τότε πας σε ακριβότερο SDI converter.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.415
Reaction score
27.700
Προσωπικά έχω πετάξει χρήματα με αυτά τα μικρά ανταπτορακια και δουλειά δεν έκανα.

Εμείς στο studio της Graal για 4Κ είχαμε dual SDI. Τώρα αν έχει εξελιχθεί σε ένα δεν το γνωρίζω.

Δες και την ATLONA για Cat6 και 4Κ. Εξαιρετική εταιρια, Αμερικάνικη. Μου την είχε προτείνει Αμερικάνος εγκαταστάτης από αυτούς που κάνουν dedicated rooms.

www.atlona.com/extenders-catalog/
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Το 6G SDI (η νεότερο) υποστηρίζει 4k με 1 καλώδιο.
To 3G από όσο θυμάμαι ήθελε 2 καλώδια για 4k.
Εκτός από blackmagic, και τα decimator είναι απίστευτα εργαλεία, και τα atomos που έχουν μεγάλη γκάμα.

@alexis μήπως ήθελε τροφοδοσία η έπεσες σε DOA προϊόν ; :whistling: το τροφοδοτικό στα micro converters η blackmagic δεν το δίνει πάντα μαζί.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Τελικά επιλέξαμε τόν δύσκολο δρόμο.
Τα ηλεκτρολογικά κουτιά ανοίχθηκαν καί περάστηκε καλώδιο HDMI 2.0
Τώρα μένει να ενωθεί ....
IMG_20181016_222518.jpg
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τελικά επιλέξαμε τόν δύσκολο δρόμο.
Τα ηλεκτρολογικά κουτιά ανοίχθηκαν καί περάστηκε καλώδιο HDMI 2.0
Τώρα μένει να ενωθεί ....
Το αγόρασες ατερμάτιστο και θα το τερματίσεις εσυ ?
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Το αγόρασες ατερμάτιστο και θα το τερματίσεις εσυ ?
Όχι , πήρα ένα 12,5 m έτοιμο τερματισμένο ,στη συνέχεια το έκοψα στην άκρη αφήνοντας ένα κομμάτι 1,5 m και τώρα ευελπιστώ να ενώσω τα δυο κομμάτια.
Οι ακροδέκτες είναι κανονικά στις θέσεις τους.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Όχι , πήρα ένα 12,5 m έτοιμο τερματισμένο ,στη συνέχεια το έκοψα στην άκρη αφήνοντας ένα κομμάτι 1,5 m και τώρα ευελπιστώ να ενώσω τα δυο κομμάτια.
Οι ακροδέκτες είναι κανονικά στις θέσεις τους.

Καλή επιτυχία!!!
Θα ήθελα να μας πείτε το αποτέλεσμα εαν πετύχει ή όχι.Τι μάρκα καλώδιο αγοράσατε;
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
θερμοσυστελόμενα για να μη φαίνεται ότι κόπηκε, κόλληση με flux για να δέσει, και 99% θα δουλέψει ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top