Θόρυβος στα ηχεία από την οθόνη υπολογιστή

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλησπέρα,

Κατάφερα επιτέλους να στήσω ένα συστηματάκι στο γραφείο μου για να ακούω μουσική το οποίο αποτελείται από ένα σετ Quad 33/303, ηχεία KEF CS1 (kit) και ένα usb DAC (Topping D10) το οποίο συνδέεται στο laptop του γραφείου. Στο laptop έχω επίσης συνδέσει και ένα δεύτερο LED monitor μέσω της θύρας HDMI. Το πρόβλημά μου είναι ότι από τα ηχεία ακούγεται ένας εκνευριστικός θόρυβος, σταθερής έντασης, σαν ραδιοκύματα. Μόνο όταν αποσυνδέω το HDMI ο θόρυβος εξαφανίζεται.

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Πως θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω;

Ανεβάζω και link με ηχογράφηση του θορύβου.

 



Μηνύματα
102
Reaction score
95
Δοκίμασα άλλα HDMI καλώδια (δίχως φερρίτες) δίχως αποτέλεσμα. Περιμένω να μου έρθει και ένα usb θωρακισμένο και λίγο καλύτερης ποιότητας αλλά δεν νομίζω να καταφέρω τίποτα από εκεί. Να σημειώσω ότι το DAC τροφοδοτείται από τη θύρα USB. Όταν αφαιρώ το καλώδιο σβήνει και το DAC. Όταν όμως αφαιρώ το HDMI τότε σταματάει ο θόρυβος και μπορώ να απολαμβάνω τη μουσική!
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Το hdmi πει στην οθόνη σωστά?
Μονωσε την γη στο βύσμα και δοκίμασε πάλι.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Όταν το λαπτοπ παίζει από τη μπαταρία κάνει τον ίδιο θόρυβο;
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κάντε και μια δοκιμή να συνδέσετε το μόνιτορ σε διαφορετική πρίζα στον τοίχο
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Όταν το λαπτοπ παίζει από τη μπαταρία κάνει τον ίδιο θόρυβο;
΄Όταν αφαιρώ την τροφοδοσία, για 3-4 δευτερόλεπτα σταματάνε μόνο τα παράσιτα, όχι το βουητό (hum), και μετά συνεχίζουν.
[DOUBLEPOST=1539795064][/DOUBLEPOST]
Κάντε και μια δοκιμή να συνδέσετε το μόνιτορ σε διαφορετική πρίζα στον τοίχο
Το έκανα, δοκίμασα και σε πρίζα σε άλλη ασφάλεια αλλά τίποτα...
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Με το που ακουμπάω τη γη του HDMI στο σασί του monitor συμβαίνει αυτό.
Όπως έλεγε και ο Τσάκωνας "κλασσική περίπτωση βλάβης" και μένα το ίδιο με την τηλεόραση.
Περνάει βομβος γείωσης από το καλώδιο τις κεραίας
Τι έχω κάνει??
Βγάζω την κεραία όταν ανοίγω το σύστημα.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Δυστυχώς χρειάζομαι τη δεύτερη οθόνη στο γραφείο και δεν μπορώ να την αφαιρέσω...
 



Μηνύματα
102
Reaction score
95
Φίλε zomboy με έκανες να αισθανθώ πολύ... μ! Αυτό έπρεπε να κάνω από την αρχή. Θόρυβος τέλος! Τώρα όμως τι γίνεται με τη γείωση του monitor;
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Φίλε zomboy με έκανες να αισθανθώ πολύ... μ! Αυτό έπρεπε να κάνω από την αρχή. Θόρυβος τέλος! Τώρα όμως τι γίνεται με τη γείωση του monitor;
Έλα μου ντε?
Εγώ ακόμα λύση σοβαρη δεν έχω βρει.
Αν θα βρεις κάτι πες μου και μένα να το φτιάξω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.990
Reaction score
8.043
Δοκίμασες να απομονώσεις την γη από το μόνιτορ??
Όταν λέμε απομονώνουμε από την γη το μόνιτορ εννοούμε μονώνουμε την γείωση στο καλώδιο ρεύματος του?
 


Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Όταν λέμε απομονώνουμε από την γη το μόνιτορ εννοούμε μονώνουμε την γείωση στο καλώδιο ρεύματος του?
Δεν είναι και η πιο σωστή λύση αλλά ναι δούλεψε σε μένα μέχρι να βρω τι άλλο μπορώ να κάνω.
 

Μηνύματα
13.634
Reaction score
6.596
Ασχετο με το προβλημα αλλα με την ευκαιρια ρωταω.....το topping d10 λεει τιποτα?
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Μέχρι ώρας, με λίγες ώρες ακρόασης, είμαι ευχαριστημένος. Για τα λεφτά του (~80 ευρώ) μια χαρά είναι. Δίνει και δυνατότητα αλλαγής opamp.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.554
Μηνύματα
2.864.237
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top