ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Η χροιά αυτή καθαυτή είναι αντικειμενικό μέγεθος και μάλιστα ποσοτικοποιημένο μέσω συγκεκριμένων παραμέτρων.
Δεν θυμάμαι να έχω γράψει καπου το αντίθετο.
Επιμένει όμως να διαφεύγει των κλασικών μετρήσεων.
Και τι νόημα έχει η μέτρηση χροιων όταν το αυτί κανει εδώ τόσο καλη δουλεια?
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Να ρωτήσω κι εγώ ο άσχετος κάτι; Έστω ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ ενός crown (xls 1502 ας πούμε...) και, εντελώς τυχαία, ενός nord με hypex ncore μέσα ( μιας και αναφέρθηκε σαν πρόταση πιο πίσω...). Γιατί να πάρω τον ακριβότερο nord? Και οι δύο είναι class d. Και οι δύο θα έχουν παρόμοια ή ιδια απόδοση. Τι τους ξεχωρίζει; ή τι κάνει καλύτερο τον nord; Το input buffer; η ποιότητα κατασκευής; η τροφοδοσία; Και έστω ότι σε όλα αυτά ο nord είναι καλύτερος, η διαφορά είναι μεγάλη; είναι "ακουστή"; είναι πιο..." γλυκες οι χροιές"; και πιο σημείο στα χαρακτηριστικά φανερώνει υπεροχή του ενός έναντι του άλλου; Σας εμούρλανα ε;
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Γενικά μιλώντας, στην class D παίζει μεγάλο ρόλο το χαμηλοπερατό φίλτρο που έχουν στην έξοδο.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Να ρωτήσω κι εγώ ο άσχετος κάτι; Έστω ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ ενός crown (xls 1502 ας πούμε...) και, εντελώς τυχαία, ενός nord με hypex ncore μέσα ( μιας και αναφέρθηκε σαν πρόταση πιο πίσω...). Γιατί να πάρω τον ακριβότερο nord? Και οι δύο είναι class d. Και οι δύο θα έχουν παρόμοια ή ιδια απόδοση. Τι τους ξεχωρίζει; ή τι κάνει καλύτερο τον nord; Το input buffer; η ποιότητα κατασκευής; η τροφοδοσία; Και έστω ότι σε όλα αυτά ο nord είναι καλύτερος, η διαφορά είναι μεγάλη; είναι "ακουστή"; είναι πιο..." γλυκες οι χροιές"; και πιο σημείο στα χαρακτηριστικά φανερώνει υπεροχή του ενός έναντι του άλλου; Σας εμούρλανα ε;
Oχι δεν εχουν ιδιες προδιαγραφες ,και θα ηθελα να μεινουμε εδω ,πουθενα δεν πλησιαζουν που το ειδες αυτο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.368
Reaction score
125.395
Να ρωτήσω κι εγώ ο άσχετος κάτι; Έστω ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ ενός crown (xls 1502 ας πούμε...) και, εντελώς τυχαία, ενός nord
Αναλόγως μπάτζετ.
Αν φτάνουν τα λεφτά, πας σε ενκορ.
Αν δε φτάνουν, Κράουν.
Τόσο απλό. :p
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Oχι δεν εχουν ιδιες προδιαγραφες ,και θα ηθελα να μεινουμε εδω ,πουθενα δεν πλησιαζουν που το ειδες αυτο;
Έστω.... Ανάλογα την έκδοση ο crown έχει πιο πολλά watt. Αλλά δεν στέκομαι εκεί... Αντίθετα, και εκεί είναι το ερώτημα μου, η διαφορά που έχουν δυο ενισχυτές class d στην σχεδίαση, τεχνολογία, εφαρμογή ή όπως αλλιώς λέγεται, αξίζει να πληρωθεί παραπάνω ή πληρώνεις βουρτσισμένο αλουμίνιο;
 

D

Dimkal

Guest
Να αγορασεις εναν μεταχειρισμενο parasound, θα μου τον στειλεις να στον κανω recap με κοστος ανταλλακτικών μονο αφου γμωριζομαστε, και να πάρεις ενα dac της προκοπης οπως ειπαμε, γιατι αυτο που εχεις εχεις ειναι για αντε μη πω για λογους σεβασμου του χωρου!!
Αν θες καλο ενιαχυτη, παρε με τηλεφωνο και σου εχω λυσξ φθηνη και αριστη και να τον ακουσεις με martin logan.
Δημήτρης Καλλιγερης
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.428
Έστω.... Ανάλογα την έκδοση ο crown έχει πιο πολλά watt. Αλλά δεν στέκομαι εκεί... Αντίθετα, και εκεί είναι το ερώτημα μου, η διαφορά που έχουν δυο ενισχυτές class d στην σχεδίαση, τεχνολογία, εφαρμογή ή όπως αλλιώς λέγεται, αξίζει να πληρωθεί παραπάνω ή πληρώνεις βουρτσισμένο αλουμίνιο;
Από τη στιγμή που έχουν αλλά χαραχτηριστικα δε πληρώνεις αλουμινιο.
Ανέβα κατηγορία στους της ίδιας (crown) εταιριας τις λες εκεί μπήκε άλλο αλουμίνιο;
Επισης από κάποιο σημείο και πάνω τα πράγματα δεν πάνε αναλογικά, δηλαδή ευρω/watt. γιατί δεν είναι μόνο τα βατ όπως τα διαβάζεις εσύ.... αυτά και όχι μόνο τα σπεκς.
Οπως όλα τα πράματα υπάρχουν και ποιο φτηνοι από αυτούς τους crown και η ίδια ερώτηση θα μπορούσε να υπάρξει απέναντι τους όμως...
 

gid

Μηνύματα
7.402
Reaction score
8.637
Εμένα μου κάνει εντύπωση που όταν μιλάτε εδώ για Crown είναι πάντα για τον 1502. Τα 215@8Ω βατ του 1002 είναι ανεπαρκή;
 

I

iason

Guest
ΟΚ, προσωπικά, λόγω προσωπικών καταστάσεων και συνθηκών, ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για την ενεργειακή απόδοση ή/και κατανάλωση των αυτοκινήτων που χρησιμοποιώ. Υπό ιδανικές συνθήκες και με δεδομένο ότι χρειάζομαι δύο αυτοκίνητα, το ένα θα ήταν ηλεκτρικό (π.χ. το Nissan LEAF) και το άλλο μεγάλο υβριδικό (π.χ. το νέο Honda CRV). Συνεπώς, ναι, ο ήχος του μοτέρ τους ή πόση ροπή έχουν ή πόση τελική πιάνουν είναι παράγοντες οι οποίοι μου είναι παντελώς αδιάφοροι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα χρήματα που θα δώσω για τον συνδυασμό των δύο κινητήρων του CRV να "πιάσουν τόπο". Να "λένε" ένα "πράγμα" στο χαρτί και αυτό το "ένα πράγμα" να το κάνουν πλήρως - το αποτέλεσμα να είναι απτό κι επιθυμητό.

Στους ενισχυτές, προσωπικά, αδυνατώ να καταλάβω, για ποιο λόγο κάποιος να δώσει (τυχαίο παράδειγμα) €15000 για ενισχυτές Class A με ωραία πρόσοψη και με ονομαστική ισχύ π.χ. 500 watts @ 8Ohms κι από αυτά τα 10-20-30-100 να "ξοδεύονται" στις ψύκτρες τους. Γιατί δεν δίνει τα μισά (ίσως και - πολύ - πιο λίγα) για να πάρει Class D - κι ας μην είναι τόσο "όμορφος" - με ονομαστική ισχύ π.χ.1000 watts @ 8Ohms και να απολαμβάνει ακριβώς αυτό τον αριθμό (ή κάτι πολύ κοντά σε αυτόν); Αυτό ήταν το νόημα του αρχικού σχολίου μου.

Και ναι, προφανώς όλοι οι ενισχυτές δεν ακούγονται το ίδιο, διότι κάθε ενισχυτές έχει διαφορετικές παραμορφώσεις. Αλλά αντί να πάρω μια λαμπάτη μηχανή παραμορφώσεων, ε... συγνώμη, λαμπάτο ενισχυτή εννοούσα :D, χίλιες φορές προτιμώ να πάρω έναν Class D και να αφήσω τις λάμπες για τα λαμπατέρ - που λέει και μια ψυχή...

Αν κι αυτό το τελευταίο το εξήγησε καλύτερα ο @costas EAR.
Έχει και ενισχυτές clas D με καλή ποιότητα κατασκευής και όμορφους.Πχ εγώ ζαχαρωνω εδώ και λίγο καιρό το Gato Tia 400s. Μηχανάκι 400watt 8 om 800watt 4 om. Αρκετά δυνατό πιστεύω τώρα πως ακούγεται δεν ξέρω.
[DOUBLEPOST=1541257952][/DOUBLEPOST]
Έχει και ενισχυτές clas D με καλή ποιότητα κατασκευής και όμορφους.Πχ εγώ ζαχαρωνω εδώ και λίγο καιρό το Gato Dia 400s. Μηχανάκι 400watt 8 om 800watt 4 om. Αρκετά δυνατό πιστεύω τώρα πως ακούγεται δεν ξέρω.
gato-audio-dia-400s-black.png
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν θυμάμαι να έχω γράψει καπου το αντίθετο.
Επιμένει όμως να διαφεύγει των κλασικών μετρήσεων.
Και τι νόημα έχει η μέτρηση χροιων όταν το αυτί κανει εδώ τόσο καλη δουλεια?
Διότι το αυτί μας είναι πολύ χρήσιμο στο να ανακαλύπτουμε τί μας αρέσει,αλλά διόλου χρήσιμο στο τί θα χρειαζόμαστε πραγματικά.;)
Να ρωτήσω κι εγώ ο άσχετος κάτι; Έστω ότι είμαι σε δίλημμα μεταξύ ενός crown (xls 1502 ας πούμε...) και, εντελώς τυχαία, ενός nord με hypex ncore μέσα ( μιας και αναφέρθηκε σαν πρόταση πιο πίσω...). Γιατί να πάρω τον ακριβότερο nord? Και οι δύο είναι class d. Και οι δύο θα έχουν παρόμοια ή ιδια απόδοση. Τι τους ξεχωρίζει; ή τι κάνει καλύτερο τον nord; Το input buffer; η ποιότητα κατασκευής; η τροφοδοσία; Και έστω ότι σε όλα αυτά ο nord είναι καλύτερος, η διαφορά είναι μεγάλη; είναι "ακουστή"; είναι πιο..." γλυκες οι χροιές"; και πιο σημείο στα χαρακτηριστικά φανερώνει υπεροχή του ενός έναντι του άλλου; Σας εμούρλανα ε;
Εντελώς διαφορετικές υλοποιήσεις,διαφορετικό κέρδος τάσης μεταξύ ισορροπημένης και ανισόρροπης σύνδεσης και φυσικά διααφορετική εφαρμογή ανάδρασης - έτερο καθοριστικό στοιχείο στις υλοποιήσεις class-D.
Έχει και ενισχυτές clas D με καλή ποιότητα κατασκευής και όμορφους.Πχ εγώ ζαχαρωνω εδώ και λίγο καιρό το Gato Tia 400s. Μηχανάκι 400watt 8 om 800watt 4 om. Αρκετά δυνατό πιστεύω τώρα πως ακούγεται δεν ξέρω.
...
Ώρα καλή στην πρύμνη σου και αγέρα στα πανιά σου...Αλλά άκουσέ τον σε χαμηλές στάθμες πρώτα άμα αυτές θα είναι που σε ενδιαφέρουν πρωτίστως...
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Διότι το αυτί μας είναι πολύ χρήσιμο στο να ανακαλύπτουμε τί μας αρέσει,αλλά διόλου χρήσιμο στο τί θα χρειαζόμαστε πραγματικά.;)
Αν μας αρέσει αυτό που ακούμε δεν χρειαζόμαστε τίποτε άλλο πραγματικά ;)
Ένας λόγος που χρειαζόμαστε άλλα πράγματα από αυτά που μας σερβίρουν είναι ότι έχουν αντικαταστήσει το ανθρώπινο αυτί με ...
 


I

iason

Guest
Διότι το αυτί μας είναι πολύ χρήσιμο στο να ανακαλύπτουμε τί μας αρέσει,αλλά διόλου χρήσιμο στο τί θα χρειαζόμαστε πραγματικά.;)

Εντελώς διαφορετικές υλοποιήσεις,διαφορετικό κέρδος τάσης μεταξύ ισορροπημένης και ανισόρροπης σύνδεσης και φυσικά διααφορετική εφαρμογή ανάδρασης - έτερο καθοριστικό στοιχείο στις υλοποιήσεις class-D.

Ώρα καλή στην πρύμνη σου και αγέρα στα πανιά σου...Αλλά άκουσέ τον σε χαμηλές στάθμες πρώτα άμα αυτές θα είναι που σε ενδιαφέρουν πρωτίστως...
Όχι με ενδιαφέρουν και οι υψηλές στάθμες διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος για την απόκτηση του εν λόγω ενισχυτή. Δηλαδή σε υψηλές στάθμες δεν παίζει?
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Εντελώς διαφορετικές υλοποιήσεις,διαφορετικό κέρδος τάσης μεταξύ ισορροπημένης και ανισόρροπης σύνδεσης και φυσικά διααφορετική εφαρμογή ανάδρασης - έτερο καθοριστικό στοιχείο στις υλοποιήσεις class-D
Ok... Άρα όντως υπάρχουν διαφορές. Εγώ όμως σαν ακροατής τις αντιλαμβάνομαι; Υπάρχει διαφορά δλδ στο πως ακούγεται ενας classd ά τεχνολογίας και ενας classd β; Και αν ναι είναι μεγάλη η διαφορά τους; Παλαιότερα θυμάμαι είχα βρεθεί σε μια ακρόαση με έναν τάξης Α/Β και έναν με τα πρώτα watt σε τάξη Α, μου άρεσε περισσότερο ο δεύτερος. όχι κάτι τραγικό, αλλά μια διαφορά υπήρχε, στα αυτιά μου τουλάχιστον. Θα συνέβαινε άραγε κάτι τέτοιο και με 2 διαφορετικούς class d;
Ευχαριστώ για την όποια απάντηση...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν μας αρέσει αυτό που ακούμε δεν χρειαζόμαστε τίποτε άλλο πραγματικά ;)
Ένας λόγος που χρειαζόμαστε άλλα πράγματα από αυτά που μας σερβίρουν είναι ότι έχουν αντικαταστήσει το ανθρώπινο αυτί με ...
Ήλπιζα να κάνει κάποιος μια τέτοια παρατήρηση για να φανεί η διαφορά με την οποία θ(ε)ωρούμε ανάλογα ζητήματα.

Διότι η φύση μας είναι τέτοια ώστε ό,τι μας αρέσει σε δεδομένη περίσταση τείνει να έχει εφήμερη διάρκεια.Και απόδειξη αυτού η σωρεία μεταχειρισμένων συσκευών που βγαίνουν με ελάχιστη χρήση ΄΄στο κλαρί΄΄.

Ξεκινώντας λοιπόν με ό,τι θα είχαμε αντικειμενικώς ανάγκη,υπάρχει το περιθώριο όλα τα υπόλοιπα να έλθουν σταδιακά στη θέση τους κατά την καθημερινή συμβίωση.
Όχι με ενδιαφέρουν και οι υψηλές στάθμες διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος για την απόκτηση του εν λόγω ενισχυτή. Δηλαδή σε υψηλές στάθμες δεν παίζει?
Από την άλλη,δεν ήλπιζα να παρανοηθεί σε τέτοιον βαθμό μια στοιχειώδης προτροπή.Το ενδεχόμενο σε τέτοιες υλοποιήσεις θα ήταν να μην σε ενθουσίαζε η απόδοση στις χαμηλές στάθμες ακρόασης ,εκεί όπου θα το αυτί θ'αποζητούσε εναγωνίως αρμονικούς κορεσμούς,οργανικές πυκνότητες και διάφορα συναφή σε υποκατάσταση όσων θα έλειπαν τότε...Και μην ξεχνάμε,οι προσλαμβανόμενες χροιές μεταβάλλονται με τη στάθμη αλλά είπαμε,το αυτί...μας αρκεί.;)
Ok... Άρα όντως υπάρχουν διαφορές. Εγώ όμως σαν ακροατής τις αντιλαμβάνομαι; Υπάρχει διαφορά δλδ στο πως ακούγεται ενας classd ά τεχνολογίας και ενας classd β; Και αν ναι είναι μεγάλη η διαφορά τους; Παλαιότερα θυμάμαι είχα βρεθεί σε μια ακρόαση με έναν τάξης Α/Β και έναν με τα πρώτα watt σε τάξη Α, μου άρεσε περισσότερο ο δεύτερος. όχι κάτι τραγικό, αλλά μια διαφορά υπήρχε, στα αυτιά μου τουλάχιστον. Θα συνέβαινε άραγε κάτι τέτοιο και με 2 διαφορετικούς class d;
Ευχαριστώ για την όποια απάντηση...
Είναι ενδεχόμενο αλλά δεν χρειάζεται να το βασανίζεις,απλώς δεν είσαι πελάτης για class-D.;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Διότι το αυτί μας είναι πολύ χρήσιμο στο να ανακαλύπτουμε τί μας αρέσει,αλλά διόλου χρήσιμο στο τί θα χρειαζόμαστε πραγματικά.;)
........ αν τυχον ειμαστε ηχολήπτες η μηχανικοί μαστερινγκ.

Αυτή την αντιδιαστολή δεν την κατανοώ..
Χρειάζομαι να εχω αυτό που μου αρέσει.

Και στην αναπαραγωγή ήχου χρειάζομαι
Μεγαλη σκηνη, σωματα, χροιες, λεπτομέρεια, εστιαση, δυναμικά
οτι τελοσπαντων δίνει την "ψευδαίσθηση του υπαρχειν" που έλεγε ένας άλλος δόκτωρ.
Και πάντως οχι μονο νούμερα.

Δεν είναι υποχρεωτικα ωραιοποίηση η χασιμο πληροφοριας αυτό
και δεν ταυτιζεται πάντα με το άρτιο στις μετρήσεις.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Εμένα μου κάνει εντύπωση που όταν μιλάτε εδώ για Crown είναι πάντα για τον 1502. Τα 215@8Ω βατ του 1002 είναι ανεπαρκή;
εχει χαμηλοτερο snr και η χρηματικη διαφορα απο εξωτερικο ειναι στα 60 ευρω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
........ αν τυχον ειμαστε ηχολήπτες η μηχανικοί μαστερινγκ.

Αυτή την αντιδιαστολή δεν την κατανοώ..
Χρειάζομαι να εχω αυτό που μου αρέσει.

Και στην αναπαραγωγή ήχου χρειάζομαι
Μεγαλη σκηνη, σωματα, χροιες, λεπτομέρεια, εστιαση, δυναμικά
οτι τελοσπαντων δίνει την "ψευδαίσθηση του υπαρχειν" που έλεγε ένας άλλος δόκτωρ.
Και πάντως οχι μονο νούμερα.

Δεν είναι υποχρεωτικα ωραιοποίηση η χασιμο πληροφοριας αυτό
και δεν ταυτιζεται πάντα με το άρτιο στις μετρήσεις.
Κατανοείς την αντιδιαστολή λογαριάζοντας την αντίστροφη συνθήκη,δηλαδή...να σου αρέσει αυτό που χρειάζεσαι.;)
Κατά την εγκατάσταση ενός δικάναλου συστήματος με συμβατικά ηχεία εντός τυχαίου χώρου χρειάζομαι λ.χ. τα εξής:

- Τιμή ισχύος για την επίτευξη συγκεκριμένης ανώτατης στάθμης με γραμμική οδήγηση από το ενισχυτικό στάδιο μέχρι αυτή τη στάθμη και σε απαιτητικό πρόγραμμα,καθώς και γραμμική διαχείριση αυτής της ισχύος από τις μονάδες του ηχείου.

- Απόκριση με κατώτατο όριο την πληρότητα της δεύτερης οκτάβας εφόσον δεν θα υπήρχαν υποβαθύφωνα και το σχετικό κροσάρισμα με απόκριση από την πρώτη οκτάβα εφόσον υπάρχουν.

- Τοποθέτηση ηχείων σε συνάρτηση προς συγκεκριμένες διαστάσεις που θα έχει ο χώρος ακρόασης.Συμμετρική διαρρύθμιση των πλευρικών τοιχωματικών ορίων,αλλά άνισες αποστάσεις από το όμορο προς καθένα εκ των ηχείων πλευρικό τοίχωμα.

- Ρύθμιση κλίσεων σε συνάρτηση προς τις πολικές αποκρίσεις.

- Σχετική ομοιομορφία στους χρόνους αντήχησης ανά οκτάβα (το μόνο αμέσως σχετιζόμενο με μετρητικό εξοπλισμό,αλλά εξεταζόμενο χονδρικά μελετώντας τη διαρρύθμιση στις επιφάνειες του χώρου).

- Θέση ακρόασης κείμενη στο εγγύς προς μέσο πεδίο με ανάλογες διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου και διαλεγμένη αρχιτεκτονική ηχείου όπου θα ισχύει εγγύτητα ακουστικών κέντρων για τους επιμέρους δρόμους και ομαλή βηματική απόκριση με ενοποίηση των αντίστοιχων ακουστικών πεδίων σε μικρές σχετικά αποστάσεις.Απαραίτητο οι πρώτες ανακλαστικές συνιστώσες που καταφτάνουν στη θέση ακρόασης να έχουν χρονοκαθυστέρηση ανώτερη των 6 χιλιοστών δευτερολέπτου ως προς την άμεση ηχητική συνοιστώσα.

Εφόσον τηρούνται,δεν έχει υπάρξει περίπτωση που να μη μου άρεσε το αποτέλεσμα,ιδίως κατά τη σύσταση της στερεοφωνικής σκηνής,τη ρυθμική αγωγή και τις δυναμικές αντιθέσεις.Οι δε χροιές αναλόγως στάθμης τείνουν να έρχονται στη θέση που τους αναλογεί.
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
...Από το οποίο συμπέρασμα εξάγεται και το επόμενο: για να έχει μεγάλες ψύκτρες, σημαίνει ότι ένα μεγάλο (ή, έστω, ένα σεβαστό) μέρος της παραγόμενης ισχύος "χάνεται" αφού μετατρέπεται σε θερμότητα - η οποία πρέπει να διοχετευθεί στο περιβάλλον. Επομένως, ο ενισχυτής δεν λειτουργεί σε ιδανική κατάσταση - διότι παράγει Χ watts και στο ηχείο φτάνουν Χ-Ψ watts (όπου Ψ τα watts που μετατρέπονται σε θερμότητα).

Το πρόβλημα αυτό (απώλεια ενέργειας) δεν υφίσταται σε ενισχυτές Class D.
Διαβάζω το ποστ αυτό και νομίζω ότι δεν καταλαβαίνω...Τι εννοείται όταν λέτε ότι ο ενισχυτής δεν λειτουργεί σε κανονική κατσσταση ...επειδή θερμαίνετε?Και ποια είναι η ιδανική κατασταση για έναν ενισχυτη .Δηλαδή οποίος έχει ενισχυτη που θερμαίνεται απλά την πατησε!!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.556
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top