(Δεν) μου αρέσει, πρέπει να ντρέπομαι;

D

Deleted member 23222

Guest
Νομίζω ότι αρκετοί εδώ μέσα, έχουμε μια πλατύτερη θεώρηση για τη μουσική, έχουμε επιλέξει τι μας αρέσει και τι όχι...

Αλλά έρχεται η κοινή γνώμη και μας συντρίβει με τις απόψεις της που έρχονται μέχρι και από δεκαετίες πίσω...μη πω αιώνες!!!

Πείτε τι σας αρέσει, κόντρα στην καθεστυκυΐα τάξη, ή τι δεν σας εκφράζει καθόλου, αν και αντικειμενικά είναι τεράστιοι...
Μπορείτε με δείγματα μουσικής να μας αλλάξετε άποψη;
Θα σας κάνουμε like!!:D

Αρχίζω χωρίς οριστικές λίστες...

Δεν αντέχω- πλήττω- βαριέμαι:

Bach
Καζαντζίδης
Μαντόνα
Μichael Jackson
Ο...μισός Mozart
Beatles
Presley


Ούφ!!!

(Συνεχίζεται...ανάλογα με τη μνήμη και το mood)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Όχι, πρεπει να προσπαθησεις.

Ωραίο θέμα και μπράβο!
Ενα δείγμα δεν αλλαζει μια παγιωμενη αποψη.
Πρεπει να μυηθεις σιγά σιγά.
Η πιστη αναπαραγωγή βοηθάει...

Πάντως ξανασκεψου η μάλλον ξαναακουσε Μπαχ, Μότσαρτ, Μπητλς και Καζαντζίδη.
Κανένας δεν είναι τυχαίος. Έχουν σφραγίσει εποχές και ανθρώπους...

Ανακαλυπτω συνέχεια εκτελεσεις που με κανουν να αναθεωρω για συνθέτες και έργα...
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μπορείτε με δείγματα μουσικής να μας αλλάξετε άποψη;
OXI σαν του Μεταξά.
Ο καθένας πρέπει ν ακούει αυτό που τον ευχαριστεί.
Οι χαρακτηρισμοί ''ποιότητα'' , ''έντεχνο'', ''κλασσικό'',''φασαρία'' με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...............θελω να γινω σαν αμερικανος.....μου αρεσει στα κρυφα και ο μητροπανος.........
....
εκτος απο τρελλα σκυλαδικα και τρελλα μεταλ.......και καποια απο κλασικη .........ακουω τα παντα ολα
καθε ειδος μουσικης αναλογα με την διαθεση...ή τι διαθεση θελω να φτιαξω
 

D

Deleted member 23222

Guest
Όχι πρεπει να προσπαθησεις.

Ωραίο θέμα και μπράβο!
Δεν μπορεί ενα δείγμα να σου αλλαξει παγιωμενη αποψη.
Πρεπει να να μυηθεις σιγά σιγά.
Η πιστη αναπαραγωγή βοηθάει...

Πάντως ξανασκεψου για Μπαχ, Μότσαρτ, Μπητλς και Καζαντζίδη.
Κανένας δεν είναι τυχαίος. Έχουν σφραγίσει εποχές και ανθρώπους...
Χμμμ....

Έχω ακούσει πολύ κλασική μουσική στη ζωή μου, χωρίς να είμαι σπουδαγμένος στη μουσική.

Ο Μπάχ μου προκαλεί μια μονοτονία που εν γένει μου φέρνει όλη η μπαρόκ...πλην ελαχίστων πραγματικά φωτισμένων έργων όπως του Βιβάλντι πχ...

Ο Μότσαρτ δεν έχει αυτό το...πάθος που ταιριάζει σε έναν Μεσογειακό τύπο σαν εμένα...
Είναι ήρεμος,γλυκός, φυσικά μεγαλοφυής , αλλά δεν μπορεί να με ξεσηκώσει, να με κολλήσει στη καρέκλα...
Έχει κάποια όμορφα πιάνα κοντσέρτα, και φυσικά το ρέκβιεμ, αλλά μέχρι εκεί...

Beatles τα ιδια, αν και το a day in the life είναι τρομερό κομμάτι...

Καζαντζίδης έχει κλάψα και μεμψιμοιροκλαψομουνιά....
Φοβερή φωνή , ανεπανάληπτη, αλλά το ρεπερτόριο του με ανακατεύει...
 

Μηνύματα
174
Reaction score
266
Συμφωνώ απόλυτα.... Εγώ Παραδείγματος χάριν ανατριχιάζω με κλασική μουσική, η γυναίκα μου δίπλα με κοιτάει με απορια, και στιλ " ...τι θα γίνει θα βάλεις κανα χαουζάκι να γουστάρουμε;;;;"
Είναι θέμα γούστου τελικά, κανονες δεν υπάρχουν. Σου αρέσει γιατί απλά σου αρέσει...
 


D

Deleted member 35

Guest
Εγώ το έχω αυτό με τη Jazz λόγω παιδικών τραυμάτων με τα πανηγυριώτικα κλαρίνα και τα πνευστά. Καλά και ο Καζαντζίδης όσο θεϊκή φωνή είχε άλλο τόσο κλάψα είναι. Επίσης δεν αντέχω την σύγχρονη δήθεν R'n'B με τα βογγητά. Λιγότερα ακούς σε τσόντα μιας ώρας.

Αλλά εμένα αυτό που μου τη σπάει είναι ο μηδενισμός. Μπορεί να μη σου αρέσουν πχ οι Beatles αλλά ρε μεγάλε ΔΕΝ γίνεται να μην τους παραδεχτείς. Ή όπως έγραψα για τον Καζαντζίδη. ΦΩΝΑΡΑ. Άσχετα με το τι τραγούδησε.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Συμφωνώ απόλυτα.... Εγώ Παραδείγματος χάριν ανατριχιάζω με κλασική μουσική, η γυναίκα μου δίπλα με κοιτάει με απορια, και στιλ " ...τι θα γίνει θα βάλεις κανα χαουζάκι να γουστάρουμε;;;;"
Είναι θέμα γούστου τελικά, κανονες δεν υπάρχουν. Σου αρέσει γιατί απλά σου αρέσει...
Η απάντηση σου ενέχει ένα ρίσκο.
Το να θεωρηθεί ως η άποψη ενός «ευκαιριακού» ακροατή.

Αναφέρω ως παράδειγμα τη τζάζ πχ.
Οι πιο πολλοί, δεν μεγαλώσαμε με τζαζ στο σπίτι.
Ο πρώτος δίσκος τζαζ που αγόρασα στην εφηβεία μου ήταν το Köln concert του Jarrett.
Ο δεύτερος το Bitches Brew του Davis.

Η επιλογή ήταν καθαρά μετά από τις κριτικές που είχα διαβάσει σε ροκ έντυπα της εποχής.

Πρώτο άκουσμα...καταστροφή, δεν μου άρεσαν καθόλου, αλλά πείσμωσα γιατί θεωρούσα ότι έχω μουσικό αυτί που θα πρέπει να αναγνωρίζει τις αξίες...
Και τα έλιωσα στην επανάληψη, σε βαθμό αυτισμού...
Κάποια στιγμή,μετά από καιρό, και μερικούς δίσκους ακόμα, ανακάλυψα ότι καταλάβαινα τι άκουγα...ξαφνικά, σχεδόν μαγικά.
Τέλος άρχισα να ξεχωρίζω δειλά δειλά μουσικούς και να σχηματίζω άποψη για το ποιοι μου αρέσουν πιο πολύ....ποια είδη ποιά τρέλα...

Αντίστοιχες προσπάθειες έκανα και με αυτούς που δεν μπόρεσα να αποδεχθώ τελικά.
Ήταν κάτι που μέχρι πριν μερικά χρόνια θεωρούσα ως εκκρεμότητα για το μέλλον.

Αλλά τελικά αποφάσισα ότι απλά...έχασαν την ευκαιρία...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Αν εκτιμάτε τη φωνή του Καζ αλλά σας τη σπάει η κλαψομουνίαση των ερμηνειών του κατά τη 10ετία του 60, αναζητήστε παλαιότερες ηχογραφήσεις του. Παράδειγμα...


 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τον Bach πρέπει να τον ξαναεπισκεφθείς.
Ολα τα άλλα να τα δεχτούμε ως προσωπικές προτιμήσεις, αλλά ο Bach ειναι η απόλυτη μουσική ιδιοφυΐα, η αρχή και το τέλος, το αξεπέραστο. Είναι ο Bach απο την μια μεριά, και όλοι οι υπόλοιποι συνθέτες καθε είδους μουσικής, απο την άλλη.
Αν με ρίχνανε σε εκείνο το γνωστό έρημο νησί που ρίχνουν τους μουσικόφιλους με ενα ηχοσύστημα και έργα μόνο ενός συνθέτη, θα διάλεγα Bach χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μήπως να βάλω links μια δεκάδα έργων που θα σου αλλάξουν γνώμη;
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι άλλο πράγμα η αντικειμενική εκτίμηση ενός καλλιτέχνη ή ενός έργου κι άλλο το γούστο του καθενός. Εννοείται πως στον καθένα αρέσουν άλλα πράγματα, δεν είναι κακό. Το κακό είναι να πιέζεις τον εαυτό σου να σου αρέσουν αυτά που κάποιοι θεωρούν άριστα (τις περισσότερες φορές χωρίς λόγο).
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Bach
Καζαντζίδης
Μαντόνα
Μichael Jackson
Ο...μισός Mozart
Beatles
Presley
Μπαχ
- ο τυπος με αυτο το μεγαλο αρμονιο - πως το λενε ? εχει παιξει κανα δυο καλα κομαθια βρε ...
Καζαντιδης
- κλαψομουμιαση ... βρασε ορυζα ...
Μαντονα
- μου 'ρεσε οντε παριστανε το κοριτσακι και αμα εσαμπλαρε αμπα (μουδε οι γδυμνες τσι φωτο δε με στενουνε ...
Ο μιχαλακης ο τζακσον
- αστο
Ο μισος μοτσαρτ
- αυτος ητονε δικος μας - αμα ητονε στη δυτικη αχτη το '64 η μουσικη δε θα ν' ητονε ποτε η ιδια ...
Μπιτλς
- καποιος ηπρεπε να δειξει πως γινεται η δουλεια - παντα ενθουσιαζομαι αμα τσι ακουω μουσικη ανσανσερ διασκευασμενους απο καμμια λοντονσυμφωνιορκεστρα
Πρισλεϋ
- ο θεος ! να αναθεωρησεις παραυτα ! ενας μαλλιας ηχενε πει πως πριχου ντον ελβις δεν υπηρχενε πραμα !


υ.γ.
αμα εμποργιες να βγαλεις ετονα ντον αντιαισθητικο τυπο απο το αβαταρι σου θα σουν ημουνα υποχρεος ...
:drinks:
[DOUBLEPOST=1541259944][/DOUBLEPOST]
Αν με ρίχνανε σε εκείνο το γνωστό έρημο νησί που ρίχνουν τους μουσικόφιλους με ενα ηχοσύστημα
σκεψου να σου αφηνανε κανα λαμπατο με χαμπρεθ ...
 


D

Deleted member 23222

Guest
Τον Bach πρέπει να τον ξαναεπισκεφθείς.
Ολα τα άλλα να τα δεχτούμε ως προσωπικές προτιμήσεις, αλλά ο Bach ειναι η απόλυτη μουσική ιδιοφυΐα, η αρχή και το τέλος, το αξεπέραστο. Είναι ο Bach απο την μια μεριά, και όλοι οι υπόλοιποι συνθέτες καθε είδους μουσικής, απο την άλλη.
Αν με ρίχνανε σε εκείνο το γνωστό έρημο νησί που ρίχνουν τους μουσικόφιλους με ενα ηχοσύστημα και έργα μόνο ενός συνθέτη, θα διάλεγα Bach χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μήπως να βάλω links μια δεκάδα έργων που θα σου αλλάξουν γνώμη;
Ναι να βάλεις link.
Μου προκαλεί ενδιαφέρον να δω τι σε τραβάει σε αυτόν.
Είναι ο τύπος που εξαιτίας του «μαλώνω» στο ωδείο όπου πάει η κόρη μου...

Μου λένε ότι ο Μπάχ είναι ιδανικός για παιδιά γιατί μεγάλο μέρος του έργου του το έγραψε και για μαθητές.
Εξακολουθώ και τους γκρινιάζω...

Η κόρη μου είναι πλέον στη μέση και δεν ξέρει τον μικρόκοσμο του Μπαρτόκ, που είναι επίσης για παιδιά....
Γεμάτοι αρτηριοσκλήρωση αυτοί που βγάζουν προγράμματα...

ΥΓ. Έχω αρκετό Μπάχ...
Τα θρησκευτικά του έργα τα προτιμώ, μη με τιμωρήσει κι ο Θεούλης...

ΥΓ2. Ο απόλυτος για εμένα είναι μόνο ο Μπετόβεν.
Ότι έχω ακούσει , και έχω ακούσει σχεδόν όλο το έργο του, σφύζει από δυναμισμό, μελωδία, ευαισθησία, αχαλίνωτη φαντασία, έμπνευση...
Μου αρέσουν πολλοί σύγχρονοι, αλλά σε επίπεδο συμφωνίας, ο Μπετόβεν με « έβαλε» στο κόλπο...και δεν έχω ακούσει κάτι καλύτερο μετά από αυτόν.
Και δεν τον βαριέσαι ποτέ...ποτέ...
 


D

Deleted member 23222

Guest
υ.γ.
αμα εμποργιες να βγαλεις ετονα ντον αντιαισθητικο τυπο απο το αβαταρι σου θα σουν ημουνα υποχρεος ...
:drinks:
..
Έχω ΔΥΟ αγόρια αγκαλιασμένα...
Με τη σημαία της ΝΔ τουλάχιστον είναι αυτά.

Ποιό δεν σου κάνει λεβέντη μου;;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ωραίο θέμα αλλά μεγάλο! Πολύ μεγάλο! Λοιπόν, ο καθένας όπως είπαν και οι προηγούμενοι, ακούει ότι του αρέσει. Δεν υπάρχει κακό ή καλό, η αλήθεια ποτέ δεν ήταν στο ένα ή στο άλλο άκρο. Η ζωή είναι αναλογική και υποκειμενική, σε όλο το πλάτος και το μήκος της. Και, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι πλημμυρισμένη από καλές και κακές στιγμές, με πόνο, με γέλιο, με δάκρυ, με ευτυχία, με δυστυχία, με επιτυχίες ή με αποτυχίες και πάει λέγοντας...
Εγώ να πούμε, λόγω ηλικίας και λόγω οικογενειακής κατάστασης στα νιάτα μου, δεν είχα τα απαραίτητα οικονομικά εφόδια και τα επαρκή ερεθίσματα να καταλάβω και να αγοράσω τα μεγαλεία του classic rock. Τώρα τα ψάχνω και υποκλίνομαι. Άκουγα λόγω γκομενών και clubs, italodisco μέχρι αηδίας! Πιο πριν δεν μπορούσα να πάω στις κλασικές discotheque της Αθήνας και ένιωθα ότι είμαι έξω από τα πράγματα, έμενα πίσω. Τώρα τα ψάχνω και αυτά μετά μανίας! Δεν άκουσα ούτε πρόκειται, νομίζω, να ακούσω, metal, gothic και όλα τα παρεμφερή.
Και ναι, ο Καζαντζίδης ήταν και θα είναι ΘΕΟΣ! Το να κάνεις ακόμα και σήμερα μετά θάνατον ένα Έθνος να κλαίει στο άκουσμα των τραγουδιών του είναι μεγάλο, ακατόρθωτο πράγμα.
Ακούω και πολλά πολλά άλλα, δεν γουστάρω τις φτιαγμένες ψηφιακούρες, τα ουρλιαχτά των κοριτσιών για μερικά "φτιαγμένα" αγοράκια, και boy bands και την μουσική που απλά ταλαιπωρεί τα woofers...
Η κλασική δεν είναι ότι δεν μου αρέσει, απλά δεν με αφορά (προς το παρόν)
Presley και Beatles, respect αν και έχω λίγους δίσκους.
Αυτά τα ολίγα. Αν με κεντρίσει κάποιο άλλο σχόλιο θα ξαναγράψω.
Φιλικά πάντα,
Γιάννης
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Έχω ΔΥΟ αγόρια αγκαλιασμένα...
Με τη σημαία της ΝΔ τουλάχιστον είναι αυτά.

Ποιό δεν σου κάνει λεβέντη μου;;
Μη μπλεξω με τα πολιτικα - αμα σ' αρεσει η νουδου βαλε σκιάς την ολγα
kefalogianni_620.jpg

(απου 'μαστε και συμπεθερακια) να ομορφηνει ο τοπος ... ειναι θεμα αισθητικης απλα ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top