Τελεστικα op amps

D

Dimkal

Guest
,Καλημερα απανταχού ντιουηδες.
Αν παρακαλώ γνωριζει καλα καποιος απο τελεστικα opamps θα ήθελα τα φωτα του για αναβαθμιση προενισχυσης.
Τωρα διαθετει 2x082D kai 2x5532D κατασκευης JRC.
Ποια ακριβως μοντελα προτεινετε;
Η JRC εχει την νεα σειρα mousses η texas burr brown τη σειρα ΟΡΑ αλλα δεν γνωρίζω ποια ταιριάζουν
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Σε γενικές γραμμές υπάρχει συμβατότητα στους τελεστικούς ενισχυτές, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων που έχουν να κάνουν με την τάση τροφοδοσίας, την αντίσταση εισόδου και την τοπολογία.
Οι τελεστικοί που αναφέρεις είναι παλαιάς μεν τεχνολογίας, αλλά χρησιμοποιούνται ακόμα σε αρκετά μηχανάκια, ενώ κάποιες υλοποιήσεις με αυτούς είναι ιδιαίτερα πετυχημένες.
Καλό είναι να αναφέρεις για που προορίζονται καθώς και τάση τροφοδοσίας.
 


D

Dimkal

Guest
Βεβαιως, προκειται για προενισχυτη Advance acoustic MPP 206, εποχης αντιπροσωπευσης audio spectrum την εποχη που είχε την Advance για οικονομικη λύση και την Parasound για πιο open class
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Λοιπόν ο προενισχυτής σου έχει αρχικά τον επιλογέα εισόδων. Ακολουθεί ένα κύκλωμα απομόνωσης (buffer) με διακριτά στοιχεία, πριν το σήμα πάει στο ποτενσιόμετρο ελέγχου στάθμης.
Εκεί επάνω στο ποτενσιόμετρο έχει μια πλακέτα με τα 5532 που αναφέρεις. Αυτά αναλαμβάνουν το σήμα μετά το ποτενσιόμετρο και μέχρι την έξοδο.
Διαθέτει επίσης κάποιου είδους ενεργό κροσόβερ. Αυτό υλοποιείται από τα TL082. Αυτά και αν δεν τα αλλάξεις δεν τρέχει κάτι.
 

D

Dimkal

Guest
Πέτρο σ ευχαριστω, οποτε τα 082D δεν τα αγγιζω.
Στην θέση του ενος και μονο 5532D που θα το ξηλωσω, θα κολλησω καλη βαση, τι προτεινεις;;;
Επισης αν υπαρχει καποιο σημειο που χρήζει βελτιωσης θα χαρω να το ακουσω.
Επίσης, το balanced του ειναι ειναι μεσοβεζικο η ,real??
Σε ρωταω γιατι δεν δισθετει balanced in για να συνδέσω την balanced out του dac μου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Προσωπικά θα πρότεινα να το αφήσεις ήσυχο.

Έχει εξαιρετικό ήχο το 5532.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Πέτρο σ ευχαριστω, οποτε τα 082D δεν τα αγγιζω.
Στην θέση του ενος και μονο 5532D που θα το ξηλωσω, θα κολλησω καλη βαση, τι προτεινεις;;;
Επισης αν υπαρχει καποιο σημειο που χρήζει βελτιωσης θα χαρω να το ακουσω.
Επίσης, το balanced του ειναι ειναι μεσοβεζικο η ,real??
Σε ρωταω γιατι δεν δισθετει balanced in για να συνδέσω την balanced out του dac μου
Μια σίγουρη βελτίωση για το 5532, από την επόμενη γενιά ολοκληρωμένων, είναι το 2134.
Γενικά τώρα το μηχανάκι αυτό έχει πολλά σημεία που μπορούν να βελτιωθούν. Από το τροφοδοτικό μέχρι τα ολοκληρωμένα και τους πυκνωτές σήματος.

Το balance του βέβαια δεν είναι πραγματικό. Στην πλακέτα επάνω στο ποτενσιόμετρο έχει από δύο 5532, ένα για κάθε κανάλι. Το ένα εκ των δύο χρησιμοποιείται για να αναστρέψει την φάση και να τροφοδοτήσει το - του βύσματος balance.
 

D

Dimkal

Guest
Δεν εχω κοιταξει άλλη πλακέτα εκτος την main.
Επομενως αναζητω τα πολλα opamps στο ποτεσιομετρο.
Το 2134 ειναι TI/BB , AD η JRC?
Το εξαιρετικο 627 θα ταιριαζε;;
Επισης η JRC εχει λανσαρει μια νεα σειρα με το ονομα musses μουσες δηλαδη.
Το ειδα στο ,site τους.
Τελικα το θεμα opamp γινεται σαν λυχνια!.
Το τροφοδοτικο απ οτι ειδα, εχει 4 πυκνωτες αντε γεια brand και 4 σταθεροποιητές σε ψυκτρες αν δεν με απαταει η μνημη μου.
Τωρα η ανορθωση δεν πρόσεξα αν εχει γεφυρακι η 4 διοδους, αν ειναι σοτκυ κλπ.
Να σημειωσω οτι δεν ειμαι ειμαι ηλεκτρονικος απλα απλα λιγες βασικες γνώσεις
[DOUBLEPOST=1542291966][/DOUBLEPOST]
Προσωπικά θα πρότεινα να το αφήσεις ήσυχο.

Έχει εξαιρετικό ήχο το 5532.
Ετυχε να ακούσεις μηχανηματα με αλλα opamps?
To 5532D είναι ο ορισμός του value for money γιατι σου δινει πολλα με κοστος 0.30€.
Σιγουρα αυτο δεν σημαινει οτι ενα τσιπ των 50 ευρω θα το κανει απιστευτο.
Όμως στο βιομηχανικο κοστος θυσιαζονται πολλά για να πας στην ναυαρχιδα.
Ενα τσιπ των 10 ευρω θα το καταστουσε εκτος ανταγωνιστικου κοστους
Βλεπε πχ Rotel.
Εχω δει παλαια 970 προ να μετσμορφωνονται
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Μη νομίζεις ότι δεν έχω κάνει τα ίδια. Και γω έβγαλα 5534 κι έβαλα τα γνωστά "ακριβά" τοπ οπ αμπς.

Αυτά, προ αμνημονεύτων ετών. ;)

Τώρα:

Ακόμα και στις μέρες μας χρησιμοποιείται το πάμφθηνο 5532 μέσα σε κορυφαία μηχανήματα με απολύτως αψεγάδιαστο ήχο και με κορυφαίες μετρήσεις.

Δεν απαιτείται κάτι παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Παράδειγμα:

Metric Halo lio 8. Δες μετρήσεις. NE 5532.

Ομοίως τα τέρατα της meridian, ένα σωρό κορυφαία ενεργά ηχεία που δεν έχουμε λεφτά να τα πάρουμε, κλπ κλπ κλπ.

I rest my case.
 
Last edited:

D

Dimkal

Guest
Μη νομίζεις ότι δεν έχω κάνει τα ίδια. Και γω έβγαλα 5534 κι έβαλα τα γνωστά "ακριβά" τοπ οπ αμπς.

Αυτά, προ αμνημονεύτων ετών. ;)

Τώρα:

Ακόμα και στις μέρες μας χρησιμοποιείται το πάμφθηνο 5532 μέσα σε κορυφαία μηχανήματα με απολύτως αψεγάδιαστο ήχο και με κορυφαίες μετρήσεις.

Δεν απαιτείται κάτι παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Παράδειγμα:

Metric Halo lio 8. Δες μετρήσεις. NE 5532.

Ομοίως τα τέρατα της meridian, ένα σωρό κορυφαία ενεργά ηχεία που δεν έχουμε λεφτά να τα πάρουμε, κλπ κλπ κλπ.

I rest my case.
Ακου Κωστα, εγκρινω και επαυξανω σε αυτο πουνλες.
Ο σκοπός του ποστ ειναι να παρω απο πειρα κατασκευαστων diy με δοκιμες οχι με θεωριες, αν εχουννδοκιμασει αποτελεσματα.
Πχ ο Πέτρος υπήρξε συντηρητής και ειπε οτι εκτος opamp (δεν τα εβγαλε προβληματικά, άλλοιμονο, απλά πιο πισω) το μηχανημα εχει θεματακια σε τροφοδοτικο και πυκνωτες σηματος, λογικο για το κοστος καυασκευης.
Επειδηνθα τον βαλω κατω, σιγουρα θα πάω σε πυκνωτες και εξεταζω το ενδεχομενο αν αξίζει κατι σε opamp.
Δεν κανουνντρελλα χρηματα πχ ενα opa627x2 , 4 euro το κομματι.
Ξερω dac me sabre 9038 που έρχονται με 5532, 5534
Ο ayre ερχεται με AD και ΒΒ δεκαπλασιας αξιας, αντι 0.3 με τσιπ των 3 , οχι ομως με τονπαρανοικο ποσο των 70 που κοστιζει της jrc, musses2
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Μη νομίζεις ότι δεν έχω κάνει τα ίδια. Και γω έβγαλα 5534 κι έβαλα τα γνωστά "ακριβά" τοπ οπ αμπς.

Αυτά, προ αμνημονεύτων ετών. ;)

Τώρα:

Ακόμα και στις μέρες μας χρησιμοποιείται το πάμφθηνο 5532 μέσα σε κορυφαία μηχανήματα με απολύτως αψεγάδιαστο ήχο και με κορυφαίες μετρήσεις.

Δεν απαιτείται κάτι παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Παράδειγμα:

Metric Halo lio 8. Δες μετρήσεις. NE 5532.

Ομοίως τα τέρατα της meridian, ένα σωρό κορυφαία ενεργά ηχεία που δεν έχουμε λεφτά να τα πάρουμε, κλπ κλπ κλπ.

I rest my case.
Να σε πω...
Τα φουκαριάρικα τα Harbeth τα έχεις και τα έχω κράξει πολλάκις, εξ αιτίας των φτηνιάρικων υλικών του κροσόβερ και δικαίως βέβαια, με βάση τα χρήματα που κοστίζουν.
Αν αντί των φτηνών κόκκινων ΜΚΤ πυκνωτών, φορούσαν ακριβούς Mundorf θα μετρούσαν διαφορετικά?
Σε καμία περίπτωση.

Μια και ανέφερες την Metric. Με τις 8 εισοδο-εξόδους της... Πόσες δεκάδες τελεστικούς φέρει στο περίπου;
Αντί αντί για τελεστικούς των 0,3 ευρώ χρησιμοποιούσαν άλλους του 1 ευρώ μην πω για 2.
Πόσα λιγότερα χρήματα θα έμεναν στη τσέπη του ιδιοκτήτη από τις πωλήσεις της;

Εσύ rest your case, αλλά ο ιδιοκτήτης της rest in Suisse με τις διαφορές!:)
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Δεν κανουν τρελλα χρηματα πχ ενα opa627x2 , 4 euro το κομματι.
Μην τσιμπάς με τιμές που βλέπεις σε σελίδες με μαϊμού υλικά. Δες πόσο κοστίζουν κανονικά τα 627:
https://gr.rsdelivers.com/productlist/search?query=opa627&tag=&family=9532

Επιπλέον τα 627 είναι εξαιρετικά απαιτητικά σε τοπολογία, σχεδιασμό πλακέτας και τροφοδοσία, λόγο υψηλού εύρους ζώνης.

Το 1997 έφτιαξα έναν προενισχυτή υψηλών προδιαγραφών για φίλο μου, με τα 627.
Μετράω απόκριση συχνότητας και παθαίνω πλάκα, ξεκινούσε να πέφτει μετά τα 1,2 MHz. 1200 KHz δηλαδή!
Τον βάζω να παίξει και μετά από 5 λεπτά κλείνει η προστασία του τελικού. Τον ακουμπάω και έκαιγε.
Ο προενισχυτής ταλάντωνε στους 35 KHz, αν θυμάμαι καλά, και ναι μεν δεν άκουγες κάτι από τα ηχεία αλλά έστελνε πλήρες σήμα σε υψηλή συχνότητα.
Έκοψε εντελώς την ταλάντωση, όταν του έβαλα φίλτρα για απόκριση έως 550 KHz.
Στο λέω αυτό γιατί είναι πολύ απαιτητικοί οι συγκεκριμένοι και ο προενισχυτής σου μάλλον θα παίζει χειρότερα.

Τα δύο συμμετρικά σταθεροποιημένα τροφοδοτικά που ανέφερες πριν, τα έχει για να δίνει στο τμήμα με τα διακριτά την μεγάλη τάση και στους τελεστικούς την μικρή.
 
Last edited:

Μηνύματα
423
Reaction score
425
Ο Petermeni τα εχει απαντήσει ήδη αλλα σου σκανάρισα μια σελίδα του τευχους 104 του ΕΛΕΚΤΟΡ όπου συγκρίνει και αναλύει τις επιλογές τελεστικών για τον προενισχυτη belcado. Θα καταλάβεις αυτό ακριβώς που λέει ο πιτερ δηλαδή κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις αλλά χρειάζεται να αποφασίσεις τι θα αντικαταστήσεις και γιατί.

Προσωπικά άλλαξα τα 5532 με LM4562 και μου αρέσει η διαφορά.
 

Attachments


D

Dimkal

Guest
Σε τι.μηχανημα αλλαξες τα 5532???
Στον bel canto του Ελεκτορα;;;.
Αυτο ειχα την δεκαετια του 90 μαζι με τον τελικο του
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.531
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top