Πόση ζωή έχει ένας AV ενισχυτής entry level;

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Καλησπέρα σε όλους

Έχω έναν entry level ενισχυτή της Pionneer αγορασμένο πριν από 9 χρόνια. Το μοντέλο είναι το VSX-519V-K και για τη χρήση που του κάνω είναι υπεραρκετός καθότι υποστηρίζει ηχητικά όλο το υλικό που έχω σε ταινίες. Πόσα χρόνια μπορεί να βγάλει ένα τόσο entry level σύστημα από πλευράς υλικών (ηλεκτρολυτικοί κτλ.) πριν αρχίσει να χάνει την απόδοση του; Μιλάμε καθαρά για HW θέματα και όχι υποστήριξη προτύπων ήχων κτλ. Έχουν την απόδοση των παλαιών μηχανημάτων HIFI; Εμένα πάντως παίζει μια χαρά όσο μπορώ να διακρίνω με τα δικά μου αυτιά.

P.S. Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να πει "ένα entry level το πουλάς η το πετάς για να πας σε κάποιο άλλο" αλλά αυτό το μηχάνημα μου κάνει την δουλειά μου και δεν θα ήθελα να το αποσύρω αν και το σκέφτομαι και αυτό.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Εμένα πάντως παίζει μια χαρά όσο μπορώ να διακρίνω με τα δικά μου αυτιά.
Αυτό είναι το σημαντικό.Τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία , συνήθως εξυπηρετούν ανάγκες ύπαρξης συγκεκριμένων επαγγελματιών του χώρου. Θεμιτό αλλά όχι αναγκαίο πάντα.;)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Την έχω καταβρεί με έναν FASE Performance 3.51 που πήρα από φίλο εδώ στο φόρουμ. Οπότε ο VSX είναι σε δεύτερη μοίρα καθότι είμαι πιο μουσικόφιλος για αυτό το σκέφτομαι και δεν το αποφασίζω ακομα.
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
Καλησπέρα σε όλους

Έχω έναν entry level ενισχυτή της Pionneer αγορασμένο πριν από 9 χρόνια. Το μοντέλο είναι το VSX-519V-K και για τη χρήση που του κάνω είναι υπεραρκετός καθότι υποστηρίζει ηχητικά όλο το υλικό που έχω σε ταινίες. Πόσα χρόνια μπορεί να βγάλει ένα τόσο entry level σύστημα από πλευράς υλικών (ηλεκτρολυτικοί κτλ.) πριν αρχίσει να χάνει την απόδοση του; Μιλάμε καθαρά για HW θέματα και όχι υποστήριξη προτύπων ήχων κτλ. Έχουν την απόδοση των παλαιών μηχανημάτων HIFI; Εμένα πάντως παίζει μια χαρά όσο μπορώ να διακρίνω με τα δικά μου αυτιά.

P.S. Καταλαβαίνω ότι μπορεί κάποιος να πει "ένα entry level το πουλάς η το πετάς για να πας σε κάποιο άλλο" αλλά αυτό το μηχάνημα μου κάνει την δουλειά μου και δεν θα ήθελα να το αποσύρω αν και το σκέφτομαι και αυτό.

Φιλικά Κωνσταντίνος
εδώ άλλοι ψάχνουν εναγωνίως vintage ενισχυτές της δεκαετίας τους 60-70 και εσύ αναρωτιέσαι για ενισχυτή 9 χρόνων;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
εδώ άλλοι ψάχνουν εναγωνίως vintage ενισχυτές της δεκαετίας τους 60-70 και εσύ αναρωτιέσαι για ενισχυτή 9 χρόνων;
Με συγχωρείς,αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Ο Pioneer του φίλου μας, έχει ήδη μειωμένη απόδοση, αλλά επειδή η πτώση γίνεται σταδιακά, δεν το καταλαβαίνει .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Με συγχωρείς,αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Ο Pioneer του φίλου μας, έχει ήδη μειωμένη απόδοση, αλλά επειδή η πτώση γίνεται σταδιακά, δεν το καταλαβαίνει .
Έχεις δίκιο και το έχω παρατηρήσει ότι έχει χάσει απόδοση από την αρχή. Το θέμα είναι αν φτιάχνεται η πας για καινούργιο που μετά από 9 χρόνια πάλι τα ίδια;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Το θέμα είναι αν φτιάχνεται η πας για καινούργιο που μετά από 9 χρόνια πάλι τα ίδια;
Φτιάχνεται.
Αλλά ποιός δίνει 70-80 ευρώ για recap και service όταν με 200 και κάτι παίρνει καινούριο ενισχυτή, με όλα τα φρέσκα κόλπα?
 



Μηνύματα
400
Reaction score
370
Πόσα χρόνια μπορεί να βγάλει ένα τόσο entry level σύστημα από πλευράς υλικών (ηλεκτρολυτικοί κτλ.) πριν αρχίσει να χάνει την απόδοση του
Yπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο και μετά απο 20 χρόνια να μην χάσει τόση απόδοση απ' όση η δική σου απόδοση...αν είναι δηλαδή να σε ανησυχεί κάτι σ' αυτή τη ζωή...άκου που σε λέω αδερφέ!
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.106
Τα μηχανηματα της προηγουμενης Δεκαετιας ειχαν εναν μεσο ορο γυρω στα 8-10 χρονια πριν βγαλουν καποια ζημια
Οι Yamaha με θεματα σε διαφορα τροφοδοτικα
Oi Sony σειρας STR με ψυχρες κολλησεις ...
Οι Denon απο θερμικη σχεδιαση ετρωγαν καναλι κλπ
Οι Pioneer με διαφορα θεματα σε εξοδους και ρελεδες
Οι ONKYO με χοντρα θεματα στα HDMI

Σε αυτα τα μηχανηματα πιο πανω τα πιο επισκευασιμα ειναι τα Yamaha με εξαιρεση τον RX-V 1500 και τον Α1 και ακολουθουν απο κατω με αξονα το ποσο επισκευασιμα ειναι τα υπολοιπα με την ιδια σειρα ....Γενικα οταν η ζημια σε μηχανημα δεκαετιας ειναι τυπου κατω απο 100 ευρω και το υπολοιπο μηχανημα σε καλυπτει το επισκευαζεις και το κρατας .

Τα μηχανηματα που κυκλοφορουν σημερα στην κατηγορια μεχρι 800 ευρω θα ειναι με βλαβη μεσα σε μια τετραετια και ισως να λεω και πολυ .... Ισχυει και εκει η λογικη οτι εαν εχει μια ψιλη βλαβη το κρατας και βλεπεις αλλα για χοντρες βλαβες ουτε θα συμφερει αλλα και κατα την εκτιμηση μου δεν θα υπαρχουν και ανταλλακτικα ασχετου αξιας του μηχανηματος ...

Αυτα λεει η στατιστικη και εαν καποιον ενδιαφερει μπορω να παρεχω τα νουμερα της τελευαταιας 5ενταετιας για περισσοτερη αναλυση .

Με εκτιμηση
Σακης Πετροπουλος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Καλημέρα σε όλους

Σύμφωνα με τις παραπάνω απαντήσεις-απόψεις προτείνετε την αγορά ενός καλού ακριβού ενισχυτή και όχι entry level γιατί έτσι και αλλιώς είναι δεδομένο ότι θα χάσει με τον καιρό και δεν θα έχει νόημα η επισκευή-συντήρηση του καθότι η αξία του είναι μικρή έτσι και αλλιώς. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
Τα μηχανηματα της προηγουμενης Δεκαετιας ειχαν εναν μεσο ορο γυρω στα 8-10 χρονια πριν βγαλουν καποια ζημια
Οι Yamaha με θεματα σε διαφορα τροφοδοτικα
Oi Sony σειρας STR με ψυχρες κολλησεις ...
Οι Denon απο θερμικη σχεδιαση ετρωγαν καναλι κλπ
Οι Pioneer με διαφορα θεματα σε εξοδους και ρελεδες
Οι ONKYO με χοντρα θεματα στα HDMI

Σε αυτα τα μηχανηματα πιο πανω τα πιο επισκευασιμα ειναι τα Yamaha με εξαιρεση τον RX-V 1500 και τον Α1 και ακολουθουν απο κατω με αξονα το ποσο επισκευασιμα ειναι τα υπολοιπα με την ιδια σειρα ....Γενικα οταν η ζημια σε μηχανημα δεκαετιας ειναι τυπου κατω απο 100 ευρω και το υπολοιπο μηχανημα σε καλυπτει το επισκευαζεις και το κρατας .

Τα μηχανηματα που κυκλοφορουν σημερα στην κατηγορια μεχρι 800 ευρω θα ειναι με βλαβη μεσα σε μια τετραετια και ισως να λεω και πολυ .... Ισχυει και εκει η λογικη οτι εαν εχει μια ψιλη βλαβη το κρατας και βλεπεις αλλα για χοντρες βλαβες ουτε θα συμφερει αλλα και κατα την εκτιμηση μου δεν θα υπαρχουν και ανταλλακτικα ασχετου αξιας του μηχανηματος ...

Αυτα λεει η στατιστικη και εαν καποιον ενδιαφερει μπορω να παρεχω τα νουμερα της τελευαταιας 5ενταετιας για περισσοτερη αναλυση .

Με εκτιμηση
Σακης Πετροπουλος
Στατιστική για να είναι αξιόπιστη χρειάζεται να είναι γνωστα το πληθος των μηχανηματων που κυκλοφορουν, οι ωρες λειτουργιας ολων των κυκλοφορουντων μηχανηματων, ο τροπος χειρισμου των, τα ηχεια που αναγκαζονται να οδηγουν, το ποσα απο τα κυκλοφορουντα μηχανηματα εμφανιζουν βλαβη, ποσα απο αυτα που εμφανιζουν βλαβη πανε για επισκευη (σε οποιοδηποτε καταστημα) κ.λ.π κ.λ.π και τοτε μπορει να βγει αξιοπιστο συμπερασμα και φυσικα να γινει συγκριση μεταξυ κατασκευαστων.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.106
Οταν σε μια πενταετια εχεις κανει 670 μηχανηματα απο αυτες τις μαρκες με αυτη την σειρα που αναφερθηκαν το δειγμα ειναι εξαιρετικα ισχυρο και αφορα τις βλαβες που παθαινουν απο μονα τους τα μηχανηματα σε σημεια που υπαρχουν αδυναμιες , αστοχιες, η τσιγκουνιες απο τους κατασκευαστες .

Κατα τα κανονα τα μηχανηματα αυτα εχουν φτασει να κανουν ζημιες πολυ πριν αρχισουν να εχουν προβληματα απο την χρηση η την καταχρηση .... Κατα την αποψη δυσκολα εως καθολου τετοιου τυπου μηχανηματα θα ζησουν αρκετα πριν παθουν καποια ζημια απο μονα τους.

κατα την αποψη μου επισης ενα μηχανημα consumer μεσης / χαμηλης τιμης σε μετρια καθημερινη οικιακη χρηση θα χρειαστει περιπου 20 χρονια για να αρχισει να παρουσιαζει προβληματα απο την χρηση ...Προφανως αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα θα παρουσιασουν προβληματα και ζημιες που σχετιζονται με τα προβληματα που περιγραφω πιο πανω πολυ πιο νωρις εμφανιστουν προβληματα που εχουν σχεση με την χρηση και τον χρονο .

Σαφως υπηρξαν και ελαχιστες περιπτωσεις οπου τετοιο μηχανημα τοποθετηθηκε εφαρμοστα σε ντουλαπι πανω κατω μηδεν εξαερισμος με αποτελσμα σε 2-3 χρονια οικιακης χρησης το μηχανημα να ειναι αχρηστο .

Αυτα απο την δικια μας στατιστιικη
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Σε απάντηση των παραπάνω θα ήθελα να δώσω την δική μου εμπειρία με τον Pionneer. Είναι ένα μηχάνημα με λίγες ώρες λειτουργίας σχετικά με τα 9 χρόνια ζωής του ίσως και μηδαμινής. Θα μπορούσα να πω ότι από τα 9 χρόνια να έχει δουλέψει συνεχόμενα τα 2 και αν. Αυτό που πιστεύω ότι έχει πάθει (εκτός αν είναι ψυχολογική εκτίμηση χιχιχιχι) είναι ότι έχει πέσει η απόδοση του. Δικαιολογείται με την ανάλογη χρήση των 2 ετών να έχει τέτοιο πρόβλημα; Και αν ναι που μπορεί να οφείλεται ένα τέτοιο πρόβλημα και πως λύνεται; Το μηχάνημα γενικά λειτουργεί άψογα εκτός από την απόδοση/δύναμη.

Υ.Γ. Το μηχάνημα πάντα αεριζόταν και αερίζεται καλά.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.106
οχι δεν διακαιολογειτε σε καμμια περιπτωση και δυο πραγματα πρεπει να λαβεις κατα νου

1) ολα ειναι πιθανα και φυσικα μπορει να εχει καποια βλαβη που του μειωνει τις επιδοσεις αλλα αυτο θα ειναι εξαιρετικα σπανιο
2) Ο ανθρωπινος εγκεφαλος δεν εχει την δυνατοτητα να εχει αποτυπωσει το πως επαιζε το μηχανημα 5-6 χρονια πριν ωστε να χρησιμοποιησει την πληροφορια για συγκριση στο μελλον .
end of story
 
Last edited:

Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
Οταν σε μια πενταετια εχεις κανει 670 μηχανηματα απο αυτες τις μαρκες με αυτη την σειρα που αναφερθηκαν το δειγμα ειναι εξαιρετικα ισχυρο και αφορα τις βλαβες που παθαινουν απο μονα τους τα μηχανηματα σε σημεια που υπαρχουν αδυναμιες , αστοχιες, η τσιγκουνιες απο τους κατασκευαστες .

Κατα τα κανονα τα μηχανηματα αυτα εχουν φτασει να κανουν ζημιες πολυ πριν αρχισουν να εχουν προβληματα απο την χρηση η την καταχρηση .... Κατα την αποψη δυσκολα εως καθολου τετοιου τυπου μηχανηματα θα ζησουν αρκετα πριν παθουν καποια ζημια απο μονα τους.

κατα την αποψη μου επισης ενα μηχανημα consumer μεσης / χαμηλης τιμης σε μετρια καθημερινη οικιακη χρηση θα χρειαστει περιπου 20 χρονια για να αρχισει να παρουσιαζει προβληματα απο την χρηση ...Προφανως αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα θα παρουσιασουν προβληματα και ζημιες που σχετιζονται με τα προβληματα που περιγραφω πιο πανω πολυ πιο νωρις εμφανιστουν προβληματα που εχουν σχεση με την χρηση και τον χρονο .

Σαφως υπηρξαν και ελαχιστες περιπτωσεις οπου τετοιο μηχανημα τοποθετηθηκε εφαρμοστα σε ντουλαπι πανω κατω μηδεν εξαερισμος με αποτελσμα σε 2-3 χρονια οικιακης χρησης το μηχανημα να ειναι αχρηστο .

Αυτα απο την δικια μας στατιστιικη
Εξακολουθώ να υποστηρίζω ό,τι έγραψα. Δεν αμφιβάλλω για την εμπειρία σας αλλά η συχνότητα βλαβών εξαρτάται από τα πόσοι π.χ ενισχυτές έχουν πουληθεί. Αν δεν γνωρίσουμε πόσοι ενισχυτές Yamaha π.χ κυκλοφορούν σε όλη την Αθήνα δεν μπορούμε να έχουμε σωστή εικόνα των βλαβών.
Παράδειγμα: ας πούμε ότι στην Αθήνα υπάρχουν εν ενεργεία 5000 ενισχυτές Yamaha AS-2000 ηλικίας 5 ετών όλοι (θεωρητικό νούμερο). Αν εμφανίσουν κάποια βλάβη οι 1000 π.χ σημαίνει ότι το πραγματικό ποσοστό βλαβών του συγκεκριμένου μοντέλου είναι 20% στην 5ετία.
Αν υπάρχουν ταυτόχρονα εν ενεργεία και 5000 ενισχυτές Marantz PM-7200 πάλι ηλικίας 5 ετών και από αυτούς εμφανίσουν κάποια βλάβη οι 2000 (θεωρητικό νούμερο πάλι) σημαίνει ότι το πραγματικό ποσοστό βλαβών του συγκεκριμένου μοντέλου είναι 40% στην 5ετία.
Αν τώρα, από τα προαναφερθέντα μηχανήματα, σε εσάς έρθουν αυτά τα 5 χρόνια προς επισκευή 300 ενισχυτές Yamaha AS-2000 και 50 Marantz PM-7200 αυτό δεν σημαίνει καθόλου ότι οι Yamaha έχουν υψηλότερο ποσοστό βλαβών. Απλά οι κάτοχοι των Marantz επέλεξαν προς επισκευή κάποιον άλλο τεχνικό. Για αυτό υποστηρίζω την προηγούμενη τοποθέτησή μου.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Ισως παίζει και η ψυχολογία ρολο

Στην αρχή μας φαίνεται φοβερό ενα νεο μηχάνημα κινητό αυτοκίνητο γυναίκα κτλ
Μετα το συνηθιζουμε κ μας φαίνεται λίγο

Πολλές φορές χωρίς να εχει "χαλάσει"...
:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.502
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top