Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

D

Deleted member 23222

Guest
M εκανε μια μπουρδα η γυναικα μου σημερα.. 2η φορα κιολας, γιατι δεν προλαβα να της τα ψαλλω...

Ενα πραμα με φασολια φουρνουε λιγο κ καλα ζουμακι, το οποιο στο ζεσταμα κολλαει και γινεται σαν εκεινο το μαγειρικο λιπος, με λιγο φετα ( σορρυ φετουλη...) απο πανω για.. γαρνιρισμα, οπου τα φασολια διαλυθηκαν ολα στο φουρνο, και εμοιαζε σαν ... φαβα.

Καλη νοικοκυρα και μαγειρισσα, δε λεω, αλλα θα την τιμωρησω σημερα...

Οχι να το φαω, ουτε φωτο να το βγαλω δεν ηθελα.

Το φαγα ομως, να μη χαλασω καρδιες, εκανα η δικη μου πετρα....
Eσύ ο αρχοντογκουρμεδιάρης?


ΥΓ.
Ρε μπας και ήταν γίγαντες?
[DOUBLEPOST=1542299073][/DOUBLEPOST]
Και ψήσαμε στο φούρνο μπριζόλες οι οποίες είχαν μαριναριστεί από εχθές το βράδυ κ ήταν πεντανόστιμες!!!

View attachment 110038

Να σου πω γκαζοφονιά...
Μη ψήνεις μπριζόλες στο φούρνο!!!

Δεν διαβάζεις Παπαζυμούρη?:D
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Eσύ ο αρχοντογκουρμεδιάρης?


ΥΓ.
Ρε μπας και ήταν γίγαντες?
[DOUBLEPOST=1542299073][/DOUBLEPOST]


Να σου πω γκαζοφονιά...
Μη ψήνεις μπριζόλες στο φούρνο!!!

Δεν διαβάζεις Παπαζυμούρη?:D
Τι εστί παπαζυμούρης?o_O
Κανένας μαρουλο/λαχανοφάγος είναι?:D

Εντάξει σαν το κάρβουνο δεν υπάρχει....
Αλλά καμιά φορά κ ο φούρνος εξυπηρετεί τις ανάγκες του ουρανίσκου μας για crispy λίπος!!!:tongue:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Τι εστί παπαζυμούρης?

Highly recommended. Πηγή αναγκαίων βασικών γνώσεων και μαγειρικών συμβουλών για όποιον θέλει να ασχοληθεί με τη μαγειρική λίγο πιο πέρα από το "έτσι μου το μάθανε έτσι το κάνω" και να καταλαβαίνει τι κάνει και γιατί.

https://caruso.gr/magiriki-epistimi-a/
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Προς τους απαντες καλοφαγαδες.

Γνωριζεται,κανενα ταβερνιο,ψησταρια,οπου να εχει σπληναντερο εντος Αθηνων?
Δεν ξέρω αν το έχεις ακουστά..
Λέγεται ο "Τάσος" κ είναι στο αιγάλεω..
http://otasosapoto1967.gr/cpt.html

Ωραίο περιβάλλον, καλές τιμές, κ χορταστικές μερίδες..
Κ αρκετό πράσινο, κ χώρος για τα παιδιά..
Εχω πάει κ έχουμε ευχαριστηθεί τα κρέατα του..
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!;)
[DOUBLEPOST=1542312549][/DOUBLEPOST]
Highly recommended. Πηγή αναγκαίων βασικών γνώσεων και μαγειρικών συμβουλών για όποιον θέλει να ασχοληθεί με τη μαγειρική λίγο πιο πέρα από το "έτσι μου το μάθανε έτσι το κάνω" και να καταλαβαίνει τι κάνει και γιατί.

https://caruso.gr/magiriki-epistimi-a/
Κατάλαβα..
Εγώ έχω πάντως τεράστια προσωπική συλλογή που καλύπτει τα πάντα (γλυκά,φαγητά κλπ) από τις συνταγές της γιαγιάς μου (πολίτισσα) που κ εκείνη είχε πολλές χειρόγραφες από την δική της μάνα γιαγιά κλπ..
Εχω κ 2 τόμους του ίδιου του Τσελεμεντέ, παλιές εκδόσεις,.. κ εννοείται υπάρχει κ βιβλίο της αργυρώς, της βέφας, κ πολλές αγιορείτικες που έχω πάρει κατά τις επισκέψεις μου στο Αγιον Ορος, αλλά παρόλο αυτόν τον έντυπο πλούτο έχουμε κολλήσει σε συγκεκριμένα φαγητά όπως κατάλαβες..
Πάντως θα του ρίξουμε μία ματιά οπωσδήποτε!!;)
 

D

Deleted member 23222

Guest
Αυτοσχεδιασμός στο μακαρόνι...
Τζαμάρισμα κοινώς...:D

Ρέγγα καπνιστή, αντζούγιες με μπόλικο σκόρδο στο τηγάνι...
Για λίγη γλύκα σουρίμι και σάλτσα στρειδιών...
Ρίγανη από πάνω και έξτρα ελαιόλαδο...

Χμμμ ωραία βγήκε!!!!

E45F7DE9-2006-4BE1-868F-1C1D7C090323.jpeg

[DOUBLEPOST=1542313886][/DOUBLEPOST]
Δεν ξέρω αν το έχεις ακουστά..
Λέγεται ο "Τάσος" κ είναι στο αιγάλεω..
http://otasosapoto1967.gr/cpt.html

Ωραίο περιβάλλον, καλές τιμές, κ χορταστικές μερίδες..
Κ αρκετό πράσινο, κ χώρος για τα παιδιά..
Εχω πάει κ έχουμε ευχαριστηθεί τα κρέατα του..
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!;)
[DOUBLEPOST=1542312549][/DOUBLEPOST]

Κατάλαβα..
Εγώ έχω πάντως τεράστια προσωπική συλλογή που καλύπτει τα πάντα (γλυκά,φαγητά κλπ) από τις συνταγές της γιαγιάς μου (πολίτισσα) που κ εκείνη είχε πολλές χειρόγραφες από την δική της μάνα γιαγιά κλπ..
Εχω κ 2 τόμους του ίδιου του Τσελεμεντέ, παλιές εκδόσεις,.. κ εννοείται υπάρχει κ βιβλίο της αργυρώς, της βέφας, κ πολλές αγιορείτικες που έχω πάρει κατά τις επισκέψεις μου στο Αγιον Ορος, αλλά παρόλο αυτόν τον έντυπο πλούτο έχουμε κολλήσει σε συγκεκριμένα φαγητά όπως κατάλαβες..
Πάντως θα του ρίξουμε μία ματιά οπωσδήποτε!!;)
Αν έχεις πάρει τις ευλογημένες του Αγ. Όρους, είσαι καλυμμένος!!!

Ο Τσελεμεντές ήταν για τη μαγειρική, ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου για την πολιτική!!

Η Βέφας, τώρα με τα κρύα, ρίχτηκε στο τζάκι.

Εγώ διαβάζω συνδυαστικά τον Παπαζυμούρη και τον γκόμενο τον παιδαρά τον Άκη!!!
Όπου διαφέρουν, σε βασικές συνταγές σε σάλτσες, κρεατικά κλπ, δαγκωτό Παπαζυμούρη, για πιο light καταστάσεις , και για εύκολες συνταγές, πας με τον Άκη!!!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Αυτοσχεδιασμός στο μακαρόνι...
Τζαμάρισμα κοινώς...:D

Ρέγγα καπνιστή, αντζούγιες με μπόλικο σκόρδο στο τηγάνι...
Για λίγη γλύκα σουρίμι και σάλτσα στρειδιών...
Ρίγανη από πάνω και έξτρα ελαιόλαδο...

Χμμμ ωραία βγήκε!!!!

View attachment 110060
[DOUBLEPOST=1542313886][/DOUBLEPOST]
Αν έχεις πάρει τις ευλογημένες του Αγ. Όρους, είσαι καλυμμένος!!!

Ο Τσελεμεντές ήταν για τη μαγειρική, ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου για την πολιτική!!

Η Βέφας, τώρα με τα κρύα, ρίχτηκε στο τζάκι.

Εγώ διαβάζω συνδυαστικά τον Παπαζυμούρη και τον γκόμενο τον παιδαρά τον Άκη!!!
Όπου διαφέρουν, σε βασικές συνταγές σε σάλτσες, κρεατικά κλπ, δαγκωτό Παπαζυμούρη, για πιο light καταστάσεις , και για εύκολες συνταγές, πας με τον Άκη!!!
Πλάκα πλάκα τα φαγητά (συγκεκριμένες συνταγές φυσικά) που έχω φάει στο Αγιον Ορος δεν υπάρχουν..
Πουθενά δεν έχω φάει τέτοιο ψωμί.. τέτοια σουπιά.. τέτοια ψαρόσουπα.. κ τόσα άλλα..
Ολα τα αλάδωτα τις ημέρες της αυστηρής νηστείας έχουν ασύγκριτα πιό πλούσια γεύση κ νοστιμιά από τα λαδερά που έχω φάει παντού έξω..!
Οσοι έχουν πάει ξέρουν τι εννοώ!!;)
Εντάξει ο τσελεμεντές είχε πολλές καλές..
Τώρα για βέφα, πετρετζίκη κ όλοι οι σύγχρονοι βασικά έχουν παραλλαγές των παλιών γνωστών συνταγών (εκτός από τους ριζοσπαστικούς που παντρεύουν διαφορετικά υλικά γλυκά,ξινά κλπ) θεωρώ ότι είναι οκ, αλλά εμείς ακολουθούμε τις συνταγές της πόλης..
Αυτές δεν έχουν ανταγωνισμό.. ιδιαίτερα σε βαριά φαγητά.. Κοκκινιστά κρέατα, σουτζουκάκια, μουσακάδες, κλπ κλπ..
Βέβαια παίζει σπουδαίο ρόλο η ποιότητα των υλικών, οι γνώσεις κ η εμπειρία όσων επιχειρούν στην κουζίνα κ άλλα πολλά..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Σε κάποια ναι, αλλά στο θέμα κρέας έχει πλέον μείνει πίσω ενώ κάνει και κάποια χοντρά λάθη (πχ στα μπιφτέκια βλέπω σχαροτήγανο* αντικολλητικό και το προτείνει για να να γίνουν οι απαραίτητες γραμμώσεις. Απανωτά εγκεφαλικά..).

Για όσους θέλουν, σε οικιακό επίπεδο, κάτι παραπάνω και κατέχουν λίγο τα Αγγλικά θα πρότεινα το seriouseats.
Μετά πάμε σε πιo hardcore και εξειδικευμένα forum/sites που απευθύνονται κυρίως σε επαγγελματίες ή τέζα ''βλαμμένους''. Σε τέτοιο επίπεδο παίζει ανάλογος εξοπλισμό και υλικά (π.χ. οτιδήποτε εκτός από μαντέμι ή ανθρακούχο χάλυβα για ''τσιτσίρισμα'' είναι εκτός συζήτησης ενώ το sous vide θεωρείται μονόδρομος)..


*Το σχαροτήγανο είναι το κυριότερο δευτερεύων τηγάνι και ΔΕΝ πρέπει να είναι αντικολλητικό. Δεν φτιάχνεις σωστό κρέας μόνο με αυτό (πλερών' και παθών!).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Σε κάποια ναι, αλλά στο θέμα κρέας έχει πλέον μείνει πίσω ενώ κάνει και κάποια χοντρά λάθη (πχ στα μπιφτέκια βλέπω σχαροτήγανο* αντικολλητικό και το προτείνει για να να γίνουν οι απαραίτητες γραμμώσεις. Απανωτά εγκεφαλικά..).

Για όσους θέλουν, σε οικιακό επίπεδο, κάτι παραπάνω και κατέχουν λίγο τα Αγγλικά θα πρότεινα το seriouseats.
Μετά πάμε σε πιo hardcore και εξειδικευμένα forum/sites που απευθύνονται κυρίως σε επαγγελματίες ή τέζα ''βλαμμένους''. Σε τέτοιο επίπεδο παίζει ανάλογος εξοπλισμό και υλικά (π.χ. οτιδήποτε εκτός από μαντέμι ή ανθρακούχο χάλυβα για ''τσιτσίρισμα'' είναι εκτός συζήτησης ενώ το sous vide θεωρείται μονόδρομος)..


*Το σχαροτήγανο είναι το κυριότερο δευτερεύων τηγάνι και ΔΕΝ πρέπει να είναι αντικολλητικό. Δεν φτιάχνεις σωστό κρέας μόνο με αυτό (πλερών' και παθών!).
Το Cucina Caruso είναι μια καλή αρχή ειδικά για κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά.
Για όποιον ξέρει το διαδίκτυο είναι λαβύρινθος, όρεξη και χρόνο να χεις.

Στου παπαζυμουρη το site δεν πρέπει να ξεχνάμε κάποιους περιορισμούς που έχει, ορατούς και ξεκάθαρους. Για να βγάλει αυτή η δραστηριότητα το κόστος της και να αφήσει και κάτι υπάρχουν χορηγοί και διαφημιζόμενο προϊόντα. Για παράδειγμα διαφημίζει τα αντικολλητικό σκεύη fest. Αυτό σημαίνει οτι θα χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο σκεύος και ας μην είναι το ιδανικό για κάθε περιπτωση.
Από κει και πέρα καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας οτι αυτά έχουν σκοπό να απευθυνθούν σε ένα ευρύ κοινό, όσο μεγαλύτερο γίνεται. Όποτε καλό είναι να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού οτι δεν μπορούν να έχουν όλοι τα κατάλληλα εξειδικευμένα εργαλεία κάθε φορά.

Επι του ειδικότερου θέματος η προσωπική μου εμπειρία λέει οτι τα μπιφτέκια μια χαρά γίνονται σε σχαροτηγανο, όπως και σε σχάρα. Λόγω της μικρής τους μάζας δεν παίζει και πολύ ρόλο αν είναι μαντεμενιο ή όχι, πιο σημαντικό είναι να έχει μεγάλη θερμοκρασία οταν πέσει το μπιφτέκι πάνω (και αλλά πολλά που έχουν να κάνουν με το μπιφτέκι καθεαυτό).
Το sous vide δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά από αυτά που βλεπω και ακούω δεν έχω σχηματίσει την εικόνα οτι είναι μονόδρομος, περισσότερο με μόδα δείχνει και για πολύ συγκεκριμένες παρασκευές η χρήση του.
 




gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Το Cucina Caruso είναι μια καλή αρχή ειδικά για κάποιον που δεν ξέρει αγγλικά.
Για όποιον ξέρει το διαδίκτυο είναι λαβύρινθος, όρεξη και χρόνο να χεις.
True story..
Στου παπαζυμουρη το site δεν πρέπει να ξεχνάμε κάποιους περιορισμούς που έχει, ορατούς και ξεκάθαρους. Για να βγάλει αυτή η δραστηριότητα το κόστος της και να αφήσει και κάτι υπάρχουν χορηγοί και διαφημιζόμενο προϊόντα. Για παράδειγμα διαφημίζει τα αντικολλητικό σκεύη fest. Αυτό σημαίνει οτι θα χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο σκεύος και ας μην είναι το ιδανικό για κάθε περιπτωση.
Από κει και πέρα καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας οτι αυτά έχουν σκοπό να απευθυνθούν σε ένα ευρύ κοινό, όσο μεγαλύτερο γίνεται. Όποτε καλό είναι να υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού οτι δεν μπορούν να έχουν όλοι τα κατάλληλα εξειδικευμένα εργαλεία κάθε φορά.

Επι του ειδικότερου θέματος η προσωπική μου εμπειρία λέει οτι τα μπιφτέκια μια χαρά γίνονται σε σχαροτηγανο, όπως και σε σχάρα. Λόγω της μικρής τους μάζας δεν παίζει και πολύ ρόλο αν είναι μαντεμενιο ή όχι, πιο σημαντικό είναι να έχει μεγάλη θερμοκρασία οταν πέσει το μπιφτέκι πάνω (και αλλά πολλά που έχουν να κάνουν με το μπιφτέκι καθεαυτό).
Το sous vide δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά από αυτά που βλεπω και ακούω δεν έχω σχηματίσει την εικόνα οτι είναι μονόδρομος, περισσότερο με μόδα δείχνει και για πολύ συγκεκριμένες παρασκευές η χρήση του.

Κατανοώ τα περί χορηγών αλλά ορισμένα θέματα έχουν να κάνουν με τη υγεία και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Αντικολλητικό και καυτό είναι έννοιες ασύμβατες, οι αντικολλητικές επιστρώσεις είναι επικίνδυνες σε υψηλές θερμοκρασίες (ενδεχόμενη μεταφορά της στρώσης στο φαγητό) όπως επίσης και χαράζονται σχετικά εύκολα, οπότε το σκέυος είναι πρακτικά για πέταμα.

Όσον αφορά το μπιφτέκι, προτιμώ το american style (χωρίς ψωμιά κτλ) αλλά εδώ είναι Βαλκάνια.. :D


Υ..Γ Το Sous Vide είναι θεϊκό, αλλά χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Ακόμα και τα ερασιτεχνικά μηχανάκια κάνουν πολύ καλή δουλεία για ένα γεύμα 3-4 ατόμων, για να κάνεις τσιμπούσι θες €€€.
 






D

Deleted member 23222

Guest
True story..



Κατανοώ τα περί χορηγών αλλά ορισμένα θέματα έχουν να κάνουν με τη υγεία και αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Αντικολλητικό και καυτό είναι έννοιες ασύμβατες, οι αντικολλητικές επιστρώσεις είναι επικίνδυνες σε υψηλές θερμοκρασίες (ενδεχόμενη μεταφορά της στρώσης στο φαγητό) όπως επίσης και χαράζονται σχετικά εύκολα, οπότε το σκέυος είναι πρακτικά για πέταμα.

Όσον αφορά το μπιφτέκι, προτιμώ το american style (χωρίς ψωμιά κτλ) αλλά εδώ είναι Βαλκάνια.. :D


Υ..Γ Το Sous Vide είναι θεϊκό, αλλά χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Ακόμα και τα ερασιτεχνικά μηχανάκια κάνουν πολύ καλή δουλεία για ένα γεύμα 3-4 ατόμων, για να κάνεις τσιμπούσι θες €€€.
To θέμα των αντικολλητικών τηγανιών, δεν είναι νέο και έχει λυθεί.
Οι νέες επιστρώσεις, αντέχουν μέχρι και 400-500 βαθμούς, χωρίς αναθυμιάσεις.
Παρόλα αυτά όμως, συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να αναφέρονται οι διάφοροι περιορισμοί ,σε ένα site μαγειρικής.

Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου που απευθύνεται σε τέτοια site, είναι λιγότερο έμπειροι και θέλουν να ετοιμάσουν κάτι γρήγορο και σπιτικό.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top