Παλιό πικάπ Technics

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Συμφωνώ πως αφού υπάρχει ,40-50 ευρώ τα δίνεις για να το ζωντανέψεις..όχι όμως παραπάνω, άλλωστε δεν υπάρχει και συλλογή δίσκων.
Και εδώ μπαίνει το άλλο ερώτημα..phono stage υπάρχει στον ενισχυτή του φίλου?
Γιατί αν όχι ,τα έξοδα ανεβαίνουν και δεν είμαι σίγουρος πως αξίζει τον κόπο.
Το πιό πιθανό είναι ότι θα υπάρχει, αφού στο post του ο φίλος ανέφερε ότι η γυναίκα του έκανε την διαπίστωση της προβληματικής κεφαλής κ μάλλον από κάποια ακρόαση φαντάζομαι.
Τώρα αν δεν υπάρχει κάποιος ολοκληρωμένος πλέον κ παίζει μόνο πολυκάναλος Home Cinema κλπ, κ εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι δεν αξίζει η αγορά ξεχωριστού phono stage.
Το τελικό concept αναβαίνει αρκετά..
Αλλά από την άλλη θα μου πείς αν η επιθυμία να ακούσεις κάποια επιλεγμένα βινύλια κ να ξαναθυμηθείς ίσως κ κάποιες παλιές στιγμές, μαζί με την όμορφη διαδικασία λειτουργίας / ακρόασης, μπορεί κ να τον κάνει να μην υπολογίσει το τελικό κόστος.
Αλλωστε αν έχει επιθυμία οπωσδήποτε να ακούσει βινύλιο, τότε αυτή θεωρώ είναι η πιό φθηνή συνολικά λύση..
[DOUBLEPOST=1540581604][/DOUBLEPOST]
Σας ευχαριστώ όλους μέχρι στιγμής.
Ο ενισχυτής που υπάρχει, έχει phono stage (yamaha as501) οπότε δεν χρεάζεται περαιτέρω επένδυση χρημάτων.
Μόλις τελειώσω με κάτι βαψίματα στο σπίτι και ολοκληρωθούν κάτι επαγγελματικές υποχρεώσεις εκτός Αθήνας, θα τον βάλω μπρος.
Πάντος μια πρώτη προσέγγιση στα της αναζήτησής μου έγινε.
Θα επανέλθω με νεοτερα και φωτογραφία της κεφαλής.
Και πάλι ευχαριστώ.
Μέχρι να συντάξω την απάντηση μου είχες ήδη απαντήσει εσύ, λέγοντας ότι ο ενισχυτής σου έχει phono stage..:)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καλησπερα και καλως σας βρηκα στο forum .
Με αφορμή το θέμα της συζήτησης, θα ήθελα κάποιες γνώμες σχετικά με την επαναφορά λειτουργίας σε ένα technics sl-20 . Η κεφαλή είναι " epc 271es" , το stylus "eps270ed". Το ερώτημά μου είναι αφενός μετά απο τόσα χρόνια αχρηστίας, εαν η κεφαλή πρόκειται να λειτουργεί σωστά και πώς θα μπορούσα να το διαπιστώσω . Στην περίπτωση που η κεφαλή είναι ok , το stylus που έχω στο λινκ είναι ικανοποιητική ς ποιότητας ή μπορώ να βρω κάπου την αυθεντική βελόνα;

Αφετέρου , σε περίπτωση που δεν αξίζει να κουμπώσω καποιο stylus σε αυτήν την παλιά κεφαλή, ποια καινούρια κεφαλή θα προτείνατε για αυτο το πικαπ; Πρόκειται να αναπαράγει δίσκους για απλή ακρόαση , χωρις καμία ιδιαίτερη ακουστική απαίτηση, συνεπώς πιστεύω πως μία τιμή μέχρι 30-50 ευρώ είναι αρκετή.
Κάποιες που έχω βάλει στο ματι:
https://www.hifi-phono-house.de/en/cartridges/dual/497/dual-cds-660-ceramic-cartridge
https://www.athensproaudio.gr/el/audio-technica-at91r.html
Θα ήθελα τις απόψεις σας

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
H jico έχει καλό όνομα σε ανταλλακτικες βελόνες, ειδικά για γιαπωνεζες κεφαλές.
Για την epc 271 έχει κωνική με 27 δολλάρια και ελλειπτική με 50.
https://www.jico-stylus.com/advance...h_in_description=1&keywords=Epc+271&x=10&y=11
Αλλά θα σου πάει ψηλά μαζί με τα μεταφορικά.
Αφού διαθέτεις μέχρι και 50 , θα πρότεινα μια audio technica at 95 και είσαι κομπλέ.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Aγαπημενη κεφαλη στην φθηνη κατηγορια,και με πολλες καλες κριτικες!! :thumbsup:
Λοιπόν, με καλό φιλαράκι μέλος, ψάχναμε να βρούμε πως θα αναστήσουμε μια ξυρισμενη mm clearaudio wood (υπ όψιν πως αν και κινητού μαγνήτη η συγκεκριμένη, η clearaudio δεν καταδέχεται να διαθέσει ανταλλακτική βελόνα).
Έπεσα λοιπόν πάνω σε ενα βιντεάκι στο you tube, όπου ένας τύπος έλεγε πως η πενταπλασιας αξίας clearaudio είναι μια at 95 με λουσατο ξύλινο περίβλημα και πως μπορείς να πάρεις μια ανταλλακτική βελόνα για at 95 και αφού κόψεις λίγο με ένα κοφτακι δύο πλαστικές ακρουλες να την κουμπωσεις στην clearaudio. Ρώτησα τον φίλο αν ήταν διατεθειμένος να δοκιμάσει με το ανάλογο ρίσκο να μην πετύχει. Μου είπε πως ναι και αυτή τη στιγμή η clearaudio κελαηδαει με την ανταλλακτική της at 95.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Για την epc 271 έχει κωνική με 27 δολλάρια και ελλειπτική με 50.
Αυτο σημαίνει πως η ήδη υπάρχουσα κεφαλή πιθανότατα να παίζει απρβλημάτιστα; Επίσης η ελλειπτική είναι πιο ποιοτική έναντι της κωνικής, γι αυτό και πιο ακριβή;

Αφού διαθέτεις μέχρι και 50 , θα πρότεινα μια audio technica at 95 και είσαι κομπλέ.
αγαπημενη κεφαλη στην φθηνη κατηγορια,και με πολλες καλες κριτικες!! :thumbsup:
Καλως, θα κινηθω προς τα εκεί τοτε, μόνο που βρίσκω και την ατ 95Ε ΜΜ (moving magnet?). Υπαρχουν καποιες διαφορες αναμεσα σε κινητου μαγνητη και διπλου;

Ρωταω πολλα γιατι δεν εχω ιδεα για το τι γινεται ειτε με κεφαλες ειτε με βελονες. Εαν υπηρχε καποιο λινκ με κατατοπιστικο οδηγο , θα ηταν αρκετα χρησιμο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτο σημαίνει πως η ήδη υπάρχουσα κεφαλή πιθανότατα να παίζει απρβλημάτιστα; Επίσης η ελλειπτική είναι πιο ποιοτική έναντι της κωνικής, γι αυτό και πιο ακριβή;
Εξαρτάται από τις ώρες που έχει γράψει.
Επίσης με την πάροδο του χρόνου ενδέχεται να έχει σκληρύνει πολύ η και να έχει πολυμεριστει η ανάρτηση.
Ναι, οι ελλειπτικες θεωρητικά διαβάζουν καλύτερα το αυλάκι.
[DOUBLEPOST=1544293310][/DOUBLEPOST]
Καλως, θα κινηθω προς τα εκεί τοτε, μόνο που βρίσκω και την ατ 95Ε ΜΜ (moving magnet?). Υπαρχουν καποιες διαφορες αναμεσα σε κινητου μαγνητη και διπλου;

Ρωταω πολλα γιατι δεν εχω ιδεα για το τι γινεται ειτε με κεφαλες ειτε με βελονες. Εαν υπηρχε καποιο λινκ με κατατοπιστικο οδηγο , θα ηταν αρκετα χρησιμο.
Ένας τύπος at 95 υπάρχει..αυτή που έβαλες και εσύ στο λινκ.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Εξαρτάται από τις ώρες που έχει γράψει.
Επίσης με την πάροδο του χρόνου ενδέχεται να έχει σκληρύνει πολύ η και να έχει πολυμεριστει η ανάρτηση.
Λόγω του οτι δεν γνωρίζω τη χρήση που έκανε ο προκάτοχος πριν πολλα χρονια, θα πάω σε αντικατάσταση της κεφαλής με αυτήν που μου προτείνατε. Την παλιά θα την κρατήσω για "κειμήλιο" .

Μόνο που πρέπει να βρω και ενα headshell γιατι νομίζω η παλιά κεφαλή έχει ενσωματωμένο, πιστευω με λιγο ψαξιμο στο νετ ολο και κατι θα βρω
 




Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.045
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top