7.6.4 Artemios



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα, έχω αρχίσει να γίνομαι εξπαέρ χωρίς καν να έχω τα αναγκαία....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με τόσα που έχω διαβάσει εδώ μέσα, έχω αρχίσει να γίνομαι εξπαέρ χωρίς καν να έχω τα αναγκαία....
Μη το λες. Θέλει πολύ υπομονή διάβασμα και δοκιμές. Και βοήθεια από τους ειδικούς του avsite. ;)
 



Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Κύριοι

Μια συμβουλή αν μου επιτρέπετε, να σας δώσω.










Κάντε ισοσταθμιση, καλιμπραρισμα, ρύθμιση, μέτρηση, ή πέστε το όπως θέλετε , αλλά κάντε το.

Μη παιδεύεστε μόνοι σας, (εκτος αν το έχετε σπουδάσει το άθλημα), ματαιοπονείτε και χάνετε άδικα χρόνο.
Χρόνο απόλαυσης, χρόνο από τη αγαπημένη σας μουσική, χρόνο από τη ζωή σας.

Καλή είναι η ενασχόληση με το χόμπι , αλλά φέρτε τον ειδικό να σας εξηγήσει τα βασικά, να τα ρυθμίσει και μετά πειραματιστείτε (είναι βέβαιο ή σχεδόν βέβαιο ότι θα τα κάνετε πουταιν :D ) αλλά δεν πειράζει , ξανά φέρτε τον ειδικό (δεν είναι και οικονομική καταστροφή) -Ρωτήστε τιμή - πιστεύω ότι αν γίνει σωστή ρύθμιση θα .... κλαίτε :cry: για τον χαμένο χρόνο που παιδευόσασταν και για τα λεφτά που άσκοπα δώσατε σε λάθος κινήσεις, για αγορά μηχανημάτων και κακή φροντίδα χώρου.

Ίσως πρέπει να βελτιώνετε το σωστό και να μην ματαιοπονείτε (και να ματώνετε) με την ελπίδα της διόρθωσης του λάθους - σκεφτείτε το.


Στο τέλος τέλος το χόμπι είναι ... ευχαρίστηση, αλλιώς δεν θα το κάναμε..... και η ευχαρίστηση είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την «ξεκούραστη» ακρόαση, όσο δυνατά και αν ακούτε.

Οπότε απολαύστε ....Υπεύθυνα. :hi:


:dance2::dance2::dance2:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ. Συμφωνώ δηλαδή απόλυτα.
Θα καλέσω ειδικό, και μετά την προσωπική του επέμβαση - ρύθμιση να μου δείξει κάποιες βασικές κινήσεις (αφού έχω προμηθευτεί τα απαραίτητα).

Δεν νομίζω να είναι σωστό, με κάθε ασήμαντη τουλάχιστον, αλλαγή, να καλώ ειδικό. Είναι αρκετά υψηλά τα κόστη τέτοιες εποχές. Εντάξει αν κατόπιν έχω κενά σε μία σοβαρή αλλαγή θα γίνει και αυτό.

Έτσι δεν νομίζω ότι σκέπτομαι λάθος, ούτως ή άλλως με ευχαριστεί αυτή η ενασχόληση.

Πάντως.... και ''αρρύθμιστο'' το σύστημά μου, με ικανοποιεί πλήρως, ειδικά, μετά τις τελευταίες επεμβάσεις (στον χώρο αλλά και με την επέμβαση στον advance μου).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Αμα μαζεψει ...........(καποιος) 3-4 <ειδικους>
ο καθενας θα λεει τα δικα του,.....οκ .....πιτοποιηση ηχου (πολυκαναλου δεν εχουν)(μονη πιστοποιηση ειχαν καποτε {επι κυριακακη} οι οντισι ινστολερς......(και εκει ο καθενας ........αστα)..................
οποτε δεκτο να λεει ο καθενας οσο του κοβει..............
Εκει που ειναι να στραβωσεις ειναι να φερεις πιστοποιημενους καλιμπρατορες......εικονας
και να βλεπεις διαφορετικα αποτελεσματα.....
.....hate the player nto the game.......
[DOUBLEPOST=1544517850][/DOUBLEPOST]
Αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ. Συμφωνώ δηλαδή απόλυτα.
Θα καλέσω ειδικό, και μετά την προσωπική του επέμβαση - ρύθμιση να μου δείξει κάποιες βασικές κινήσεις (αφού έχω προμηθευτεί τα απαραίτητα).

Δεν νομίζω να είναι σωστό, με κάθε ασήμαντη τουλάχιστον, αλλαγή, να καλώ ειδικό. Είναι αρκετά υψηλά τα κόστη τέτοιες εποχές. Εντάξει αν κατόπιν έχω κενά σε μία σοβαρή αλλαγή θα γίνει και αυτό.

Έτσι δεν νομίζω ότι σκέπτομαι λάθος, ούτως ή άλλως με ευχαριστεί αυτή η ενασχόληση.

Πάντως.... και ''αρρύθμιστο'' το σύστημά μου, με ικανοποιεί πλήρως, ειδικά, μετά τις τελευταίες επεμβάσεις (στον χώρο αλλά και με την επέμβαση στον advance μου).

πιθανο να σου δειξει οτι θελει να δεις..(ή να μην δεις)...αλλιως παιζει να σε χασει απο πελατη.........(λεω τωρα).....
τροφη για σκεψεις............
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αμα μαζεψει ...........(καποιος) 3-4 <ειδικους>
ο καθενας θα λεει τα δικα του,.....οκ .....πιτοποιηση ηχου (πολυκαναλου δεν εχουν)(μονη πιστοποιηση ειχαν καποτε {επι κυριακακη} οι οντισι ινστολερς......(και εκει ο καθενας ........αστα)..................
οποτε δεκτο να λεει ο καθενας οσο του κοβει..............
Εκει που ειναι να στραβωσεις ειναι να φερεις πιστοποιημενους καλιμπρατορες......εικονας
και να βλεπεις διαφορετικα αποτελεσματα.....
.....hate the player nto the game.......
[DOUBLEPOST=1544517850][/DOUBLEPOST]


πιθανο να σου δειξει οτι θελει να δεις..(ή να μην δεις)...αλλιως παιζει να σε χασει απο πελατη.........(λεω τωρα).....
τροφη για σκεψεις............
Sorry φίλε @Artemios έχει γίνει λίγο μπάχαλο το θέμα σου, αλλά μας έχεις πονέσει στα ευαίσθητα σημεία μας.

εγώ εδώ στο νησί είμαι μόνος μου και παλεύω να φτιάξω κάτι που μέχρι πριν ένα ενάμιση χρόνο δεν είχα πάρει στα σοβαρά.
Διαβάζω διαβάζω ξαναδιαβάζω. αλλά το ένα είναι συνάρτηση του άλλου. θέλει πολλές γνώσεις και εμπειρία για να καταλάβεις τι πρέπει τελικά να διορθώσεις. ναι υπάρχει πολύ βοήθεια από εδώ αλλά δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μέσα από γραμμές που διαβάζεις όσο και να θέλει να σε βοηθήσει ο άλλος.

Εσύ ίσως να έχεις καταλήξει στη διάταξη του χώρου σου. Εγώ όμως εκεί είναι που προβληματίζομαι στο να φωνάξω κάποιον ιδικό. ότι έχω μια σύζυγο πολύ ανεκτική αλλά τις αρέσουν οι αλλαγές. και επειδή το όλο σύστημά μου είναι στημένο στο σαλόνι πιστεύω ότι θα είναι δώρο άδωρο. μιας και έχω δει από τις μετρήσεις που έκανα ότι ένα σκαμπό αλλάζεις ή βάζεις τι θέση ακρόασης 30 πόντους δεξιά και γίνετε ο χαμός.
[DOUBLEPOST=1544519774][/DOUBLEPOST]
Sorry φίλε @Artemios έχει γίνει λίγο μπάχαλο το θέμα σου, αλλά μας έχεις πονέσει στα ευαίσθητα σημεία μας.

εγώ εδώ στο νησί είμαι μόνος μου και παλεύω να φτιάξω κάτι που μέχρι πριν ένα ενάμιση χρόνο δεν είχα πάρει στα σοβαρά.
Διαβάζω διαβάζω ξαναδιαβάζω. αλλά το ένα είναι συνάρτηση του άλλου. θέλει πολλές γνώσεις και εμπειρία για να καταλάβεις τι πρέπει τελικά να διορθώσεις. ναι υπάρχει πολύ βοήθεια από εδώ αλλά δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μέσα από γραμμές που διαβάζεις όσο και να θέλει να σε βοηθήσει ο άλλος.

Εσύ ίσως να έχεις καταλήξει στη διάταξη του χώρου σου. Εγώ όμως εκεί είναι που προβληματίζομαι στο να φωνάξω κάποιον ιδικό. ότι έχω μια σύζυγο πολύ ανεκτική αλλά τις αρέσουν οι αλλαγές. και επειδή το όλο σύστημά μου είναι στημένο στο σαλόνι πιστεύω ότι θα είναι δώρο άδωρο. μιας και έχω δει από τις μετρήσεις που έκανα ότι ένα σκαμπό αλλάζεις ή βάζεις τι θέση ακρόασης 30 πόντους δεξιά και γίνετε ο χαμός.
και το πιο βασικό. επειδή δεν έχω ακούσει τι σημαίνει reference. μπορεί να μη μου αρέσει.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Πάρτε βαθιές ανάσες.
Μην αγχώνεστε.
Όλα θα πάνε καλά.

Κανένας δεν πήγε από ηχητικό λάθος, ούτε καταστράφηκε οικονομικά από λάθος επένδυση σε καλιμπράτορα.
Χαβαλές είναι και χόμπι πολυτελείας.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Αυτό ακριβώς θα κάνω και εγώ. Συμφωνώ δηλαδή απόλυτα.
Θα καλέσω ειδικό, και μετά την προσωπική του επέμβαση - ρύθμιση να μου δείξει κάποιες βασικές κινήσεις (αφού έχω προμηθευτεί τα απαραίτητα).

Δεν νομίζω να είναι σωστό, με κάθε ασήμαντη τουλάχιστον, αλλαγή, να καλώ ειδικό. Είναι αρκετά υψηλά τα κόστη τέτοιες εποχές. Εντάξει αν κατόπιν έχω κενά σε μία σοβαρή αλλαγή θα γίνει και αυτό.

Έτσι δεν νομίζω ότι σκέπτομαι λάθος, ούτως ή άλλως με ευχαριστεί αυτή η ενασχόληση.

Πάντως.... και ''αρρύθμιστο'' το σύστημά μου, με ικανοποιεί πλήρως, ειδικά, μετά τις τελευταίες επεμβάσεις (στον χώρο αλλά και με την επέμβαση στον advance μου).

Καλή η ενασχόληση αλλά πάρε για παράδειγμα , έχεις ένα αυτοκίνητο που ρυθμίζεις ΕΣΥ τον εγκέφαλο, εσυ το injection , βάζεις ένα Τούρμπο, αλλάζεις εξάτμιση, εκκεντροφόρο , βαλβίδες, καύσιμο, κλπ
Και έχεις απαίτηση να είναι καλύτερο από το εργοστασιακό πχ AMG) , πιο γρήγορο,πιο αποδοτικό, πιο αξιόπιστο, πιο δυνατό, πιο διασκεδαστικό, πιο όμορφο πιο φθηνό σαν κατασκευή και πιο οικονομικό σαν λειτουργία !!!!
Και πρέπει όλα τα παραπάνω να τα παντρέψεις, να μην θυσιάσεις τπτ και να είσαι ευχαριστημένος .... αυτό μάλλον δεν είναι χόμπι ... είναι μαζοχισμός :):roflmao: Εκτός αν είσαι ο Χαμιλτον και έχεις από πίσω το εργοστάσιο που λέγεται μερσεντές.

Κύριοι πάρτε το απόφαση «ειμαστε χρήστες» το θέμα είναι να είμαστε ευτυχισμένοι με αυτό που λέμε χόμπι.

Όσον αφορά τα «απαραίτητα» , άμα τα πάρεις μόνος σου , ίσως είναι αργά ...

Για το θέμα του αρυθμιστου ..... απλά δεν ξέρεις τι χάνεις !
Εχθρός του καλού το καλύτερο.

Εγώ είδα φως και ....κατάλαβα.

Πάντα φιλικά.
[DOUBLEPOST=1544524332][/DOUBLEPOST]
Αμα μαζεψει ...........(καποιος) 3-4 <ειδικους>
ο καθενας θα λεει τα δικα του,.....οκ .....πιτοποιηση ηχου (πολυκαναλου δεν εχουν)(μονη πιστοποιηση ειχαν καποτε {επι κυριακακη} οι οντισι ινστολερς......(και εκει ο καθενας ........αστα)..................
οποτε δεκτο να λεει ο καθενας οσο του κοβει..............
Εκει που ειναι να στραβωσεις ειναι να φερεις πιστοποιημενους καλιμπρατορες......εικονας
και να βλεπεις διαφορετικα αποτελεσματα.....
.....hate the player nto the game.......
[DOUBLEPOST=1544517850][/DOUBLEPOST]


πιθανο να σου δειξει οτι θελει να δεις..(ή να μην δεις)...αλλιως παιζει να σε χασει απο πελατη.........(λεω τωρα).....
τροφη για σκεψεις............


Χαχαχα εδώ κάνουμε αμάν να βρούμε έναν. (ολόκληρη Θεσσαλονίκη δεν μπορεί να εξασφαλίσει την παρουσία του Μανώλη, ο οποίος είναι αξιολογότατος και κατά τη γνώμη προσιτός στο οικονομικό )
Εσυ θες και 3-4 :roflmao:

Επιπλέον, το σωστό είναι ΕΝΑ.
Δεν υπάρχει το «ολίγον έγκυος»

Δώστε τις απαιτήσεις σας στον ειδικό και αυτός θα σας το ρυθμίσει για τα δεδομένα που θέσατε.

Αν μετά από λίγο κάτι δεν σας αρέσει είναι γιατί κάτι άλλαξε στις απαιτήσεις σας. -Σκεφτείτε το-
Δεν υπάρχουν πολλά σωστά !
Υπάρχει ένα βέλτιστο αποτέλεσμα σε κάθε πρόβλημα.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
[

Δώστε τις απαιτήσεις σας στον ειδικό και αυτός θα σας το ρυθμίσει για τα δεδομένα που θέσατε.

Αν μετά από λίγο κάτι δεν σας αρέσει είναι γιατί κάτι άλλαξε στις απαιτήσεις σας. -Σκεφτείτε το-
Δεν υπάρχουν πολλά σωστά !
Υπάρχει ένα βέλτιστο αποτέλεσμα σε κάθε πρόβλημα.[/QUOTE]

αλαργα και πεσει ο καθε καλιμπρατορας σε καποιον λιγο πιο σχετικο απο αυτον και αρχισουν τα ξεβρακωματα.............
Ο καθε καλιμπρατορας κανει οτι του κοβει.......ζει σε ενα χωρο για καμποσες ωρες και απλα φευγει.....
Το τι υπαρχει θα το βρει ο καθενας μονος του.....μετα απο τοσο χρονο (οσο του κοβει)
και θα δει το φως το αληθινο......μεχρι τοτε θα ζει στο σκοταδι του ....αντε με καμμια αναλαμπη.........
Αλλα ............αλλα...........
(Βρηκα ενα μετα απο προτροπη) αξιοσεβαστου μελους...(το 2005)
και το ατομο απλα ξεβρακωθηκε μπροστα μου.......τι rt60 και παπαριες.......
Δεν λυπηθηκα τα 150 που του εδωσα....χαρηκα γιατι ακομα θα ζουσα στην ασχετοσυνη μου.....
Και δοξα Το Θεο......εφαγα απειρες ωρες σε ατελειωτες δοκιμες.....επι δοκιμων..........
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ο @Artemios είναι σε καλό δρόμο. Με ένα ακόμα sub+ ένα minidsp, και ένα prepro στη θέση του yamaha θα πάει πολύ δυνατά.
Στον χώρο καλό είναι να αλλάξει θέση ο καναπές, και να προστεθεί απορρόφηση και λίγο basstrapping (μάλλον μόνο bass trapping, θα προσφέρει και απορρόφηση). Αν κατέβουν οι χρόνοι και φτιαχτεί το τρίγωνο ακρόασης θα είναι ωραίος.

ε ναι ρε συ, θελει αλλο av ....θελει δουλεια o χωρος .....ο καναπες ας μεινει ;)

εχει και μπροστα ετοιμα τα καναλια υψους αποτι βλεπω :D

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
ο καναπες ας μεινει
Όχι. Ειναι πολυ μακρυά, πάνω απο τέσσερα μετρα απο τα LRC ηχεία (δεν θυμάμαι ακριβως πόσο, 4,5?) και ειναι σχεδον κολλημένος στον πίσω τοίχο. Δράμα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν ειναι τοσο που λες, ναι ειναι πολυ ...
...στα 3-3.5 θαναι οκ και θα εχει και καλο 5.1.4 η 9.1 η 10.1 :D
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top