Ευχαριστιών συνέχεια.




Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
..ναι, έτσι είναι. Αλλα δεν ανησυχώ καθόλου, διάβασε το παρακατω: https://yourmarket24.com/30/auresoil-med/gps/
Η λύση είναι εδώ!
Από το παραπάνω:
Λοιπόν, οι ήχοι που φθάνουν στο αυτί έχουν διαφορετική ένταση που επιδρά στα ακουστικά κύτταρα - ονομάζονται "ντεσιμπέλ".

Κάθε ντεσιμπέλ είναι σαν ένα πελώριο σφυρί, το οποίο σκοτώνει τα ακουστικά σου κύτταρα
Και:

Χειρότερο είναι όταν οι ήχοι που λαμβάνονται είναι 45 ντεσιμπέλ ή περισσότερο. Τότε επηρεάζουν τα ακουστικά κύτταρα τόσο πολύ που τα σκοτώνουν
Χαχαχα!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Από το παραπάνω:


Και:



Χαχαχα!
Μεγάλη "μούφα"! Ειδικά για τα 45 db.

Στον παρακάτω πίνακα φαίνονται μερικά παραδείγματα στάθμης θορύβου μερικών κοινών παραγόμενων ήχων.

db:

"120 Όριο πόνου. Απογείωση αεροπλάνου στα 60m

115 Πέρασμα τρένου υψηλής ταχύτητας μπροστά από σταθμό

110 Αδύνατη η συνομιλία. Club (dance floor)

105 Ζωντανή ορχήστρα

100 Θόρυβος τραίνου μετρό

95 Βιοτεχνία βιομηχανία με βαριά μηχανήματα

90 Δύσκολη η συνομιλία. Αερισμός θαλάμου μηχανημάτων, club, bar

85 Ώρα αιχμής σε supermarket

80 Δυνατή ομιλία για επικοινωνία. Θόρυβος κυκλοφορίας

75 Θορυβώδεις γραφείο

70 Ομιλία στα 30cm, Θέατρο, κατάστημα

65 Ομιλία στο 1m

60 Τυπικό γραφείο, κανονική ομιλία

55 Θόρυβος περιβάλλοντος, lobby ξενοδοχείου

50 Φανάρι κίνησης στα 30m, ήσυχο γραφείο

45 Σκίσιμο χαρτιού στο 1m

40 Κοινή συνοικία προαστίου, ήσυχο σπίτι, ήχος ψυγείου

35 Πολύ χαμηλή μουσική

30 Επαρχεία

25 Βιβλιοθήκη

20 Θρόισμα φύλλων

15 Στούντιο εγγραφών

10 Πολύ χαμηλός ψιθυρισμός

Άρα, καλά δεν ακούμε στα 80 - 90 db;
 



Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εδώ άκου εσύ.

Μια χαρά.
Χαμηλά, πολύ χαμηλά. Προτιμώ τα 80.
Ασχετο, τελικα το προτζεκτ dedicated χωρου δεν εχει υλοποιηθει ακομα
Δυστυχώς, παρ' ότι αυτή ήταν η πρόθεση μου, αυτό δε μπορεί υλοποιηθεί λόγω υπέρογκων εξόδων. Αναφέρομαι στην ύπαρξη μιας αίθουσας περίπου 27 m2. Θα γίνει, αλλά αργότερα, πόσο αργοτερα δε μπορώ να το πω.

Γ' αυτό και αποφάσισα να φτιάξω το σαλόνι μου. Θετικότατο είναι ότι βοηθάει πολύ, σύμφωνα με τις μετρήσεις, δε θα χρειαστούν πολλά πράγματα, επομένως, και με κάποιους συμβιβασμούς από μέρους μου, μπορώ να έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
428
Reaction score
379
Χαιρετώ τα μέλη.
Τελικά θα πω την αλήθεια,δεν αντέχω άλλο.
Η βελτίωση που άκουσε ο αγαπητός Νίκος στο σύστημα του,δεν οφείλεται στις μετρήσεις και στη μετακίνηση των ηχείων του,αλλά στο γεγονός ότι την προηγούμενη μέρα είχε επισκεφθεί τον ΩΡΛ για ένα εκτεταμένο καθάρισμα των αυτιών του,όπως μου εκμυστηρεύθηκε κοινός γνωστός εκ Λαρίσης ο οποίος τον ανταγωνίζεται/ζηλεύει σχετικά με την ποιότητα και την απόδοση των ηχοσυστημάτων του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Γιουνισέπτ ότικ Νίκο μου, κάνει θαύματα.

Τύφλα να'χουν τα καλώδια.

Πάνε σ' ένα φαρμακείο και ζήτα το, θα με θυμηθείς.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Χαιρετώ τα μέλη.
Τελικά θα πω την αλήθεια,δεν αντέχω άλλο.
Η βελτίωση που άκουσε ο αγαπητός Νίκος στο σύστημα του,δεν οφείλεται στις μετρήσεις και στη μετακίνηση των ηχείων του,αλλά στο γεγονός ότι την προηγούμενη μέρα είχε επισκεφθεί τον ΩΡΛ για ένα εκτεταμένο καθάρισμα των αυτιών του,όπως μου εκμυστηρεύθηκε κοινός γνωστός εκ Λαρίσης ο οποίος τον ανταγωνίζεται/ζηλεύει σχετικά με την ποιότητα και την απόδοση των ηχοσυστημάτων του.
Αγαπητέ φίλε Νάσο λυπάμαι, αλλά το δελτίο πληροφοριών που έλαβες είναι αναξιόπιστο. Δεν είναι δυνατόν να υποβάλλεις πληροφορίες στην ιεραρχία του AV Site και στα μελη του, προς ενημέρωσήν τους, οι οποίες δε θα πω ότι είναι ψευδής, δεν περιλαμβάνουν όμως ολόκληρον την αλήθειαν. Υπέπεσες σε μεγάλο ολίσθημα, αδικαιολόγητο για την εμπειρία σου, και τυχόν επαναληψη θα επιφέρει βαρυτατες κυρώσεις. Αρμόδια για την επιβολή των είναι η Δκση του Site. Η οποία, πίστεψε με, είναι.....αμείλικτη!

Η σωστη αποδελτίωση έχει ως εξης: πράγματι, δεν έκανα καμία μέτρηση χώρου, ουδείς ήλθε στο σπίτι μου. Αντίθετα, εγώ επισκέφθηκα τον Κο που αναφέρει το παραπάνω link που παρέθεσα, και με απολύτως απορρήτους μεθόδους, προέβει σε fine tuning των αυτιών μου. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό, σκέψου ότι βάζω στο πικάπ μου Greedence Clearwater Revival/l put in spell on you, και ακούω Κώστα Μπίγαλη/Κάτσε κάτσε στο παπί μου! Απόλυτη επιτυχία ρύθμισης.

Παρότρυνση προς όλα τα μελη: σπεύσατε, θα είναι στη χώρα μας για λίγες ημέρες μόνον.

Αυτά είναι τα πραγματικά γεγονότα....
[DOUBLEPOST=1544618479][/DOUBLEPOST]
Γιουνισέπτ ότικ Νίκο μου, κάνει θαύματα.

Τύφλα να'χουν τα καλώδια.

Πάνε σ' ένα φαρμακείο και ζήτα το, θα με θυμηθείς.
..δεν τα χρειάζομαι Κώστα. Έκανα το ανωτέρω! Δραστικές λύσεις, δια παντός..
 
Last edited by a moderator:





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.459
Αν κάποιος εχει θέμα κυψελίδας, καθαρισμός απο ΩΡΛ. Μην αυτοσχεδιάζετε.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
στο πικάπ μου Greedence Clearwater Revival/l put in spell on you, και ακούω Κώστα Μπίγαλη/Κάτσε κάτσε στο παπί μου! Απόλυτη επιτυχία ρύθμισης.
Φαντάσου καλή δουλειά που σου έκανε που ακούς τον Μπουλά για Μπίγαλη, χαχαχαχαχαχα!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.276
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top