Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Επαναλαμβάνω, γιατί μάλλον δεν το διάβασες, οτι μου αρέσει ιδιαίτερα η κατηγορία.
View attachment 112476

Εκτός των τελευταίων Disney, την έχω τιμωρία με τα Atmos. :D


Για 'μένα είναι άκυρο να δω κακή ταινία, σε όποια κατηγορία κι αν ανήκει.
Για εσένα να μην έχει πολλά CGI, και για κάποιους άλλους να μην έχει μεγάλη διάρκεια ή πολλούς διαλόγους ή κάτι άλλο. :p

Όλοι εκφράζουμε σε κάποιο βαθμό υποκειμενικές απόψεις. Δεν πρέπει όμως να βαρύνουν τα βασικά πρώτα;
Εγώ όλο αυτό το ανέφερα γιατί αισθάνθηκα ότι το βάλατε στην ίδια μοίρα με το predator.

Καλά δε θα χαλαστούμε για τις ταινίες. Εμέβα δώσε μου cgi και ας μην έχει σενάριο. :D
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
the bat - (1959)



- και μόνο η παρουσία του Vincent Price μου αρκεί , αλλά το δούμε σφαιρικότερα

- τέταρτο remake της νυχτεριδολογίας ( 1908 σε νουβέλα - 1926 - 1930 - 1959 ) , ένα απομονωμένο σπίτι με κακόβουλα φαντάσματα , κάποιος κριμένος θησαυρός , κάποιος killer κλπ

- πολύ καλό γαϊτανάκι σκιάς και φωτός , απουσία αίματος στις σκηνές ( ο υφέρπον φόβος και τρόμος είναι τα μυστικά και όχι το σοκ ) , αρκετά ατμοσφαιρική και γοτθική









- καλή θέαση . . . 6,5+/10 . . .



Trailer - The Bat (1959)

 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Venom (2018) 6.5/10
Ο σκοτεινός Spiderman. Πιο πολύ αναλώνεται στο πως θα στήσει ένα μελλοντικό franchise παρά στο να πει μια ιστορία. Μέτρια προσπάθεια της Sony να γίνει Marvel. Στα συν μερικές σκηνές δράσεις και το πέρασμα του μακαρίτη στην τελευταία σκηνή. Το μεγάλο μειονέκτημα ότι δεν έχει αποφασίσει αν θα είναι μια σκοτεινή ταινία για ενήλικες ή μια παιδική ταινία με εκρήξεις και χιούμορ.
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
Venom (2018)

tt.jpg


Μετά από τόσα αμφιλεγόμενα σχόλια ήμουν διστακτικός. Συν το ότι δεν τρελαίνομαι με τις ταινίες των super heroes γιατί το παρακάνουν σεναριακά, λες και πρόκειται για κάποιο σοβαρό γεγονός.
Βάζω το Venom χθες το βράδυ και μετά από ένα τέταρτο καταλαβαίνω ότι θα μου αρέσει. Πολύ! Δεν έχει παιδιά και έφηβους, ο ήρωας είναι "κανονικός" άνθρωπος, λείπει η εκνευριστική σκοτεινιά που δήθεν δημιουργεί ατμόσφαιρα, και το πολύ βασικό, έχει καλοφτιαγμένη δράση!

Ακόμα γελάω με κάποιους κριτικούς που πέρα από το σχολιασμό των αρνητικών της ταινίας, βάζουν στη μέση τα ορθοπολιτικά και κράζουν επειδή ο πρωταγωνιστής είναι αδικημένος λευκός, όπως και η ζητιάνα στον δρόμο, ο κακός είναι Πακιστανός και γενικά οι έγχρωμοι της ταινίας είναι "εχθροί".

Σίγουρα το Venom είναι στο top 3 (μου) των ταινιών με σούπερ ήρωες!


7,5/10
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Venom (2018)

View attachment 112660

Μετά από τόσα αμφιλεγόμενα σχόλια ήμουν διστακτικός. Συν το ότι δεν τρελαίνομαι με τις ταινίες των super heroes γιατί το παρακάνουν σεναριακά, λες και πρόκειται για κάποιο σοβαρό γεγονός.
Βάζω το Venom χθες το βράδυ και μετά από ένα τέταρτο καταλαβαίνω ότι θα μου αρέσει. Πολύ! Δεν έχει παιδιά και έφηβους, ο ήρωας είναι "κανονικός" άνθρωπος, λείπει η εκνευριστική σκοτεινιά που δήθεν δημιουργεί ατμόσφαιρα, και το πολύ βασικό, έχει καλοφτιαγμένη δράση!

Ακόμα γελάω με κάποιους κριτικούς που πέρα από το σχολιασμό των αρνητικών της ταινίας, βάζουν στη μέση τα ορθοπολιτικά και κράζουν επειδή ο πρωταγωνιστής είναι αδικημένος λευκός, όπως και η ζητιάνα στον δρόμο, ο κακός είναι Πακιστανός και γενικά οι έγχρωμοι της ταινίας είναι "εχθροί".

Σίγουρα το Venom είναι στο top 3 των ταινιών με σούπερ ήρωες!


7,5/10
Στα έλεγα πιο πάνω ότι θα σου αρέσει 'Πολύ'. Δε το βάζω στην ίδια μοίρα με το Predator........ ;) σε καμία περίπτωση. Και για μενα στα top 3 marvel. Avengers - Black panther- Venom
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125
Άλεξ θύμισέ μου την βαθμολογία σου σ' αυτό: https://www.imdb.com/title/tt0468569/?ref_=fn_al_tt_1
Απαπά!!! Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι δεν μου άρεσε καθόλου. :D

ποτε μου δεν εδωσα σημασια στην βαθμολογηση
Αναλόγως... με τις πολύ χαμηλές συνήθως συμφωνώ. Με τις υψηλές σπανίως.
 


Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
,.....Αναλόγως... με τις πολύ χαμηλές συνήθως συμφωνώ. Με τις υψηλές σπανίως.....

Δεν μου φαίνεται περίεργο αν κρίνω από τον εαυτό μου:):roflmao:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
ποτε μου δεν εδωσα σημασια στην βαθμολογηση
- έχει όμως ενδιαφέρον η ''βαριάντα'' των επί μέρους αξιολογήσεων . . . εάν πχ είναι πολύ μεγάλη , μας κινεί το ενδιαφέρον να δούμε την ταινία , έστω για να καταλάβουμε γιατί τέτοια διχογνωμία
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
- έχει όμως ενδιαφέρον η ''βαριάντα'' των επί μέρους αξιολογήσεων . . . εάν πχ είναι πολύ μεγάλη , μας κινεί το ενδιαφέρον να δούμε την ταινία , έστω για να καταλάβουμε γιατί τέτοια διχογνωμία
Να βελτιώνουν τι ; την αντίληψη εάν του αρέσει ή όχι ;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top