πικαπ-ενταση-ενισχυτης

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Ο JVC AX-90V απ΄ότι είδα έχει προενισχυτή ΜΜ/ΜC, οπότε φυσικό είναι να έπαιζε σωστά την MC κεφαλή.
https://www.hifiengine.com/manual_library/jvc/audio-general.shtml
Σωστα αλλα και στις δυο επιλογες επαιζε πολυ πιο δυνατα απο οτι τωρα. Στην επιλογη mc ψαλιδιζε πιο γρηγορα. Αρα μιλαμε για phono stage η να αλλαξω κεφαλοβελονα;
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Στην απόφαση πρέπει να συνεκτιμηθεί η κατάσταση της υπάρχουσας βελόνας. Αν βρίσκεται κοντά στο όριο της ζωής της και δεν υπάρχει πρόθεση να αγοραστεί άλλη MC κεφαλή, τότε θα αγόραζα μια ΜΜ για να κάνω τη δουλειά μου. Στην περίπτωση που είναι σε καλή κατάσταση και ο ήχος της είναι ικανοποιητικός ή/και υπάρχει πρόθεση και η επόμενη κεφαλή να είναι MC, θα αγόραζα προενισχυτή MC.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Στην απόφαση πρέπει να συνεκτιμηθεί η κατάσταση της υπάρχουσας βελόνας. Αν βρίσκεται κοντά στο όριο της ζωής της και δεν υπάρχει πρόθεση να αγοραστεί άλλη MC κεφαλή, τότε θα αγόραζα μια ΜΜ για να κάνω τη δουλειά μου. Στην περίπτωση που είναι σε καλή κατάσταση και ο ήχος της είναι ικανοποιητικός ή/και υπάρχει πρόθεση και η επόμενη κεφαλή να είναι MC, θα αγόραζα προενισχυτή MC.
Η βελονα αυτη εχει παιξει ζητημα ειναι 30 ωρες. Οποτε θεωρω εχει ψωμι ακομα. Η παιρνω λοιπον καινουργια σιγουρα δεν μπορω να ξαναδωσω αλλα 210€ η παω σε προενισχυτη. Ακουω προτασεις.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Η βελονα αυτη εχει παιξει ζητημα ειναι 30 ωρες. Οποτε θεωρω εχει ψωμι ακομα. Η παιρνω λοιπον καινουργια σιγουρα δεν μπορω να ξαναδωσω αλλα 210€ η παω σε προενισχυτη. Ακουω προτασεις.
Εάν δεν την έχεις κουρέψει την βελόνα είναι καινούργια,άρα δεν την αλλάζεις. Η διαφορά στάθμης που έχεις από τον παλιό σου ενισχυτή οφείλεται στην ευαισθησία της εισόδου phono του νέου ενισχυτή άρα δεν είναι πρόβλημα,απλώς ανοίγεις παραπάνω το volume. Εάν παίζεις παλιούς δίσκους που δεν είναι σωστά πλυμένοι υπάρχει περίπτωση να έχει πιάσει λάσπη η κεφαλή σου και μέσα στο πηνίο εκτός από την βελόνα,αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τραγικό ήχο ή και χαμηλότερη στάθμη ή καθόλου ήχο μετά από δύο τρία τραγούδια
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Αν ανεβασω το volume πανω απο την μεση παιζει πολυ καλα κ καθαρα. Αλλα ετσι δεν σκιζω τον ενισχυτη?
 


Μηνύματα
27
Reaction score
10
Τι εννοείς; Η δουλειά του ενισχυτή ποια είναι; Να παίζει απαλά και χαλαρά;
Και το λογικο ειναι για να ακουσω να παιζει μονιμα πανω απο το 60%?για να ακουσω νορμαλ παντα. Ατμοσφαιρικα. Αν θελω παραπανω πρεπει να ανεβω κι αλλο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και το λογικο ειναι για να ακουσω να παιζει μονιμα πανω απο το 60%?για να ακουσω νορμαλ παντα. Ατμοσφαιρικα. Αν θελω παραπανω πρεπει να ανεβω κι αλλο.
Δεν έχει καμία σχέση η θέση του ποτενσιομέτρου με την ισχύ εξόδου. Είναι εντελώς ανεξάρτητα.
Αν συνδέσεις για παράδειγμα μια πηγή με μεγάλη έξοδο, όπως ένα CD player, ο ενισχυτής θα βγάλει 30 watt στην ώρα 11. Για μια αναλογική πηγή με πολύ μικρότερη έξοδο, όπως είναι ένα πικάπ. για να βγάλει τα 30 watt θα πρέπει το ποτενσιόμετρο να πάει στην ώρα 3.
Ο συντελεστής ενίσχυσης του μηχανήματος είναι σταθερός αλλά οι πηγές διαφορετικές, γιαυτό και η μετατόπιση του volume.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Δεν έχει καμία σχέση η θέση του ποτενσιομέτρου με την ισχύ εξόδου. Είναι εντελώς ανεξάρτητα.
Αν συνδέσεις για παράδειγμα μια πηγή με μεγάλη έξοδο, όπως ένα CD player, ο ενισχυτής θα βγάλει 30 watt στην ώρα 11. Για μια αναλογική πηγή με πολύ μικρότερη έξοδο, όπως είναι ένα πικάπ. για να βγάλει τα 30 watt θα πρέπει το ποτενσιόμετρο να πάει στην ώρα 3.
Ο συντελεστής ενίσχυσης του μηχανήματος είναι σταθερός αλλά οι πηγές διαφορετικές, γιαυτό και η μετατόπιση του volume.
Αυτο δεν το ηξερα. Νομιζα οτι το οσο ανεβαζεις το volume ανεβαινουν και τα βαττ ασχετα με την εισοδο. Δλδ στην μεση ειναι πχ 50 βατ οτι και να γινει.να σαι καλα για την πληροφορια. Βρηκα ενα phono stage για mc της creek το obh-9se. Να μην μπω στην διαδικασια να βαλω κατι τετοιο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτο δεν το ηξερα. Νομιζα οτι το οσο ανεβαζεις το volume ανεβαινουν και τα βαττ ασχετα με την εισοδο. Δλδ στην μεση ειναι πχ 50 βατ οτι και να γινει.να σαι καλα για την πληροφορια. Βρηκα ενα phono stage για mc της creek το obh-9se. Να μην μπω στην διαδικασια να βαλω κατι τετοιο;
Η κεφαλή σου, όσον αφορά την τάση εξόδου, είναι κάπου μεταξύ MC & MM. Η αντίσταση που πρέπει να βλέπει είναι τα 47 ΚΩ ενός προενισχυτή ΜΜ.
Θα πρέπει ιδανικά να έχει κέρδος γύρω στα 50-52 db, αλλά αντίσταση εισόδου 47 ΚΩ, ο προενισχυτής.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Η κεφαλή σου, όσον αφορά την τάση εξόδου, είναι κάπου μεταξύ MC & MM. Η αντίσταση που πρέπει να βλέπει είναι τα 47 ΚΩ ενός προενισχυτή ΜΜ.
Θα πρέπει ιδανικά να έχει κέρδος γύρω στα 50-52 db, αλλά αντίσταση εισόδου 47 ΚΩ, ο προενισχυτής.
Θες να μου το πεις και στα ελληνικα παρακαλω;;;
 

ika

News
Μηνύματα
14.016
Reaction score
12.984
Το πιο απλό για να προσπεραστεί το θέμα της διαφοράς έντασης, είναι νομίζω να αντικατασταθεί η DENON με μία ΜΜ με στάθμη εξόδου στα 5μV περίπου ή να μπει ένα RCA attenuator (πχ https://www.parts-express.com/brand/harrison-labs/265?N=4294965805+4294967118+4294965009&Nrs=collection()/record[endeca:matches(.,"P_PortalID","1")+and+endeca:matches(.,"P_Searchable","1")]&PortalID=1&brandSelected=t) στην είσοδο του CD, ώστε να χαμηλώσει η στάθμη του.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θες να μου το πεις και στα ελληνικα παρακαλω;;;
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν γυρίζεις το ποτενσιόμετρο περισσότερο από ότι στο CD, από την στιγμή που σου φτάνει η στάθμη.
Αν στο τέρμα της διαδρομής δεν βγάζει αρκετή ένταση ο ενισχυτής, τότε μόνο το ψάχνεις.

Αναφέρθηκα στα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να έχει ένας προενισχυτής, για να οδηγείται επαρκώς από μια κεφαλή όπως η δικιά σου.
Το κάθε μηχανάκι έχει χαρακτηριστικά.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Το πιο απλό για να προσπεραστεί το θέμα της διαφοράς έντασης, είναι νομίζω να αντικατασταθεί η DENON με μία ΜΜ με στάθμη εξόδου στα 5μV περίπου ή να μπει ένα RCA attenuator (πχ https://www.parts-express.com/brand/harrison-labs/265?N=4294965805+4294967118+4294965009&Nrs=collection()/record[endeca:matches(.,"P_PortalID","1")+and+endeca:matches(.,"P_Searchable","1")]&PortalID=1&brandSelected=t) στην είσοδο του CD, ώστε να χαμηλώσει η στάθμη του.
Και δεν ειναι αμαρτια να παροπλιστει μια βελονα 230€? Αυτα τα rca που εδειξες υπαρχουν ελλαδα? Και οσο αφορα το phono stage της creek δεν κανει;
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Μην την παροπλίσεις , απλά ανέβαζε την ένταση παραπάνω ,στην mm είσοδο πάντα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και δεν ειναι αμαρτια να παροπλιστει μια βελονα 230€? Αυτα τα rca που εδειξες υπαρχουν ελλαδα? Και οσο αφορα το phono stage της creek δεν κανει;
Αυτά τα RCA έχουν μέσα δυο αντιστάσεις των 3 λεπτών έκαστη, κάνουν ζημιά στον ήχο και κοστίζουν αρκετά χρήματα για να πετύχεις κάτι που δεν σου χρειάζεται, όπως το να έχεις περίπου στην ίδια θέση το ποτενσιόμετρο.
Η απόφαση είναι δική σου...
 


ika

News
Μηνύματα
14.016
Reaction score
12.984
Και δεν ειναι αμαρτια να παροπλιστει μια βελονα 230€? Αυτα τα rca που εδειξες υπαρχουν ελλαδα? Και οσο αφορα το phono stage της creek δεν κανει;
Δεν είπα να παροπλισθεί, μπορεί να πουληθεί.

Για τα συγκεκριμένα attenuators δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα, έχω κάτι άλλα της MONACOR, αν είσαι Αθήνα μπορώ να στα δώσω να δοκιμάσεις αν σου κάνουνε και αν αλλοιώνουν τον ήχο.
Τα attenuators είναι νομίζω η φτηνότερη λύση για να μειώσεις αυτό που σε αναστατώνει.
Για εξωτερικό phono, μπορεί πάλι να υπάρχει το ίδιο θέμα με την στάθμη εξόδου της κεφαλής και την ευαισθησία εισόδου του phono.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και για phono stage ουτε λογος ε??
Βεβαίως και λόγος για phono stage, αρκεί να υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του κέρδους, ώστε σε επιλογή ΜΜ και αντίσταση 47 ΚΩ, να έχεις κέρδος (gain) 50-52 db.
Για να καταλάβεις έχω σαν κύρια κεφαλή την Denon DL-160. Το phono stage όμως που είναι ιδιοκατασκευή το έχω στα 50 ΚΩ και το κέρδος στα 56 db.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Βεβαίως και λόγος για phono stage, αρκεί να υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του κέρδους, ώστε σε επιλογή ΜΜ και αντίσταση 47 ΚΩ, να έχεις κέρδος (gain) 50-52 db.
Για να καταλάβεις έχω σαν κύρια κεφαλή την Denon DL-160. Το phono stage όμως που είναι ιδιοκατασκευή το έχω στα 50 ΚΩ και το κέρδος στα 56 db.
Να ευχαριστησω τους λεβεντες για τις αποψεις τους και φυσικα για τις πολυτιμες συμβουλες τους. Δοκιμασα με phono stage mc επαιρνε τρελες εντασεις με το που ανοιγα το volume αλλα εχανε ποιοτητα. Οποτε worldwire eclipse 7 rca και απευθειας στον ενισχυτη. Τρεις φορες καλυτερα απο εχθες και σε ποιοτητα και ενταση. Ευχαριστω και παλι. Απλα θελω την γνωμη σας για κεφαλη και βελονα mm οταν αυτη παρει τον δρομο της.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.137
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top