Περί εκτυπωτών.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.387
EPSON 7610

Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι και φαξ και σκάνερ και φωτοτυπίες.

Βέβαια πήρα έναν Samsung 3060 και ησύχασα. Θα δείξει σε βάθος χρόνου βέβαια, αλλά το γνήσιο (μαύρο) τόνερ 8.000 σελίδων είναι στα 90 ευρώ, που το βρίσκω πάρα πολύ λογικό.

Στο γραφείο χρησιμοποιούμε 4-5 κούτες χαρτί τον χρόνο.
δεν είναι τεχνολογίας ITS αυτό..;)
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.367
Reaction score
30.517
Αρκετοι.... Βεβαια για πανω απο 2-3 σελιδες συνηθως σκαναρω και στελνω pdf και το ιδιο απαιτω και σε οσους μου στελνουν.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Να ρωτησω κατι επ´ευκαιρια.
Υπαρχει καποιο συστημα μελανιων, που να μην εχει ημερομηνια ληξης?
Να μπορεις δηλαδη να βαλεις ενα σετ μελανια και να τυπωνεις τρεις φορες το χρονο, να σου κρατανε πεντε χρονια και να μην χαλανε απο μονα τους, να μην πηζουν ουσιαστικα μεσα στο δοχειο τους?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Mιας και ανοιξε θεμα ο Μιχαλης ενδιαφερομαι και εγω για εναν εκτυπωτη,ασπρομαυρο για το σπιτι. Καμμια δεκαρια εκτυπωσεις τον μηνα,για να μην τρεχω στα φωτοτυπαδικα οταν χρειαζομαι κατι. Δεν χρειαζομαι σκανερ,με εχει βολεψει για αυτο εφαρμοφη στο κινητο.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appxy.tinyscanner&hl=el
 




Μηνύματα
4.104
Reaction score
3.606
Διαβάζω πολλά παράπονα για την συγκεκριμένη τεχνολογία της epson ότι αργεί υπερβολικά στην ταχύτητα εκτύπωσης.
Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για εκτυπωτή αλλά δεν θέλω να εκτυπώνει 5 σελίδες το λεπτό , τελικά ισχύει αυτό που λένε ?
 

Μηνύματα
1.721
Reaction score
777
Διαβάζω πολλά παράπονα για την συγκεκριμένη τεχνολογία της epson ότι αργεί υπερβολικά στην ταχύτητα εκτύπωσης.
Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για εκτυπωτή αλλά δεν θέλω να εκτυπώνει 5 σελίδες το λεπτό , τελικά ισχύει αυτό που λένε ?
Inkjet και γρήγορα δεν εχει. Απόλαυσε τις χαρες τις ζωης χαλαρα. :)
Ο laser ετοιμαζεθ σελιδα ολοκληρη (σχεδόν)' ο inkjet λωριδα λωριδα και μαλιστα στενή
 




Μηνύματα
22
Reaction score
2
Αυτά τα μηχανήματα στο λινκ που έβαλες μοιάζουν να είναι αμιγώς επαγγελματικά και δεν μοιάζουν να κοστίζουν 200 - 300 ευρώ.
Κάνω λάθος;
Υπάρχουν επαγγελματικά ανακατασκευής που πλησιάζουν τις τιμές αυτές που ανέφερες ,πάντα για Α4 μηχανήματα.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
κατ' αρχάς lexmark δεν παίρνεις για κανένα λόγο. Δεν είναι τυχαίο που είναι πάμφθηνα ενώ είναι τούμπανο. Πανάκριβα αναλώσιμα και δημιουργούν άπειρα προβλήματα αν δε βάλεις αυθεντικά μελάνια. Το τελευταίο inkjet που είχα δεν τύπωνε μαύρα αν δεν είχε μπλέ μελάνι. Άσε που δούλευε όποτε ήθελε.
Τα inkjet γενικά αν δεν τα χρησιμοποιείς συχνά ξεραίνονται τα μελάνια και πρέπεις να καθαρίζεις κάθε φορά τις καφαλές ξοδεύοντας το μισό μελάνι, δεν ξέρω για τα epson που είπαν πιο πάνω αλλά γενικώς πολύ μανούρα χωρίς λόγο.
Εγώ προσωπικά πήρα HP laser και σώθηκα. Ετοιμοπόλεμο, Toner με 10 €, το αναγνωρίζει κανονικά και τυπώνει χαλαρά 1500 σελίδες. (το δίνουν για 2000)
upload_2018-12-16_0-32-25.png
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
H πικρή μου εμπειρία από (κλασικούς inkjet) εκτυπωτές:
- 2 Epson χάλασαν δύο μήνες μετά την διετή εγγύηση. Και οι δύο, ακριβώς. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην ξαναπάρω Epson.
- 2 Canon χάλασαν στα 3 χρόνια. Έχω έναν τρίτο στο σπίτι που στην πενταετία δεν έχει κάνει κιχ. :idk:
- Ένας HP OfficeJet Pro στην δουλειά, με επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια, χάλασε στα 4. :headbang:

Σε όλες τις περιπτώσεις η επισκευή είναι εντελώς ασύμφορη. Χαρακτηριστική η περίπτωση του HP, όπου η "αντιπροσωπεία" (ο θεός να την κάνει) δεν φέρνει ανταλλακτικά :mad:, αλλά αντικαθιστά τον παλιό εκτυπωτή με νέο.
Κόστος αντικατάστασης του δικού μου: 365€
Κόστος αγοράς νέου: 114€ :headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.367
Reaction score
30.517
Lexmark δεν ξαναπαιρνω. 1 μηνα μετα τη ληξη της εγγυησης αρχισαν οι βλαβες, πρωτα απο το adf (κριμα ηταν και duplex), μετα απο τον κυριο δισκο χαρτιου, τελος με το duplex print.

Το πιο αξιοπιστο που εχουμε δουλεψει στο γραφειο ειναι ενας HP 2015d. 10 χρονια + και ακομη δουλευει, τελευταια με θεματακια επικοινωνιας με το πισι που ειναι συνδεδεμενος. Αλλα ειναι σκετος εκτυπωτης -duplex, ο πρωτος που πηραμε και αυτονοητη επιλογη για οσους τυπωνουν πολυσελιδα εγγραφα.

Τα πολυμηχανηματα μαλλον τα πληρωνεις εαν τα θελεις και φουλ εξτρα και αξιοπιστα αλλα και φθηνο αναλωσιμο. Και τα τρια μαλλον δεν γινεται.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Τελικά κάθε εμπόδιο σε καλό.
Αποφάσισα να πάρω τον Epson inktank L310 που η τιμή του έπεσε στα 119 €
L310.jpg

Μπήκα στο site για να κάνω την αγορά και ζητούσε κωδικό που τον έβαζα και δεν τον δεχόταν.
Ξαναδοκίμαζα και πάλι δεν τον δεχόταν οπότε νευρίασα και το παράτησα με σκοπό να πάω κάποια μέρα κατευθείαν στο μαγαζί να τον πάρω.
Στο μεταξύ βρήκα τυχαία κάποιον από το facebook που είναι κοντά μου και επισκευάζει υπολογιστές και εκτυπωτές.
Συνεννοηθήκαμε και ήρθε στο μαγαζί μου, τον άνοιξε, τον διέλυσε, τον έκανε 1000 κομμάτια, βρήκε ότι η βλάβη ήταν σε κάποιον μικρό ηλεκτρομαγνήτη, τον έκανε και έναν γενικό καθαρισμό, διότι μέχρι και νεκρά μικρά ζουζούνια βρήκε μέσα του, τον ξανασυναρμολόγησε (πως τα κατάφερε ο άτιμος) και πλέον ο εκτυπωτής δουλεύει μια χαρά!!
Το κόστος της επισκευής ήταν 30 ευρώ.
Έφαγε περίπου 2,5 ώρες και κατάφερε να τον κάνει ξανά πλήρως λειτουργικό.
Άλλαξε και ο ήχος του, έγινε πιο ήσυχος.
Οπότε αναβάλλεται η αγορά νέου εκτυπωτή, ως μη απαραίτητη προς το παρόν.
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, προτροπές και υποδείξεις σας.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.141
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top