Άμεση Βοήθεια: Δυο ηχεία οροφής σε πόση απόσταση;

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πολύ λογικό μου φαίνεται.....
Σοβαρά? Δεν ξέρω να διαβάζω τα τεχνικά χαρακτηριστικά όμως δεν περιμενα ένα av ενισχυτής να είναι καλύτερος από έναν που είναι φτιαγμένος για μουσική.
[DOUBLEPOST=1545444208][/DOUBLEPOST]Τώρα πλέον μπορώ να καταλαβω ποσό καλά είναι τα Dali zensor 7.
Να υπενθυμίσω πως είχα αλλάξει τα Dali zensor 1 πηγαίνοντας στα Dali 7 αλλά δεν είχα δει διαφορά που να δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής των 7 σε σχέση με τα μικρά Dali 1.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Την διαφορά θα την καταλάβεις όταν βάλεις και έναν τελικό για τα εμπρός και αφού κροσάρεις ώστε να παίζουν πάνω από τα 80. Εκεί θα δίνεις γκάζι και θα γουστάρεις..... :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Την διαφορά θα την καταλάβεις όταν βάλεις και έναν τελικό για τα εμπρός και αφού κροσάρεις ώστε να παίζουν πάνω από τα 80. Εκεί θα δίνεις γκάζι και θα γουστάρεις..... :)
Δεν αξίζει για "φυσιολογικές" εντάσεις.
Κάτσε στ' αυγά σου ludvih. :D
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Την διαφορά θα την καταλάβεις όταν βάλεις και έναν τελικό για τα εμπρός και αφού κροσάρεις ώστε να παίζουν πάνω από τα 80. Εκεί θα δίνεις γκάζι και θα γουστάρεις..... :)
Δεν αξίζει για "φυσιολογικές" εντάσεις.
Κάτσε στ' αυγά σου ludvih. :D
Δεν παιζω σε μεγαλες εντασεις ποτε.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ειναι λαθος που στο sub ακομη εχω το κοκκινο καλωδιο συνδεδεμενο με τον ενισχυτη και δεν εχω αγορασει ακομη καλωδιο lfe?
[DOUBLEPOST=1546551975][/DOUBLEPOST]
έστω ότι έχεις κάτι τέτοιο

View attachment 113041

θα βάλεις το κόκκινο στον ενισχυτή στη θέση subwoofer 1 και στην άλλη μεριά του καλωδίου το κόκκινο βύσμα στο subwoofer εκεί που λέει LFE. Καμία άλλη σύνδεση με RCA στο sub.
Χρησιμοποιω ακομη αυτο και μαλιστα ενα παλιο, κακης ποιοτητας. Θα υπαρξει διαφορα προς το καλυτερο αν αγορασω καλωδιο lfe?
 



Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Καλή χρόνια,χρονιά πολλά.
Δεν έχεις θέμα,αλλά πάρε ένα πάντως.
Με τα ράφια τι έκανες τελικά;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλή χρόνια,χρονιά πολλά.
Δεν έχεις θέμα,αλλά πάρε ένα πάντως.
Με τα ράφια τι έκανες τελικά;
Χρονια πολλα, καλη χρονια!
Τα ραφια δεν τα αλλαξα ακομη μιας και προκειται να αλλαξω συνθετο για το σαλονι και θα το παρω στα μετρα του ενισχυτη, της τηλεορασης και του μπροστινου ηχειου.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δείτε σας παρακαλώ αυτό το σχέδιο που μου έβγαλε ένας μαραγκός. Βέβαια του είπα πως τα ηχεία τα θέλω στο ίδιο ύψος άρα το δεξί ηχείο θα πάει ακριβώς...
81D578F5-2840-4E3C-A9E2-3B8F734A6B05.jpeg
στο ίδιο ύψος του αριστερού (40 εκατοστά από το έδαφος). Θα έχω κάποιο πρόβλημα Άννα τα δυο μπροστινά ηχεία είναι πάνω στο έπιπλο; Μου προτείνετε να το αποφύγω ή όχι;
 

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Καλύτερα κάτω τα ηχεία , εκεί πάνω εμένα προσωπικά και λάθος μου φαίνεται
και αισθητικά δεν θα μου άρεσε .
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Κάτω τα ηχεία .... με καταργηση των δύο ντουλαπιων δεξιά και αριστερά..... νομίζω είναι ήδη αρκετά μακριά το ένα ηχείο από το αλλο.....και το σαμπ μάλλον θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να πατησει πατωμα.....
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επειδη το αριστερο ηχειο κρυβεται λιγακι απο ναν καναπε που ειναι μπροστα, για να πω την αληθεια θα με βολευε να ανεβει στο υψος που φαινεται στο σχεδιο.

Οσο για το sub, θα παταει στο εδαφος (απο κατω θα ειναι κενο), απλα θα ειναι σαν εντοιχισμενο μεσα στο επιπλο. Δεν θα παταει στο ξυλο του επιπλου.
 

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Το τουίτερ των LR πρέπει να είναι στο ύψος ακρόασης.
Μην τα βάλεις πάνω στο έπιπλο και φρόντισε να είναι και στην ίδια ευθεία με τα atmos.
Το μεσαίο επίσης να είναι ακριβώς στην μέση και άσε περιθώριο να του δώσεις μια ελαφριά κλήση προς τα πάνω αν γίνεται.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.121
Γενικά μην κλείνεις συσκευές σε κουτιά, ράφια και τέτοια. Να έχει στο νου σου ότι μπορεί να χρειαστεί να τα αλλάξεις και τα επόμενα ίσως να μην χωράνε.
Βάλε την τηλεόραση στον τοίχο με βάση και από κάτω να έχει ικανό χώρο ελεύθερο για να μπει το κεντρικό ηχείο πάνω σε ένα ντουλάπι και να μην μπαίνει μέσα στην τηλεόραση. Το σαμπί ελεύθερο, όχι σε κουτί. Τα ηχεία στο πάτωμα, όσο μπορείς η μπροστινή τριάδα τουλάχιστον να είναι τα τουίτερ στο ίδιο ύψος (5-10 πόντους διαφορά το πολύ).
Αλλιώς άλλα ηχεία, ραφιού, που θα κάτσουν πάνω σε έπιπλο.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Και μιας που λύσαμε το θέμα της τοποθέτησης.....μπορεις να εξηγησεις στο σαιτ τι αποτελεί το τμημα της κατασκευής που έχω τσεκαρει στο σχεδιακι σου;:whistling: IMG_20190115_094952.jpg
Την αλήθεια όμως.......!:lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top