Ποιον δικάναλο (ή 2+1) προενισχυτή για οδήγηση ενεργών;

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Για μελλοντική αγορά ενεργών ηχείων (αυστηρά για δικάναλο σύστημα-και δεν θέλω καυστικά σχόλια επ' αυτού χα χα), ποιον δικάναλο (ή 2+1) προενισχυτή θα προτείνατε έως 1800-2000 ευρώ; Μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον ο καινούργιος Parasound P6 http://www.parasound.com/p6.php, αλλά περιμένω με ενδιαφέρον τις προτάσεις σας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Μέτρικ χάλο ίσως να είναι η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Συμπεριλαμβάνει Ντακ, δυνατότητες εξελιγμένου DSP, κρος, μέχρι και ψηφιακή Ρία. Αλλά δεν είναι ιδιαίτερα εύχρηστη.

Αναλόγως των ηχείων, μπορεί να μη χρειάζεται .1 κανάλι, να βγάζουν τα ηχεία, λόγου χάριν το 805 το Νιούμαν, βγάζει κροσαρισμένες εξόδους για τα ηχεία.

Πρωτα αποφάσισε τα ηχεία, και βλέπουμε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Μπορεί να σου φανεί περίεργο, αλλά μάλλον προτιμότερο είναι να δεις έναν αξιοπρεπή πολυκάναλο av, λόγου χάριν τον νέο Yamaha, και να παίξεις λίαν συντόμως 3-κάναλα το δικάναλο, με 3 ενεργά.

Επίσης καλό είναι να διαχειρίζεται πάνω από 1 σάμπ. Αλλά μπορεί να μη χρειάζεται, αναλόγως ηχείων.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Συμφωνώ με τον κύριο από πάνω αν και προτιμώ τις καθαρά δικάναλες εγκαταστάσεις (βαράτε όσο θέλετε).
Καλύτερα να βρεις ένα σοβαρό πολυκάναλο και να έχεις περιθώριο για παιχνίδι.
Θα κοιτούσα πολύ σοβαρά αυτό https://denonpro.com/products/view3/dn-700avp (προσφάτως δοκιμασμένη λύση από συνάδελφο που μόνο για HC δεν τον χρησιμοποιεί με LR dynaudio C και SUB... δε τα θυμάμαι θα πω βλακεία)
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Προτιμώ δικάναλο προενισχυτή (άντε να έχει και έξοδο για sub). Δεν θέλω παιχνίδια πολυκάναλα (είπαμε, να αποφευχθούν τα καυστικά σχόλια!).
 








Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αν βρείς έναν μεταχειρισμένο HK 990 με 8 -9 κατοστάρικα , τα έχεις όλα.
Και phono mm/mc, και sub out και ρύθμιση μέσω μικροφώνου.
Όπως είπα στην αρχή, θέλω έναν καλό προενισχυτή γιατί πρόκειται να μεταβώ μελλοντικά σε ενεργά ηχεία. Δικάναλο ή το πολύ και με έξοδο sub! Άλλωστε έχω ήδη σετ προ-τελικού που όταν αλλάξω το set-up μάλλον θα βγει αγγελία για πώληση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Τώρα αλήθεια, δε θέλω να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αλλά μήπως να ξαναδείς την σειρά μιας επικείμενης αγοράς;

Νομίζω πως πρώτα χρειάζεται να κατασταλάξεις στα ηχεία, και μετά να δεις τι βολεύει, αναλόγως εισόδων. Πχ αν τα ηχεία έχουν ψηφιακές εισόδους, αυτές θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

Τα ηχεία για να επιλεγούν, θα πρέπει να υπολογίσεις απόσταση ακρόασης ως κύρια παράμετρο, και μετά να δεις το χώρο, τις ανακλαστικές επιφάνειες και τους χρόνους αντήχησης, ώστε αναλόγως να κινηθείς πχ σε ομοαξονικά ή με στενό λοβό, ή πιθανώς με καρδιοειδή.

Αφού βρεθεί το ηχείο, βγαίνει αυτομάτως η αναγκαιότητα των σαμπ, και ξαναρχομαστε στις πιθανές συνδέσεις. Παίζει και ασύρματα σε κάποια σενάρια.

Μετά αυτές τις αποφάσεις, έρχεται η ώρα του προ, ώστε να καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες διασύνδεσης.

Εκτός κι αν αυτά είναι ήδη αποφασισμένα...
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τώρα αλήθεια, δε θέλω να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αλλά μήπως να ξαναδείς την σειρά μιας επικείμενης αγοράς;

Νομίζω πως πρώτα χρειάζεται να κατασταλάξεις στα ηχεία, και μετά να δεις τι βολεύει, αναλόγως εισόδων. Πχ αν τα ηχεία έχουν ψηφιακές εισόδους, αυτές θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν.

Τα ηχεία για να επιλεγούν, θα πρέπει να υπολογίσεις απόσταση ακρόασης ως κύρια παράμετρο, και μετά να δεις το χώρο, τις ανακλαστικές επιφάνειες και τους χρόνους αντήχησης, ώστε αναλόγως να κινηθείς πχ σε ομοαξονικά ή με στενό λοβό, ή πιθανώς με καρδιοειδή.

Αφού βρεθεί το ηχείο, βγαίνει αυτομάτως η αναγκαιότητα των σαμπ, και ξαναρχομαστε στις πιθανές συνδέσεις. Παίζει και ασύρματα σε κάποια σενάρια.

Μετά αυτές τις αποφάσεις, έρχεται η ώρα του προ, ώστε να καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες διασύνδεσης.

Εκτός κι αν αυτά είναι ήδη αποφασισμένα...
Το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης είναι 2,6 μέτρα. Ο χώρος 4Χ8Χ3 (ύψος)μ. Ηχεία τοποθετημένα τωρα στην διάσταση των 8 μέτρων (απόσταση 1,5 μέτρο από τον αριστερό τοίχο, 4 τον δεξιό και 1 μέτρο περίπου από την μπροστινή μπάφλα έως τον οπίσθιο τοίχο. Πολύ επιπλωμένος με καλυμμένες αρκετά τις ανακλαστικές επιφάνειες, με πολύ λίγη αντήχηση. Γενικά δεν έχω παρατηρήσει αλλοιώσεις στο φάσμα (εμπειρικά). Οι πηγές (CD και πικαπ) πως θα συνδεθούν στα ηχεία αν δεν υπάρχει προενισχυτής; Δεν είμαι και πολύ υπέρ του sub αλλά αν θελήσω, πως θα συνδεθεί χωρίς προενισχυτή; Τώρα τα ηχεία μου έχουν 8-ιντσα γούφερ και νομίζω ότι δεν χρειάζομαι >10ιντσο (αν και το 8-ιντσο μια χαρά μου ακούγεται). Ενεργά ηχεία δεν ξέρω ακόμη. Τα επαγγελματικά στουντιακά δεν με ενθουσιάζουν και πολύ. Μάλλον προς τις hi-fi σειρές ενεργών κλίνω (Elac, ATC κ.λ.π).
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Ωραία 1 ερώτημα και 2 προτάσεις
1. Αυτή τη στιγμή οι πηγές σου που συνδέονται σε προ ή ολοκληρωμένο και ποιους?
2α. Mην αποκλείεις PRO σειρές υπάρχουν υποδειγματικά προϊόντα με λιγότερα λεφτά από αντίστοιχα HiFi ενεργά μη πω πως σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις μόνο το design και στα σωθικά τους υπάρχουν τα ίδια μη πω και χειρότερα.
2α. https://www.dynaudio.com/home-audio/overview?digital=1 Πλήρη λύση
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ωραία 1 ερώτημα και 2 προτάσεις
1. Αυτή τη στιγμή οι πηγές σου που συνδέονται σε προ ή ολοκληρωμένο και ποιους?
2α. Mην αποκλείεις PRO σειρές υπάρχουν υποδειγματικά προϊόντα με λιγότερα λεφτά από αντίστοιχα HiFi ενεργά μη πω πως σε πολλές περιπτώσεις πληρώνεις μόνο το design και στα σωθικά τους υπάρχουν τα ίδια μη πω και χειρότερα.
2α. https://www.dynaudio.com/home-audio/overview?digital=1 Πλήρη λύση
1. Τώρα έχω σετ προ-τελικού: Omega pre-power (μπορείς να δεις στο προφίλ μου)
2. Δεν αποκλείω pro σειρές. Είπα ότι, σε γενικές γραμμές,δεν μου αρέσουν αισθητικά. Και η αισθητική αποτελεί σημαντική παράμετρο, όχι μόνο στα ηχεία, αλλά και σε όλες τις πτυχές της ζωής!
3. Ναι, τέτοιας αισθητικής ενεργά εννοώ.
[DOUBLEPOST=1547669953][/DOUBLEPOST]
Έχει και pre out.
Δηλαδή να πάρω ολοκληρωμένο ενισχυτή αφού θα έχω ενεργά ηχεία; Τι νόημα έχει; Εκτός και αν είναι ο καλύτερος προενισχυτής που υπάρχει!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top