Vintage audio vs Today

Μηνύματα
319
Reaction score
128
ένα έχω να πω....
Phase Linear 400 Series II...
σε περίπτωση που δεν γνωρίζετε για το τι μιλάω δεν είναι κακό....γιατί ούτε εγώ δεν έχω ιδέα....
μέσα στην ημέρα είχα χρόνο για λίγο youtube και έπεσα σε ένα review για τον ενισχυτή από πάνω... και όταν πετάχτηκα στο hifiengine να δω τα χαρακτηριστικά έχασα τα μαλιά μου ....
η τεχνολογία όσο αναφορά τα ηχεία έχει έρθη αρκετά μακριά σε σχέση με το παρελθόν (1970.1990) αλλά όσο αναφορά ενισχυτές δεν θα έλεγα το παλιό με το καινούργιο δεν το συγκρίνουμε...και ξεκίνησα να αναρωτιέμαι τη έχει ούτω εδώ και είναι τόσο καλά τα χαρακτηριστικά του (στα χαρτιά τουλάχιστον) που τα μηχανήματα του σήμερα για να δούμε τέτοια χαρακτηριστικά πρέπει να ξεκινήσουμε να μιλάμε για αρκετά χρήματα...

....α επίσεις σκέφτομαι να πάρω έναν για επιστημονική έρευνα
 


Μηνύματα
319
Reaction score
128
δεν έχουμε ιδέα για τη μιλάμε αλλά μας σοκάρει έτσι και αλλιώς...
μου ακούγεται σαν την ελληνική οικονομία...:offtopic:
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Απο οτι φαινεται υπηρχαν αρκετοι που εκαναν διαμαντια ......... Καγκελο και εγω.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Πάντως σίγουρα είναι τελικός ενισχυτής και χρειάζεται προενισχυτή. Καλό είναι να δεις με ποιόν προενισχυτή ταιριάζει από πριν.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Phase Linear 400 Series II...
στο hifiengine να δω τα χαρακτηριστικά
  • Power output: 210 watts per channel into 8Ω (stereo)

    Frequency response: 20Hz to 20kHz

    Total harmonic distortion: 0.25%

    Damping factor: 1000*

    Input sensitivity: 1.7V

    Signal to noise ratio: 100dB
*At 20 cycles per second, damping exceeds one thousand.

Distortion is so low that it must be measured with only the finest laboratory equipment.
Του τότε, να συμπληρώσω.
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ειναι επισης σοκαριστικο ποσο ευκολα ριχνει dc σε ηχεια και τα κανει τραγανιστα :) εξ'ου και το παρατσουκλι τους φλειμ λινεαρ... Αυτοι και λιγο λιγοτερο οι κραουν dc300 ειναι στους ντοντ τατς απο εμενα γιατι με τιποτα δεν θα ηθελα να παρω στα χερια γουφερ η ντραιβερ που εχω φερει απο την αλλη ακρη του κοσμου, οπως εγινε πριν λιγα χρονια με εναν φιλο μου με τον φρεσκα σερβαρισμενο του φλειμ λινεαρ και ενα ζευγαρι ωραιοτατα ταντ γουφερακια :)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το θέμα ενίσχυσης είναι τόσο φτηνό που είναι αστείο πλέον. Βασικά τολμώ να πω ότι έχει λυθεί οριστικά. Το πρόβλημα είναι ότι αντιμετωπίζουμε τα κομμάτια του ηχοσυστηματος μας σαν ξεχωριστές οντότητες το καθένα και όχι σαν ένα σύνολο μαζί με το χώρο ακρόασης. Όταν λοιπόν δεις ένα ηχοσύστημα κάτω από αυτό το πρισμα καταλαβαίνεις ότι το πιο εύκολο πράγμα να λύσεις είναι οι τελικοί ενισχυτές. Μάλιστα καταντάει αστείο να ασχολούμαστε με τελικούς και ματσαρισματα τη σήμερον ημέρα όταν υπάρχουν έτοιμα τελικά προϊόντα στα ράφια που έχουν λυμένο το προβλημα από κάποιον που σιγουρα είναι πιο ειδικός από εμάς. Τέλος για να απαντήσω στο ερώτημα του op υπάρχει μια τεραστια πρόοδος στον κλάδο των ενισχυτικων. Η τεχνολογία κατάφερε να αναπτύξει φτηνούς, αξιόπιστους, μικρούς σε μέγεθος και χαμηλής θερμοκρασίας ενισχυτες που άνετα χωράνε μέσα σε ένα ηχείο. Αν αυτό μπορούσε να γίνει και τότε σε μια ανταγωνιστική αγορά οι παλιοί ενισχυτές (κυρίως τάξης ΑΒ) δε θα είχανε καμία τύχη. Το πραγματικό χάος βέβαια ξεκινά αν θίξουμε το θέμα της προενισχυσης.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πάντως σίγουρα είναι τελικός ενισχυτής και χρειάζεται προενισχυτή. Καλό είναι να δεις με ποιόν προενισχυτή ταιριάζει από πριν.
Είχε και προενισχυτές η εταιρεία.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.462
Το θέμα ενίσχυσης είναι τόσο φτηνό που είναι αστείο πλέον. Βασικά τολμώ να πω ότι έχει λυθεί οριστικά. Το πρόβλημα είναι ότι αντιμετωπίζουμε τα κομμάτια του ηχοσυστηματος μας σαν ξεχωριστές οντότητες το καθένα και όχι σαν ένα σύνολο μαζί με το χώρο ακρόασης. Όταν λοιπόν δεις ένα ηχοσύστημα κάτω από αυτό το πρισμα καταλαβαίνεις ότι το πιο εύκολο πράγμα να λύσεις είναι οι τελικοί ενισχυτές. Μάλιστα καταντάει αστείο να ασχολούμαστε με τελικούς και ματσαρισματα τη σήμερον ημέρα όταν υπάρχουν έτοιμα τελικά προϊόντα στα ράφια που έχουν λυμένο το προβλημα από κάποιον που σιγουρα είναι πιο ειδικός από εμάς. Τέλος για να απαντήσω στο ερώτημα του op υπάρχει μια τεραστια πρόοδος στον κλάδο των ενισχυτικων. Η τεχνολογία κατάφερε να αναπτύξει φτηνούς, αξιόπιστους, μικρούς σε μέγεθος και χαμηλής θερμοκρασίας ενισχυτες που άνετα χωράνε μέσα σε ένα ηχείο. Αν αυτό μπορούσε να γίνει και τότε σε μια ανταγωνιστική αγορά οι παλιοί ενισχυτές (κυρίως τάξης ΑΒ) δε θα είχανε καμία τύχη. Το πραγματικό χάος βέβαια ξεκινά αν θίξουμε το θέμα της προενισχυσης.
Θα λυθει κατι οταν θα φτασει ενα συστημα να παιζει ιδια με τα φυσικα οργανα,οποτε εχουμε πολυυυυυ δρομο ακομη.
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
  • Power output: 210 watts per channel into 8Ω (stereo)

    Frequency response: 20Hz to 20kHz

    Total harmonic distortion: 0.25%

    Damping factor: 1000*

    Input sensitivity: 1.7V

    Signal to noise ratio: 100dB
*At 20 cycles per second, damping exceeds one thousand.



Του τότε, να συμπληρώσω.
Distortion is so low that it must be measured with only the finest laboratory equipment.

Κοιτα να δεις κατα συμπτωση διαβαζοντας χτες ενα link του Bhutia σε συζητηση του 2010 για τα
ηχεια Rehdeko που ανεφεραν το ιδιο περιπου πισω απο τα ηχεια τους σχετικα με τις μετρησεις που δεν μετριουνται
Αν μη τι αλλο σε βαζει σε υποψιες
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Θα λυθει κατι οταν θα φτασει ενα συστημα να παιζει ιδια με τα φυσικα οργανα,οποτε εχουμε πολυυυυυ δρομο ακομη.
Το βασικό πρόβλημα είναι τα δυναμικά. Όταν λοιπόν ακουω κόσμο να λεει "νορμάλ εντάσεις σε διαμέρισμα" σημαίνει ότι έχουν αποδεχθεί ότι δε θα έχουν ρεαλιστική αναπαραγωγή. Οπότε έχει τελειώσει εκεί. Για τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοιο θέμα το πρόβλημα ξεκινάει από εκεί και το πρώτο βήμα στην επιλυση του είναι να φτιάξουμε ένα σύστημα που να έχει τη δυνατότητα να αναπαράγει τα δυναμικά των οργάνων και τα οργανα έχουν τρέλα δυναμικα. Άρα η λύση δεν είναι στα "καλά" βατ αλλά στα πολλά. Οι class D βγάζουν πολλά βατ σε πολύ λογικές τιμές. Αντιθέτως οι λαμπατοι και οι τρανζιστορατοι α τάξης είναι οι πλέον ακαταλληλοι
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Είχε και προενισχυτές η εταιρεία.
Οπότε ή πάνε πακέτο ή ψάχνουμε κάποιον αν υπάρχει που να ταιριάζει. Αυτό χρειάζεται να γίνει διότι το ταιριασμα προ τελικού είναι κάτι ιδιαίτερο, βέβαια υπάρχουν τεχνικά στοιχεία.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Το βασικό πρόβλημα είναι τα δυναμικά. Όταν λοιπόν ακουω κόσμο να λεει "νορμάλ εντάσεις σε διαμέρισμα" σημαίνει ότι έχουν αποδεχθεί ότι δε θα έχουν ρεαλιστική αναπαραγωγή. Οπότε έχει τελειώσει εκεί. Για τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοιο θέμα το πρόβλημα ξεκινάει από εκεί και το πρώτο βήμα στην επιλυση του είναι να φτιάξουμε ένα σύστημα που να έχει τη δυνατότητα να αναπαράγει τα δυναμικά των οργάνων και τα οργανα έχουν τρέλα δυναμικα. Άρα η λύση δεν είναι στα "καλά" βατ αλλά στα πολλά. Οι class D βγάζουν πολλά βατ σε πολύ λογικές τιμές. Αντιθέτως οι λαμπατοι και οι τρανζιστορατοι α τάξης είναι οι πλέον ακαταλληλοι
Alexandros1986 που διαφερουν ομως οι class d ενισχυτες μεταξυ τους (ice με ncore κλπ)
Ολοι μπορουν να δωσουν ισχυ αλλα διαφερουν στην τιμη.
Εκτος θεματος αλλα χρησιμο να το γνωριζουμε.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στην υλοποίηση. Αν γράψεις στο search nc400 έχει ένα τερατερά θρεντ που το έχουν αναλύσει αρκετά. Εμένα αν με ρωτάς όλα ίδια σχεδόν τα βλέπω. Έχω σημαντικότερα προβλήματα να λύσω στο συστημα μου από τους τελικους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Distortion is so low that it must be measured with only the finest laboratory equipment.

Κοιτα να δεις κατα συμπτωση διαβαζοντας χτες ενα link του Bhutia σε συζητηση του 2010 για τα
ηχεια Rehdeko που ανεφεραν το ιδιο περιπου πισω απο τα ηχεια τους σχετικα με τις μετρησεις που δεν μετριουνται
Αν μη τι αλλο σε βαζει σε υποψιες
Συγχέονται ανόμοιες καταστάσεις...
Ιδού η εικόνα που είχε τότε δημοσιευτεί:


Η εταιρεία υποστήριζε ότι απαιτούνταν μη συμβατικές μέθοδοι για να μετρηθούν με αξιόπιστο τρόπο οι επιδόσεις των ηχείων της.

Δεν είχε αναγάγει το ζήτημα στο βαθμό ευκρίνειας των ίδιων των μετρητικών συσκευών.

H παράθεση του νήματος με παραπέμπει συνειρμικά στο θείο μου που ευχαριστιέται ακόμα ενισχυτικά Phase Linear να οδηγούν κλασσικά οριζόντια μόνιτορ της JBl,τα οποία μάλιστα έχει πρακτικώς εντοιχίσει,αφού είναι προσαρμοσμένα τα δεύτερα σε custom ράφια βιβλιοθήκης η οποία καταλαμβάνει ολόκληρη την έκταση του τοιχώματος με όλες τις προθήκες γεμισμένες από βιβλία και δίσκους βινυλίου...Αναθεματισμένες οι μαρμίτες που ρίχνουν μικρά παιδιά εντός τους.;)
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αυτη την εικονα ειδα χτες.
Αν καταλαβα καλα λες οτι στον Phase Linear οντως μπορει να μετρηθει το distortion σε "finest laboratory equipment".
Παλι λαθος ? Δεν θα τον γλυτωσω τον AKARL τελικα... με πιανει τρεμουλο !
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top