indoor κεραια FM

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234



Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Είναι τόσο δύσκολη η λήψη που ένα απλό ημιδιαφανές δίπολο δεν κάνει δουλειά ?
Εάν ναι ίσως να χρειαστείς εξωτερική κεραία με κλειστό λοβό λήψης.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εχω δοκιμασει και με την κεραια Tv αλλα και με το κλασικο Τ και δεν με ικανοποιουσε η ληψη του συν οτι το Τ για να εχεις καλη ληψη πρεπει να το "απλωσεις" στον τοιχο!.

δεν θελω να μπλεξω με εξωτερικη κεραια για αυτο αρχικα κοιταω σε indoor και για αυτο ρωταω κατα ποσο αξιζουν αυτες οι κεραιες?.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
τι μου θυμησες τωρα.....με πηγες στις radio days εκει στα τελη της δεκαετιας του 1990 και αρχες της δεκαετιας 2000, με τα πολλα ραδιοφωνα και το καλο υλικο,αλλα κυριως τους οχι τοσο φλυαρους και ασχετους ραδιοφωνικους παραγωγους.Την st-2 την ειχα αγορασει αν θυμαμαι το 1997 και την κρατησα περιπου 10 χρονια,οταν πλεον σχεδον σταματησα να ακουω μουσικη απο τα fm.Στο διαστημα αυτο περασαν απο τα χερια μου 5-6 ραδιοφωνικοι δεκτες (με κορυφαιο τον sony st-sa5 es) Αν και ακριβουτσικη κανει δουλεια και αν και εσωτερικου χωρου,κανει καλυτερη δουλεια αν την βαλεις εξω και ψηλα. Για μεσα στο σπιτι την βαζεις πανω σε καποιον τοιχο.Την ειχα αγορασει 35000 δραχμες ,αν θυμαμαι καλα και απο τον αντιπροσωπο ή απο μεταπωλητη στην καλλιθεα (olympian audio......) αν θυμαμαι και παλι καλα..Το θεμα ομως ειναι αν αξιζει η αγορα της μιας και τα fm καποια στιγμη θα σταματησουν και την στιγμη που το netradio σου δινει προσβαση σε απειρα ραδιοφωνα με τρομερο υλικο και επιλογες μουσικων ειδων.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Δεν ξερω τι ακριβως θελεις να πιασεις ,αλλα εγω με μονοκατοικια στο κεντρο της Αθηνας ,περικυκλωμενος απο οκταοροφες πολυκατοικιες εχω κανει δουλεια με μια könig kn-dvbt-in90lt .Το μονο αρνητικο της οτι η βεντουζα που εχει για να την τοποθετεις σε τζαμι εχει πολυμεριστει,και δεν κολλαει τοσο ευκολα οσο στην αρχη.
 


B

Berzo

Guest
κοιταζωντας για μια οριστικη λυση για την ληψη FM σηματων τα δυο μοντελα της Magnum Dynalab, αξιζουν τα χρηματα που ζητανε?

η κορυφαια της ST-2 Omnidirectional FM Antenna


http://www.magnumdynalab.com/st-2-omnidirectional-fm-antenna/

και η ποιο απλη SR-100 Silver Ribbon FM Antenna


http://www.magnumdynalab.com/sr-100-fm-antenna/

Την είχα την Magnum Dynalab με ένα Magnum Dynalab 102. Φοβερή κεραία! Καλά δεν μιλάω για το ραδιόφωνο..
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
εχω το magnum dynalab md 90 kai to technics st-9030 την κεραια την βαζω μια στο ενα μια στο αλλο με αριστη απολαβη σηματος
[DOUBLEPOST=1547978817][/DOUBLEPOST]το τριτο προγραμμα και το δευτερο προγραμμα στα γιαννενα εχουν αθλιο σημα μια παιζει το αριστερο καναλι μια το το δεξιο μετα αρχιζει η φριχτη ιδιωτικη-'' ραδιωφονια''
 

S

sk4t4

Guest
Σε ποιο tuner?
Στο Cambridge Audio T-500.Εκεινη την εποχη,ειχα και το vintage Luxman W 700,αυτο που εχει σαν φωτογραφια το μελος Giannoutsos,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειχα τη MD οταν ειχα το Luxman.Οσο για τη ληψη,ειχα πριν εξωτερικη κεραια στην ταρατσα,αλλα με την MD μεσα στο σπιτι,η ληψη ηταν καλυτερη.Την ειχα αγορασει απο τον Β.Ριτσο. Ωρα να φευγουμε για το συλλαλητηριο.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
16
Καλή κεραία -την έχω-αλλά μπορείς να βολευτείς με μία εξωτερική παντοκατευθυντική που κοστίζει το 1/3 .
Αν έχεις μεγάλα προβλήματα λήψης ,τότε πρέπει να καταφύγεις σε άλλου τύπου εξωτερική κεραία .
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Στο Cambridge Audio T-500.Εκεινη την εποχη,ειχα και το vintage Luxman W 700,αυτο που εχει σαν φωτογραφια το μελος Giannoutsos,αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειχα τη MD οταν ειχα το Luxman.Οσο για τη ληψη,ειχα πριν εξωτερικη κεραια στην ταρατσα,αλλα με την MD μεσα στο σπιτι,η ληψη ηταν καλυτερη.Την ειχα αγορασει απο τον Β.Ριτσο. Ωρα να φευγουμε για το συλλαλητηριο.
Φίλε sk4t4, δεν εννοούσα εσένα (δεν το έγραψα σωστά):drinks:, αλλά τον bigmac.
Μήπως και η κεραία κοστίζει περισσότερο από το tuner.
 
Last edited by a moderator:

S

sk4t4

Guest
Φίλε sk4t4, δεν εννοούσα εσένα (δεν το έγραψα σωστά):drinks:, αλλά τον bigmac.
Μήπως και η κεραία κοστίζει περισσότερο από το tuner.
Επειδη ημουν μια ζωη "εξτρεμιστης",εκτος απο την κεραια,ειχα φροντισει να "πουσαρω",το πολυ καλυτερο απο το Cambridge,Luxman,με interconnect πολυ ακριβοτερο απο την κεραια.Το Cambridge "ακουσε" και στο καλωδιο ρευματος.Το Luxman δεν "πειραχτηκε" εκει.Ασεβεια!;):D
 

S

sk4t4

Guest
Οταν μετακομισα στο Μενιδι,πιστεψα οτι,λογω τοποθεσιας,θα ειχα αριστη ληψη.Η σιγουρια μου πηγε περιπατο.Ακομη και το NAD S 400,το καλυτερο ψηφιακο που ειχα,χρειαστηκε τη MD.Mονο μ' αυτη "ειδα πενταρια" στο σημα.Επ' ευκαιρια,κατι αλλο που απευθυνεται στα μελη-συνδημοτες:Αν δεν το γνωριζετε,το Μενιδι εχει πολλα βιομηχανικα παρασιτα.;)
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top