Τι είδαμε, τι θα δούμε



Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Κατάχρηση του νήματος για σχόλιο.

Μάλλον επειδή περίμενα κάτι πολύ διαφορετικό μου βγήκε μέτρια ως καλή και όχι αριστούργημα.
Επειδή είναι λίγο αργά και νυστάζω για να γκουγκλάρω, κάποιες πληροφορίες έστω και αν το χάνω στην λεπτομέρεια.

Πιτσιρικάς έφτιαχνε αεροπλανάκια σαν παιδικό παιχνίδι. Για να τα κάνει να πετάξουν καλύτερα έφτιαξε ''αεροδυναμική σήραγγα'' στο υπόγειο του σπιτιού του, σε ηλικία 15 ετών.
Στα 17 πήρε δίπλωμα πιλότου.
Σπούδασε αεροναυπηγός.
Πολέμησε στην Κορέα με 70 αποστολές, σε κάποια από αυτές εκτινάχθηκε γιατί δεν μπορούσε να προσγειωθεί στο αεροπλανοφόρο.
Μετά τον πόλεμο μπήκε στο πρόγραμμα X - 15 ( εδώ που ξεκινάει η ταινία) στο οποίο είχε κάποια ρεκόρ, νομίζω ύψους.
Όταν έσωσε το Gemini το έκανε με κλειστά μάτια κλείνοντας κάποιους διακόπτες πάνω και πίσω από το κεφάλι του.
Μέσα σε ελάχιστα λεπτά έλυσε ένα περίπλοκο πρόβλημα τεχνικά αλλά και πρακτικά γιατί είχε απομνημονεύσει την θέση 100άδων διακοπτών.
Ήταν ο μηχανικός που βρήκε το ελλατωματικό εξάρτημα που προκάλεσε την φωτιά στο Apollo 1.
Υπάρχει βίντεο που δείχνει πόσο γρήγορα κατάλαβε ότι κάτι πάει λάθος με τον προσομοιωτή (LLRV) και εκτινάχθηκε.
κτλ κτλ


Η ταινία επικεντρώθηκε μόνο στον χαμό της κόρης του και δεν ανέπτυξε όσο θα ήθελα τον μηχανικό - πιλότο - ο κόσμος να καίγεται θα βρω την λύση - πρώτο άνθρωπο στο φεγγάρι.

Στο 2:45 είναι ο δικός μας, που μετά δεν μπορούσε να μιλήσει γιατί είχε δαγκώσει την γλώσσα του.

πολυ καλο σχολιο :thumbsup:
 


Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
Δυο παραλλαγεs στο ιδιο θεμα,για κατι,που στοιχειωνει του Γερμανουs,εδω και 70 χρονια.
7/10 Ανελεητη σατιρα και πολυ γελιο,για τα......,αγαθα τηs γεμματηs ψευδαισθησειs μεταπολεμικηs δυτικηs δημοκρατιαs.
2/10 Ξεκινα ωραια με ενα υπεροχο σεναριακο ευρημα.............Και καταληγει σε αλλη μια αξιοθρηνητη σιωνιστικη προπαγανδα.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
True Detective season 3.

Ξεκιναει καλα αλλα.... με τους .... γνωστους καταιγιστικους ρυθμους του !

:D:p

Βρε δεν σφάξανε... Ούτε καν περιέργεια δεν έχω. Αν θέλω τέχνη βλέπω ένα πίνακα ζωγραφικής.
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
killer hunter 5/10

Κριμα γιατι παιζουν ηθοποιοι που εκτιμω,το σεναριο ειναι για κλωτσες (μου αρεσε η σκηνη με τους πεζοναυτες που ειχαν αναμενους φακους στα κεφαλια τους, σε εχθρικο εδαφος!!!!!!!!!! >:() ..
Ο ηχος ομως ηταν πολυ καλος γι αυτο και το 5 αλλιως..........
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Κανε μου τη χαρη,πρωτα να το δειs,και αν διαφωνειs με τον χαρακτηρισμο μου,εδω ειμαστε να το συζητησουμε.......
Τι να συζητήσουμε; Αν ήταν καλή η ταινία; Αυτό γίνεται με τα σχόλια που βάζει ο καθένας εδώ μέσα για τις ταινίες που βλέπει.
Οταν όμως μιλάς για σιωνιστική προπαγάνδα θέλω να ξέρω τι εννοείς πριν την δω ώστε να ξέρω αν θέλω να τη δω ή όχι. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει για σένα σιωνιστική προπαγάνδα. Θα μου κάνεις τη χάρη να μου εξηγήσεις;
 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
Τι να συζητήσουμε; Αν ήταν καλή η ταινία; Αυτό γίνεται με τα σχόλια που βάζει ο καθένας εδώ μέσα για τις ταινίες που βλέπει.
Οταν όμως μιλάς για σιωνιστική προπαγάνδα θέλω να ξέρω τι εννοείς πριν την δω ώστε να ξέρω αν θέλω να τη δω ή όχι. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει για σένα σιωνιστική προπαγάνδα. Θα μου κάνεις τη χάρη να μου εξηγήσεις;
ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ,Ει ναι για μενα η καταφανηs προσπαθεια γελοιοποιησηs και αναδειξηs εν'ειδει καρικατουραs των γερμανων φανταρων,οχι των ss ωs[,με χωριs κινητρο] εξωγιηνων τερατων,με εμφυτη διαβολικοτητα εισ΄βαροs δικαιων και αδικων στο δευτερο μισο τηs ταινιαs
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
ΣΙΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ,Ει ναι για μενα η καταφανηs προσπαθεια γελοιοποιησηs και αναδειξηs εν'ειδει καρικατουραs των γερμανων φανταρων,οχι των ss ωs[,με χωριs κινητρο] εξωγιηνων τερατων,με εμφυτη διαβολικοτητα εισ΄βαροs δικαιων και αδικων στο δευτερο μισο τηs ταινιαs
Αυτό που λες θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως ελληνική προπαγάνδα, η ίδια εικόνα δίνεται οταν ελληνικές ταινίες δείχνουν τους αδίστακτους Γερμανούς στρατιώτες η και τους Τούρκους για να δώσω και άλλο παράδειγμα.
Είναι τελικα προπαγάνδα ή η πραγματικότητα του απάνθρωπου τρόπου με τον οποίο λειτούργησαν τελικα (στη γενικότητα όχι στις εξαιρέσεις) ολοι αυτοί οι στρατιώτες στον πόλεμο;
 







xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
killer hunter 5/10

Κριμα γιατι παιζουν ηθοποιοι που εκτιμω,το σεναριο ειναι για κλωτσες (μου αρεσε η σκηνη με τους πεζοναυτες που ειχαν αναμενους φακους στα κεφαλια τους, σε εχθρικο εδαφος!!!!!!!!!! >:() ..
Ο ηχος ομως ηταν πολυ καλος γι αυτο και το 5 αλλιως..........


Hunter Killer (2018)


ρρρ.jpg



Το είδα πριν λίγες μέρες. Μετά το Keepers που δοκίμασε τα όριά μου ήταν αριστούργημα. Περιπέτεια με όλες τις κλασικές υπερβολές, πάντα ευπρόσδεκτες για μένα. Οι ιστορίες αυτές είναι τυπικές και άνευ σημασίας, ίσα-ίσα για να πατήσει πάνω τους η οπτική εξέλιξη και οι χαρακτήρες με τις ιδιαιτερότητές τους. Το πολύ θετικό για μένα, η παρουσίαση των πρωταγωνιστών μόνο με το στρατιωτικό τους παρελθόν, χωρίς παιδιά, σκυλιά, διαζύγια, έρωτες, "πίνω για να ξεχνώ τον πόνο" και λοιπές σάχλες. Το πιο βαρετό στοιχείο, αλλά ευτυχώς μικρό σε διάρκεια, η παρουσία του Gary Oldman που προσπαθεί να ξεχωρίσει με υποκριτικές υπερβολές, μεγάλο λάθος για το είδος της ταινίας.

6/10
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top