Eπιλογή ενισχυτή τάξης A/B

Μηνύματα
319
Reaction score
128
(αν και ανοίγω πολλά θέματα μαζί ειναι αναγκη..)
Τελικά έλεγα να πάω σε ενεργά να ηρεμήσω...
αλλά επιδή βλέπω συνέχεια τους class A/B ενισχυτές λέω να δώσω μια ευκερία και σε αυτό...
Κάντε μια τελευταία προσπάθια να με βοηθήσετε!..
(γιατί 8 του μηνός πάω σταρτο και πρέπει να προλάβω να παραγγειλω)

Dac: cambridge audio dacmagic 100 (Coming Soon)
Network streamer:yamaha wxc-50 (Coming Soon)
Spekers:Kef ls50
Amplifier:Akai am69
Source or Cd player (akai Cd-79)
(μελλοντικα θα έχουμε και Svs sb3000..)
απόσταση ακρόασης 1.50m or 2.10m
budget:1000 δχρμ...

(αστειεύομαι ευρώ..)



επιλογές ενίσχυσης....?

Dayton Audio APA150 2 τέτοιους σε bridged mono mode

Power Output:75 watts RMS x 2 into 4 Ω, 150 watts RMS x 1 into 8 Ω
Total Harmonic Distortion: Less than 0.01% (20-20,000 Hz)
Signal-to-Noise Ratio: >100 dB, unweighted
Crossover: Auto-On Sensitivity: Variable 50-150 Hz, 18 dB/octave
Input Impedance: 47 k Ω ±5%
Line-Out Frequency Response: 20-20,000 Hz (-3 dB)
Maximum Noise and Hum:Less than 1 mV with gain at maximum and input shorted



Cambridge Audio CXA80 BL

Specs

Power output 80W RMS into 8 Ohms, 120W RMS into 4 Ohms
DAC Wolfson WM8740
Frequency Response <5Hz – 60kHz +/-1dB
THD (unweighted) <0.002% 1kHz at 80% of rated power, <0.02% 20Hz – 20kHz at 80% of rated power
Max. power consumption 750W Standby power consumption 0.5W

δεν θέλω να βάλω τίποτα άλλο για τώρα οπότε περιμένω και και την δική σας γνώμη...
μέχρι τότε πάω να ψάξω είναι η τελευταία αναβάθμιση για φέτος και όχι δεν περιμένω για μετά τον στρατό :tongue::unsure:

οπότε σας ζαλίζω τελευταία φορά με τα θέματα μου για παμεεε !!!!
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Γεια σου Ανέστη
Τα Ls50 είναι ηχεία πολύ ποιοτικά που θέλουν όμως προσοχή στην επιλογή ενισχυτή. Εγώ στην αρχή τα οδηγούσα με τον Marantz PM 6006. Καλός ο Marantz αλλά λίγος για τα Ls50. Τα άκουσα με Arcam FMJ 19 και ήταν καλύτερα, αλλά κάτι έλειπε.
Βρήκα λοιπόν στην αγορά των μεταχειρισμένων δυο τελικούς Απόλλωνες σε καλή τιμή και σκέφτηκα να τους δοκιμάσω. Τους πήρα και τους σύνδεσα απευθείας στο Dac της Cambridge audio, magic plus που δουλέυει και ως προενισχυτής και μόλις άρχιζαν να παίζουν η διαφορά απλά ήταν απίστευτη. Είχα τρισδιάστατη σκηνή με ευδιάκριτη εικόνα. Οι φωνές απέκτησαν φυσικότητα και όγκο και οι ψηλές γλύκαναν, Στα χαμηλά υπάρχει μια ασάφια αλλά είναι αποδεκτή.
Τους ενισχυτές που αναφέρεις δε τους γνωρίζω αλλά θα σε συμβούλευα να μη βιαστείς σε μια αγορά. Εάν είσαι Αθήνα στείλε μου p.m. κι έλα να τα ακούσεις στο χώρο μου.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλησπέρα leon πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου καθώς η γνώμη σου είναι ανεκτίμητη στείλε μου το μοντέλο του ενισχυτή σου σε παρακαλώ να κάνω μια έρευνα

οσο για την προσφορά ακροάσεις τώρα κιόλας θα ερχόμουν άμα δεν ήμουν κάτοικος Θεσσαλονίκης... αλλα σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ το εκτιμώ ιδιαίτερα γιατι και εγω έτσι ανοίγω την πόρτα μου σε ανθρώπους του ήχου
 


Μηνύματα
319
Reaction score
128
θα σου ειναι τελειως αχρηστο το dac magic 100
και εχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό από τον υπολογιστή μου στέλνω ας πούμε από optical μέσω της creative sound blaster hd στον ενισχυτή... και η υψηλότερη ανάλυση ήχου που υποστηρίζει είναι 96khz άμα θα πάρω ένα streamer yamaha wxc-50 που υποστηρίζει 192khz η κάρτα ήχου μου (από optical σε optical) δεν θα σταματάει τον yamaha στα 96khz Δηλαδή θέλω και ενα dac που λειτουργεί με usb και υποστηρίζει και 192khz προτού το στείλω οπουδήποτε για να μην χάνω την ανάλυση ( τα 192khz δηλαδή) κάνω κάποιο λάθος?
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Αν η καρτα σου βγαζει απο την οπτικη σημα 24/96 τοτε δεν εχει σημασια αν το dac ειναι 24/192 (εκτος και αν εχει δυνατοτητα upsampling). Aλλα αφου θα εχεις το dacmagic 100,θα στειλεις σημα απο μια usb εξοδο στην αντιστοιχη εισοδο του dac και ξεχνας την καρτα ηχου.Αρκει να φορτωσεις τους σωστους drivers στο dacmagic για να μπορει να δουλευει με σημα 24/192. Απλα ο cxa-80 εχει στην ουσια το ιδιο dac ενσωματωμενο,οποτε αν πας σε αυτον δεν θα χρειαζεσαι το dacmagic.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Θα άξιζε να πάω στο dacmagic plus ώστε να το έχω στον υπολογιστή και μετά με optical out να το δίνω στον yamaha και από τον yamaha πάλη με optical out στον ενισχυτή?
[DOUBLEPOST=1547898353][/DOUBLEPOST]η αν οχι με optical έστω με rca αξίζει ο κόπος? δηλαδή κερδίζω τίποτα
 

K

kimon

Guest
Μη βιάζεσαι,η βιασύνη στις αγορές είναι κακός σύμβουλος,κατά κανόνα.Το σι-ντί και ο ενισχυτής σου είναι πολύ καλές μονάδες,οι τελευταίες απο την παλιά καλή εποχή της ΑΚΑΙ και οι κορυφαίες της τότε γκάμας της.Έχω τον ΑΜ 49 ,τον δέκτη ΑΤ 93 και το GX 95 MkII και κάτι ξέρω.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Ναι δεν διαφωνώ... τον λατρεύω τον akai και δύσκολα θα τον αλλάξω αλλά μου κάνει κατι κόλπα (το δεξί κανάλι μερικές φορές δεν λειτουργεί) όταν αλλάζω σε A/B channel και για αυτο λεω δεν πειράζει ας παω για κάτι καινούργιο (να σημειώσω ότι άλλαξα ρελεδες)
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Ναι δεν διαφωνώ... τον λατρεύω τον akai και δύσκολα θα τον αλλάξω αλλά μου κάνει κατι κόλπα (το δεξί κανάλι μερικές φορές δεν λειτουργεί) όταν αλλάζω σε A/B channel και για αυτο λεω δεν πειράζει ας παω για κάτι καινούργιο (να σημειώσω ότι άλλαξα ρελεδες)
δεν μπορει να μην επισκευαζεται,κρατησε τον και καντου ενα φρεσκαρισμα,οντως ηταν απο την εποχη που η akai εφτιαχνε καλα μηχανηματα ,οπως σου εγραψε και ο kimon. Αυτο με τα πολλα optical δεν το καταλαβα και γενικα να αποφυγεις την διαδρομη σηματος....τρενακι. Παρε το yamaha για streamer και μπορεις στην οπτικη του να στελενεις σημα απο τον υπολογιστη.To dacmagic κατα τη γνωμη μου δεν το χρειαζεσαι αν παρεις το yamaha. θα σου προτεινα ομως τον συνδυασμο dacmagic 100 (για dac και usb dac) και ενα yamaha wxad-10 για netradio και spotify.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Απλά σκέψου ότι,την ενεργή έκδοση του ηχείου σου που φορά τα ίδια μεγάφωνα,η kef την εξοπλίζει για την ενίσχυση των χαμηλών με ενισχυτή ισχύος 200w και χωρίς να παρεμβάλλεται κύκλωμα διαχωρισμού συχνοτήτων.Τίποτα.200w στο μεγάφωνο.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
δεν διαφωνώ αλλά η διαφορά τιμής είναι αρκετή στο ebay κάποιος τα έδωσε 1000 ευρώ αλλά για το ποτέ έφαγαν ούτε κατάλαβα τώρα για 2000+ ευρώ είναι λίγο δύσκολο να πας σε τόσο μεγάλη διαφορά τιμής αλλά στο μέλλον εξαρτάται από την πήγες μου και το life style μου θα το σκεφτώ
[DOUBLEPOST=1547908252][/DOUBLEPOST]και να πουλήσω τον ενισχυτή/ηχεια και να πάω σε ενεργά θέλουμε 1000+ οπότε άλλη φορά τώρα έχω το sb3000 που θέλω μετά τα kef
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Κάποια σοφά άτομα μου βάλανε στο μυαλό τον Τσακιριδης Απόλλων κάποια ιδέα για να το λύσω τον γόρδιο δεσμό
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αν θελεις να πας σε ταξη Α/Β (δοκιμασμενη τεχνολογια που εχει δωσει διαμαντια) η καλυτερη επιλογη ειναι βινταζ, διαφορετικα οι επιλογες σε καινουργια μηχανακια δυστηχως ειναι η πανακριβα για να ειναι της προκοπης η φθηνα (<1000) που θα ειναι φθηνιαρικα κατασκευαστικα και κακοακουστα
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top