PS Audio Sprout 100

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Καλημέρα και καλή Κυριακή.

Σκεφτόμουν, σαν δεύτερο συστηματάκι για το γραφείο στο σπίτι μου, τον ολοκληρωμένο με DAC και phono τον PS Audio Sprout 100.

Πως σας φαίνεται; Τον έχει κανείς; Υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα;

Θα συνδεθει με PC να παίζει FLAC και λέω να οδηγεί (μάλλον) τα ATC SCM 7, και αργότερα, μπορεί να του πάρω και το καινούργιο SL 1200MK7 να παίζει κανά βινιλιάκι. (Δεν είχα ποτέ SL1200 και το χω απωθημένο, και - όπως μου είπαν οι γιατροί, λόγω προστάτη - δεν πρέπει να μας μένουν απωθημένα στα γεράματα)

Παπντως, τα ηχειάκια μπορώ να τα δανειστώ από μαγαζί για να τα ακούσω, οπότε μην αρχίσετε πάλι τα γνωστά “75 έως 300 Watts” κλπ.

Φχαριστώ!

ΥΓ. Το δωμάτιο του υπολογιστή, είναι μικρό, γύρω στα 12 τετραγωνικά, το πάτωμα είναι «ξύλινο», οι εντάσεις θα ναι χαμηλές και τα «μπάσα» δε με ενδιαφέρουν.
 
Last edited:

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλημέρα και καλή Κυριακή.

Σκεφτόμουν, σαν δεύτερο συστηματάκι για το γραφείο στο σπίτι μου, τον ολοκληρωμένο με DAC και phono τον PS Audio Sprout 100.

Πως σας φαίνεται; Τον έχει κανείς; Υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα;

Θα συνδεθει με PC να παίζει FLAC και λέω να οδηγεί (μάλλον) τα ATC SCM 7, και αργότερα, μπορεί να του πάρω και το καινούργιο SL 1200MK7 να παίζει κανά βινιλιάκι. (Δεν είχα ποτέ SL1200 και το χω απωθημένο, και - όπως μου είπαν οι γιατροί, λόγω προστάτη - δεν πρέπει να μας μένουν απωθημένα στα γεράματα)

Παπντως, τα ηχειάκια μπορώ να τα δανειστώ από μαγαζί για να τα ακούσω, οπότε μην αρχίσετε πάλι τα γνωστά “75 έως 300 Watts” κλπ.

Φχαριστώ!

ΥΓ. Το δωμάτιο του υπολογιστή, είναι μικρό, γύρω στα 12 τετραγωνικά, το πάτωμα είναι «ξύλινο», οι εντάσεις θα ναι χαμηλές και τα «μπάσα» δε με ενδιαφέρουν.
Kαλημερα,δυο αξιοπιστα review
Review: PS Audio Sprout 100 DAC/Integrated Amplifier | Part-Time Audiophile
PS Audio Sprout100 Integrated - The $599 Overachiever - Audio Bacon
Την αντιπροσωπευση εχει η www.projecting-art.com
Παρε ενα τηλ τον κ Λαμπρου,δεν χανεις
 
  • Like
Reactions: PPG

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλημέρα και καλή Κυριακή.

Σκεφτόμουν, σαν δεύτερο συστηματάκι για το γραφείο στο σπίτι μου, τον ολοκληρωμένο με DAC και phono τον PS Audio Sprout 100.

Πως σας φαίνεται; Τον έχει κανείς; Υπάρχει για αγορά στην Ελλάδα;

Θα συνδεθει με PC να παίζει FLAC και λέω να οδηγεί (μάλλον) τα ATC SCM 7, και αργότερα, μπορεί να του πάρω και το καινούργιο SL 1200MK7 να παίζει κανά βινιλιάκι. (Δεν είχα ποτέ SL1200 και το χω απωθημένο, και - όπως μου είπαν οι γιατροί, λόγω προστάτη - δεν πρέπει να μας μένουν απωθημένα στα γεράματα)

Παπντως, τα ηχειάκια μπορώ να τα δανειστώ από μαγαζί για να τα ακούσω, οπότε μην αρχίσετε πάλι τα γνωστά “75 έως 300 Watts” κλπ.

Φχαριστώ!

ΥΓ. Το δωμάτιο του υπολογιστή, είναι μικρό, γύρω στα 12 τετραγωνικά, το πάτωμα είναι «ξύλινο», οι εντάσεις θα ναι χαμηλές και τα «μπάσα» δε με ενδιαφέρουν.
Καλώς ή κακώς μια πτυχή του χαρακτήρα μου ενθουσιάζεται να γκρεμίζει διάφορα όνειρα και απωθημένα.

Αυτή λοιπόν η πτυχή επισημαίνει τη βλαβερή έξη να υποοδηγεί κάποιος αδικώντας έτσι όσα καλά ηχεία διαθέτει.Χωρίς να διορθώνεται και χωρίς να δέχεται κανένα Λόγο επ'αυτού.

Καθώς και την παραμονή του είτε σε καθεστώς άρνησης των δεδομένων,είτε σε καθεστώς διασκέδασης με όσα αναμένει να του αποκριθούν κάποιοι,εφόσον θίγει απαράβατα δεδομένα.

Δεν είναι στη φύση μας η συνεχής παραμονή σε κάθε λογής παραδείσους.Σημασία μόνο έχουν τα εγκλήματα υψηλής πιστότητας και η καταπολέμηση αυτών.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εγω παντως, για χαμηλες εντασεις, σε μικρο δωματιακι, θα τσιμπαγα εναν Tsakiridis Αιολος...
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
....Αυτή λοιπόν η πτυχή επισημαίνει τη βλαβερή έξη να υποοδηγεί κάποιος αδικώντας έτσι όσα καλά ηχεία διαθέτει.Χωρίς να διορθώνεται και χωρίς να δέχεται κανένα Λόγο επ'αυτού.

Καθώς και την παραμονή του είτε σε καθεστώς άρνησης των δεδομένων,είτε σε καθεστώς διασκέδασης με όσα αναμένει να του αποκριθούν κάποιοι,εφόσον θίγει απαράβατα δεδομένα.

Δεν είναι στη φύση μας η συνεχής παραμονή σε κάθε λογής παραδείσους.Σημασία μόνο έχουν τα εγκλήματα υψηλής πιστότητας και η καταπολέμηση αυτών.
1) Έγραψα ότι, τα 7αράκια, πρώτα θα τα δανειστώ να τα ακούσω.

2) Δεν συμπάθησα ποτέ αυτούς που ΔΕΝ είχαν βλαβερές «έξεις», εμμονές, εξαρτήσεις, καψούρες, θολούρες και κολλήματα (εκτός απ’τα δίχρονα!)

2) Την επόμενη θα’θελα και τίποτις από κανά Καμύ!

Φιλούνια.
[DOUBLEPOST=1547979511][/DOUBLEPOST]
Εγω παντως, για χαμηλες εντασεις, σε μικρο δωματιακι, θα τσιμπαγα εναν Tsakiridis Αιολος...
Δεν εχω τόσο χώρο πάνω στο γραφείο, ούτε αυτός έχει εισοδο USB και dac, και πρέπει να ναι και σε άλλη κατηγορία τιμής.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
1) Έγραψα ότι, τα 7αράκια, πρώτα θα τα δανειστώ να τα ακούσω.

2) Δεν συμπάθησα ποτέ αυτούς που ΔΕΝ είχαν βλαβερές «έξεις», εμμονές, εξαρτήσεις, καψούρες, θολούρες και κολλήματα (εκτός απ’τα δίχρονα!)

2) Την επόμενη θα’θελα και τίποτις από κανά Καμύ!

Φιλούνια.
[DOUBLEPOST=1547979511][/DOUBLEPOST]

Δεν εχω τόσο χώρο πάνω στο γραφείο, ούτε αυτός έχει εισοδο USB και dac, και πρέπει να ναι και σε άλλη κατηγορία τιμής.
Ελπίζω τότε να υπάρχει διαθέσιμος χώρος τουλάχιστον κάτω από το γραφείο,αφού ακόμα και για το desktop σύστημα θα χρειαζόσουν και...κροσαρισμένο sub.Αυτό είναι το άλλο σκέλος της επαρκούς οδήγησης.;)
(Βολέψου με...Gummy Bear και σου προσφέρω τον τόνο να τον βάλεις...σε όποια συλλαβή θες):lolsign:
 
Last edited:


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Θα βλαστημήσεις με τα 7αρια της ΑTC τα έχω σε παρόμοιο setup και θέλουν πολλά watt ο sprout απλά δεν. Αν τρώγεσαι για ολοκληρωμένο θα σου πρότεινα αυτόν https://nadelectronics.com/product/c-388-hybrid-digital-dac-amplifier/ είναι και αναβαθμίσιμος ή αυτόν https://nadelectronics.com/product/c-658-bluos-streaming-dac/ με αντίστοιχα Bluetooth ηχεία ξεχνάς κάθε πρόβλημα ενίσχυσης και οδήγησης αμφότεροι δέχονται και sub
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Θα βλαστημήσεις με τα 7αρια της ΑTC τα έχω σε παρόμοιο setup και θέλουν πολλά watt ο sprout απλά δεν. Αν τρώγεσαι για ολοκληρωμένο θα σου πρότεινα αυτόν https://nadelectronics.com/product/c-388-hybrid-digital-dac-amplifier/ είναι και αναβαθμίσιμος ή αυτόν https://nadelectronics.com/product/c-658-bluos-streaming-dac/ με αντίστοιχα Bluetooth ηχεία ξεχνάς κάθε πρόβλημα ενίσχυσης και οδήγησης αμφότεροι δέχονται και sub
Ωραιοι αυτοί οι NAD, αλλά έχουν μεγάλο πλάτος 44 εκατοστά και δε θα χωράνε ανάμεσα στην οθόνη και το ηχείο.

Ψάχνω κάτι μικρό, το συνολικο μήκος του γραφειου νομίζω ειναι 140 εκατοστά:



41FC6030-4527-4DC6-9035-8F67E3DEDFAA.jpeg
 


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Όμορφο γραφείο και σύστημα. Μην βάλεις τα 7άρια μέσα.
[DOUBLEPOST=1547986130][/DOUBLEPOST]Σύστημα με ενεργά ηχεία είναι ότι πρέπει για τον χώρο σου.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αυτός ο sprout "100", είναι 2x100 watts στα 4Ω.
Μόλις 1,5 db "δυνατότερος" απ' τον απλό που
βγάζει 2x50 στα 8Ω...

Αυτό το 1,5 δβ δε σου προσφέρει κάτι στο στήσιμο
που έχεις τώρα, ακόμα και με τα ATC που έτσι κι αλλιώς
δεν πάνε παρακάτω απ' τα 6Ω...

Δηλαδή, στα 7άρια και ο 50άρης και ο "100άρης", στα 6Ω
2x 65 watts θα σου δώσουνε...! Αλλιώς, 2x32 watts +3db... :(

Μεθερμηνευόμενον, με τα ~85δβ ευαισθησίας των ATC scm7,
στη θέση ακρόασης (1 μ max.) θα έχεις 103-105 δβ.
Το θεωρώ αρκετό, συνυπολογίζοντας και το τεχνητό +5δβ που
πρόσθεσε ο σχεδιαστής του sprout στα 50 hz... ;)

Πάντως, θεωρώ το ηχείο πολύ ανώτερο του ενισχυτή, και φρονώ
πώς θα ακούς "τον ενισχυτή και μόνο".
Εννοώ, πώς και με 3-4 φορές ακριβότερο ενισχυτή, το ηχείο θα
ανταποκρινόταν άνετα.
Ενώ με 3-4 φορές ακριβότερο ηχείο, πάλι τον σπράουτ θα ακούσεις... :idk:

Όπως και νάχει, νομίζω πως η πρώτη σου αγορά πρέπει να είναι
αυτές. ;)
Και μετά ένα υποβαθυφωνάκι... :p
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Ετσι όπως βλεπω το χωρο και αυτό που θες θα επαιρνα ένα καλο dac για συνδεση στο pc με καλο ενισχυτή ακουστικων, και ένα ζευγος ενεργων ηχειων με ένα sub.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Α, να σου πώ και ότι αν το 1200mk*, είναι το
μόνο σου απωθημένο, ζηλεύω πολύ... ;)
Εγώ ας πούμε είμαι μια ζωή να σκάσω είμαι,
που αν και συμμαθητές με τη Μόνικα Μπελούτσι, ;)
ο πατέρας μου με έγραψε σε διαφορετικό σχολείο... :cry:
[DOUBLEPOST=1548001024][/DOUBLEPOST]
Ετσι όπως βλεπω το χωρο και αυτό που θες θα επαιρνα ένα καλο dac για συνδεση στο pc με καλο ενισχυτή ακουστικων, και ένα ζευγος ενεργων ηχειων με ένα sub.
Κι εγώ! 8-)
 
Last edited:


Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Ετσι όπως βλεπω το χωρο και αυτό που θες θα επαιρνα ένα καλο dac για συνδεση στο pc με καλο ενισχυτή ακουστικων, και ένα ζευγος ενεργων ηχειων με ένα sub.

Βρε συ... αφού τα ηχεία θα είναι ενεργά, τι τον θέλω τον ενισχυτή ακουστικών; Ένα καλό DAC χρειάζεται μόνο.

Και αυτά τα YAMAHA που πήρα, ενεργά δεν είναι;


Πάντως, υπάρχουν τέσσερις σκέψεις:

Α) Κρατάω αυτά έχω, δηλ. τα Yamaha HS-5 και το Presonus AudioBox iOne και αγοράζω μόνο τις βάσεις ISO-L8R155,

B) Κρατάω τα Yamaha HS-5, αγοράζω βάσεις ISO-L8R155 και ένα καλό USB DAC (γύρω στο 500άρικο),

Γ) Τα πουλάω όλα και αγοράζω: Καλά ενεργά ηχεία (γύρω στο χιλιάρικο), τις βάσεις και ένα καλό USB DAC (γύρω στο 500άρικο),

Δ) Τα πουλάω όλα και αγοράζω: έναν ολοκληρωμένο μικρό ενισχυτή με Phono, DAC, USB & έξοδο SUB και παθητικά ηχειάκια και τις βάσεις.

Χμμ.... πάω να βάλω να πιω ένα Teacher's και βλέπουμε.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
H Γ' επιλογή ...τα πουλας όλα και παιρνεις ένα ζευγαρι καλυτερα ενεργα (μπορει να βρεις πολυ καλα σε χαμηλοτερη τιμη) και ένα καλο dac με καλο ενισχυτή ακουστικων πανω (αυτο εννοουσα όχι ξεχωριστο ενισχυτη ακουστικων) γιατι είναι παντα χρησιμος . Αν τα ενεργα εχουν εξοδο ακουστικων μη βασιστείς σε αυτόν ειδικα εάν θα βαλεις sub που σημαινει ότι τα ενεργα δεν θα παρουν τις χαμηλες συχνότητες.
[DOUBLEPOST=1548006371][/DOUBLEPOST]Επισης σκεψου πολύ σοβαρα τα kef lsx. Πανεμορφο, ηχος επιπεδου ls50 συνδεσεις πολλες, μετακομιζουν ευκολα σε ολους τους χωρους, και εάν τα βαρεθείς θα πουλιούνται αστραπιαια σε μια δυσκολη αυριανη αγορα μεταχειρισμενου.
https://www.whathifi.com/reviews/kef-lsx
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Ο sterkon είναι to the point που λένε οι φίλοι μας οι Άγγλοι.

Ακριβώς ότι είπα και πριν τα ηχεία πρέπει να ανέβουν και οι συγκεκριμένες βάσεις σου δίνουν δυνατότητα tilt up η down
Ξεκίνα με το Α oι βάσεις θα σου μείνουν και θα τις χαρείς με όποιο setup.
Σε δεύτερη κίνηση θα κοιτούσα ή εσωτερική κάρτα ήχου αν μπορεί να πάρει το tower που έχεις ή μια σοβαρή εξωτερική κάρτα δες προς metric ή motu (έχω και αδυναμίες).

Υ.Γ. έχω ATC SCM7 και με 100W υποοδηγούνται χωρίς πλάκα ακόμα και για nearfield (παίζουν δε λέω αλλά τα έχουμε ρίξει πάνω σε ένα Dynacord σε home studio φίλου που μάλλον και θα μείνουν και o T+A ντράπηκε που λέγεται ενισχυτής)
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Πάντως, υπάρχουν τέσσερις σκέψεις:
Και οι 4 καλές και άγιες είναι, ανάλογα με το πόσα διατίθεται κανείς
να βγάλει απ' την τσέπη του... :acute:

Αν στην Γ) επιλογή φτάνεις στα κυβικά ενός adam a7x πχ,
τότε συμφωνώ κι εγώ. Με βάσεις κι αυτό, έχεις ένα desktop
σύστημα που σκοτώνει το 99,9% των υπολοίπων... ;)

Ε, φτάνει μην είσαι λαίμαργος!
Θυμήσου ότι τα έχεις όλα κλεισμένα
σε ένα ράφι βιβλιοθήκης!
8-)

:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Βρε συ... αφού τα ηχεία θα είναι ενεργά, τι τον θέλω τον ενισχυτή ακουστικών; Ένα καλό DAC χρειάζεται μόνο.

Και αυτά τα YAMAHA που πήρα, ενεργά δεν είναι;


Πάντως, υπάρχουν τέσσερις σκέψεις:

Α) Κρατάω αυτά έχω, δηλ. τα Yamaha HS-5 και το Presonus AudioBox iOne και αγοράζω μόνο τις βάσεις ISO-L8R155,

B) Κρατάω τα Yamaha HS-5, αγοράζω βάσεις ISO-L8R155 και ένα καλό USB DAC (γύρω στο 500άρικο),

Γ) Τα πουλάω όλα και αγοράζω: Καλά ενεργά ηχεία (γύρω στο χιλιάρικο), τις βάσεις και ένα καλό USB DAC (γύρω στο 500άρικο),

Δ) Τα πουλάω όλα και αγοράζω: έναν ολοκληρωμένο μικρό ενισχυτή με Phono, DAC, USB & έξοδο SUB και παθητικά ηχειάκια και τις βάσεις.

Χμμ.... πάω να βάλω να πιω ένα Teacher's και βλέπουμε.
΄΄Teacher's...τίποτ'άλλο...΄΄ ;)

Υπάρχουν κάποιοι χρήστες που έχουν φτιάξει desktop με μεγάλο μόνιτορ και ουσιαστικό στερεοφωνικό τρίγωνο με πλευρά 1,2 μέτρων ,ενώ για μικρότερες αποστάσεις θα χρησιμοποιούσαν ακουστικά.

Η περίπτωσή σου είναι κατεξοχήν για τοποθέτηση μικρών ενεργών μαζί με κατάλληλες βάσεις απομόνωσης από την επιφάνεια του desktop και οπωσδήποτε κροσαρισμένων με sub.Με αυτές τις αποστάσεις δεν θα χρειαστείς και μεγάλα μήκη σε balanced διασυνδέσεις.

Και για προσιτό ποιοτικό DAC που ν'ακολουθούσε τις δικές σου πιουρίστικες καταβολές,αυτό.

Και sub αυτό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top