Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Cool! :drinks:

Είχα βρει επίσης κάτι άλλες bb, custom made με κεραμικές μπίλιες πριν μερικούς μήνες, και με πολύ χαμηλό "τζόγο" όπως έλεγε στο site (φυσιικά ακριβούτσικες), αλλά δεν μπορώ να βρω το λινκ αυτή τη στιγμή! :D
Σε λίγα χρόνια όλοι κεραμικά ρουλεμάν θα φοράμε σε όλο το ποδήλατο, προς το παρόν είναι πολλές οι παράδες της τεχνολογίας αυτής.
Με 30€ για μια 9100 είναι super!!
Τα κεραμικά ρουλεμάν δεν βγάζουν και πολλά χλμ. άλλωστε....
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Ειδικά αυτά τα ceramic speed, λες και είναι φτιαγμένα από καθαρό χρυσό και διαμάντια! Αν ολόκληρο το ποδήλατο είχε τέτοια "τεχνολογία", θα έπρεπε δηλαδή να κοστίζει 300-400.000 ευρώ, Λαμποργκίνι! :roflmao::headbang:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Είναι οι πρώτοι που κάναμε εφαρμογές με κεραμικά γι'αυτό τάχα μου.
Σε μπορντέλ@ άλλη τιμή έχει το κορίτσι και άλλη η τσατσά που έχει μαστοριά στο σγουρδομπαλιαστό πισωκωλοθρούμπιστο...:D
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Προσωπικά δεν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο, δεν έχω εμπειρία από κινέζικους σκελετούς, και γενικότερα στησίματα ποδηλάτου με κομμάτια αγορασμένα ξεχωριστά...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
το μόνο σίγουρο είναι πως το κινέζικο Carbon κοντράρει στα ίσια σε πολλά εξαρτήματα τους μεγάλους και επώνυμους κατασκευαστές.
Τη έχουμε ξανά κάνει αυτή τη κουβέντα, όλα σχεδόν στη Κίνα φτιάχνονται και απλά ο mavic πχ. βάζει ένα αυτοκόλλητο.
Στους σκελετούς επίσης μια από τα ίδια.
Κλέψανε τη τεχνογνωσία οι κινέζοι και παίζουν μπαλίτσα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Πρωινή γυμναστικούλα για ξεμουδιασμα, ευεξία, ψυχική ανάταση, χαλάρωση, ενδυνάμωση και για να φύγει το κακο το μάτι!!:D

Screenshot_20190122-145918_Bryton.jpg


20190122_102116.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
το μόνο σίγουρο είναι πως το κινέζικο Carbon κοντράρει στα ίσια σε πολλά εξαρτήματα τους μεγάλους και επώνυμους κατασκευαστές.
Τη έχουμε ξανά κάνει αυτή τη κουβέντα, όλα σχεδόν στη Κίνα φτιάχνονται και απλά ο mavic πχ. βάζει ένα αυτοκόλλητο.
Στους σκελετούς επίσης μια από τα ίδια.
Κλέψανε τη τεχνογνωσία οι κινέζοι και παίζουν μπαλίτσα!
Το πρόβλημα με τα κινέζικα προϊόντα (πολλών κατηγοριών) είναι ότι δεν ξέρεις σε ποιο ποιοτικό επίπεδο αντιστοιχούν. Μπορεί το ίδιο προϊόν να υπάρχει σε 10 διαφορετικές τιμές και ποιότητες. Με την ίδια ακριβώς εμφάνιση.

Στους σκελετούς και στους τροχούς υπάρχει το εργοστάσιο που δουλεύει φασόν για γνωστά brands και βγάζει "από το πλάι" κάποια κομμάτια, αλλά υπάρχει και το άλλο που απλά αντιγράφει με μικρή ή μεγάλη ακρίβεια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Έτσι είναι γενικώς, με μια έρευνα όμως στους ποδηλατικους κύκλους ξέρεις ακριβώς που να καταλήξεις και τι να επιλέξεις.
Έχουν και αυτά κατηγορίες και συνήθως το τελικό φινίρισμα και η τιμή δηλώνουν αν αξίζει ή όχι
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
το μόνο σίγουρο είναι πως το κινέζικο Carbon κοντράρει στα ίσια σε πολλά εξαρτήματα τους μεγάλους και επώνυμους κατασκευαστές.
Τη έχουμε ξανά κάνει αυτή τη κουβέντα, όλα σχεδόν στη Κίνα φτιάχνονται και απλά ο mavic πχ. βάζει ένα αυτοκόλλητο.
Στους σκελετούς επίσης μια από τα ίδια.
Κλέψανε τη τεχνογνωσία οι κινέζοι και παίζουν μπαλίτσα!
Αυτές οι καταραμενες σκέψεις τριγυρίζουν στο μυαλό μου και μένα...Όταν βλέπω πως έχουν hi end σκελετό σουπερλαιτ με 700-800€, δε μπορεί να ναι της σειράς.
Διότι δε το λες και φθηνό για " κινεζικο"

Περιμένω τη Πέμπτη τους τροχούς του φίλου να δούμε τι και πώς...τα κέντρα και οι ακτίνες είναι επώνυμα, οπότε μένει η ποιότητα καρμπόν του στεφανιου
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Τι να σε πω... εμένα η σκέψη που με τριγυρίζει είναι αν θα αντέξουν οι ενισχύσεις της άρθρωσης στη πίσω ανάρτηση.
Εσείς οι χωματινοι βγάζεται άσχημα γούστα και παραπονιέται άσχημα ο σκελετός...
 

Μηνύματα
135
Reaction score
126
Τι να σε πω... εμένα η σκέψη που με τριγυρίζει είναι αν θα αντέξουν οι ενισχύσεις της άρθρωσης στη πίσω ανάρτηση.
Εσείς οι χωματινοι βγάζεται άσχημα γούστα και παραπονιέται άσχημα ο σκελετός...
Για κούρσα μιλάω εγώ! Λιγότερες καταπονησεις, λογικα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Είμαι με το κινητό και χωρίς τα γυαλιά πρεσβυωπιας...
Άρα με καταλαβαίνεις...:D

Ναι για κουρσακι πιστεύω θα είσαι μια χαρά.
Googλαρα λιγάκι και τη είδα τη εταιρία, ολοκληρωμένη δουλειά φαίνεται.
[DOUBLEPOST=1548181575][/DOUBLEPOST]
124.jpg
πανέμορφο σύνολο με τη περιφέρεια της ίδιας εταιρίας
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Για γνωρίζοντες και μη, για αρχάριους και μη, αυτό το άρθρο είναι χρήσιμο! Δώστε λίγο από το χρόνο σας και περιηγηθείτε στο site (σήμερα το ανακάλυψα!), έχει πολύ υλικό, για όλα τα επίπεδα ποδηλατών. Επίσης, στη σελίδα του άρθρου, έχει διαθέσιμο προς download έναν πολύ χρήσιμο οδηγό με tips για την ποδηλασία.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
@bretsos @Sotos65 done back!

Την άποψη σας για αμιγώς κινεζικο σκελετό;
Με έχει φαει η...περιεργεια λόγω του μικρού κοστους!
Συγκεκριμένα για της ican
Πρωτα θα κοιτουσα εναν "επωνυμο" απο το Bike-discount

https://www.bike-discount.de/en/shop/carbon-277/l-24
[DOUBLEPOST=1548332311][/DOUBLEPOST]
Αυτές οι καταραμενες σκέψεις τριγυρίζουν στο μυαλό μου και μένα...Όταν βλέπω πως έχουν hi end σκελετό σουπερλαιτ με 700-800€, δε μπορεί να ναι της σειράς.
Διότι δε το λες και φθηνό για " κινεζικο"

Περιμένω τη Πέμπτη τους τροχούς του φίλου να δούμε τι και πώς...τα κέντρα και οι ακτίνες είναι επώνυμα, οπότε μένει η ποιότητα καρμπόν του στεφανιου
Απο που αν επιτρεπεται ? Με τελωνειο τι ξερετε / μαθατε /εγινε ?
(ειχα παρει και εγω προπερσυ, ημουν τυχερος και δεν περασαν τελωνειο)
[DOUBLEPOST=1548332437][/DOUBLEPOST]
Για γνωρίζοντες και μη, για αρχάριους και μη, αυτό το άρθρο είναι χρήσιμο! Δώστε λίγο από το χρόνο σας και περιηγηθείτε στο site (σήμερα το ανακάλυψα!), έχει πολύ υλικό, για όλα τα επίπεδα ποδηλατών. Επίσης, στη σελίδα του άρθρου, έχει διαθέσιμο προς download έναν πολύ χρήσιμο οδηγό με tips για την ποδηλασία.

Αυτα ειναι για τους φιλους κουρσαδες που ειναι ευαιστΥτοι :p
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top