Βάσεις Isoacoustics ISO-L8R155

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Καλησπέρα.

Τις βασούλες τις L8R-155, τις δοκίμασα και έτσι και αλλιώς, και μου φαίνεται ότι όταν ακουμπήσω τα ηχειάκια μόνο στο "από πάνω ", ακούγονται πολύ καλύτερα. (Δείτε και φωτό)

Για κάντε κανά τεστ εσείς που τις έχετε, να μου πείτε τις εντυπώσεις σας.

Πάντως τα τουίτερ είναι στο ύψος των αφτιών μου (δεν είμαι και κανάς "Φασούλας"!) :p :p




ISO.png
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Αν το γραφείο σου έχει ένα κλασικό ύψος από το πάτωμα μέχρι την επιφάνεια εργασίας περίπου 75 εκ τότε είναι χαμηλά ακόμα. Προσωπικά τις είχα με tilt up λογικά στην συσκευασία πρέπει να έχει και 2 ζευγάρια πιο κοντά ή ψηλότερα πόδια.
Και είμαι 101% σίγουρος ότι είχα 20εκ πάνω κάτω μπροστά (έχω διαλύσει το σύμπαν στον χώρο μου και δεν μπορώ να επιβεβαιώσω). Αν εκεί είναι στο ύψος των αυτιών σου τότε όσο ύψος και να έχεις μάλλον κάθεσαι λάθος θέτοντας ως ορίζοντα το γραφείο όπου οι πήχεις των χεριών πρέπει να ακουμπούν παράλληλα με το πάτωμα. ή σε ορθή γωνία αν θες. (Η συνταγή αυτή με γλίτωσε από επικονδηλίτιδα καραμπινάτη). Δοκίμασε για χάρη πειραματισμού να τα βγάλεις λίγο πιο έξω από τις γωνίες που είναι χωμένα τώρα και πιο πάνω. Αυτά τα πλαινά πρέπει να κάνουν "ζημιά" λογικά.
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Ευχαριστω για την απάντηση.
Όντως το υψος του γραφείου είναι 75 εκατοστά.
Βάζοντας τις «μισές» βάσεις, το τουίτερ ειναι 5 εκατοστά κάτω απο το υψος των αυτιών μου.
Η απόσταση μου απο το κάθε ηχείο ειναι 80-85 εκατοστά και γι’αυτό δεν θέλω να τα φέρω πιο μπροστά.
Μάλλον είναι μεγάλα τα ηχεία για αυτον τον χώρο.
Σωστότερο θα’ταν δυο μικρότερα ηχεία και ένα subwoofer.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
ποια ηχεια ειναι αυτα; Εκτος απο την τοποθετηση μεσα στη γωνια που και εμενα με ξενιζει οπως τα εχεις τωρα τοποθετημενα σχηματίζεις ισοπλευρο τριγωνο;
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Για χάρη δοκιμής μπορείς να βγάλεις τα ηχεία ώστε να είναι 0,5 εκ. έξω από τα κάθετα της βιβλιοθήκης?

Σε βλέπω να ξανασχεδιάζεις έπιπλο αντί να αγοράζεις ηχεία
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
ποια ηχεια ειναι αυτα; Εκτος απο την τοποθετηση μεσα στη γωνια που και εμενα με ξενιζει οπως τα εχεις τωρα τοποθετημενα σχηματίζεις ισοπλευρο τριγωνο;
Yamaha HS5.

Η απόσταση των τουίτερ μεταξύ τους είναι περίπου ένα μέτρο και η απόσταση η δική μου από το κάθε ένα, περίπου 90 εκατοστά.
[DOUBLEPOST=1548251448][/DOUBLEPOST]
Για χάρη δοκιμής μπορείς να βγάλεις τα ηχεία ώστε να είναι 0,5 εκ. έξω από τα κάθετα της βιβλιοθήκης?

Σε βλέπω να ξανασχεδιάζεις έπιπλο αντί να αγοράζεις ηχεία
Άμα τα τραβήξω μπροστά, έξω από τα κάθετα της βιβλιοθήκης, θα'ναι "μέσα στη μέση" και σε απόσταση 40-50 εκατοστά από εμένα.

Δε γίνεται αυτό.

Όσο για το έπιπλο, ίσως αλλάξει κάποια στιγμή στο μέλλον, με ένα πιο φαρδύ γραφείο (180 εκατοστά πλάτος) και να μπουν ράφια βιδωτά στον τοίχο, όπως τα ΙΚΕΑ KALLAX.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Aπλά δοκίμασε το και κάτσε λίγο πίσω.
Καλό είναι να διαπιστώσεις αν φταίει ο χώρος.

Άποψη μου πάντως αν έχεις τόσο χώρο διαθέσιμο να σχεδιάσεις κάτι άλλο
Φθηνές και αξιόλογες λύσεις υπάρχουν. Προς τι τόσο στρίμωγμα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top