αγορά AV προενισχυτή

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Είμαι σε αναζήτηση προενισχυτή οικονομικού όσο γίνεται με balanced εξόδους. Δεν με ενδιαφέρουν δίκτυα, media player, και τα άπειρα παπατζιλίκια της εποχής που μπορούν να γίνουν με ένα απλό HTPC και βασικά χρησιμοποιώ μόνο 5 κανάλια. Οπότε στην ουσία σαν ελάχιστο, θέλω καλό αναλογικό στάδιο, καλό dac και δυνατότητα ισοστάθμισης.

'Εχω φάει ένα ψιλοκόλημα με τον IOTAVX βασικά λόγω τιμής αλλά και απλότητας, αλλά μήπως υπάρχουν κι άλλες επιλογές σ' αυτήν την κατηγορία?
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Δεν την έχω ακούσει ποτέ αυτή την εταιρια.
Τι λέει άραγε?
Πάρε να μας πεις.
;)
 


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Όλα καλά .
Από τις καλές εταιρίες,φοβερός ήχος κλπ αλλά.....
Μηχάνημα παλιό 12 ετων,με hdmi 1.4.και δεν ξερω κατά πόσο τα 1000 ευρώ είναι καλή τιμή πλέον για ένα τέτοιο εργαλείο.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Κατ' αρχάς νομίζω ότι δεν έχει room correction. Το μόνο καλό είναι ότι έχει ραδιόφωνο που κι αυτό όπου να 'ναι θα καταργηθεί. 'Ασε που είναι ασημί που σημαίνει ότι δεν περνάει ούτε την πόρτα του σπιτιού μου.
[DOUBLEPOST=1548229888][/DOUBLEPOST]
Δεν την έχω ακούσει ποτέ αυτή την εταιρια.
Τι λέει άραγε?
Πάρε να μας πεις.
;)
Πρέπει να είναι πρώην Nakamichi. Από κάτι μέιλ που τους έστειλα φαίνονται πολύ σοβαροί.
Εντυπωσιάστηκα με την απλότητα της κατασκευής, αλλά το παρακάνανε με τη λιτότητα. μόνο δύο αναλογικές εισόδους και δύο ψηφιακές. 'Εχουν δώσει μεγάλο βάρος στα HDMI.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Λογικό είναι να έχουν δώσει όλο το βάρος στα hdmi
Αφού απευθύνεται σε ht εφαρμογές...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Λογικό είναι να έχουν δώσει όλο το βάρος στα hdmi
Αφού απευθύνεται σε ht εφαρμογές...
Σύμφωνοι αλλά πόσες συσκευές με HDMI μπορεί να έχεις?
Και σε λίγο καιρό που θα ξαναλλάξει κάποια προδιαγραφή στο hdmi ή και όλο το hdmi, αχρηστεύεται το μεγαλύτερο κομμάτι της συσκευής όπως έχει γίνει με τα περισσότερα "παλιά" av μηχανήματα

και τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως να πάω σε κάτι καθαρά στερεοφωνικό ώστε να μην έχει εμπλοκή με την εικόνα καθόλου?
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Σύμφωνοι αλλά πόσες συσκευές με HDMI μπορεί να έχεις?
Και σε λίγο καιρό που θα ξαναλλάξει κάποια προδιαγραφή στο hdmi ή και όλο το hdmi, αχρηστεύεται το μεγαλύτερο κομμάτι της συσκευής όπως έχει γίνει με τα περισσότερα "παλιά" av μηχανήματα

και τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως να πάω σε κάτι καθαρά στερεοφωνικό ώστε να μην έχει εμπλοκή με την εικόνα καθόλου?
Δυστηχως αυτό είναι το κόστος .
Εγώ είμαι χαρούμενος με το απλό 5.1 που έχω και μου αρκεί ένας παλιότερος ενισχυτής
Άλλοι όπως βλέπεις κυνηγάνε τα νέα φορμάτ.Επιλογη είναι.
Αν έχεις μια τηλεόραση ,ένα media player,ένα dvd,παιχνιδομηχανή,και κάνα tvbox πάνε οι είσοδοι hdmi
Έχει 2 rca εισόδους μια ομοαξονικό και μια οπτική.
Υπερκαλλυμενος.Εκτος αν θες και πικάπ.
Παίζει καλα άραγε ;;;;; αυτό είναι μια άλλη ιστορία....
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Η πηγες σου ποιες είναι;
Σου το λέω γιατί το τελευταίο δίμηνο ,λόγο του ότι τα επαιξε ο προενισχυτης onkyo που είχα,έβαλα μια κάρτα με DSP και συγκεκριμένα την creative sound blaster X ae5 η οποία έχει και room correction αλλά και σοβαρό dac(sabre 9016) με πολύ καλά αποτελεσματα και στο πολυκάναλο 5.1 αλλά και στις stereo ακροασεις(που είναι και το βασικότερο σε εμενα) αλλά ο βασικός περιορισμός είναι ότι χρειαζεται υπολογιστή με ελεύθερη pcie θυρα, για την εγκατάσταση της,το οποίο στην δική μου περίπτωση είναι και το μόνο player αυτή την στιγμή.
Επίσης αν θέλεις μπορείς να έρθεις και να την ακούσεις κιόλας. Για να σε προλάβω την αποκωδικοποίηση των πολυκάναλων σημάτων την έχει αναλάβει ο υπολογιστής και στέλνει μέσω της κάρτας απ' ευθείας pcm στον τελικό.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Η πηγες σου ποιες είναι;
Σου το λέω γιατί το τελευταίο δίμηνο ,λόγο του ότι τα επαιξε ο προενισχυτης onkyo που είχα,έβαλα μια κάρτα με DSP και συγκεκριμένα την creative sound blaster X ae5 η οποία έχει και room correction αλλά και σοβαρό dac(sabre 9016) με πολύ καλά αποτελεσματα και στο πολυκάναλο 5.1 αλλά και στις stereo ακροασεις(που είναι και το βασικότερο σε εμενα) αλλά ο βασικός περιορισμός είναι ότι χρειαζεται υπολογιστή με ελεύθερη pcie θυρα, για την εγκατάσταση της,το οποίο στην δική μου περίπτωση είναι και το μόνο player αυτή την στιγμή.
Επίσης αν θέλεις μπορείς να έρθεις και να την ακούσεις κιόλας. Για να σε προλάβω την αποκωδικοποίηση των πολυκάναλων σημάτων την έχει αναλάβει ο υπολογιστής και στέλνει μέσω της κάρτας απ' ευθείας pcm στον τελικό.
Από πηγές έχω μόνο PC και πικαπ. Κι εγώ την αποκωδικοποίηση του 5.1 μπορώ να την κάνω από το PC αλλά θέλω οπωσδήποτε προενισχυτή με volume για τα πικαπ.
Το ιδανικό για μένα θα ήταν ένας προενισχυτής με δύο αναλογικές και δύο ψηφιακές εισόδους, dsp και ίσως και λειτουργία παράκαμψης για το 5.1
Κάρτα ήχου έχω μια SB Audigy 2 zs platinum pro που έχει πολύ καλό ήχο αλλά κυρίως γιατί έχει εξωτερικό πάνελ με volume και εισόδους για όργανα.

ευχαριστώ για την πρόσκληση
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ρίξε μια ματιά και στην onkyo.
Έχει εξαιρετικά μηχανήματα και στο εξωτερικό τα βρίσκεις πολύ χαμηλότερα από τις εδώ τιμές. ( για κανούργια φυσικά ).
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Ρίξε μια ματιά και στην onkyo.
Έχει εξαιρετικά μηχανήματα και στο εξωτερικό τα βρίσκεις πολύ χαμηλότερα από τις εδώ τιμές. ( για κανούργια φυσικά ).
;
έτσι λένε, αλλά κάτι που εχουν βγάλει φήμη για προβληματικά (όπως και τα περισσότερα σύγχρονα) κάτι που έχουν ένα κάρο λειτουργίες που και δε χρειάζομαι και θα ξεπεραστούν σύντομα, κάτι που είναι ακριβά, δεν ψήνομαι
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
;
έτσι λένε, αλλά κάτι που εχουν βγάλει φήμη για προβληματικά (όπως και τα περισσότερα σύγχρονα) κάτι που έχουν ένα κάρο λειτουργίες που και δε χρειάζομαι και θα ξεπεραστούν σύντομα, κάτι που είναι ακριβά, δεν ψήνομαι
Δεν ξέρω ποιοι τα λένε αυτά, αλλά αν το ψάξεις ίσως κάνεις την δουλειά σου οικονομικά με πολύ ποιοτικό μηχάνημα.
όπως και ναχει η απόφαση δική σου. Απλά ψάχτο λίγο και γενικότερα κοίτα μεγάλες εταιρίες.;)
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top