Πολύ ενδιαφέρων οδηγός ρύθμισης νεών κεφαλών pick-up




Μηνύματα
842
Reaction score
714
Αν το συγκεκριμένο Audio technica είναι αυτό που φαίνεται, δηλ. ένα καθαρό αντίγραφο του mk2, τότε απλά ο προτράκτορας που χρησιμοποιεί είναι μη ενδεδειγμένος.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εμένα με βοήθησε να ρυθμίσω το βαρυδι καθως και antiscating. Και μπορώ να πω ότι η ΑΤ95Ε έπαιξε πολύ καλητερα από την αρχική μου ρύθμιση που ήταν λάθος.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Γιατι; Λογω s βραχιονα;
Όχι. Χωρίς να γνωρίζω πράγματι αν είναι στα ίσια μια αντιγραφή του μκ2 αλλά στην περίπτωση που είναι (βαριέμαι να το ψάξω) τότε έχει βραχίονα τύπου c το οποίον σημαίνει πως τα λέει καλύτερα με δίσκους 7 ιντσών. Κατά πάσα πιθανότητα θα ακούει δίσκους LP 12 ιντσών μετά την δεκαετία του '80 όπου άλλαξαν και τα στάνταρς. Αυτό σημαίνει πως για να έρθει όσο το δυνατόν κοντύτερα στα specs του πικάπ θα πρέπει να κάνει τις σχετικές διορθώσεις. Συνεπώς θα πρέπει να το πάει κατά Stevenson.

Διάβασε εδώ για να καταλάβεις. (κάνουν φασαρία τα παιδιά και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ sorry)

https://www.avsite.gr/forum/threads...0-mk2-for-timecode.100279/page-3#post-2144037
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε ολους

Για να μην ανοίξω νέο thread θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω ένα βαρίδι για το pickup (weight). Εχω το SL 1600 MK2 με την ΑΤ95Ε.

Σας ευχαριστω.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα σε ολους

Για να μην ανοίξω νέο thread θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάρω ένα βαρίδι για το pickup (weight). Εχω το SL 1600 MK2 με την ΑΤ95Ε.

Σας ευχαριστω.
Πλακακι για την κεφαλη εννοεις η επιπλεον βαριδι για τον βραχιονα;
 




Μηνύματα
842
Reaction score
714
Πλακάκι εννοώ.
Οχι. Το πικαπ παιζει με κεφαλες απο 5-11g. Η δικη σου ειναι 5.7. Βοηθα καλυτερα στην πολικη αδρανεια αφου ειναι εντος specs το να ειναι πιο κοντα στην κεφαλη το αντιβαρο του βραχιονα.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έχει δίκιο ο Δημήτρης αν προσθέσεις βάρος στη κεφαλή θα πρέπει να μετακινηθεί το αντίβαρο πιο πίσω στο βραχίονα αποτέλεσμα των δύο αυτών αλλαγών θα είναι να αλλάξει (αυξηθεί) η δραστική μάζα του και δε θα ταιριάζει σωστά με την ενδοτικότητα της AT95E οπότε θα έχεις χειρότερη αναπαραγωγή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Sorry σας μπέρδεψα μου φαίνεται. Το clump εννοώ.

Φιλικά Κωνσταντινος
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Οπότε δεν έχω ιδίαν άποψη για το αν αξίζει ή όχι. Υποθέτω όμως πως αν δεν έχεις φθάσει το όλο σύστημα σε ένα κάποιο επίπεδο αξιόλογο, από μόνο του αυτό μάλλον δεν θα έχει πολλά να σου παρουσιάσει. (για να μην σου πω τίποτα)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για την πλάκα σου και μόνο, πάρε. Εγώ αν χρησιμοποιούσα το πικάπ, θα έπαιρνα. Όχι όμως βαρύ, αλλά ένα που θα έπιανε τον άξονα και θα τον έσφιγγε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.118
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top