Απομόνωση ηχείων ?

Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
Που μπορω να τα βρω αυτα: View attachment 118130
Δεν ξερω που μπορεις να τα βρεις αλλα δεν προκειται να κανεις δουλεια με αυτα, θα εχεις παλι κραδασμους, πειραματισου με τα "σαντουϊτς" που σου προτεινε ο EAR
Η λυση (ακριβη αλλα απολυτη) ειναι πλωτο πατωμα, ανεφερα την μετακομιση πανω-κατω γιατι μια ηχομονωτικη ψευδοροφη και ενα ατομικο ασανσερ σκαλας (αν η σκαλα ειναι εσωτερικη) θα σου στοιχισει φθηνοτερα απο ενα πλωτο πατωμα :)
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.217
Reaction score
26.981
Απείλησε τη μάνα σου ότι θα φύγεις από το σπίτι και θα λυθούν κι άλλα προβλήματά σου εκτός από τα μπάσα.
Και να τής πει ότι θα φύγει χωρίς μπουφάν
 

Μηνύματα
53
Reaction score
16
Δυστυχώς και εγώ τα ίδια με το σπίτι από πάνω μου..ένα παλιό 12 b&w έχω και δε μπορω να δω μια ταινια σε κανονικη ενταση :/
 





Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...Ξερετε καμια "πατεντα" για καλυτερη απομονωση των ηχειων με σκοπο τη μειωση των κραδασμων (που προκαλουνται απο τις χαμηλες συχνοτητες) και μεταφερονται στο δαπεδο (πλακακι)?
Auralex Acoustics Gramma V2 Χρησιμοποιώ τη πρώτη έκδοση και κάνουν διαφορά, υποθέτω και αυτή καλή θα είναι αν και στο μάτι φαίνεται πιο απλή κατασκευή.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.008
Reaction score
8.049
Ειδικά για τον Κώστα!

Με τα chario cygnus τι γίνεται? Με την συσκευασία παραδίδονται για τον λόγο αυτό, ένα σετ από βίδες ευτελούς αξίας όπως ακριβώς οι παρακάτω...
Η κατασκευή του ηχείου είναι κάπως περίεργη, Ξύλινη χονδρή βάση με κάποια απόσταση από το ηχείο, διότι υπάρχει μεγάφωνο στο κάτω μέρος , καθώς και 2 οπές εκτόνωσης ...
302c956cc69a40689c2ba749765d8577.jpg
vides-kai-paksimadia-125-temaxiwn.jpg

[DOUBLEPOST=1554714827][/DOUBLEPOST]Οι βίδες βιδώνονται υποτίθεται στις ειδικές οπές που έχει στο κάτω μέρος για την τοποθέτηση ακίδων κλπ.
Τι είδος ακίδων τελικά να τοποθετήσω? Προς το παρόν έχω τοποθετήσεις τις βίδες...
Το δάπεδο είναι μαρμάρινο.
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Στην συσκευασία των Chario δεν περιέχονται ακίδες στήριξης από τον κατασκευαστή και σε καμία περίπτωση βίδες που προορίζονται να μπούν εκεί. Η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο καποια αυτοκόλλητα στρογγυλά αντικραδασμικά. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακίδες ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο στήριξης με σπείρωμα Μ6 (κατά πάσα βεβαιότητα).
 
Last edited:

Μηνύματα
1.014
Reaction score
1.185
Τελικα πηρα αυτα: https://www.odes.gr/el/vaseis/vasei...resonance-damper-shock-absorb-plus-set-4.html
και δεν το μετανιωσα. Το προβλημα περιοριστηκε αρκετα. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να τα σταθεροποιησω-κολλησω στη βαση των ηχειων ετσι ωστε να μετακινουνται μαζι με αυτα οταν χρειαζεται.
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.070
Αυτά πως σας φαίνονται?

http://www.soundcare.no/measurement.htm
Βλέπω ότι έχουν μια μεθοδολογία που κάνουν τις μετρήσεις τους που φαίνεται έγκυρη και λογική. Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τις μετρήσεις, τουλάχιστον σε αυτή τη χαμηλή ένταση (που προκύπτει ή που εγώ κατάλαβα) ότι μετράνε.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Μπορείς να τα κολλήσεις με αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης.
[DOUBLEPOST=1554721138][/DOUBLEPOST]
Τελικα πηρα αυτα: https://www.odes.gr/el/vaseis/vasei...resonance-damper-shock-absorb-plus-set-4.html
και δεν το μετανιωσα. Το προβλημα περιοριστηκε αρκετα. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να τα σταθεροποιησω-κολλησω στη βαση των ηχειων ετσι ωστε να μετακινουνται μαζι με αυτα οταν χρειαζεται.
Μπορείς να τα κολλήσεις με αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Βλέπω ότι έχουν μια μεθοδολογία που κάνουν τις μετρήσεις τους που φαίνεται έγκυρη και λογική. Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τις μετρήσεις, τουλάχιστον σε αυτή τη χαμηλή ένταση (που προκύπτει ή που εγώ κατάλαβα) ότι μετράνε.
Αυτά που αναφέρουν στην μέτρηση είναι τα ποσοστά απόσβεσης από την επιστροφή ενέργειας. Ποσοστό που είναι ήδη εξαιρετικά μικρό και ουσιαστικά τα 11 db διαφοράς από τα -70 db (λέω εγώ τώρα) που είναι η επιστροφή.
Απλά το 11 στους 50 Hz είναι πιασάρικο, αντί του 0,05 για παράδειγμα, και αν είναι τόση η διαφορά.
Στο χωριό μου, μην πω πως τα λένε αυτά, γιατί θα αυτοαποβληθώ από την σελίδα!

Οι ίδιοι τα λένε στο κάτω μέρος της σελίδας με την <<μέτρηση>>:
There can be inaccuracy because of unknown resonances and other unknown influence, but we are sure these results show how spikes reduce acoustic feedback.
 

TGD

Μηνύματα
7.153
Reaction score
7.186
Στην συσκευασία των Chario δεν περιέχονται ακίδες στήριξης από τον κατασκευαστή και σε καμία περίπτωση βίδες που προορίζονται να μπούν εκεί. Η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο καποια αυτοκόλλητα στρογγυλά αντικραδασμικά. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακίδες ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο στήριξης με σπείρωμα Μ6 (κατά πάσα βεβαιότητα).
Δεν νομίζω ότι η Chario το κάνει από τσιγκουνιά. Μήπως η βάση που δέχεται την ακουστική εκτόνωση των χαμηλών πρέπει να έχει μεγάλη επιφάνεια στήριξης;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.008
Reaction score
8.049
Βλέπω ότι έχουν μια μεθοδολογία που κάνουν τις μετρήσεις τους που φαίνεται έγκυρη και λογική. Οπότε δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τις μετρήσεις, τουλάχιστον σε αυτή τη χαμηλή ένταση (που προκύπτει ή που εγώ κατάλαβα) ότι μετράνε.
Τα έχω τοποθετήσει στα rf 62 II και εκτός της υποτίθεται βοήθειας που προσφέρουν, ρυθμίζονται πολύ εύκολα, με ακρίβεια, στο τελείως στραβό μου πάτωμα. Το ένα ηχείο ''κάθεται'' επάνω σε γυάλινα τούβλα για να καταλάβετε... Βέβαια έχουν κάποιο αρκετά ανεβασμένο κόστος!
[DOUBLEPOST=1554726837][/DOUBLEPOST]
Δεν νομίζω ότι η Chario το κάνει από τσιγκουνιά. Μήπως η βάση που δέχεται την ακουστική εκτόνωση των χαμηλών πρέπει να έχει μεγάλη επιφάνεια στήριξης;
Αυτό δεν το έχω σκεφτεί! Όμως πως θα τακτοποιήσω το πρόβλημα με το στραβό έδαφος?

Επίσης, οι βίδες με το μέγεθος της μεγαλύτερης στην φωτογραφία παραπάνω (8 τεμάχια) συμπεριλαμβανόταν στην συσκευασία, σύμφωνα με τον Πωλητή, (είναι demo, μαζί όμως με την πλήρη συσκευασία τους).
Δεν ξέρω βέβαια τον λόγο που τα έθεσαν στην συσκευασία. Αφού όμως ταίριαζαν στις ειδικές θέσεις στην βάση των ηχείων, τις έθεσα σαν ακίδες.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.008
Reaction score
8.049
Στην συσκευασία των Chario δεν περιέχονται ακίδες στήριξης από τον κατασκευαστή και σε καμία περίπτωση βίδες που προορίζονται να μπούν εκεί. Η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο καποια αυτοκόλλητα στρογγυλά αντικραδασμικά. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακίδες ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο στήριξης με σπείρωμα Μ6 (κατά πάσα βεβαιότητα).
Και εγώ έτσι πιστεύω, ότι είναι M6 κατά πάσα πιθανότητα.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.568
Μηνύματα
2.865.759
Members
37.935
Νεότερο μέλος
Penthesilia
Top