Κόλληση ''μπανάνας''

Μηνύματα
35
Reaction score
14
Καλησπέρα θα ήθελα να κολλησω μπανάνες με καλώδιο ηχείων..με τι κόλληση το κάνουμε?εννοώ τύπο καλάι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Σύσφιξη είναι προτιμότερη από κόλληση.

Και σύσφιξη του ίδιου του καλωδίου στα βύσματα του ενισχυτή, είναι προτιμότερη από χρήση μπανάνας.

Αν σώνει και καλά θες να το κολλήσεις, πρώτα σφίξε το καλώδιο πάνω στο βύσμα, και μετά ρίξε από πάνω όποια κόλληση βρεθεί πρόχειρη, μηδενική η σημασία του είδους της κόλλησης, και μη μου αρχίσετε για ασημοχαλκοκολλήσεις, βγάζω σπυργιά.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.866
Reaction score
20.359
Ναι το γνωρίζω αλλά θα ήθελα να τα κολλήσω με κάποια high end κόλληση..το ερώτημα είναι ποια?
Αστειεύεσαι, έτσι; Πες μου ότι αστειεύεσαι ή, στην χειρότερη, trollάρεις.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ναι το γνωρίζω αλλά θα ήθελα να τα κολλήσω με κάποια high end κόλληση..το ερώτημα είναι ποια?
Αν όντως το εννοείς κ πιστεύεις ότι παίζει (ουσιαστικό) ρόλο, κ θα δείς (ακουστικά μετρήσιμη) διαφορά, μπορείς να δοκιμάσεις αυτήν εδώ..

https://www.3345rpm.gr/προϊόν/silver-solder-inakustik-ασημοκόλληση-high-end-1m/
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.962



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μην ακους τον αυτια,,,,,θελει να στα παρει
αμα θες χαιεντια ,,,,θα παρεις μουντορφ 9% ασημι.....ακριβη και σοβαρη
(πλακα κανω

αμα θες ελα να στα κολλησω τσαμπα....(οχι με μουντορφ) ....μια ταπεινη καρνας.....ή μια παλιοβεμπετε......ή γιενσεν.....ή αιχμαν....δεν θυμαμαι αν εχω κατι αλλο..........
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μη νομίζετε ότι κάνω πλάκα:

IMG_20190218_220523.jpg


Μάλιστα, έχω κι άλλες, πολύ πιο ακριβές. Αλλά δε τις δίνω, θέλω να τις βλέπω. :p

ελα να στα κολλησω τσαμπα.
Μη χαλάς τη δουλειά ρε φίλε, μην είσαι τέτοιος! :gotcha:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ρε παιδιά βοήθεια ζήτησε ο άνθρωπος...Δώστε την και ας πέσει χάμω!
Και μια και το έφερε η κουβέντα, θυμάμαι πίσω στα παιδικά μου χρόνια που αγόραζα κάτι έτοιμα κιτάκια κάπου στην Ομόνοια εν έτη 1980, όταν τους έβαζα κολλητήρι, μύριζε η κόλληση άρωμα! Ήταν εξ Ιαπωνίας μεριά. Έχει πάρει το μάτι σας (η μύτη σας) κάτι αντίστοιχο σήμερα;
Φιλικά,
Γιάννης
Υ.Γ. Ας τον τρελό στην τρέλα του (καμιά ομοιότητα με τα πρόσωπα εδώ, μην παρεξηγηθώ, απλά θυμήθηκα το τραγούδι του μέγα Άκη Πάνου...)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σμαρτ κιτ ψωνιζες ?
μας ειχε παει τα χαρτζηλικια....
αν θες κατι να μυριζει ωραια ειναι η wbt
(αυτιας τωρα)
ωρε εχεις παλια ετικετα wbt
εισαι αλλου
τι μοσχομυριστη κολληση ειναι........? με δευτερη τη γιενσεν (jensen)......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
ωρε εχεις παλια ετικετα wbt
εισαι αλλου
Είσαι ο μόνος που θα μπορούσε να το βρει αυτό! :drinks:

Τρελοκομείο κανονικό και συ, ε ρε γούστα που βγάλαμε πιτσιρίκια! :D

Έχω και Τζένσεν. (Και ένα σκασμό πυκνωτές πειπερ ιν οιλ Κόπερ φοιλ παλαιάς φουρνιάς, αλλά παν για το μουσείο μου αυτά - θα φτιάξω μουσείο χαλιεντοβλακείας)

Επίσης έχω μια κολληση που την έκανε κοσμηματοτετχιος, ασημάς κατασκευή κατά παραγγελία. Άσε, που να σου εξηγώ...:drinks:
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Όχι, θυμάμαι ένα μαγαζάκι σε κάθετη οδό στην Πειραιώς που είχε έτοιμες πλακέτες. Και κιτάκια. Εκεί είχα πάρει ένα 2Χ10 Watt ολοκληρωμένο, τι θυμήθηκα τώρα, 40 χρόνια πίσω...
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Όχι, θυμάμαι ένα μαγαζάκι σε κάθετη οδό στην Πειραιώς που είχε έτοιμες πλακέτες. Και κιτάκια. Εκεί είχα πάρει ένα 2Χ10 Watt ολοκληρωμένο, τι θυμήθηκα τώρα, 40 χρόνια πίσω...
Γιάννης
Υπήρχε κ ένα στην Αγίου Κωνσταντίνου..;)

Εκεί ψώνιζα κ εγώ διάφορα κίτ που διάβαζα στον Μικρό Επιστήμονα..!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ρε παιδία αξίζει να ποστάρουμε παλιά περιοδικά από αυτή την εποχή, τι λέτε σε ένα άλλο thread;
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Eπειδή το ασήμι το αγοράζεις μονο με 0,5 ευρώ το γραμμάριο παίρνεις 100 γραμμάρια το λιώνεις με οξυγόνο και βουτάς το καλώδιο με την μπανάνα όπως ανέφερε ο Ear παραπάνω και έτσι έχεις ultra hi-end κόλληση.
Βέβαια το ασήμι μαυρίζει οπότε πάρε και λίγο χρυσό για τελική εμβάπτιση.
Με 4% ασήμι πάντως διαφορά δεν είδα - ακουσα ποτέ ισα ισα με δυσκόλευε στο λιώσιμο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top