Αγορά ενεργών ηχείων, προτάσεις




Μηνύματα
842
Reaction score
714
Δύο jbl lsr 308 μαζί με δύο lsr 310s είναι καλή ιδέα στα 2,5 μέτρα θέση ακρόασης; Γιατί μοιάζει άκρως δελεαστικό στα 1100€
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν έχω βρει πλήρη διαγράμματα απόκρισης συχνότητας του 310S, οπότε δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει το 310S. Τα specs που είναι στη σελίδα της εταιρίας δεν με έπεισαν ακόμα.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
22
Καλησπερα!
Αυτα με ποιο sub ταιριαζουν;
Καλημέρα, χρησιμοποιώ τα jbl με δυο σαμπ άλλης εταιρίας (crystal audio) που τα αγόρασα μεταχειρισμένα και τα τοποθέτησα κάτω από τα ηχεία σαν βάσεις. Με μεγαλύτερο budget θα πηγαινα σε δύο presonus sub που τα συστήνουν πολλοί εδώ μέσα και όχι στο jbl sub. Ο λόγος είναι ότι δεν θέλω σαμπ με το γουφερ να "κοιτάζει" στο πάτωμα.
Με το περιορισμένο budget που και εσύ έχεις, θα κοίταζα σε οικονομικότερες (και μεταχειρισμένα) επιλογές ηχείων (π.χ jbl, yamaha), ώστε να πας κατευθείαν σε 2 ίδια σαμπ που δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένα. Αν τώρα βρεις 2 ίδια μεταχειρισμένα σαμπ, με τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις από την αγορά καινούργιων, κάνε κάποιες, έστω μικρές παρεμβάσεις στην ακουστική του χώρου.
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.573
Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Είναι ενεργά με τους ενισχυτές στο ένα, και στο δεύτερο ηχείο πηγαίνουν 4 καλώδια.

Πλούσια :D φωτό:

Ετσι(σε μικροτερες ηλοποιησεις )ειναι ολα τα ηχεια υπολογιστων.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
… διότι το cross λειτουργεί σε χαμηλή τάση, έτσι? μάλλον το κατάλαβα. Άρα επανέρχομαι στην αρχική μου σκέψη, 4 καλώδια σημαίνει ενεργά ηχεία ή παθητικά cross μέσα στο δεξί ηχείο που είναι ανόητο.
Όχι δεν είναι αυτό. Απλώς το ενεργό crossover είναι πριν την ενίσχυση. Αν είναι μετά, δεν είναι ενεργό. Ήταν ετυμολογική η διορθωση του CostasEAR.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν έχω βρει πλήρη διαγράμματα απόκρισης συχνότητας του 310S, οπότε δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει το 310S. Τα specs που είναι στη σελίδα της εταιρίας δεν με έπεισαν ακόμα.
Η πραγματική ωφέλιμη απόκριση στη στάνταρ ισοστάθμιση και χωρίς κέρδη από τοποθέτηση πάνω σε τοιχωματικά όρια ξεκινά από τα άνω όρια της πρώτης οκτάβας.Πιάνει όμως εκείνη την ενέργεια στις μποτιές και τις θεμελιώδεις νότες ηλεκτρικού μπάσου.Ο δε σωλήνας ανάκλασης είναι στη συμπεριφορά του...τύπος και υπογραμμός.

Διαθέτουν ενσωματωμένη κι εναλλακτική ισοστάθμιση που μιμείται καταστάσεις clubbing και θ'ακουγόταν ενδεχομένως πιο αβανταδόρικη σε φασαριόζικες ταινίες δράσης.Αλλά σε βάρος της γραμμικότητας.

Κάτι τέτοιο σε αρκετές περιπτώσεις είναι αρκετό χωρίς παρατράγουδα από επιπλέον διέγερση των ιδιορρυθμών σε τυπικό χώρο άμα εκτείνονταν χαμηλότερα στην πρώτη οκτάβα.
Καλησπέρα!
Είναι καλή επιλογή για τον τυπικό μου χώρο κατά την άποψή σου 2 *308 + 2*310 για χρήση με πικάπ και spotify ή κινδυνεύω να φάω φόλα; Σκέφτομαι να αντικαταστήσω παλιά audio spectrum που δουλεύουν με phonic ενισχυτή. (tls 40 + mar4)
Ζητούνται όγκος χώρου και απόσταση ακρόασης...
 
Last edited:


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Η πραγματική ωφέλιμη απόκριση στη στάνταρ ισοστάθμιση και χωρίς κέρδη από τοποθέτηση πάνω σε τοιχωματικά όρια ξεκινά από τα άνω όρια της πρώτης οκτάβας.Πιάνει όμως εκείνη την ενέργεια στις μποτιές και τις θεμελιώδεις νότες ηλεκτρικού μπάσου.Ο δε σωλήνας ανάκλασης είναι στη συμπεριφορά του...τύπος και υπογραμμός.

Διαθέτουν ενσωματωμένη κι εναλλακτική ισοστάθμιση που μιμείται καταστάσεις clubbing και θ'ακουγόταν ενδεχομένως πιο αβανταδόρικη σε φασαριόζικες ταινίες δράσης.Αλλά σε βάρος της γραμμικότητας.

Κάτι τέτοιο σε αρκετές περιπτώσεις είναι αρκετό χωρίς παρατράγουδα από επιπλέον διέγερση των ιδιορρυθμών σε τυπικό χώρο άμα εκτείνονταν χαμηλότερα στην πρώτη οκτάβα.
Καλησπέρα!
Είναι καλή επιλογή για τον τυπικό μου χώρο κατά την άποψή σου 2 *308 + 2*310 για χρήση με πικάπ και spotify ή κινδυνεύω να φάω φόλα; Σκέφτομαι να αντικαταστήσω παλιά audio spectrum που δουλεύουν με phonic ενισχυτή. (tls 40 + mar4)
 




Μηνύματα
842
Reaction score
714
Έχω τα 305.
Για πες εντυπώσεις; Συμφωνείς ας πούμε με αυτά που βλέπουμε στα διάφορα videos στο youtube; Σε όσα κοίταζα εγώ ο ήχος μου ακούγονταν πιο ωραίος στα jbl σε σύγκριση με άλλα. Το ίδιο και στην γυναίκα μου.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν μπορώ να πω ότι έχω παρακολουθήσει τα βιντεάκια στο youtube ή δε θυμάμαι τί λένε.

Τα ηχεία κεντάνε! Μόνα τους, (χωρίς sub, χωρίς ψηφιακή ισοστάθμιση) σε καλή τοποθέτηση (περίπου 40 εκατοστά από τον πίσω ξύλινο τοίχο) στον προηγούμενο χώρο μου έπαιζαν μέχρι το τέρμα τους εξαιρετικά, τόσο καλά που δεν είχα ξανακούσει. Ατάκα, παλμός, χτύπημα, έλεγχος στα γούφερ. Διάφανα πρίμα.
Στον τωρινό χώρο είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα, αλλά τα έχω μετρήσει με μικρόφωνο και έχω χαμηλώσει την κορυφή που κάνει ο χώρος μου στα 58 Hz. Πάλι άριστα αποτελέσματα ήχου. Τα ακούω από 70-75 εκατοστά απόσταση με μεταξύ τους απόσταση περίπου 75 εκατοστά. Τα έχω βάλει και τέρμα και από αυτή την απόσταση βγάζουν εκκωφαντική στάθμη σε μουσική δυνατά γραμμένη. Κανένα ίχνος παραμόρφωσης ή συμπίεσης.
Τέλος, σε τόνους ημιτόνων από γεννήτρια σήματος, παίζουν δυνατά μέχρι τα 43 Hz, από εκεί και κάτω ξεκινά μια μικρή πτώση μέχρι τα 38 Hz και πιο κάτω αισθητή-έντονη πτώση.
Τώρα τελευταία τα συνοδεύω με ένα sub της logitech που ξέμεινε από ένα παλιό 5.1. Τα κροσάρω ψηφιακά (FIR φίλτρο) στα 50 Hz. Αν τα κροσσάρω πιο πάνω, χάνω, γιατί τα μεν ηχεία παίζουν πολύ καλά μέχρι τα 43, αν τα κροσσάρω πιο κάτω, δεν ακούγεται αρκετά το sub, γιατί είναι ψιλοάχρηστο.
Σε γενικές γραμμές τα προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά στα 230 ευρώ που πήρα το ζεύγος.
Μετά από ένα περίπου χρόνο, και ακολουθώντας συμβουλή φίλου του, τα πήρε και ο αδερφός μου, χωρίς να με ρωτήσει και μου τα παρουσίασε γεμάτος χαρά. Ρε, του λέω, αυτά είναι ίδια με τα δικά μου! Καλή αγορά!
Αυτά.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.392
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top