Focal Chorus 826W 30th Anniversary Edition // Συμβουλή

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Θεωρείται λοιπόν ένα ακριβό & δύσχρηστο πλέον μέσο αναπαραγωγής, που προκαλεί όμως ευχαρίστηση, μεράκι & συνήθεια (για τους παλαιότερους) .
Η ιεροτελεστία της επίσκεψης στα ειδικά καταστήματα, το ψαχούλεμα και κατόπιν η πρώτη τοποθέτηση του επιλεγμένου lp στο πλατό, θεωρείται απόλαυση & αποζημιώνει για τα όποια κουσούρια παρουσιάζει το μέσον αυτό αναπαραγωγής.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
21
:offtopic:Το πηδηξ@τε το θεμα του παιδιου..... o_O Πως τα καταφερνετε παντα....:lolsign:
Χαχαχαχα μην αγχώνεσαι, έχουν βοηθήσει πολύ ήδη όσα έχουν γραφτεί επι του θέματος. Άσε που με αφορούν και τα ‘ασχετα’.
 



Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Όσο και αν κοιτάζω το χώρο –με το σκεπτικό της άρνησης νωρίτερα για την ανακατάταξη των επίπλων – δε βλέπω πως μπορεί να στηθεί ένα σύστημα με ηχεία αυτού του μεγέθους, να αποδώσει αυτά που μπορεί, να δικαιολογήσει το κόστος κτήσης του και τελικά να ευχαριστήσει τον ιδιοκτήτη του.

Τείνω να συμφωνήσω για δορυφόρους και sub ή για ενεργά (όχι αυτοενισχυόμενα).

Πως έχεις σκεφτεί την τοποθέτηση των ηχείων δαπέδου;
Αριστερά έχεις χώρο, δεξιά να φανταστώ τη μετακίνηση του τραπεζιού και δημιουργία χώρου που οριακά θα τοποθετηθεί το ηχείο;
Στη συνέχεια θα τα φέρεις μπροστά για να καλύψεις τη διαφορά τοίχου με τα πλάγια τοιχώματα της παραστιάς, όπως έχεις κάνει με τα τωρινά;
Βλέπω πως είχες υπολογίσει και δημιουργία συστήματος οικιακού κινηματογράφου, αν στη γωνία πάνω από τα μηχανήματα είναι καλώδιο ηχείων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Σωστά αναφέρετε ως προς τον χώρο. Δεξιά από το Τζάκι, αν ήταν εύκολο να έχομε μία φωτογραφία......
 

Μηνύματα
18
Reaction score
21
Το σπίτι γενικά είναι άδειο, δεν έχουν μπει ακόμα βιβλιοθήκες και λοιπά έπιπλα. Πάντως ναι, η λογική είναι ότι τα ηχεία δαπέδου θα μπουν αριστερά και δεξιά από το τζάκι. Αυτό που υπάρχει δεξιά είναι πρόχειρο, θα φύγει και οι νέες βιβλιοθήκες δεν θα βγαίνουν τόσο πολύ έξω. Όταν θα ολοκληρωθεί, θα ήθελα να το φαντάζομαι κάπως έτσι:
[DOUBLEPOST=1550578976][/DOUBLEPOST]Βρήκα και μια πρόσφατη φωτό που δείχνει το τζάκι και το χώρο αριστερά και δεξιά, με περίπου ότι έχει σήμερα (χωρίς τα στολίδια!). Φανταστείτε το με βιβλιοθήκες / ραφιέρες. Σε μια από αυτές θα βάλω τις πηγές ήχου (πικάπ κλπ), αν πρέπει. Αν και με βολεύουν στη γωνία που είναι σήμερα (απέναντι) γιατί έχω και αρκετούς δίσκους... Μάλλον πρέπει να ξανασκεφτώ την εκδοχή με τα ασύρματα ηχεία...
 

Attachments


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Αναλόγως προϋπολογισμού, υπάρχει κι η λύση του ολοκληρωμένου ενισχυτή (με DAC κι ισοστάθμιση) της Lyngdorf.



Δεν βαριέσαι ποτέ, έτσι;:roflmao:
[DOUBLEPOST=1550502462][/DOUBLEPOST]
Ναι, μόνο που το ότι το βινύλιο έχει χειρότερο ήχο, δεν είναι άποψη, είναι γεγονός, μετρήσιμο κι αποδεδειγμένο.
Εσυ να μου στείλεις τους δίσκους σου από hard rock και πάνω,τους άλλους δεν τους θέλω.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
21
Για την ιστορία, μέτρησα το χώρο μου και είναι 52 m2.

Και τώρα αναρρωτιέμαι... Είναι ασφαλές να πάω στα Focal Aria 948 ή θα βουίζουν; Μήπως τα Focal Aria 926 είναι πιο safe;
 


Μηνύματα
496
Reaction score
559
[QUOTE="Πυγολαμπίδας, post: 2400563,

Και τώρα αναρρωτιέμαι... Είναι ασφαλές να πάω στα Focal Aria 948 ή θα βουίζουν; Μήπως τα Focal Aria 926 είναι πιο safe;[/QUOTE]

Αν καταλαβα καλα, μαλλον εννοεις αν μπουμαρουν. Οχι, αυτο ειναι αλλο θεμα, αλλα αν δεν θελεις 8 ιντζα, θα σου προτεινα να κοιταξεις τα Aria 936, προσωπικα τα θεωρω καλυτερα απο τα 926, με καλυτερη διαχειριση των χαμηλων....
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εννοώ να μην έχει υπερβολική αίσθηση του μπάσου. Να είναι ισορροπημένο.
OK, δεν ξέρεις τι εννοείς μάλλον :)

Κάτω από τους 150-200Hz δεν έχει σημασία αν το ηχείο σου είναι ισορροπημένο ή όχι.
Εχει σημασία αν ο χώρος σου είναι ισορροπημένος. Παίζει ο χώρος και όχι το ηχείο.
(Συχνότητα Schroeder:
https://www.soundandvision.com/content/schroeder-frequency-show-and-tell-part-1 )

Φυσικά αν βάλεις κανένα κούτσικο με 5αρι midwoofer δεν θα εχεις υπερβολική αίσθηση μπάσου, γιατί απλά δεν θα έχεις μπάσο. Η΄ αν πάρεις ακουστικά ;)

Να ξέρεις πάντως πως είναι αποδεδειγμένο με επιστημονικές εργασίες, πως το 30% (ναι, το μετρήσανε!!!) της ικανοποίησης απο ένα ηχείο προέρχεται απο το μπάσο. Είναι λοιπόν πολύ σημαντικό τμήμα του συστήματος, και αρκετά περίπλοκο και ενδιαφέρον, το πως μπορείς να έχεις σωστό, πλήρες και ικανοποιητικό μπάσο σε οικογενειακό σαλόνι.

Να σου πω πως ΔΕΝ γίνεται να το πετύχεις:
  1. Με λαμπάτους ενισχυτές
  2. Με καλώδια ηχείων
  3. Με καλώδια ρεύματος
  4. Με καλώδια interconnects
  5. Με HiEnd ασφάλειες πίνακα
  6. Με πέτρες που τις έχουν γλείψει 50 παρθένες σε οίστρο
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ακριβώς, βασικός παράγων ευχαρίστησης το σωστό μπάσο.

Και αυτό δυστυχώς εξαρτάται και σε μεγάλο βαθμό, από τον χώρο. Μάλλον ο χώρος καθορίζει που πρέπει να κινηθούμε, από απόψεως κόστους, μεγέθους, επιλογής τελικά.....Ηχείου.

Πρώτα λοιπόν ξεκινάμε από την επιλογή του ηχείου, βάσει του χώρου μας, και κατόπιν πάμε σε ενισχυτικά κλπ συνοδά μηχανήματα.
Επίσης το μεγαλύτερο μέρους του κόστους ενός συστήματος, βαρύνει το Ηχείο!
 

Μηνύματα
18
Reaction score
21
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πάντως δεν είπα ότι δεν θέλω ο ήχος του ηχείου να έχει μπάσο. Αναρρωτήθηκα αν είναι μεγάλα για το χώρο μου γιατί έχω διαβάσει ότι αυτό το ηχείο είναι λίγο μεγάλο και δεν ταιριάζει παντού. Μάλλον στο δικό μου χώρο θα είναι ΟΚ βέβαια, μιλάμε για 52 m2.

Ανεβάζω ένα σκαρίφημα που έφτιαξα για να καταλάβετε καλύτερα το χώρο.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Αναρρωτήθηκα αν είναι μεγάλα για το χώρο μου
Άμα χωράνε, μικρά είναι.

Μεγάλα είναι αυτά που δε χωράνε.


Αυτό ισχύει γενικά στη ζωή.
Το θέλει μεγάλο, γιατί χωράει κι άλλο.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top