Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ούτε στο plii ούτε στο "music" του neo6, ούτε με άλλους τρόπους που δοκίμασα.

Όπως έγραψα ήδη, το κεντρικό είναι ΠΟΛΥ τονισμένο ΜΟΝΟ στη ρύθμιση movies του neo6. Σε κανένα άλλο πρότυπο και σίγουρα όχι στο music του neo6, το οποίο νομίζω ότι είναι πολύ καλογραμμένο.

Χρειάζεται να σηκωθώ να πάω κοντά για να επιβεβαιώσω ότι παίζει το κεντρικό. Μάλιστα το έκανα 3-4 φορές, νόμιζα ότι δεν έπαιζε! :p

Πρακτικά, δε ξέρω ότι δουλεύει το κεντρικό, δε μου δίνει "στίγμα".

Ενιαία συμπαγή εικόνα, έχω όμως και με 2 ηχεία μόνα τους, δεν υπάρχει τρύπα, φωνές κλπ εντελώς κέντρο.

Μονοφωνικη μουσική (Luis Armstrong παλιά) εντελώς κέντρο, όλο το φάσμα, σταθερά.

Η χρήση της μονοφωνικής ηχογράφησης είναι πολύ σημαντική σε αυτόν τον τομέα.

Τα αρχεία υψηλής ανάλυσης (24/192) ακούγονται μόνο δικάναλα, και πολλές φορές που κάθομαι χωρίς να ακούω "κριτικά" μουσική, απλώς απολαμβάνω τα κομμάτια γράφοντας πχ στο φορουμ, δε το παίρνω καν "χαμπάρι" ότι ξαφνικά παίζουν 2 ηχεία εκείνη την ώρα (σε συλλογές αυτά), ούτε ότι παίζουν 7 ηχεία στο επόμενο κομμάτι, μόνο 4-5 φορές που το πρόσεξα, ήταν λόγω των πλαϊνών που δεν έπαιζαν να μου ανοίγουν την εικόνα, και ενοχλούμενος από την τυπική δικάναλη εικόνα, βλέποντας τη μέτρικ επιβεβαίωσα ότι έπαιζε το φτωχό παλιό δικάναλο, οπότε νεξτ στο τηλεκοντρόλ να πάει στο επόμενο πολυκάναλα, να συνέλθει το πράγμα. Με κριτική ακρόαση, κάνει μπαμ..:drinks:

κάτι έχω κάνει λάθος σίγουρα.
Έχεις τουλάχιστον 5 ίδια ηχεία; Σε ίδια στάθμη; Με ίδια ισοσταθμιση; Στις ίδιες αποστάσεις; Με ίδια ενισχυτικά στάδια;
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.143
Reaction score
26.706
διατηρώντας σταθερή την εστίαση στο κέντρο της μουσικής σκηνής, έτσι ώστε μια φωνή να γίνεται αντιληπτή αποκλειστικά και μόνο από το κέντρο, μπροστά σου
Μα πώς γίνεται αυτό όταν έχω ηχεία να εκπέμπουν στην πλάτη μου κι από πάνω μου??
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.143
Reaction score
26.706
Και τα όργανα. Μιλάω για μουσική τώρα. Ο ακροατής έχει την ορχήστρα μπροστά του, όχι γύρω του. Παρεμπιπτόντως ακούω πάρα πολλή ζωντανή μουσική τα τελευταία 30 χρόνια, πολύ συχνά χωρίς μικροφωνική. Και συχνά σε χώρους ανοιχτούς, χωρίς ανακλάσεις.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το neo 6 music είναι ακριβως όπως το λες. Το plii music είναι που μου φαίνεται ότι τονίζει το κεντρικο. Τα ηχεία δεν είναι ίδια αλλά κανονικά θα έπρεπε να παρατηρώ το αντιθετο για αυτό το λόγο μιας και το κεντρικό είναι διδρομο ενώ τα main τριδρομα. Οι αποστάσεις πάντως είναι από όλα 2.18μ από τη θέση ακρόασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Μα πώς γίνεται αυτό όταν έχω ηχεία να εκπέμπουν στην πλάτη μου κι από πάνω μου??
Ακόμα δεν έχω ηχεία πάνω. Λίαν συντόμως...
Αλλά με 7.1, μια χαρά γίνεται.
Έλα να το ακούσεις.:drinks:



ΥΓ. Μου φαίνεται 100€ εισιτήριο εισόδου θα βάλω! :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Το neo 6 music είναι ακριβως όπως το λες. Το plii music είναι που μου φαίνεται ότι τονίζει το κεντρικο
Από τα 2 αυτά, όπως είπα ήδη, θεωρώ πως το neo6 music είναι πιο σωστά γραμμένο.

Εξαρτάται και πια έκδοση έχεις. Όπως είπα, βγαίνουν συνεχώς νέες εκδόσεις. Σε πισί, με επεξεργαστική ισχύ άφθονη, παίζουν όλες. Σε μηχανάκι, εξαρτάται από το τσιπσετ που φοράει μέχρι που μπορεί να φτάσει και με ποια έκδοση κουμπώνει..

Παρόλα αυτά, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με συγκρίσεις μεταξύ διαφορετικών τρόπων για να σου πω την μαύρη αλήθεια. ;)

Βαργιέμαι. 8-)
Άσε που θέλει χρόνο για να στήσω τη μέτρικ για μικροαλλαγές, φτιάχνοντας μόνος μου το κάθε κανάλι ξεχωριστά .. :p
Βαργιέμαι δις. Τρις.:D:p:D:p
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Μπερδευτηκα. Δεν τραβας κανα απντειτ ρε μαστορα να καταλαβουμε το σεταπιον?
Προς το παρόν, αν και καναδυό τα περιμένω από μέρα σε μέρα, έχω φτάσει στο εξής:

7 τεμάχια 310
2 τεμάχια 870
2 τεμάχια epic
1 τεμάχιο JBL.

Για άμεσα, έχω ήδη καβαντζα 4 ενεργά για άτμος. Στο τελικό σετάπ, και τα 4 οροφής θα είναι 310. Δηλαδή 11 τεμάχια 310, όλα σε ίδια απόσταση ακρόασης. Ακριβώς. Στο χιλιοστό.

Στάθηκα πολύ τυχερός στην τιμή απόκτησης των ηχείων. Ουσιαστικά και πρακτικά, κάτω από 1000€ το τεμάχιο των 310 (μέσος όρος). Μη ρωτάτε πως, δεν θα δώσω περαιτέρω αναλύσεις κόστους. ;)

Μέτρικ και άρβους ανοίγουν χώρο για τρίνοβ.

Οπότε αυτό θα είναι το τελικό σετάπ.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Γενικά θα συμφωνήσω με Έαρ, μόνο που μου φαίνεται καλύτερο το PLii music και όχι το neo6. Και το κεντρικό δεν τονίζεται.

Αλλά έτσι κι αλλιώς στους καινούργιους pro υπάρχουν νέα upmixers, πολύ καλύτερα.
Παν αυτά, πέθαναν.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Γενικά θα συμφωνήσω με Έαρ, μόνο που μου φαίνεται καλύτερο το PLii music και όχι το neo6. Και το κεντρικό δεν τονίζεται.

Αλλά έτσι κι αλλιώς στους καινούργιους pro υπάρχουν νέα upmixers, πολύ καλύτερα.
Παν αυτά, πέθαναν.
Και εγώ περισσότερο ακούω σε plii music αλλά μου φαίνεται ότι ο ήχος ερχεται πιο πολύ από το κέντρο. Τι να πω.... Αυτό δε σημαίνει ότι με χαλάει βεβαια. Τα καινούργια upmixers ποια ειναι;
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
2D και 3D

τι θα κανουμε με δαυτους ρε αγαπη ;
.....ασχετοι του κερατα ειναι :D
Τώρα που πήρατε και το βραβειάκι ποιος σας πιάνει κατευθείαν στο βυθό με στολή δύτη μπουκάλα οξυγόνου και βατραχοπέδιλα για το απόλυτο immersive sound.:D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
που διαβασες για βραβειο βρε...!!!!

εσυ ξεχνα το auro, δεν μπορεις να βαλεις και να θελεις ...
....για κανα atmos εισαι ....για βροχουλες και κεραυνους καλα ειναι παντως :D
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top